کد خبر: ۴۰۶۷۶
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۳
ارسال به دوستان
ذخیره
در انتخابات پیش رو هم اگر کاندیدای تحول‌خواهان منحصر به آقای ظریف شود او باید از موضع شخصی خود کوتاه بیاید که به اعتقاد من کوتاه هم خواهد آمد، چرا که چنین شخصیت بارز و ارزشمندی منافع ملی را بر آسایش فردی خود ارجح می‌داند؛ همانطور که او نزدیک به 8 سال سخت‌ترین مشکلات و مصائب را در مسیر رسیدن به اهداف دیپلماتیک کشور تحمل کرده و همه ناسزاها را به جان خریده است.

محمد عطریانفر، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران نوشت:

یکی از چهره‌هایی که عنوان رجل سیاسی به واقع برازنده او است و همواره تجربه مدیریتی‌اش در سطوح گوناگون با موفقیت همراه بوده محمدجواد ظریف است. ایشان به قدر کفایت مورد اعتماد رهبری است و بارها از زبان رهبری تعهد و مسئولیت‌پذیری او و موفقیتش در سنگین‌ترین جدال‌های بین‌المللی مورد اشاره قرار گرفته است.

به علاوه او توانمند و سالم است و صلاحیت‌های مالی و اخلاقی و حرفه‌ای‌اش مورد تایید همگان است. همینطور محمدجواد ظریف در صدر چهره‌هایی است که اکثریت قاطعی از نیروهای حزبی اصلاح‌طلب بر او توافق کرده و نظر مثبت دارند؛ ضمن اینکه رای منفی او نسبت به دیگر کاندیداها بسیار اندک است و جامعه نظر مثبتی به او دارد.

به هر حال برجام و توفیقاتی که ایشان در دور اول ریاست‌جمهوری آقای روحانی به دست آورد در ذهن جامعه مخاطب همچنان زنده است و مردم گمان می‌کنند حضور ایشان باز هم می‌تواند مشکلات مختلف ما را در اداره کشور حل و فصل کند. اما در این رابطه بیان نکاتی را ضروری می‌دانم.

اول اینکه پیش‌بینی می‌شود در چهار سال آینده موضوع دیپلماسی و مسائل مربوط به آن در درجه اول اهمیت باشد. به این معنا که ایران باید در این فاصله مسائل خود را با جهان پیرامونی و به طور مشخص امریکا به نقطه تعیین‌کننده و روشنی برساند. ناگفته پیداست که اگر محمدجواد ظریف به قدرت برسد و مسئولیت را عهده‌دار شود پیروزی او یک پیام مثبت به دنیای پیرامون است که ایران به دنبال تشنج‌زدایی و حل مسائلش با دنیا، منطقه و به خصوص با غرب است. این امر در پیشبرد منافع ملی ایران بسیار موثر خواهد بود.

نکته دیگر اینکه با توجه به مشکلات عدیده اقتصادی امروز ایران چه بسا افرادی بگویند آقای ظریف تجربه کافی در این باره ندارد. اما من معتقدم حضور محمدجواد ظریف در انتخابات 1400 شباهت بسیاری به حضور محمد خاتمی در انتخابات 76 دارد. آقای خاتمی در گفت‌گوهای تبلیغاتی آن زمان وقتی با این سوال مواجه شد که شما از اقتصاد چه می‌دانید؟ با صراحت، صداقت و شفافیت دست خود را بالا برد و گفت من از اقتصاد هیچ چیز نمی‌دانم؛ اما اراده مدیریتی من در ریاست‌جمهوری بر این خواهد بود که از میانگین نظریات متخصصین و کارشناسان ارشد اقتصادی کشور برای پیشبرد اهداف و رفع مشکلات اقتصاد و معیشت مردم استفاده کنم.

به اعتقاد من از آنجا که محمدجواد ظریف هم به کار کارشناسی اعتقاد قلبی دارد می‌تواند به خوبی از نظرات اقتصاددانان برجسته استفاده کرده و کابینه خود را با حضور وزرای اقتصادی شناخته‌شده و یک معاون اول نیرومند تشکیل دهد و با چنین رویکردی ورود موثر و تعیین‌کننده در انتخابات داشته باشد.

این نکته را هم فراموش نکنیم که ممکن است خود محمدجواد ظریف بگوید با وجود اجماع نخبگان، نظر مثبت رهبری به او و استقبال جامعه، اما علاقه‌ای به حضور در انتخابات ندارد. آیا در این صورت باید از ظریف عبور کرد؟ به اعتقاد من امروز نباید رای شخصی آقای ظریف ملاک باشد و به صرف اینکه بگوید من آمادگی یا تمایل به کاندیداتوری ندارم او را رها کرد.

اتفاقا آقای خاتمی هم در سال 76 در چنین موضعی قرار داشت. ایشان هم در پاسخ به درخواست‌ها برای کاندیداتوری‌اش می‌گفت سراغ شخص دیگری بروید اما چون کاندیدای جبهه اصلاحات منحصر در آقای خاتمی شده بود ما پیروز انتخابات 76 بودیم.

در انتخابات پیش رو هم اگر کاندیدای تحول‌خواهان منحصر به آقای ظریف شود او باید از موضع شخصی خود کوتاه بیاید که به اعتقاد من کوتاه هم خواهد آمد، چرا که چنین شخصیت بارز و ارزشمندی منافع ملی را بر آسایش فردی خود ارجح می‌داند؛ همانطور که او نزدیک به 8 سال سخت‌ترین مشکلات و مصائب را در مسیر رسیدن به اهداف دیپلماتیک کشور تحمل کرده و همه ناسزاها را به جان خریده است.

در پایان ممکن است این ملاحظه هم از سوی عده‌ای مطرح شود که در صورت ورود ظریف به انتخابات، برجام و مسائل پیرامون آن دستخوش کشمکش‌های انتخاباتی خواهد بود و این به زیان منافع ملی است. در پاسخ مایلم بگویم اتفاقا امروز کسانی که هیچ زحمتی برای برجام نکشیده‌اند به عنوان رقبا و نامزدهای انتخاباتی هم بیشتر از محمدجواد ظریف درباره برجام حرف می‌زنند و هم به اصطلاح بیشتر از او نان آن را می‌خورند.

در حالی که آقای ظریف کسی است که بیشترین زحمت را برای برجام کشیده و هیچ کسی به اندازه او واجد صلاحیت بهره‌برداری از نعمات برجام نخواهد بود. به علاوه اینکه جامعه مخاطب ایشان به خوبی موفقیت ظریف در مذاکرات برجام را در حافظه تاریخی خود دارد و او هیچ نیازی ندارد برای پیروزی در انتخابات از برجام هزینه کند. بنابراین امیدوارم محمدجواد ظریف کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 باشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

تولید ماهانه بیش از ۱۰میلیون دُز واکسن ایرانی کرونا از مهرماه/واکسیناسیون ۷۰ درصد جمعیت کشور تا پاییز، حتمی است

شارژ رایگان اینترنت از حساب غیرمجاز

حال محیط زیست خوب نیست/اگر تالاب جوان شهداد خشک شود می تواند بر زندگی مردم اثرگذار باشد

دستگیری عاملان آدم ربایی در"گزک" گلباف

تاثیر مناظرات بر میزان مشارکت مردم بسیار کم بوده است/ FATF و تحریم‌ها ریشه مسائل اقتصادی فعلی است

آخرین آمار کرونا در ایران، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ / فوت ۱۸۷ نفر و ثبت ۸۱۹۵ ابتلای جدید

تحریم‌های ظالمانه دسترسی ما به ارز و نهاده‌های تولید را سخت‌تر کرد/ انکار دستاوردهای آشکار دولت در نبرد با تحریم اقتصادی و کرونا، راهبرد مخالفان ایران است/ نسبت‌های ناروا به دولت بی پاسخ نماند

روزنامه جمهوری اسلامی: وضعیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری، نشان دهنده دستپخت شورای نگهبان است

نگرانی از کرونای هندی در ۳ استان/ مردانی: دو تا سه هفته دیگر، همچنان میزان مرگ‌ها، سه رقمی خواهد بود

همتی: امیدوارم قهر جوانان با انتخابات شکسته شود

پربازدید ها

همتی: رئیسی سرگروه این پنج نفر است؛ این‌ها روی کار بیایند تحریم‌ها شدیدتر می‌شود / این ۵ نفر نگذاشتند FATF تصویب شود/اقتصاد مثل دادگاه و زندان نیست

افشاگری همتی از نقش دژپسند در سقوط بورس: اواسط تیر به رئیس جمهور نامه زدم که قضیه بورس دارد خطرناک می‌شود؛ اما بعد از نامه‌ من باز مسئولان مردم را تشویق به حضور در بورس کردند / سقوط بورس به دلیل دعوای وزیر اقتصاد و وزیر نفت بود

اعتراض همتی به رییسی درباره تجمع مردم در اهواز: رییس جمهور باید فدایی مردم باشد، نه اینکه مردم را فدای خود کند / الان کجاست دادستان، کجاست سیمای ملی؟

توضیح ستاد انتخاباتی همتی درباره اتهام سرقت علمی علیه وی: در تداوم کارشکنی‌های انتخاباتی، مقالاتی ثبت شده که متعلق به ایشان نیست و در فضای مجازی مورد سوءاستفاده قرار گرفته

سه مقام سابق و دو شرکت ایرانی از فهرست تحریم های آمریکا خارج شدند / کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی

بیانیه مهم دولت درباره کارشکنی صداوسیما برای پاسخگویی دولت به اتهامات کاندیدا‌ها

همتی: پول کثیف در ستادهای نامزدها در حال گردش است

مسعود پزشکیان: دلایل ردصلاحیتم را خواستم، اما جواب ندادند/ دعوا دعوای قدرت است

توضیح بلینکن درباره خروج نام ۳ مقام سابق ایرانی از فهرست تحریم‌ها

روحانی: زبان تشکر در کشور ما دچار لکنت عجیبی شده است

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

در کرمان کمبود کود شیمیایی داریم/هزار تن کرک در استان کرمان تولید می‌شود   (۲ نظر)

مرعشی: در نبود اکثریت، همیشه اصولگرایان شانس پیروزی دارند/الله کرم سخنگوی نظام نیست   (۲ نظر)