کد خبر: ۴۰۵۶۶
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۶
ارسال به دوستان
ذخیره
 درختان و باغات پسته استان کرمان در اواسط فروردین ماه دچار سرمازدگی شدید شد و مقدار قابل توجهی از محصول پسته امسال آسیب دید و از بین رفت؛ همین مساله نگرانی‌های زیادی برای پسته کاران کرمانی در این روزگار سخت پدید آورده است.
 درختان و باغات پسته استان کرمان در اواسط فروردین ماه دچار سرمازدگی شدید شد و مقدار قابل توجهی از محصول پسته امسال آسیب دید و از بین رفت؛ همین مساله نگرانی‌های زیادی برای پسته کاران کرمانی در این روزگار سخت پدید آورده است.

به گزارش ایرنا، هر ساله فروردین ماه که فرا می‌رسد و زمان زایش جوانه‌ها و گل‌های درخت پسته می‌شود، سرد شدن هوا و سرمازدگی بهاره کابوس کشاورزان پسته کار است که زحماتشان به دلیل سرمازدگی محصول از دست برود.

هرچند آغاز بهار امسال با تعادل هوایی همراه بود، اما روز‌های نیمه فروردین با تغییر جو و آب و هوا و سرد شدن ناگهانی در شب، سرمازدگی خسارت وسیعی به محصول کشاورزان پسته کار کرمانی وارد کرد طوری که در مناطقی از استان کرمان تا ۸۰ درصد محصول از بین رفته است.

کشاورزان پسته کار که در سال‌های اخیر با هزینه‌های سرسام آوری در بخش کشاورزی برای تولید محصول خود مواجه شده اند، خسارت سرمازدگی را باری سنگین و طاقت فرسا به اقتصاد پسته استان می‌دانند که می‌تواند فعالیت‌ها را در این حوزه مختل نماید.

با توجه به اینکه پسته محصولی ارزشمند در بخش کشاورزی است که صادرات آن ارز آوری خوبی برای کشور به همراه خواهد داشت و همچنین اشتغالزایی فراوانی در سهم بخش اشتغال استان کرمان دارد، خسارت سنگین به این بخش تبعات سنگینی برای استان و کشور دارد و لازم است مسئولان نسبت به جبران و کاهش آسیب‌ها اقدامات لازم را انجام دهند.

لبخند یخزده پسته کاران کرمانی

اکبر میرزایی از باغداران پسته شهربابک با اشاره به سرمازدگی محصول پسته امسال می‌گوید: با وجود هوای ارام و نسبتا معتدل، سرمازدگی به این وسعت زیاد غافلگیر کننده بود و طی یک شب تقریبا تمام محصول پسته که تقریبا زیاد هم پیش بینی می‌شد از دست رفت.

وی تاکید کرد: کشاورزی و باغداری پسته هر روز مشکل‌تر می‌شود، مخارج آنقدر گران شده که اغلب کشاورزان خرده مالک به سختی باغات خود را حفظ کرده اند، سم، کود، کارگر، اجاره ماشین آلات کشاورزی حداقل سه برابر شده، حال که محصولی هم برای فروش نیست، باید برای یاری باغداران چاره‌ای پیدا شود.

این باغدار پسته ادامه داد: اغلب باغداران بیمه خسارت سرمازدگی ندارند و در حقیقت دستشان به جایی بند نیست، امیدواریم مسئولان راه حل و فکری برای پسته کاران بکنند تا حداقل بخشی از خسارت سرمازدگی جبران شود.

وی اظهار داشت: شاید اگر اطلاع رسانی‌ها و اخطار‌های هواشناسی سریع‌تر و جدی‌تر برای کشاورزان ارسال شده بود، راهی برای در امان ماندن جوانه‌های درختان پسته از سرمازدگی پیدا می‌شد، اگر چه سرمازدگی پدیده طبیعی و اغلب ناگهانی اتفاق می‌افتد.

رسول احمدیان دیگر باغدار رفسنجانی نیز گفت: سرمازدگی محصول پسته مطلب جدیدی نیست و تقریبا هر سال کم و بیش تکرار می‌شود، امسال حدود ۵۰ درصد از محصول پسته ما از بین رفته که تخمین ضرر آن حداقل ۲۰۰ میلیون تومان است.

وی با اشاره به کم توجهی کشاورزان به هشدار‌های کشاورزی و هواشناسی در مورد یخزدگی بهاره تاکید کرد: باید با همکاری کارشناسان راهکار‌های جدید و عملی برای جلوگیری از سرمازدگی باغات پسته پیدا کرد، هر چند آبیاری باغ می‌توان خسارت را کاهش دهد، اما با توجه به کمبود آب این راهکار برای همه باغداران قابل اجرا نیست.

این کشاورز پسته کار بیان کرد: در اغلب کشور‌های دنیا برای در امان ماندن محصولات کشاورزی در ایام خطر سرمازدگی به کشاورزان آموزش‌های لازم را می‌دهند و امکانات نوینی برای جلوگیری از آسیب دیدن محصول بکار می‌گیرند، اما اینجا صرفا به هشدار بسنده می‌کنند.

احمدیان ادامه داد: باغداران و کشاورزان به بیمه کردن محصولاتشان رغبت چندانی ندارند، دلیل آنهم پایین بودن پرداخت خسارت است، بطوریکه خسارتی که کارشناس مشخص می‌کند در برابر ضر و زیان و جبران آن ناچیز و غیر واقعی است.

سرما به بیش از ۱۷۰ هزار هکتار از باغ‌های پسته کرمان خسارت وارد کرد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان با اشاره به سرمازدگی عمده محصول پسته در این استان گفت: سرما به ۱۷۰ هزار و ۶۵۰ هکتار از باغ‌های پسته و ۲۳ هزار و ۵۴۹ هکتار از محصولات سردسیری این استان خسارت وارد کرد.

عباس سعیدی افزود: افت دما در ۱۶، ۱۷ و ۱۸ فروردین ماه سال جاری که در برخی موارد تا منفی پنج درجه سانتی گراد نیز رسید و با توجه به زمان گلدهی باغات پسته، گردو و سایر محصولات که یکی از حساس‌ترین مراحل زندگی گیاه است؛ سرما به باغات این استان ۹۱ هزار و ۳۸۷ میلیارد ریال خسارت زد.

وی اظهار داشت: خسارت قابل توجهی بر اثر وقوع سرمای ناگهانی در ابتدای سال جاری به محصولات کشاورزی کرمان وارد شد که آثار منفی آن در اقتصاد این استان در آینده دیده خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان بیان کرد: سطح زیر کشت باغات پسته بارور این استان ۲۱۲ هزار هکتار است که بین ۲۰ تا ۸۰ درصد از باغات پسته کرمان دچار سرمازدگی شده است.

سعیدی گفت: سرما به ۵۳ هزار و ۸۲۲ هکتار از درختان پسته در شهرستان‌های سیرجان، انار، شهربابک، رفسنجان، کرمان، بردسیر، زرند، بافت و کوهبنان هشت هزار میلیارد تومان خسارت وارد کرد.

وی ادامه داد: همچنین سرمای اخیر به هفت هزار و ۱۵۷ هکتار باغات گردوی شهرستان‌های بافت، رابر و بردسیر خسارت وارد کرد که حدود هشت هزار تن محصول گردوی سال جاری از دست رفته است.

رئیس جهاد کشاورزی استان کرمان تصریح کرد: همچنین با توجه به نوسانات شدید دما در دی و بهمن ماه سال زراعی جاری ٢ هزار و ۴۰۰ هکتار از مزارع گل محمدی این استان خسارت ۳۰ تا ۱۰۰ درصدی دیده اند که این امر با گرم شدن هوا در این فصل و بیدار نشدن مزارع گل محمدی قابل رویت است.

سعیدی گفت: در باغات پسته علاوه بر اینکه محصول امسال نابود شده جوانه‌های زایشی سال آینده نیز از بین رفته است و خسارت غیر قابل جبرانی به باغداران زحمتکش وارد شده که این امر با توجه به اینکه عمده سطح زیر کشت شهرستان‌های خسارت دیده پسته است، باعث وارد شدن فشار اقتصادی شدید به تولید کنندگان این محصول شده است.

وی افزود: در مجموع ۲۰۰ هزار هکتار باغات و مزارع استان کرمان در سال زراعی جاری از سرمای دی و بهمن و اسفند سال ۱۳۹۹ و فروردین سال ۱۴۰۰ خسارت دیده اند که خسارتی معادل ۹۴ هزار میلیارد ریال بر کشاورزان تحمیل شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: در بازدید نماینده صندوق بیمه کشور از باغ‌های سیرجان به دلیل سرمازدگی اخیر مقرر شد صندوق بیمه نسبت به پرداخت غرامت کشاورزان خسارت دیده در اسرع وقت اقدام کند.

سعیدی ادامه داد: همچنین توسعه ایستگاه‌های هواشناسی بخش کشاورزی با پراکنش مناسب در باغ‌ها را به منظور پیش بینی دقیق و به هنگام خسارات را از برنامه‌ای سازمان در آینده اعلام کرد.

پرداخت خسارت هشت هزار میلیارد تومانی سرمازدگی اخیر به کشاورزان استان کرمان
افت بی سابقه دمای هوا درشهرستان سیرجان و سایر نقاط پسته خیز استان کرمان که موجب سرمازدگی درختان پسته و دیگر محصولات کشاورزی شده بود قائم مقام صندوق محصولات بیمه کشاورزی کشور را برای بازدید به شهرستان سیرجان کشاند.

ابراهیم حسن نژاد در این بازدید گفت: آسیب جدی به تمامی درختان پسته شهرستان وارد شده است و کشاورزانی که باغات خود را بیمه کردند از طریق صندوق بیمه خسارت آنان پرداخت می‌شود.

وی با تاکید بر بیمه محصولات کشاورزی و بازدید هیات برآورد خسارات پسته سیرجان افزود: در صدد هستیم باغاتی هم که بیمه نیستند از طریق ستاد حوادث غیرمترقبه بخشی از خسارات را دریافت کنند.

قائم مقام صندوق محصولات بیمه کشاورزی کشور تاکید کرد: ۱۰ شهرستان استان کرمان در این سرما خسارت دیدند که هشت هزار میلیارد تومان برآورد خسارت را دریافت می‌کنند و به کشاورزانی که باغات انان تحت پوشش بیمه هستند پرداخت می‌شود و کشاورزانی که بیمه نیستند می‌توانند از طریق تسهیلات بخشی از خسارات خود را جبران کنند.

با توجه به اینکه سرمازدگی باغات پسته پدیده تکرار پذیری است، باید برنامه اساسی، مدونی برای جلوگیری از این خسارت طبیعی اندیشیده و اجرا شود تا قصه یخزدگی محصول کابوس پسته کاران نشود.

استفاده از راهکار‌های علمی و نوین کشاورزی برای جلوگیری از سرمازدگی، تغییر شرایط و قوانین بیمه محصولات کشاورزی، بطوریکه کشاورزان برای بیمه محصولات خود رغبت داشته باشند از مهمترین راهکار‌های کاهش و جبرای خسارت‌های سرما به محصول پسته پیشنهاد می‌شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

فردا شب یارانه نقدی اردیبهشت ماه واریز می‌شود

آقای رئیسی حضور خود در انتخابات را نفی نکردند

توقیف میلیاردی لوازم خانگی قاچاق

خاطرات رضا ایرانمنش بازیگر از سردار سلیمانی/ هر بار که در بیمارستان بستری می‌شدم حاج‌قاسم به عیادتم می‌آمد

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: ظریف می‌گوید به هیچ وجه قصد حضور در انتخابات را ندارم

۵ بیمار در اثر ابتلا به کرونا در استان جان خود را از دست دادند

قاتل فراری پس از ۱۵ ماه به چنگ قانون افتاد

ماندگاری ناپایداری‌های جوی به طور متناوب تا روزهای پایانی هفته در کرمان

رحمانی فضلی: مبنای عمل وزارت کشور تفسیر معاونت حقوقی رییس جمهوری از ابلاغیه انتخابات شورای نگهبان است/ با هماهنگی وزارت بهداشت، مجوز برگزاری نشست‌ها در استادیوم‌ها را خواهیم داد

۱۳ میلیون نفر گروه پرخطر تا پایان تیرماه واکسن کرونا دریافت می‌کنند

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)