کد خبر: ۴۰۵۸۱
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۵:۳۵
ارسال به دوستان
ذخیره
دفتر اداره‌كننده اطلاعات ملي امريكا طي گزارش جامع سالانه خود از چين، روسيه، ايران و كره‌شمالي به عنوان جدي‌ترين تهديدهاي موجود عليه منافع ايالات متحده در جهان نام برده و تلاش كرده با تشريح انواع تهديدهاي مطرح از سوي هر كدام از اين چهار كشور به بيان دلايل شكل‌گيري اين تهديدها پرداخته و در مواردي حتي راه رفع آنها را به مقامات كاخ سفيد نشان دهد.

دفتر اداره‌كننده اطلاعات ملي امريكا طي گزارش جامع سالانه خود از چين، روسيه، ايران و كره‌شمالي به عنوان جدي‌ترين تهديدهاي موجود عليه منافع ايالات متحده در جهان نام برده و تلاش كرده با تشريح انواع تهديدهاي مطرح از سوي هر كدام از اين چهار كشور به بيان دلايل شكل‌گيري اين تهديدها پرداخته و در مواردي حتي راه رفع آنها را به مقامات كاخ سفيد نشان دهد.
به نوشته روزنامه اعتماد روز سه‌شنبه در گزارشي كه از سوي دفتر اداره‌كننده اطلاعات ملي امريكا منتشر شد، چين و تلاش‌هاي اين كشور براي گسترش نفوذ بين‌المللي آن «بزرگ‌ترين تهديد» عليه ايالات متحده معرفي شده و تحليلگران اطلاعاتي امريكا پيش‌بيني كرده‌اند هر چند احتمال وقوع تقابل نظامي ميان واشنگتن، مسكو و پكن را جدي ارزيابي نمي‌كنند اما معتقدند در ادامه تقابل‌هاي سايبري و اطلاعاتي امريكا با روسيه و چين تشديد خواهد شد.
پيش‌بيني شده است كه به احتمال بسيار، كيم جونگ اون رهبر كره‌شمالي اقداماتي بي‌ثبات‌ساز را به منظور تحت فشار گذاشتن ايالات متحده در دستور كار قرار خواهد داد و با تهديد امنيت كشورهاي منطقه شرق آسيا در پي امتيازگيري برخواهد آمد. ارزيابي‌هاي دفتر اداره‌كننده اطلاعات ملي امريكا بيان مي‌كند اصلي‌ترين اقدامات پيونگ يانگ در اين راستا، ساخت و آزمايش موشك‌هاي بالستيك جديد و افزايش فعاليت‌هاي هسته‌اي خواهد بود.
در بخشي از اين گزارش نيز به ايران اشاره شده و آمده است كه ارزيابي نهادهاي اطلاعاتي امريكا بر اين است كه ايران در زمان حاضر فعاليت‌هاي كليدي براي ساخت سلاح هسته‌اي انجام نمي‌دهد و در عين حال بدون كاهش تحريم‌هاي اعمال‌شده از سوي امريكا، مقامات تهران تمايلي براي گفت‌وگو با واشنگتن در اين زمينه نخواهند داشت. در اين گزارش، از نگاه دفتر اداره‌كننده اطلاعات ملي امريكا، اقدامات ايران نيز در 4 حوزه براي ايالات متحده تهديد به حساب مي‌آيد.

فعاليت‌های منطقه‌ای
دفتر اداره‌كننده اطلاعات ملي امريكا مدعي شده «ايران همچنان به تهديد منافع ايالات متحده و متحدان منطقه‌اي امريكا در خاورميانه ادامه خواهد داد» و از راه‌هايي نظير حمايت از شيعيان در خارج از كشور، تقويت نفوذ در كشورهاي همسايه و تلاش براي تاثيرگذاري در روندهاي قدرت همسايگان تلاش خواهد كرد تا فشارهاي بين‌المللي و تهديدها عليه ماهيت نظام سياسي‌اش را به حداقل برساند. براساس اين ارزيابي، «وخامت اوضاع اقتصادي و تنش با برخي كشورهاي منطقه» از جمله موانع دستيابي ايران به اهدافش به حساب مي‌آيد اما با اين حال تهران طيف وسيعي از ابزارها و سياست‌ها را براي رسيدن به خواسته‌هايش امتحان خواهد كرد: «توسعه سريع برنامه هسته‌اي، فروش تسليحات به برخي متحدان منطقه‌اي و حملات نيابتي به برخي اهداف از پيش تعيين شده» از جمله مواردي است كه نهادهاي اطلاعاتي امريكا به عنوان اقدامات احتمالي ايران در آينده نزديك به آن اشاره كرده‌اند.
دفتر اداره‌كننده اطلاعات ملي امريكا در توصيف وضعيت كنوني ايران مي‌نويسد: «ايران خود را در ميان فشارهاي امريكا و متحدان منطقه‌اي‌اش كه فكر مي‌كند در حال تلاش براي كاهش نفوذ منطقه‌اي ايران و تغيير نظام سياسي در اين كشور هستند محصور مي‌داند.» همچنين هشدار داده شده كه اقدامات آتي ايران منعكس‌كننده ارزيابي تهران از سياست‌ها و رفتار ايالات متحده، اسراييل و خصومت‌ورزي‌هاي برخي كشورهاي حوزه خليج‌فارس خواهد بود.
در اين گزارش ايران به عنوان «بازيگري دردسرساز» در عراق نام برده شده كه قصد دارد از طريق «ميليشياي شيعه» با نفوذ امريكا مقابله كند. همچنين پيش‌بيني شده اقدامات ضد منافع امريكا از سوي ايران در سوريه و يمن ادامه خواهد داشت. در افغانستان نيز نگراني تهران از نفوذ طولاني‌مدت امريكا به عنوان دليلي بر تلاش ايران براي گفت‌وگوي همزمان با دولت افغانستان و طالبان عنوان شده تا ايران بتواند دست برتر را در افغانستان داشته باشد.
تهديد ايران به گرفتن انتقام ترور سردار سليماني از مقامات امريكايي نيز به عنوان يكي از دلايل اينكه ممكن است اقداماتي عليه اتباع امريكا صورت گيرد مورد اشاره قرار گرفته است.

قدرت نظامی
در اين گزارش نهادهاي اطلاعاتي امريكا اذعان داشته‌اند كه سياست اصلي ايران در حوزه نظامي سياستي دفاعي است و برمبناي انتقام گرفتن از متجاوز بنا شده است. نمونه بارز آن حمله موشكي به عين‌الاسد بيان شده و از قدرت موشكي ايران با عنوان بزرگ‌ترين ناوگان موشكي منطقه نام برده شده است. از نگاه امريكايي‌ها، نيروي قدس سپاه پاسداران، مركزيت قدرت نظامي ايران است.
دفتر اداره‌كننده اطلاعات ملي امريكا در گزارش سالانه خود از قدرت موشكي ايران به عنوان تهديدي جدي در آينده عليه منافع ايالات متحده و متحدان منطقه‌اي امريكا نام برده است.

تهاجم سايبری
نهادهاي اطلاعاتي ايالات متحده مدعي شده‌اند كه ايران از فضاي سايبري به عنوان ابزاري براي ضربه زدن به دشمنانش استفاده مي‌كند. در اين گزارش ادعا شده كه در فاصله آوريل تا جولاي 2020 چندين حمله از سوي ايران به اسراييل صورت گرفته كه از جمله آنها حمله به يك تاسيسات آبي در اسراييل است و تاثيري كوتاه‌مدت داشته است. همچنين عنوان شده كه ايران در طول انتخابات رياست‌جمهوري امريكا كوشيده تا با استفاده از اينترنت و حملات سايبري در پي اثرگذاري بر انتخابات امريكا بوده و اين اتفاق از طريق تلاش براي ايجاد بي‌اعتمادي به ساختار انتخاباتي در ايالات متحده رقم خورده است.

توسعه صنعت هسته‌ای
در گزارش دفتر اداره‌كننده اطلاعات ملي امريكا تاييد شده است كه ايران اقداماتي را كه در مسير توليد سلاح هسته‌اي ضروري است، آغاز نكرده اما در واكنش به خروج ايالات متحده از توافق برجام در ماه مه 2018، برخي تعهدات اساسي خود ذيل اين توافق را كنار گذاشته است. نهادهاي اطلاعاتي امريكا همچنين پيش‌بيني كرده‌اند كه اگر گشايش‌هايي در تحريم‌ها عليه ايران اتفاق نيفتد، تهران به سوي غني‌سازي 60درصدي اورانيوم حركت خواهد كرد. اين گزارش همچنين تاكيد مي‌كند كه اقدامات ايران در راستاي كاهش تعهدات قابل بازگشت است و ايران در صورت بازگشت ايالات متحده به برجام اعلام آمادگي كرده كه اجراي اين توافق را از اثر بگيرد.
جمهوري اسلامي ايران روز سه‌شنبه 24 فروردين يعني دقيقا همزمان با انتشار اين گزارش اطلاعاتي در امريكا اعلام كرد كه در واكنش به حمله خرابكارانه اسراييل عليه تاسيسات هسته‌اي خود، غني‌سازي 60 درصدي را آغاز مي‌كند. ايران بارها تاكيد كرده در صورتي كه طرف مقابل به توافق هسته‌اي بازگردد و تحريم‌ها را لغو كند، به تمامي تعهدات خود ذيل برجام عمل خواهد كرد و اقدامات كاهشي خود را پايان خواهد داد. اشاره به اين نكته در گزارش منتشرشده از سوي نهادهاي اطلاعاتي امريكا نيز نشان مي‌دهد ايالات متحده درخصوص گزينه‌هاي روي ميز خود آگاهي كامل دارد: آنها مي‌توانند ميان بازگشت به برجام (لغو تحريم‌ها) و محدود كردن برنامه هسته‌اي ايران يا تداوم استفاده از فشار حداكثري و مواجه شدن با برنامه‌ هسته‌اي پيش رونده ايران دست به انتخاب بزنند. در‌خصوص ديگر تهديدهاي ادعايي نيز همان‌طور كه اشاره شده، رفتار ايران واكنشي و براساس رفتار طرف مقابل بوده و در صورت اراده طرف مقابل مبني بر برقراري روابطي مبتني بر احترام و برابري تهديدي متوجه امريكا نخواهد بود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

فردا شب یارانه نقدی اردیبهشت ماه واریز می‌شود

آقای رئیسی حضور خود در انتخابات را نفی نکردند

توقیف میلیاردی لوازم خانگی قاچاق

خاطرات رضا ایرانمنش بازیگر از سردار سلیمانی/ هر بار که در بیمارستان بستری می‌شدم حاج‌قاسم به عیادتم می‌آمد

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: ظریف می‌گوید به هیچ وجه قصد حضور در انتخابات را ندارم

۵ بیمار در اثر ابتلا به کرونا در استان جان خود را از دست دادند

قاتل فراری پس از ۱۵ ماه به چنگ قانون افتاد

ماندگاری ناپایداری‌های جوی به طور متناوب تا روزهای پایانی هفته در کرمان

رحمانی فضلی: مبنای عمل وزارت کشور تفسیر معاونت حقوقی رییس جمهوری از ابلاغیه انتخابات شورای نگهبان است/ با هماهنگی وزارت بهداشت، مجوز برگزاری نشست‌ها در استادیوم‌ها را خواهیم داد

۱۳ میلیون نفر گروه پرخطر تا پایان تیرماه واکسن کرونا دریافت می‌کنند

پربازدید ها

برنامه ریزی برای ترور سردار سلیمانی به اوایل دولت ترامپ برمی گردد/آمریکا به دنبال ترور «عبدالرضا شهلایی» فرمانده ارشد سپاه هم بود/پیک خرید تلفن حداقل یک تلفن دستکاری شده خریداری کرد/صدها میلیون دلار هزینه برای دستیابی به مکالمات مقامات ایرانی

اسامی کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه کرده‌اند

نامزدی رئیسی قطعی شده است؟

اصولگرایان محترم! جرات دارید اعلام کنید وضع دین‌داری چگونه شده؟

مسافرت از ۲۱ تا ۲۵ اردیبهشت ماه جاری ممنوع است

هشدار تاریخی امام خمینی(ره) به دخالت مجتهدین در انتخابات

احتمالا جهانگیری به عنوان گزینه اصلی اطلاح‌طلبان در انتخابات معرفی شود

زیرساخت های پروژه گردشگری هنزا و هتل رابر تامین شود/ دستور خارج از قائده برای اقدامات غیر کارشناسی صادر نمی‌کنیم/ارجاع موانع به کمیسیون توهین به سرمایه گذار است/معین‌های اقتصادی باید تعهدات باید را انجام دهند/ مس سرچشمه، گل گهر، جهاد نصر و بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و جهان فولاد تاکنون پروژه‌های اقتصاد مقاومتی خود را ارائه نکردند

مذاکرات وین برای چانه‌زنی نیست/ فضای مذاکرات کُند اما مثبت است/ضرورتی به گفت وگوی مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا نیست/ ایران هرگز در خصوص امنیت ملی خود با هیچ کسی مذاکره نمی کند

رحمانی فضلی: مبنای عمل وزارت کشور تفسیر معاونت حقوقی رییس جمهوری از ابلاغیه انتخابات شورای نگهبان است/ با هماهنگی وزارت بهداشت، مجوز برگزاری نشست‌ها در استادیوم‌ها را خواهیم داد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)