کد خبر: ۴۰۸۳۳
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۴
ارسال به دوستان
ذخیره
دبیر شورای وحدت اصولگرایان گفت: در شرایط کنونی برخی از افرادی که اعلام نامزدی کرده‌اند کسانی هستند که به مرحله آخر دوران مدیریتی خود رسیده‌اند، البته چون آقای رئیسی هم اعلام آمادگی نکرده زمینه برای حضور سایرین فراهم شده است.

دبیر شورای وحدت اصولگرایان گفت: در شرایط کنونی برخی از افرادی که اعلام نامزدی کرده‌اند کسانی هستند که به مرحله آخر دوران مدیریتی خود رسیده‌اند، البته چون آقای رئیسی هم اعلام آمادگی نکرده زمینه برای حضور سایرین فراهم شده است.
به گزارش  فارس، اعضای دفتر تحکیم وحدت در دومین نشست از سلسله نشست‌های انتخاباتی خود با احزاب، به گفت‌وگو با حجت‌الاسلام پورمحمدی دبیر شورای وحدت اصولگرایان نشستند.

پورمحمدی در این نشست با اشاره به این که پایه‌های تحزب در کشور به روشنی تعریف نشده؛ ریشۀ ناتوانی در سامان‌دهی رفتارهای سیاسی را توافق نداشتن در بسیاری از بدیهیات و نکات اولیۀ رفتار حزبی عنوان کرد.

وی در این باره گفت: حزب نمی‌تواند به نماینده خود فشار بیاورد تا مسئولیت‌پذیرانه در انتخابات حضور پیدا کند و در برابر حزبی که از آن برخاسته پاسخ‌گو باشد.

پورمحمدی با بیان این که تعریف ساز و کارهای فعالیت سیاسی از موارد مهم شایسته توجه است؛ افزود: باید بر مبنای مدل احزاب رایج در دنیا به مدلی بومی از فعالیت‌های حزبی برسیم.

دبیر شورای وحدت اصولگرایان در توضیح فعالیت‌های شورا در انتخابات ۱۴۰۰ عنوان کرد: از همه افرادی که به انحاء مختلف در انتخابات مطرح بودند؛ برنامه‌ای جدی داشتند و یا جریان‌های اجتماعی راغب به حضور آنها در انتخابات بودند دعوت شده است.

وی کارامدی را مهمترین شاخص در انتخاب افراد دعوت شده عنوان کرد و در این باره تاکید کرد: جلسات متعددی گذاشته شد تا شاخص‌های دقیقی تبیین شود اما مبنای این شاخص‌ها مواردی است که حضرت آقا در چند سخنرانی اخیرشان به آن اشاره کرده‌اند. از مهمترین مبناها در صحبت‌های ایشان کارامدی است. طبعا این کارامدی با کارنامه افراد سنجیده می شود، نه با ادعاها.

پورمحمدی در پاسخ به این پرسش که در انتخابات مجلس شاهد ورود شورای وحدت اصولگرایان نبودیم؛ اما الان با توجه به فعالیت‌های شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، هم عرض با شورای وحدت و وجود دو شورا برای اجماع‌سازی اصولگرایان، مذاکره‌ای برای ترکیب این دو شورا صورت گرفته یا خیر؛ گفت: از ابتدا هم قرار بر وجود دو شورا نبود. با دوستان صحبت شد که سعی کنید فراگیر باشید و تصمیمات بر اساس مشارکت و رایزنی و تعامل همه باشد اما گره‌ها و مشکلاتی بود که همه گروه‌ها [به شانا] دعوت نشدند. تصمیمات بر اساس مباحثات و گفت‌وگوهای جدی نیست.

وی ادامه داد: صحبت‌های زیادی شد. تقریبا هم داشت به نتیجه می‌رسید ولی متوقف شد. مجموعه‌هایی که سراغ جامعه روحانیت مبارز آمده بودند نظرشان بر این بود که وقتی مجموعه‌ای شکل گرفته، کار را متوقف نکنیم. اما به طور کلی قرار ما بر این بود که همه را جمع کنیم؛ از شانا هم خواستیم و مفصل پیگیری کردیم. الان هم همچنان به دوستان ائتلاف توصیه می کنیم که جمع شویم و یکی باشیم»

دبیر شورای وحدت اصولگرایان با اشاره به تمایل اجتماعی و محبوبیت بیشتر رئیسی در بین نامزدهای احتمالی و همچنین ظرفیت ویژه او برای رای‌آوری و اجماع‌سازی در انتخابات گفت: ایشان تا الان حرفی مبنی بر حضور در انتخابات نزده؛ اما مخالفتی هم نکرده‌اند. ولی حضور ایشان به شدت بسته به شرایط است. علی‌الخصوص که ایشان مسئولیتی انتصابی دارند و بدون رضایت رهبری هم نمی‌تواند مسئولیت خود را رها کند. با همه این اوصاف با توجه به جایگاه و مسئولیت‌های چند سال اخیر رئیسی؛ با مدیریت کلان کشور آشنا شده و ظرفیت توانی او هم بالاتر رفته؛ نکاتی که هم او را مستعدتر کرده و هم رغبت دیگران نسبت به او را افزایش داده است.

پورمحمدی نبود شاخص و تعریفی مشخص برای حضور سیاسی و کاندیداتوری را دلیل کثرت نامزدهای احتمالی انتخابات عنوان کرد. او در این باره گفت: وقتی تعریفی برای حضور سیاسی نداریم افراد مختلف خود را مناسب این مسئولیت می‌دانند. در شرایط کنونی بسیاری از افرادی که اعلام نامزدی کرده‌اند کسانی هستند که به مرحله آخر دوران مدیریتی خود رسیده‌اند. البته چون رئیسی هم اعلام آمادگی نکرده زمینه برای حضور سایرین فراهم شده است.

وی جنبه‌های مثبتی را هم در تعدد نامزدهای انتخاباتی برشمرد و افزود: البته این که تعداد زیادی احساس مسئولیت می‌کنند و محیط را مساعد برای حضور خود می‌دانند و مدعی هستند که برای اداره کشور برنامه دارند؛ جنبه مثبت این مسئله است.

پورمحمدی اعلام آمادگی دیرهنگام نامزدها را آسیب زا عنوان کرد و اذعان داشت: من شخصا، این روش را نمی‌پسندم و این فضا را ناکارامد می‌دانم. جریانات سیاسی و جریانات فعال اجتماعی باید از قبل برنامه و تیم خود را اعلام کنند؛ تا به برنامه‌های آنها فکر شود و نظراتشان در معرض نقد قرار گیرد. یک سری افراد برنامه‌شان را نگه داشته اند تا پشت تلویزیون ارائه دهد!

وی در ادامه گفت: موضوعی که باعث می‌شود تا فرصتی برای نقد و گفت‌وگو شکل نگیرد. این‌ها عیب‌های فرایندی در قوانین ما است که رفتارهای سیاسی را با چالش‌های زیادی مواجه می‌کند.

دبیر شورای وحدت اصولگرایان در پاسخ به این پرسش که آیا تغییر این قوانین نیازمند تغییر قانون اساسی است یا خیر؛ تاکید کرد: شاید برخی بندهای قانون اساسی هم نیازمند تغییر باشد؛ اما بدون تغییر قانون اساسی هم می‌توان بخش بزرگی از این معایب را اصلاح کرد. مثلا قانون انتخابات در هر دوره به شکلی دستکاری شده؛ در حالی که بسیاری از کشورهایی که مردم‌سالار بوده و متکی به رای مردم هستند؛ قوانین انتخاباتی‌ آنها در قانون اساسی کشورشان آمده یا قوانین مدت‌دار هستند. مشخصا مسئله ای به این مهمی را نمی توان تا این حد دستخوش تغییرات قرار داد.

پورمحمدی اجماع‌سازی را در صورت عدم ورود رئیسی به انتخابات؛ بسیار سخت دانست و در این باره اظهار داشت: ارزیابی ما این است که ظاهرا در صورت عدم ورود آقای رئیسی به انتخابات، نمی‌توانیم روی فردی به اجماع برسیم. این که ما قدرت داشته باشیم اجماع قابل قبولی ایجاد کنیم بعید به نظر می‌رسد.

پورمحمدی ادامه داد: در این صورت پیش بینی می‌کنیم کار به مرحله دوم برسد. در حقیقت ایدۀ شورای وحدت بر اساس سناریو امتداد انتخابات به دور دوم است. چرا که حتی اگر شورای وحدت و شورای ائتلاف یکی شوند که البته به دلیل تلاش‌هایی که تا کنون ادامه پیدا کرده؛ بعید نیست این اتفاق بیافتد؛ نمی‌توانند مجموع جریان ارزشی را پوشش دهند. البته پوشش بدنه زیاد است؛ منظور پوشش کاندیداها است.

پورمحمدی گفت: ما باید کاری کنیم که دوستان ما بتوانند همه را به رای‌دهی دعوت کنند که جمعیت ما ۱+۵۰ شود. البته این موضوع حساسیت ها، دقت‌ها و ملاحظاتی دارد.

وی در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد طیفی از اصولگرایان سنتی مشوق حضور لاریجانی در انتخابات هستند گفت: آقای لاریجانی تا الان هیچ نظری نداده و هیچ موضعی نگرفته است. نه خودش، نه اطرافیانش، نه آشکار و نه پنهان. ضمن این که تا الان هیچ کس در جلسات شورای وحدت نظری مبنی بر دعوت ایشان به انتخابات نداشته است.

پورمحمدی در ادامه افزود: البته غیر اصولگرایان سنتی نیروهای دیگری هم در شورا هستند که به آقای لاریجانی تمایل دارند. اگر ایشان در انتخابات ثبت نام کنند آن وقت می‌شود تحلیل‌هایی در این باره داشت واظهار نظر کرد.

وی در خصوص این که با احتمال حضور رئیسی در انتخابات، احتمالا چه کسی رقیب ایشان قرار می‌گیرد گفت: به نظر می‌رسد تا الان، اجماع روی سید حسن خمینی بوده؛ بعد از انصراف ایشان تمایلی به ظریف پیدا کرده‌اند. اطلاع دقیقی ندارم که نظر فعلی اصلاح‌طلبان همچنان بر حضور ظریف در انتخابات است یا خیر. البته نفی این را هم نشنیده‌ام که کنار گذاشته شده یا بروز و ظهور جدیدی داشته باشد.

پورمحمدی در ادامه گفت: البته تندروهایی هم اعلام آمادگی کرده‌اند که خود اصلاح‌طلبان واقف به این هستند که احتمالا رد صلاحیت می‌شوند؛ نه به خاطر سوابق سیاسی آنها بلکه به دلیل نداشتن سوابق اجرایی.

دبیر شورای وحدت اصولگرایان در رابطه با سایر کاندیدهای اصلی احتمالی جریان رقیب گفت: صحبت های اخیر آقای جهانگیری علامتی است برای تمایل به حضور در انتخابات. با این وجود با توجه به چسبندگی او به دولت و محبوبیت اجتماعی پایین دولت به نظر می‌رسد ایشان دارد ارزیابی میدانی می‌کند تا بر مبنای بازخوردها تصمیم بگیرد.

وی همچنین درخصوص احتمال مطرح‌شدن لاریجانی از سوی اصلاح‌طلبان گفت: لاریجانی به صورت جدی در محافل اصلاح‌طلبی مطرح نبوده اما احتمال دارد با اتفاقاتی که افتاده؛ چرخشی به سمت او صورت گیرد. برخی نظراتی که در این چند روز شنیده‌ام تا حدودی این نظر را بروز می‌دهد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

همتی: به انزوای خارجی پایان خواهیم داد / مردم حق دارند با رفاه و با آرامش زندگی کنند / اگر رای نیاورم باز هم پیگیر شعارهایم خواهم بود

همه جهان امروز به انتخابات ایران نگاه می‌کنند/ کاش هیچ مشکلی از روز ثبت نام نامزدها تا امروز نداشتیم

ساعات اولیه امروز ۶۰ هزارنفر در استان کرمان رای دادند

کدخدایی: مشارکت در ساعت‌های ابتدایی رای‌گیری بسیار خوب بوده است

بعنوان خدمتگزاری کوچک از ملت بزرگ ایران خواهش می‌کنم که در انتخابات شرکت کنند

روحانی رای خود را به صندوق انداخت

استاندار کرمان: صف‌های طولانی مردم بیانگر آغاز انتخاباتی پرشور است

امروز میدان‌دار و صحنه‌گردان اصلی مردم هستند / هر کاری که ملت ایران امروز انجام بدهند، سازنده آینده و سرنوشت چند ساله ماست

امروز میدان‌دار و صحنه‌گردان اصلی مردم هستند / هر کاری که ملت ایران امروز انجام بدهند، سازنده آینده و سرنوشت چند ساله ماست

آغاز حماسه حضور در کرمان در جوار سیدالشهدای مقاومت

پربازدید ها

باید رأی اکثریت اعضا وجود داشته باشد تا فرد تایید شود / من هم نمی‌دانم که دلیل رد صلاحیت برخی از کاندیداها چیست / هرکس دلایل عدم احراز را بخواهد به خودش اعلام می‌کنیم

یادداشت تکاندهنده یاسر هاشمی در حمایت از عبدالناصر همتی

اجرای کامل و صحیح پروتکل های بهداشتی در روز انتخابات تضمین کننده سلامت مردم و رای دهندگان خواهد بود

مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

محسن هاشمی: امسال نخستین انتخابات بدون مشورت و نقش موثر آیت الله هاشمی است؛ ایشان حتی در دوره گذشته هم پیش از رحلت خود، بستر پیروزی جریان اصلاح طلب و میانه رو فراهم کردند / خلا انسجام در میان اصلاح طلبان و کاهش اعتماد به تاثیر صندوقهای رای بزرگترین تهدیدات جامعه است / به همتی رای دهید تا تلخی بی مهری های ردصلاحیتها به شیرینی ابطال مهندسی انتخابات تبدیل شود

انتخابات به دور دوم می‌رود/ قطعا مخاطب آقای خاتمی رای دادن به همتی است

نظام را دریابید/ در مورد شورای نگهبان باید تجدید نظر شود

بهزاد نبوی: ظریف قبول کرده تا به عنوان وزیر خارجه یا معاون بین الملل ریاست جمهوری در کنار دولت همتی باشد؛ این خبر خوبی است

۱۵ حزب اصلاح‌طلب با تشکیل "ائتلاف جمهور" از کاندیداتوری همتی حمایت کردند

انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها از همتی حمایت کرد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

مرعشی: در نبود اکثریت، همیشه اصولگرایان شانس پیروزی دارند/الله کرم سخنگوی نظام نیست   (۲ نظر)

مرعشی: روحانی اگر نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برود/ مردم حوصله چه‌کنم چه‌کنم‌های رئیس‌جمهور را ندارند/ ایران فدایی می‌خواهد نه سیاستمدار متکبر و تمامیت خواه/ هرکس نمی‌تواند با رهبری هماهنگ باشد کاندیدای انتخابات نشود/ اصولگرایان میانه‌رو مانند اصلاح‌طلبان حذف شدند/ آتش انقلابی‌ها خیلی تند است/ هیچ اصلاح طلبی برای انتخابات ۱۴۰۰ تصمیم شخصی نگیرد   (۲ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)