کد خبر: ۴۰۹۱۱
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۸
ارسال به دوستان
ذخیره
وزیر کشور با بیان اینکه طبق قانون، ابلاغیه در حکم قانون باید از سوی رییس جمهوری به دستگاه های اجرایی ابلاغ شود،گفت: تفسیر حقوقی معاونت حقوقی رییس جمهوری از ابلاغیه انتخابات شورای نگهبان مبنای عمل ماست و متتظر تفسیر این معاونت هستیم.

 
وزیر کشور گفت: منتظر تفسیر حقوقی معاونت حقوقی ریاست جمهوری درباره مصوبه اخیر شورای نگهبان هستیم.

عبدالرضا رحمانی فضلی روز یکشنبه در حاشیه نشست ستاد انتخابات در نشست خبری با اشاره به ابلاغیه اخیر شورای نگهبان و اجرای آن از سوی وزارت کشور گفت: شورای نگهبان پیرو ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات موظف شده رجال سیاسی را تعریف و تفسیر کند و شرایطش را بگوید. این مسئولیت کاملا بر عهده شورای نگهبان است که شورای نگهبان هم این کار را انجام داد و به وزارت کشور ابلاغ کرد.

وزیر کشور با بیان اینکه طبق قانون هر نوع ابلاغیه قانون و آنچه که در حکم قانون است باید توسط رئیس جمهوری به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شود، اظهار کرد: این موضوع را روز بعد از ابلاغ از سوی شورای نگهبان در نامه‌ای به اطلاع رئیس جمهوری رساندیم.

رحمانی فضلی افزود: در این زمینه موضوع اول نحوه ابلاغ است که باید از طریق رییس جمهوری باشد و دوم اینکه تفسیر حقوقی توسط معاونت حقوقی رئیس جمهوری به ما اعلام شود.  

وی با بیان اینکه قسمت عمده این ابلاغیه مربوط به خود شورای نگهبان است و شورای نگهبان به نظر بنده یک گام در این زمینه جلو رفته است، گفت:  قبلاً هم شورای نگهبان طبق نظارت استصوابی عمل نظارت را بر همین اساس انجام می‌داده است.  شورای نگهبان این بار همان اقدامی را که انجام داده است تحت یک سری شاخص‌ها و یک سری شرایط توضیح داد، مشخص و تبیین کرد.

وی اضافه کرد:  سه مورد از این موارد مربوط به وزارت کشور بود که به سن، مدرک تحصیلی و سوء پیشینه مربوط است و از وزارت کشور خواسته تا حین ثبت نام این مدارک را از داوطلبان بگیرد.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه منتظر نتیجه بررسی حقوقی معاونت حقوقی رئیس‌جمهور هستیم، خاطرنشان کرد: اگر هر نوع برداشت حقوقی از این مسئله شود قطعاً آن را تعمیم خواهیم داد و حتماً به دنبال اجرای قانون خواهیم بود. باید متناسب با تفسیر عمل کنیم، اما این به معنای عدم همکاری یا به معنای نادیده گرفتن رابطه و فعالیت‌های شورای نگهبان با وزارت کشور نیست.

وی با اشاره به اطلاعیه شماره ۵ شورای نگهبان اظهار کرد: شورای نگهبان در این اطلاعیه رسماً گفته کسانی که ثبت‌نام می‌کنند باید این مدارک را همراه خود داشته باشند و اگر از وزارت کشور بخواهند این مدارک را برای آنان جمع کنیم و بفرستیم قطعاً مانعی برای ما نخواهد داشت، اما در هر حال ما مجری قانون هستیم و قانونی که فعلاً حاکم هست همین ماده ۵۵ قانون انتخابات موجود است و حتماً به آن عمل خواهیم کرد.

وزیر کشور ابراز امیدواری کرد مجموعه این کار‌ها منجر به شفاف سازی بیشتر و احقاق حقوق همه داوطلبان و نامزد‌ها شود و گفت: اگر داوطلبان نتوانند شرایط را احراز کنند، باید بتوانند با توجه به همین مصوبه شورای نگهبان که به آنان ابلاغ می‌شود، آنان نیز قدرت دفاع داشته باشند. به نظر من شورای نگهبان در زمینه ابلاغ جلوتر رفته و این موضوع قابل بررسی است.

رحمانی فضلی درباره  برخی نگرانی‌ها در این زمینه یاد شده و تفسیر حقوقی متعدد، گفت: ضمن احترام به همه این تفاسیر سیاسی و هر نگاه و تفسیر حقوقی، باید بگویم که نفسیر حقوقی معاونت حقوقی ریاست جمهوری مبنای عمل ما خواهد بود و منتظر آن هستیم.

وزیر کشور  با اشاره به دو نشست امنیتی و ستاد انتخابات که صبح امروز با حضور روسای کمیته‌های مختلف برگزار شد، گفت: بیش از ۳ ماه است که به صورت هفتگی نشست انتخابات در سطح ملی برگزار و متناظر با ستاد در سطح  استان‌ها و شهرستان‌ها تشکیل می‌شود. علاوه بر این به طور سلسله مراتب تمام موضوعات و مطالب از سطح شهرستان‌ها به سطح استان و در سطح ملی در این نشست‌ها مطرح و بحث و بررسی می‌شود. تلاش می‌کنیم با رعایت مر قانون و فضا و شرایط مناسب امنیتی و در سلامت کامل انتخابات برگزار شود.

وزیر کشور با اشاره به هماهنگی مستمر بین دستگاه‌ها در قالب نظارت، تبلیغات، انتظامات و  امنیت و هماهنگی‌ها بین این دستگاه‌ها گفت:  همه پشتیبانی ها، حمایت ها، امکانات، تجهیزات و ملزومات برای انتخابات فراهم است و دغدغه و نگرانی برای برگزاری انتخابات نداریم.

به گفته وی در جلسه امنیت همه دستگاه‌های امنیتی، انتظامی و نظامی و دادستانی همچنین صدا و سیما گزارش‌های مفصل خود را که نشانگر آمادگی کامل است، ارائه کردند و قرارگاه امام علی (ع) تحت امر نیروی انتظامی با مشارکت همه دستگاه‌های انتظامی، امنیتی و قضایی و نظامی جلسات را برگزار می‌کند.

وزیر کشور یادآور شد: اطلس امنیتی برای همه نقاط کشور به صورت مجزا از سطح شهر گرفته تا شهرستان و استان آماده شده که با بیش از ۲۰ شاخص روزانه امنیت را بررسی می‌کند و با یک نرم افزار هوشمند روزانه این اطلس امنیتی متناسب با شرایط تغییر می‌کند.

وی افزود: تاکنون مشکل خاصی نداریم و پیش‌بینی ما این است که به امید خدای متعال مشکلی نخواهیم داشت. البته شرایط انتخابات با توجه به فضای اجتماعی، نوع تبلیغات و موضوعات محلی خاص در برخی از مناطق از درجه حساسیت‌های متفاوت برخوردار است که ما در بخش امنیتی این فضا‌های متفاوت، حساسیت را مد نظر قرار می‌دهیم و متناسب با آن عمل می‌کنیم.

رحمانی فضلی گفت: همه شورا‌های تامین در استان‌ها و شهرستان‌ها موظف هستند نتایج بررسی کمیته امنیتی را به طور دقیق عمل کنند و عمل خواهند کرد. برخی پیش‌بینی‌ها و تحلیل‌ها مبتنی بر وضعیت اقتصادی اجتماعی سیاسی و امنیتی است که باید پیشاپیش برای آن‌ها تدبیر کنیم که به همه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ می‌شود و همه این دستگاه‌ها به نوعی با کمیته امنیتی مرتبط هستند و کار را انجام می‌دهند.

رحمانی فضلی تصریح کرد: گزارش مفصلی از روند کار در ستاد انتخابات توسط ریییس  ستاد ارائه شد. وجود برگزاری ۴ انتخابات ریاست جمهوری، شورا‌های شهر و روستا، میان دوره‌ای مجلس و میان دوره‌ای خبرگان که با چهارتا قانون انتخابات برگزار می‌شود، کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است و با توجه به تجربه‌ای که وجود دارد هماهنگی‌ها با نظارت شورا‌ها و ریاست جمهوری به خوبی فراهم است و هم مقدمات کار در حین اجرا به صورت برنامه‌ریزی شده و مدبرانه پیش می‌رود که امیدوارم با کمک همه مردم به احزاب و گروه‌های سیاسی نامزد‌های انتخاباتی ستاد‌های آن‌ها بتوانیم یک انتخابات در تراز جمهوری اسلامی با مشارکت خوب و بالا داشته باشیم.

وزیر کشور تصریح کرد: وزارت کشور در جایگاه مجری در بحث مشارکت همه تلاش خود را علیرغم اینکه وظیفه خاصی در این زمینه ندارد، انجام می‌دهد و تلاش می‌کند با ایجاد شرایط سالم، امن، مناسب و با ظرفیت‌های که در اختیار دارد بتواند بستر مناسبی برای مشارکت فراهم کند.

وی درعین حال خاطرنشان کرد: مشارکت امری است که به شرایط اجتماعی و شرایط رقابتی در انتخابات، تبلیغات و رسانه‌ها و فضای عمومی بر می‌گردد که فعلا متاسفانه فضای عمومی به دلیل کرونا آنچه که باید نیست و امیدواریم روندی که پیش رو داریم و با توجه به زحمات وزارت بهداشت تا زمان انتخابات افراد در گروه‌های پرخطر واکسینه شوند و شرایط هم با رعایت عمومی مردم بهتر شود.

رحمانی فضلی گفت: با این همه توصیه رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری همواره بر اصل مشارکت بوده و امیدواریم این امر محقق شود و نهایتاً یک انتخابات بسیار خوبی برای ملت ایران داشته باشیم.

وزیر کشور درباره تعداد همراهان داوطلبان حین ثبت نام با توجه به شرایط کرونایی کشور، گفت:  ناگزیر و تابع پروتکل‌های ابلاغ شده از سوی وزارت بهداشت هستیم و همان طرح هوشمند اجرای پروتکل‌ها مبتنی بر رنگ بندی‌ها برای ما حاکم است. بر اساس آن و با توجه به هماهنگی ایجاد شده با وزارت بهداشت مقرر شد هر نامزد انتخاباتی یک همراه داشته باشد.

وی ادامه داد: امسال مانند دوران قبل نیست و اگر داوطلبان بیشتر از یک نفر با خود بیاورند وزارت کشور از پذیرفتن آن‌ها معذور خواهد بود. برای خبرنگاران هم فضای جدید و مستقلی پیش‌بینی کردیم که هر نامزد انتخاباتی در آن فضا قبل یا بعد از ثبت نام می‌تواند مصاحبه و اطلاع‌رسانی کند.

رحمانی فضلی از داوطلبان خواست حتماً به این مسئله توجه داشته باشند و گفت: البته برای تجمعات و روز رای گیری تدابیری اندیشیده ایم که به دنبال تصویب این تدابیر در ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم و پیشنهاد ما اضافه کردن یک ساعت در صبح با یک ساعت در شب زمان انتخابات است.

وی یادآور شد: پعلاوه بر این پیش‌بینی شد حدود ۸ تا ۹ هزار شعبه جدید داشته باشیم و این شعبه‌ها در جایی اضافه می‌شود که دوره قبل بیش از یکهزار رای داشتند. برای تجمعات هم پیشنهاد‌های خاصی شده که در فضای متناسب با پروتکل‌های بهداشتی انجام شود و امیدواریم با کمک رسانه‌ها، داوطلبان و ستاد هایشان در شرایط کرونایی هم نشان دهیم که هم ظرفیت و هم توان و هم شرایط لازم کرونایی را رعایت و انتخابات خوبی را برگزار می‌کنیم.

وزیر کشور همچنین درباره زمان ثبت نام برای انتخابات گفت: مشکل خاصی برای ثبت‌نام نداریم اگر در همین چند روز ثبت‌نام یعنی از بیست و یکم تا بیست و پنجم اردیبهشت لازم باشد دوستان تعداد ساعت‌ها را افزایش دهند مشکلی نیست و داوطلبان متناسب با رعایت قانون با مراجعه به وزارت کشور، مورد تکریم و عزت خواهند بود.

وی ادامه داد: پیشنهاد ما این است به منظور پرهیز از ازدحام، از آوردن همراه خودداری کنند و در روز انتخابات هم پیشنهاد دادیم که این پیشنهاد باید در ستاد ملی کرونا تصویب شود مبنی بر اینکه علاوه بر این این پیشنهادات با هماهنگی شورای نگهبان هم خواهد بود.

رسانه‌ها بار تبلیغاتی بر زمین مانده را قبول کنند
رحمانی‌فضلی در پاسخ به ایرنا درباره نشست‌های انتخاباتی و ازدحام جمعیت در این نشست‌ها با توجه به شرایط کرونایی اظهار کرد: اولویت ما قطعاً برپایی نشست‌ها در فضای باز است و اگر در فضای بسته اتفاق بیفتد پروتکل‌ها را برای آنان مشخص خواهیم کرد. با هماهنگی با وزارت بهداشت، مجوز برگزاری نشست‌ها در استادیوم‌ها را خواهیم داد تا شور و شوق انتخاباتی کم نشود، اما توقع ما این است که بار اضافی مانده بر زمین در حوزه تبلیغات به خاطر شرایط کرونایی را رسانه‌ها قبول کنند.

وی افزود: رسانه‌ها چه در فضای مجازی داخلی و چه سایت‌ها و روزنامه‌ها یا هر سبک دیگری که فکر می‌کنند، پیشنهادات خود را ارائه دهند و این پیشنهادات در کمیته تبلیغات انتخابات که دستگاه‌های مختلف در آن عضو هستند، بررسی می‌شود. بالاتر از همه این‌ها صدا و سیماست که در ایام انتخابات برنامه ویژه دارد و صدا و سیما حتما متناسب با شرایط کرونایی ساختار‌ها و قالب‌های تبلیغات اتتخاباتی را متنوع‌تر و کاری کنند تضارب آرا و افکار از طریق رسانه چه در سطح ملی و چه در سطح استانی را شاهد باشیم.

وزیر کشور گفت: معمولاً مناظره‌ها و گفتگو‌ها در سطح ملی است و می‌شود در سطح استانی هم آن را مدیریت و سازماندهی کرد که این روش‌های مختلفی دارد و خود صدا و سیما باید آن را تبیین کند.

رحمانی فضلی درباره اعمال قانون شفافیت مالی داوطلبان انتخابات مجلس برای انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر این قانون امکان تسری به انتخابات ریاست جمهوری را  داشته باشد ما آن را اجرایی می‌کنیم، اما این موضوع باید در ستاد انتخابات مورد بررسی قرار بگیرد.

وی به داوطلبان توصیه کرد که این قانون را ملاک عمل و هزینه‌های خود قرار دهند تا اگر ابهام و ادعایی مطرح شد بتوانند اطلاع رسانی کنند و پاسخ و شبهه‌ای میان رقبا و مردم ایجاد نشود.

وزیر کشور درعین حال خاطرنشان کرد: اگر حین اجرا به منابع درآمدی مشکوک و غیرسالم برسیم حتما رسیدگی خواهیم کرد و شورای نگهبان هم در این زمینه رسیدگی‌های خود را انجام می‌دهد، چون در انتخابات این سوال و ابهام و شبهه مطرح می‌شود که هزینه‌های نامزد‌ها از کجا تامین می‌شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

شیوع ویروس جهش‌یافته کرونا از گونه دلتا/احتمال انتشار واریانت هندی در سراسر کشور

نکاتی در خصوص تزریق واکسن کرونا

با حل مشکل واردات واکسیناسیون سرعت می‌گیرد

اعلام آمادگی آمریکا برای بازگشت به مذاکرات وین

قیمت سکه، طلا و ارز ۱۴۰۰.۰۴.۳/ نزول قیمت‌ها در بازار

ورود محموله یک میلیون دوزی واکسن کرونا به ایران

دادستان: ۶ پرونده ترک فعل مدیران در کرمان تشکیل شد

پیکر خبرنگاران فقید ایرنا و ایسنا روز جمعه تشییع می شود

جزئیاتی از سفر خبرنگاران محیط زیست به ارومیه و واژگونی اتوبوس/ راننده اتوبوس بازداشت شد

رئیس جمهوری جان باختن خبرنگاران ایرنا و ایسنا را تسلیت گفت

پربازدید ها

توصیه معنادار سیدحسن خمینی به رئیس‌جمهور منتخب

آمریکا: انتخابات ایران تاثیری بر مذاکرات وین ندارد

اقدام خرابکارانه علیه یکی از ساختمان‌های سازمان انرژی اتمی ناکام ماند

دادستان: ۶ پرونده ترک فعل مدیران در کرمان تشکیل شد

جواد امام: رئیسی باید به وعده‌های خود عمل کند/ راه برجام و FATF ادامه پیدا خواهد کرد

با حل مشکل واردات واکسیناسیون سرعت می‌گیرد

اصلاح طلبان باید پوست اندازی کنند/ نباید مشکل را از مردم بدانیم مشکل از خودمان است/ اصلاح طلبان باید درس بگیرند

کنش‌ها را مناسبات شراکتی، وراثتی و رفاقتی در جریان اصلاحات تعریف می‌کند/ اندیشه اصلاح طلبان نمرده است/ آفت‌ها روشن است/ برخی حاکمان بی حکم بر جریان اصلاح طلب، خیمه زدند

دستور روحانی برای آمادگی جهت ورود منابع ارزی بلوکه شده به کشور

جزئیاتی از سفر خبرنگاران محیط زیست به ارومیه و واژگونی اتوبوس/ راننده اتوبوس بازداشت شد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

مرعشی: در نبود اکثریت، همیشه اصولگرایان شانس پیروزی دارند/الله کرم سخنگوی نظام نیست   (۲ نظر)

مرعشی: روحانی اگر نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برود/ مردم حوصله چه‌کنم چه‌کنم‌های رئیس‌جمهور را ندارند/ ایران فدایی می‌خواهد نه سیاستمدار متکبر و تمامیت خواه/ هرکس نمی‌تواند با رهبری هماهنگ باشد کاندیدای انتخابات نشود/ اصولگرایان میانه‌رو مانند اصلاح‌طلبان حذف شدند/ آتش انقلابی‌ها خیلی تند است/ هیچ اصلاح طلبی برای انتخابات ۱۴۰۰ تصمیم شخصی نگیرد   (۲ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)