کد خبر: ۴۰۹۲۵
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۲
ارسال به دوستان
ذخیره
در کمیسیون گردشگری و اصناف شورا مطرح شد:
در نشست کمیسیون گردشگری و اصناف شورا یکی از اعضا خواستار تداوم بخشودگی عوارض کسب و کار در سال جاری به دلیل تعطیلی مشاغل بنا بر مصوبه ستاد کرونا شد و از شهرداران مناطق خواست از اخطار و جریمه اصناف در زمینه ضوابط مرتبط با تابلوهای شهری در دوران شیوع ویروس کرونا بپرهیزند.
تداوم بخشودگی عوارض کسب و کار در سال جاری/انتظارات اصناف از شورا و شهرداری زیاد نیست/ ضرورت مشارکت اصناف در توسعه مدیریت شهری
به گزارش گفتار نو، نشست کمیسیون گردشگری و اصناف شورا، شهرداران مناطق، رییس اتاق اصناف و تنی چند از روسای اتحادیه‌ها در محل شورا برگزار شد.

رییس کمیسیون گردشگری و اصناف با اشاره به نقش تاثیرگزار اصناف در دوره‌های تاریخی کرمان گفت: بیش از ۳۰ هزار واحد صنفی در کرمان وجود دارد که اگرچه به طور غیررسمی در اداره امور شهر داشتند، اما نیازمند برنامه مدون برای ارائه نظرات و مشارکت آن‌ها هستیم.

محمدرضا میرحسینی تعامل بین شهرداری و اصناف را ضروری دانست و افزود: این مشارکت می‌تواند در بخش‌های اجتماعی و فرهنگی نیز وجود داشته باشد.

وی با بیان این که ارائه مطلوب خدمات اصناف در رونق صنعت گردشگری و به تبع آن اقتصاد شهری موثر است اظهار داشت: یکی از مصوبات این دوره شورا، تبدیل خیابان شهید باهنر (ناصریه) به راسته فرش دستباف کرمان بود که می‌تواند در رونق صنعت فرش و صنایع دستی کرمان تاثیرگزار باشد.

به گفته میرحسینی ارائه تخفیف‌های بیشتر شهرداری در احیای بافت تاریخی و توسعه مشاغل سنتی می‌تواند اصناف را در حوزه گردشگری و مدیریت امور شهری شریک کند.

وی با بیان این که زیستن در محیط مناسب شهری حق شهروندان کرمانی است افزود: بر اساس بند ۹ مصوبه شورا، مشارکت اصناف می‌تواند به مدیریت همگانی شهری بیانجامد.

همپنین فتح الله مویدی، رییس کمیسیون حقوقی و نظارت با انتقاد از عدم استفاده از ظرفیت عظیم اصناف گفت: بار‌ها تقاضا شده معبر یا مکان مناسبی به نام شهدای اصناف نامگذاری شود.

وی همچنین خواستار تداوم بخشودگی عوارض کسب و کار در سال جاری به دلیل تعطیلی مشاغل بنا بر مصوبه ستاد کرونا شد و از شهرداران مناطق خواست از اخطار و جریمه اصناف در زمینه ضوابط مرتبط با تابلو‌های شهری در دوران شیوع ویروس کرونا بپرهیزند.

زهرا لری، رییس کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان نیز با بیان این که جایگاه اصناف در شهر‌ها برهیچ کس پوشیده نیست گفت: تاریخ نشان می‌دهد بازار محور اصلی تشکیل شهر و فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی آن بوده است.

وی با اشاره به موافقت شورا با درخواست اصناف در مورد زیباسازی منظر پیرامونی در دوره قبل افزود: انتظارات اصناف از شورا و شهرداری زیاد نیست.

لری رونق اقتصادی اصناف را در افزایش درآمد شهرداری موثر دانست و تاکید کرد: با تعطیلی اصناف در دوران شیوع کرونا، شورا در مصوبه‌ای تخفیف‌های خوبی در عوارض کسب و کار تصویب کرد، ولی نیاز است این تخفیف‌ها بیشتر شود.

وی از پیگیری نامگذاری مکان شایسته شهدای اصناف خبر داد و خاطرنشان کرد: پیشنهاد من ارائه عادلانه خدمات شهری به اصناف است.

احمد حسن زاده نیز با اشاره به نقش بی بدیل اصناف در سرزندگی شهر‌ها گفت: بسیاری از مشکلات اجتماعی با فعال بودن این بخش رفع می‌شود.

وی با بیان این که شهرداری در حوزه کالبدی می‌تواند زمینه لازم را برای فعالیت اصناف فراهم کند افزود: فضای پیرامونی، تامین پارکینگ و زیباسازی محیط شهری از جمله خدمات شهری به اصناف است.

حسن زاده با اشاره به لزوم تدوین این مهم در بودجه شهرداری اظهار داشت: این ضرورت به طرحی مشترک در جلسات تخصصی و مباحث کارشناسی نیاز دارد تا برای اجرا به شهرداری ارائه شود.

به گفته وی اگر دو نهاد آموزش و پرورش و اصناف دیده شوند جمعیت قابل ملاحظه‌ای از شهروندان در امور شهری مشارکت خواهند کرد.

در ادامه محمدحسین چناریان، رییس کمیسیون برنامه، بودجه و منابع پایدار با بیان این که در این دوره از شورا عمده موضوعات روزمره مطرح و پیگیری شده گفت: حلقه مفقوده این موضوع، عدم وجود تفکر و تعامل مشترک بین شهرداری و اتاق اصناف در حوزه توسعه مدیریت شهری است.

به گفته وی نگاه شورا و شهرداری به اصناف به عنوان ارباب رجوع باعث اختلافات بین شهرداری و اصناف شده در حالی که بازار و اصناف در توسعه شهر‌ها نقش داشته و جایگاه قابل اهمیتی دارند.

چناریان عوارض کسب و پیشه را تنها موضوع مشترک مطرح شده در سال‌های اخیر عنوان و اظهار امیدواری کرد: با جذب مشارکت بزرگان اصناف، نقش مسئولیتی و مشارکتی بازار در توسعه شهری کرمان پیش بینی شود.

وی با اشاره به جایگاه محوری مزار سردار شهید سلیمانی گفت: این محور زیارتی - فرهنگی می‌تواند باعث تحولی عظیم در صنعت گردشگری استان شود.

یوسف جعفری، رییس اتاق اصناف کرمان نیز در ابتدای این نشست با تقدیر از اجرای مصوبه بخشودگی عوارض کسب و کار در سال گذشته گفت: سال جاری نیز با تعطیلی اجباری بخش زیادی از اصناف، تداوم این تخفیف ضروری است.

وی با اشاره به تعدد کارگاه‌های بازیافت در سطح شهر گفت: اتاق اصناف از شورا و شهرداری درخواست دارد این کارگاه‌ها شناسایی شده و جهت نظارت بیشتر شناسنامه دار شوند.

وی با بیان این که زیبایی منظر شهری به مشارکت همه شهروندان نیاز دارد خواستار همکاری شهرداری و اصناف در انتقال مشاغل مزاحم به حاشیه شهر و رفع معضل سد معبر شد.

در پایان این نشست محمدرضا میرحسینی، رییس کمیسیون گردشگری و اصناف با اشاره به لزوم مشارکت بیشتر اصناف و شهرداری با تشکیل کارگروه مشترک گفت: ضروری است تفاهم نامه‌ای نیز جهت این همکاری مشترک تدوین شود.

وی همچنین پیشنهاد داد: اصناف جهت تامین پارکینگ عمومی با شهرداری مشارکت کرده و از منافع آن نیز بهره ببرند.

میرحسینی حمایت شهرداری از مشاغل سنتی و همچنین مشارکت اصناف در احیای بافت تاریخی را خواستار شد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

استاندار کرمان: دستگاه قضا با دروغ‌سازان در موضوع آرامستان برخورد کند

تامین اجتماعی ماهانه ۵۰۰ میلیارد تومان مستمری در کرمان پرداخت می‌کند/تجلیل از ۶ بازنشسته نمونه تامین اجتماعی

آرامستان جدید شهر کرمان افتتاح شد

۴۰۹ فوتی جدید کرونا در کشور/شناسایی ۳۹ هزار و ۳۵۷ بیمار کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته

ظریف: روایتی قابل انتشار از مذاکراتی که منتهی به برجام شد را تقدیم ملت دلاور ایران کرده‌ایم

۶ راهکار برای ایجاد ثبات و تعادل در بورس

افزایش ۳۵ درصدی مصرف بنزین در موج پنجم کرونا

کاخ سفید: کاملاً آماده بازگشت به مذاکرات وین هستیم

فراخوان فرصت‌های سرمایه گذاری شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر منتشر شد

فراخوان فرصت‌های سرمایه گذاری شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر منتشر شد

پربازدید ها

صف هزارنفری خبرنگاران برای دریافت واکسن کرونا/ چرا سامانه ثبت نام خبرنگاران فعال نشد؟

انتشار تصاویری با عنوان «گور دسته‌جمعی در کرمان» به‌خاطر حاد شدن شرایط کرونا / شهرداری کرمان: کذب است؛ روند دفن اموات به‌طور عادی و استاندارد در حال انجام است

سن واکسیناسیون در سراسر کشور ۲ سال کاهش یافت / متولدین ١٣۴٧ به قبل در سامانه ثبت‌نام کنند

تعطیلی و جریمه ۱۱ شرکت حمل و نقل ریلی و مسافربری در جنوب کرمان

زالی: در کرونای دلتا نقاهت طولانی‌تر و تا ۲۱ روز جواب تست مثبت است / این سویه حتی در فضای باز سرایت پذیری بالاتری دارد / گروه‌های سنی ۵۰ تا ۶۰ سال بیشترین بستری بیمارستانی را دارند

تعطیلی سراسری در صورت بسته شدن کل کشور موثر است/دومینو ابتلا به بیماری قطع نشده است/ اعمال تعطیلی رسمی سراسری هنوز معلوم نیست

آخرین آمار کرونا در ایران، ۱۲ مرداد ۱۴۰۰: فوت ۳۷۸ نفر در شبانه روز گذشته

زالی: در کرونای دلتا نقاهت طولانی‌تر و تا ۲۱ روز جواب تست مثبت است / این سویه حتی در فضای باز سرایت پذیری بالاتری دارد / گروه‌های سنی ۵۰ تا ۶۰ سال بیشترین بستری بیمارستانی را دارند

تامین اجتماعی ماهانه ۵۰۰ میلیارد تومان مستمری در کرمان پرداخت می‌کند/تجلیل از ۶ بازنشسته نمونه تامین اجتماعی

۴۰۹ فوتی جدید کرونا در کشور/شناسایی ۳۹ هزار و ۳۵۷ بیمار کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)