کد خبر: ۴۰۶۷۴
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۵
ارسال به دوستان
ذخیره
مذاکرات وین در حال انجام است؛ ایران در شرایط سخت تحریم و اقتصادی به سر می‌برد؛ رگ‌های گردن مافیای داخلی باد کرده و از اینکه تحریم‌ها رفع می‌شود بشدت نگران و سخت در حال حمله به تیم مذاکره کننده هستند.

دو روایت تاریخی از ضربه از درون به مذاکره‌کنندگان ایرانی

گفتارنو| محمدعلی شهابی در یادداشتی نوشت: 
تاریخ این سرزمین مملو از خیانت به مذاکره کنندگان ایرانی است.
الف: وقتی که قوام در مسکو مشغول مذاکره و چانه زدن با روس‌ها بود اکثریت مجلس چهاردهم، میدان را برای مخالفت با او خالی گیر آوردند و کوشیدند تا دولت او را ساقط کنند؛ آن‌ها در تهران شایع کردند که قوام در مسکو با روس‌ها سازش کرده و برای ادامه حکومت خود به روس‌ها امتیاز داده است؛ آن‌ها از طرق چند وزیر تلاش داشتند لوایحی به مجلس بیاید تا با رد لوایح، قوام را معزول کنند. مورخ الدوله پی به این حیله برد و در جلسه هیات وزیران با تقدیم لایحه مخالفت کرد و آن را توطئه از سوی مجلس دانست و اعلام کرد تا بازگشت قوام لایحه‌ای ارسال نخواهد شد. اما زورش نرسید و ناچارا به قوام تلگراف فرستاد.
قوام گیر کرده بود هم در برابر ژست جسورانه استالین و هم توطئه داخلی؛ او سرانجام به کابینه دستور داد تا بازگشت او هیچ لایحه‌ای به مجلس ارسال نشود. بالاخره توطئه مجلس چهاردهم ناکام ماند و قوام با خیال راحت با روس‌ها مقابله کرد. با هنرمندی و سماجت او ارتش استالین از آذربایجان خارج شد و امتیاز نفتی هم به روس داده نشد/ خاطرات سیاسی قوام؛ غلامحسین میرزاصالح ص ۵۸ - ۶۳؛ انتشارات معین

ب: در ایام توقف در لاهه تحریکات بر ضد دولت بشدت جریان داشت که حتی نبی الله ضارب را تلقین کرده بودند که در دادگاه اعتراف کند که در جرم‌منتسب به او اینجانب شرکت داشته ام و منظور این بود که این خبر را مطبوعات خارجی در همه جا منتشر کنند تا دیوان بین المللی دادگستری وقعی به مدافعات نماینده ایران‌نگذارد و به جهانیان نشان دهند که مدافع دولت ایران [مدافع ملی شدن صنعت نفت] آن کسی است که در این قبیل توطئه‌ها شرکت داشته است. هدف من ملی شدن صنعت نفت بود و صلاح ندیدم با وجود جنگ در جبهه خارجی، دست به اصلاحات داخلی بزنم تا جنگ در دوجبهه را بر ملت تحمیل نکنم/ خاطرات و تالمات؛ محمد مصدق، ص ۲۱۰، انتشارات علمی

ج: مذاکرات وین در حال انجام است؛ ایران در شرایط سخت تحریم و اقتصادی به سر می‌برد؛ رگ‌های گردن مافیای داخلی باد کرده و از اینکه تحریم‌ها رفع می‌شود بشدت نگران و سخت در حال حمله به تیم مذاکره کننده هستند. آن‌ها در جدیدترین بازی خود فیلمی منتشر کرده اند که مدعی است توافق وین از قبل توسط آمریکایی‌ها نوشته و به تیم ایرانی دیکته شده است. وزارت خارجه ایران مجبور شده است ساعتی قبل بیانیه‌ای در تاسف از این رفتار‌ها منتشر کند.
اما سوال این است نقشه راه این مخالفان برای اداره کشور چیست؟ واقعا این‌ها نمی‌دانند شرایط داخلی و خارجی ما چگونه است؟ همه شواهد حکایت از آن دارد که این‌ها نگرانند چرا خودشان نتوانسته اند مذاکره کنند و برداشتن تحریم‌ها به نام آن‌ها ثبت نشده است و گرنه اگر دلسوز این کشور بودند چنین رفتار‌ها و تحرکاتی انجام نمی‌دادند. آری تحریم شکم‌هایشان را برافراشته کرده و برایشان نعمت است.
در تحریم و ناامنی و فقر مردم است که می‌توانند سرپا بمانند و جان بگیرند، رک و واضح باید به آن‌ها گفت که کمترین دانش فنی و کشورداری و حتی انتقادی ندارند. 
آن‌ها قطعا می‌دانند هیچ تیم مذاکره کنتده‌ای بدون اجازه عالی‌ترین مقام رسمی کشور نمی‌تواند در مذاکرات شرکت کند. احتمالا نمی‌دانند شرایط سیاسی و اقتصادی چگونه است و شاید کل برنامه هسته‌ای ایران در این مذاکرات تعلیق شود. احتمالا نمی‌دانند که اگر مذاکرات با شکست مواجه شود سال بعد مجبورند برنامه موشکی را هم روی میز بگذارند. تعارف نداریم. ایران ... اگر این مذاکرات را ترک کند بحران‌های بیشتری در پیش رو خواهد داشت. کاش از توهم خارج شوند. جهان با ما شوخی ندارد. تحریم‌ها کشور را فلج کرده و ذخیره ارزی به زیر ۴ میلیارد دلار رسیده است. اگر دلسوز کشورند به نفت حراج شده ایران به چین بیندیشند که برای تامین ذخیره ارزی به قدری ارزان و زیر قیمت فروخته می‌شود که همه شرکت‌ها در صف خریدش ایستاده اند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم

لزوم نگاه جدی‌تر مدیران ارشد کشوری به حل بحران‌های استان کرمان/ مصوبات ستاد بحران در شهرستان بافت باید با جدیت پیگیری شود

رشد ۱۳۱ در صدی سود تلفیق سال ۱۳۹۹ نسبت به سال مشابه قبل و تخصیص سود ۲۰۰ ریالی به هر سهم

واژگونی خودرو در محور بردسیر به باغین 2 کشته و 3 مصدوم بر جای گذاشت

سیل اخیر به ۲۰۰ منزل مسکونی کرمان خسارت وارد کرد

مردم خوزستان ناراحتی خود را بروز دادند هیچ گله‌ای از آنها نمی‌توان داشت/ در همه جا از جمله مراسم‌های مذهبی و غیرمذهبی نیز باید اصل را بر رعایت کامل شیوه‌نامه‌های باشد

تفاوت در عوارض بعد از تزریق واکسن کرونا در افراد مختلف

کشف ۶۰۰ کیسه ۵۰ کیلویی کود شیمیایی قاچاق به ارزش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال در رفسنجان

بیش از ۶۰ درصد جمعیت بالای ۶۰ سال کرمان واکسن کرونا دریافت کردند

تصادف مرگبار در خیابان شهدای خانوک شهر کرمان+تصاویر

پربازدید ها

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم

مردم خوزستان ناراحتی خود را بروز دادند هیچ گله‌ای از آنها نمی‌توان داشت/ در همه جا از جمله مراسم‌های مذهبی و غیرمذهبی نیز باید اصل را بر رعایت کامل شیوه‌نامه‌های باشد

لزوم نگاه جدی‌تر مدیران ارشد کشوری به حل بحران‌های استان کرمان/ مصوبات ستاد بحران در شهرستان بافت باید با جدیت پیگیری شود

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم   ( نظر)

تصادف مرگبار در خیابان شهدای خانوک شهر کرمان+تصاویر   ( نظر)

قتل در یک جشن تولد در ریگان؛ قاتل کمتر از یک ساعت دستگیر شد   ( نظر)

استاندار کرمان: وضعیت کرونا در کرمان بسیار نگران کننده است   ( نظر)