کد خبر: ۴۰۸۹۹
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۵
ارسال به دوستان
ذخیره
شورای نگهبان نسبت به ردصلاحیت کاندیدا‌ها در مناظره‌ها هشدار داد
یکی از این اختیارات که اعضای شورای نگهبان به‌تازگی صراحتا از آن می‌گویند، رد صلاحیت کاندیدا‌های ریاست‌جمهوری است، آن‌هم پس از تایید و احراز صلاحیت همان کاندیداها، حتی تا زمان شرکت در مناظره‌های انتخاباتی و حتی روز انتخابات؛ رویکردی که ازسوی برخی ناظران با تعبیر «بی‌خطرسازی مناظره» مورد انتقاد قرار گرفته، ولی اعضای شورای نگهبان آن را حق قانونی خود می‌دانند.
حدود نامحدود نظارت استصوابی
مطابق هر سال نزدیکی به ایام انتخابات با پررنگ‌تر شدن نقش شورای نگهبان همراه است؛ شورایی که با ۶ فقیه و ۶ حقوقدان خود نقشی تاثیرگذار در برگزاری هر چه پرشورتر انتخابات دارد، ولی در سال‌های اخیر عمدتا با انکار این نقش محوری، در شرایطی خود را صرفا مجری قانون می‌نامد که بسیاری از حقوقدانان از یک‌سو و فعالان سیاسی و اجتماعی اصلاح‌طلب و مستقل و حتی بعضا اصولگرا ازسوی دیگر از نقض مرقانون و اجرای تفاسیر شخصی و جریانی قانون توسط این نهاد سخن می‌گویند.
به گزارش اعتماد، همه این اظهارات کنار هم سبب شده که شورای نگهبان بار دیگر در آستانه انتخاباتی دیگر، هدف انتقاد ناظران قرار گیرد. هر چند رسانه‌های اصولگرا با همراهی پیاده‌نظام‌شان در شبکه‌های اجتماعی سعی در بازسازی چهره و وجهه این نهاد داشته و دارند، اما آنچه انکار ناشدنی است، انتقاد به اختیارات بعضا بی‌حد و حصر فقها و حقوقدانان شورایی است که عملا هیچ نظارتی از جانب نهاد‌های انتخابی بر آن‌ها وجود ندارد. یکی از این اختیارات که اعضای شورای نگهبان به‌تازگی صراحتا از آن می‌گویند، رد صلاحیت کاندیدا‌های ریاست‌جمهوری است، آن‌هم پس از تایید و احراز صلاحیت همان کاندیداها، حتی تا زمان شرکت در مناظره‌های انتخاباتی و حتی روز انتخابات؛ رویکردی که ازسوی برخی ناظران با تعبیر «بی‌خطرسازی مناظره» مورد انتقاد قرار گرفته، ولی اعضای شورای نگهبان آن را حق قانونی خود می‌دانند.

دفاع به سبک شورا
موضوع نظارت استصوابی شورای نگهبان بر انتخابات و تفسیر فق‌ها و حقوقدانان این نهاد از این کلیدواژه امر جدیدی نیست. واقعیت آن است که حتی مساله رد صلاحیت کاندیدا‌ها پس از تایید صلاحیت‌شان هم تازگی ندارد و حداقل در ماجرای مینو خالقی در انتخابات مجلس دهم در سال ۹۴ به عینه تکرار شد، اما شاید آنچه این‌بار ماجرا را جنجالی کرده، تاکید یکی از حقوقدانان تازه‌وارد این شورا بر این احتمال و البته اشاره او به زمان این ورد نابهنگام است حتی تا زمان برگزاری مناظره‌ها. هادی طحان‌نظیف گفته اگر شورای نگهبان هنگام مناظره‌ها موردی به چشمش خورد، می‌تواند کاندیدای تایید صلاحیت شده را رد صلاحیت کند؛ ادعایی که حداقل با برداشت بسیاری از حقوقدانان مستقل از قانون همخوانی ندارد، ولی واقعیت آن است که شورای نگهبان چنین حقی برای خود قائل است؛ کمااینکه سیامک ره‌پیک، قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان نیز در همین راستا گفته است: «اگر شورای نگهبان احراز کرد که حتی بعد از اعلام صلاحیت یک اتفاقی قبل از انتخابات افتاده که این از اسباب رد صلاحیت است، این حق قانونی شورای نگهبان است که در صلاحیت آن فرد تجدیدنظر کند؛ لذا فرقی نمی‌کند و ممکن است کسی در دوره قبل پس از تایید صلاحیت و آن‌هم در مناظره و غیرمناظره و همچنین در زمان تبلیغات کار‌هایی را انجام داده که الان در این دوره -وقتی پرونده‌اش بررسی می‌شود- ببیند آن امور، اموری بوده که فاقد شرایط بوده -چه مربوط به گذشته و چه مربوط به این دوره باشد- این حق نظارتی شورای نگهبان است که می‌تواند به بررسی مجدد صلاحیت آن فرد ورود کند.» این اظهارات در شرایطی مطرح شده که بعید به نظر می‌رسد سطح رقابت در انتخابات ریاست‌جمهوری از یک‌سو و عرف حاکم بر سیاست ایران ازسوی دیگر، چنین امکان و اجازه‌ای را فراهم کند که کاندیدای ریاست جمهوری تایید صلاحیت شده به یک‌باره ردصلاحیت شود؛ البته مگر آنکه این تصمیم نابهنگام ازجانب بخشی قدرتمند در حاکمیت موردحمایت قرار گیرد. به هر تفسیر، اما آنچه حقوقدانان شورای نگهبان و البته حقوقدانان نزدیک به این نهاد یا نزدیک به جریان اصولگرا، «حق قانونی» این شورا می‌دانند، اما می‌تواند موجبات دلسردی بیشتر جامعه از انتخابات و حضور پای صندوق رای را به همراه داشته باشد که برخی معتقدند درنهایت به تنزل جمهوریت نظام می‌انجامد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مصرف اغلب داروها با تزریق واکسن ممانعتی ندارد

امکان دیدار با رییس‌جمهور آمریکا پس از رفع تحریم‌ها؟ خیر / درمورد منطقه با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم / از برجام خاطره خوشی نداریم، چون آورده‌ای نداشت

با توجه به عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در برخی از جلسات تبلیغاتی ممکن است شاهد افزایش آمار کرونا باشیم

پنجم تیرماه از واکسن اسپوتنیک‌وی ایرانی رونمایی می‌شود

خطیب‌زاده: بعید نیست دور بعدی مذاکرات وین دور پایانی باشد/ ظریف صبح امروز با رئیسی دیدار کرد

روحانی: به زودی تحریم‌ها برداشته می‌شود/ حالا که صادر کننده واکسن و ماسک شدیم، گفتند تحریم را برمی‌دارند

کرمان جزو استان‌های برتر کشور در مشارکت انتخابات است / معادل ۶۰ درصد از واجدان شرایط رای دادند

دستگیری 62 مدیر و کارمند در کرمان به اتهام مفاسد اقتصادی/ رهایی 29 نفر از قصاص

بهبود معاملات بازار بورس با مشخص‌شدن سیاست‌های دولت جدید

تولید انبوه واکسن کووپارس همزمان با دریافت مجوز مطالعه فاز سوم/ مقالات بالینی و پیش بالینی واکسن در حال تدوین است

پربازدید ها

اعلام رسمی اعضای منتخب شورای شهر کرمان توسط فرماندار

دستگیری 62 مدیر و کارمند در کرمان به اتهام مفاسد اقتصادی/ رهایی 29 نفر از قصاص

همه وعده‌های رئیسی در انتخابات ۱۴۰۰

مشارکت ۶۰ درصدی مردم استان کرمان در انتخابات/ آمار تجمیعی از شمارش آراء نداریم

پیام تبریک سید حسن خمینی به رییسی

همتی به رییسی تبریک گفت

نتایج اولیه انتخابات: کل آرا تاکنون ۲۸.۶ میلیون / رئیسی ۱۷.۸ میلیون

روحانی درگذشت مادر شهیدان اسدی خانوکی را تسلیت گفت

رییسی: از تجربیات و اندوخته‌های دولت کنونی استفاده خواهم کرد

مشکل بایدن برای توافق با ایران و احیای برجام چیست؟

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

مرعشی: در نبود اکثریت، همیشه اصولگرایان شانس پیروزی دارند/الله کرم سخنگوی نظام نیست   (۲ نظر)

مرعشی: روحانی اگر نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برود/ مردم حوصله چه‌کنم چه‌کنم‌های رئیس‌جمهور را ندارند/ ایران فدایی می‌خواهد نه سیاستمدار متکبر و تمامیت خواه/ هرکس نمی‌تواند با رهبری هماهنگ باشد کاندیدای انتخابات نشود/ اصولگرایان میانه‌رو مانند اصلاح‌طلبان حذف شدند/ آتش انقلابی‌ها خیلی تند است/ هیچ اصلاح طلبی برای انتخابات ۱۴۰۰ تصمیم شخصی نگیرد   (۲ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)