کد خبر: ۴۱۱۴۵
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۸
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمان:
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: هنوز مورد مثبتی از ویروس هندی و سویه های جدید دیگر در استان کرمان تجربه نکردیم اما با توجه به ویروس انگلیسی که کل کشور را در بر گرفت این تهدید وجود دارد که ویروس به راحتی پخش شده و بسیاری از جمعیت ها را در بر بگیرد.
مسئله خاصی بعد از واکسیناسیون کرونا رخ نداده/ مورد مثبتی از ویروس های جدید در کرمان نداریم
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: هنوز مورد مثبتی از ویروس هندی و سویه‌های جدید دیگر در استان کرمان تجربه نکردیم، اما با توجه به ویروس انگلیسی که کل کشور را در بر گرفت این تهدید وجود دارد که ویروس به راحتی پخش شده و بسیاری از جمعیت‌ها را در بر بگیرد.
به گزارش ایسنا، دکتر"حسین صافی زاده" شامگاه اول خردادماه با اشاره آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان کرمان اظهار کرد: سیر نزولی خوبی در کشور در هفته اخیر رخ داده، اما در استان کرمان این سیر کمتر است و اکنون تعداد بیماران بستری در استان بیش از ۶۰۰ مورد است و شیب چشمگیری که در سایر استان‌ها شاهد هستیم در استان کرمان مشاهده نمی‌شود.
وی افزود: متاسفانه روند بیماری در استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان در برخی موارد صعودی و تحت تاثیر سویه‌های جدید ویروس است و این دو استان اخیرا درگیر پیک شده اند و به دلیل همجواری کرمان با این دو استان و مراودات شهرستان‌های ما با آنها، می‌تواند تهدیدی رای استان کرمان باشد.
صافی زاده تصریح کرد: امیدواریم با همکاری مردم و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و توصیه‌های ساده که بسیار کاربردی هستند، بتوانیم وضعیت را مدیریت کنیم تا در آینده مشکلات کمتری داشته باشیم.
مورد مثبتی از کرونای هندی در کرمان نداریم
وی بیان کرد: هنوز مورد مثبتی از ویروس هندی و سویه‌های جدید دیگر در استان کرمان تجربه نکردیم، اما با توجه به ویروس انگلیسی که کل کشور را در بر گرفت این تهدید وجود دارد که ویروس به راحتی پخش شده و بسیاری از جمعیت‌ها را در بر بگیرد.
معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمان در ادامه گفت: طرح شهید سلیمانی دستاورد‌های بسیار خوبی در زمینه مقابله با کرونا داشت و توانستیم در قالب سه تیم مراقبتی، نظارتی و حمایتی اقدامات خوبی را رقم بزنیم و افراد مبتلا به کرونا در اسرع وقت شناسایی، رهگیری و ایزوله شوند.
وی افزود: گام چهارم طرح شهید سلیمانی در راستای مقابله با بیماری کووید ۱۹ تا یک ماه قبل اجرا شد و اکنون گام پنجم را در دست اجرا داریم و محور اصلی در این گام واکسیناسیون گروه‌های هدف است و تاکنون دستاورد‌های خوبی داشته و توانستیم تا حد قابل قبولی گروه‌های هدف را پوشش بدهیم.
صافی زاده تصریح کرد: فاز دوم واکسیناسیون شامل گروه سالمندان است که ابتدا گره بالای ۸۰ سال بود و در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان حدود ۱۸ هزار نفر داشتیم و در مرحله بعد واکسیناسیون گروه سنی ۷۵ سال آغاز شد که ۱۲ هزار نفر در حوزه دانشگاه کرمان داشتیم و از هفته گذشته واکسیناسیون آغاز شده و ادامه دارد.
وی با اشاره به اینکه از امروز واکسیناسیون سالمندان بالای ۷۰ سال آغاز شده، بیان کرد: در حوزه علوم پزشکی کرمان بیش از ۳۶۰۰ نفر سالمند بالای ۷۰ سال داریم که از طرق مراقبین سلامت پایگاه‌های بهداشتی و مراکز جامع خدمات سلامت برای واکسیناسیون فراخوان می‌شوند.
معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمان اظهار کرد: سامانه سلامت نیز برای ثبت نام واکسن است و نوبت دهی می‌شود و تلاش بر این است دسترسی مناسب و ساده برای گروه‌های هدف فراهم شود و به همین منظور در همه شهرستان‌ها مراکز تجمعی در نظر گرفته شده و در شهر کرمان چهار مرکز راه اندازی و به شهروندان اطلاع رسانی شده که مرکز "سعادت" حدفاصل میدان فابیرک و خواجو، مرکز ۲۲ بهمن واقع در بلوار ۲۲ بهمن، مرکز شهید سام نژاد در خیابان نماز ۲۰ متری بهار خیابان عرفان (که اخیرا راه اندازی شده) و مرکز مهارت در بلوار شهید صدوقی است که فنی و حرفه‌ای این مرکز را در اختیار ما قرار داده است.
در استان کرمان استقبال خوبی از واکسیناسیون کرونا شده است
وی با اشاره به اینکه به طور کلی در استان کرمان استقبال خوبی از واکسیناسیون کرونا شده، افزود: بیش از ۷۰ درصد افراد بالای ۸۰ سال واکسن دریافت کرده اند.
صافی زاده با اشاره به تبلیغات علیه واکسن کرونا عنوان کرد: در یکی از شهرستان‌ها با توجه به پیام‌های منتقل شده که نامناسب بوده، استقبالی از واکسن صورت نگرفته در حالی که واکسن یکی از اولویت‌های مقابله با کووید ۱۹ است و متاسفانه عمده افرادی که سر از آی سی یو در می‌آورند و مرگ و میر در آن‌ها اتفاق می‌افتد سالمندان هستند و به همین جهت این گروه‌های سنی ولویت اول واکسن انتخاب شدند.
وی بیان کرد: واقعیت این است واکسن‌ها مورد تائید وزارت بهداشت هستند و تاکنون مورد خاصی در پی واکسیناسیون اتفاق نیفتاده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره عوارض واکسن‌ها اظهار کرد: واکسن ماده بیولوژیک است و ممکن است عوارضی از جمله تب، درد در محل تزریق و ... رخ بدهد که مسئله عجیبی نیست و تاکنون مسئله حادی نداشتیم که موجب نگرانی باشد.
واکسن‌ها موجب کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا شده اند
وی افزود: این نوید را می‌دهم که واکسن‌ها در جلوگیری از موارد شدید ابتلا به کووید۱۹ موثر بوده اند و موجب کاهش مرگ و میر شده و افراد را از ابتلا به موارد شدید بیماری حفاظت می‌کند و انتظار داریم همه استقبال کنند و برای حفاظت از سلامت خود و اطرافیانشان واکسن بزنند تا بتوانیم جمعیت بالایی را پوشش بدهیم.
صافی زاده بیان کرد: عوارض واکسن گذرا است و توصیه می‌شود در صورت بروز علائم از مُسکن ساده از جمله استامینوفن استفاده و در صورت طولانی شدن با پزشک مشورت کنند و در مجموع این علائم تا ۴۸ ساعت رفع می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در سهمیه واکسن سالمندان مشکل و کمبودی وجود ندارد، تصریح کرد: برای جلوگیری از ازدحام درخواست داریم سالمندان اجازه بدهند فراخوان شوند و نگران از دست رفتن واکسن نباشند.
معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمان اظهار کرد: واکسیناسیون خودروئی در استان کرمان هنوز اجرایی نشده و مراکز پاسخگو هستند و در صدد هستیم در صورت فراهم شدن شرایط سایت خودروئی نیز فعال شود.
وی افزود: در شهرستان‌های استان کرمان توزیع یکسان واکسن اتفاق افتاده و همه واکسن‌هایی که توزیع می‌شود از کانال‌های رسمی کشور وارد شده و مورد تائید وزارت بهداشت است و نگرانی وجود ندارد.
صافی زاده گفت: آنچه برای ما مسلم شده این است از زمان واکسیناسیون کادر بهداشت و درمان مورد مشکل دار بیماری در بین همکاران ندیدیم و ابتلاء، بستری و از کار باز ماندن و مرگ و میر به شکل قبل در همکاران دیده نشده است.
واکسن صد درصد مانع ابتلا به کرونا نیست
وی تصریح کرد: واکسن صد درصد مانع از ابتلا به کرونا نیست، اما موجب جلوگیری از موارد سخت بیماری و مرگ و میر است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: واکسیناسیون تابع دستورالعمل وزارت بهداشت است و هر گروهی که شامل بشود فراخوان می‌شوند و سهمیه تخصیص یافته تزریق می‌شود.
وی درباره واکسیناسیون کسانی که در امر برگزاری انتخابات دخیل هستند، اظهار کرد: راهکار این موضوع در ستاد ملی کرونا اتخاذ شده و افرادی که مشمول واکسن هستند طبق دستورالعمل به ما معرفی می‌شوند و واکسن دریافت می‌کنند که این مسئله در اختیار ما نیست و باید با مصوبه ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت ابلاغ شود و گروه‌های هدف معرفی شوند که ما ما اقدام می‌کنیم.
صافی زاده در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه برخی ادارات دورکاری را اعمال نمی‌کنند و این مسئله باید توسط بازرسی استانداری پیگیری شود، گفت: رعایت پروتکل‌ها از نظر فاصله، تهویه و ماسک زدن که رفتار شخصی کارکنان است در برخی ادارات رعایت نمی‌شود و عملا این گلایه وجود دارد و تهدیدی برای کسانی است که در آن محیط کار می‌کنند لذا باید مسئولان ادارات مختلف به این مسئله توجه و زمینه را برای حفظ سلامت افراد فراهم کنند.
وی بیان کرد: در صورتی که موردی برای عدم رعایت دورکاری وجود دارد شهروندان می‌توانند از طریق سامانه ۱۹۰ و یا تماس با مراکز بهداشت شهرستان‌ها اطلاع رسانی کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دیپلمات های اروپایی: پیشنهادهای ایران باعث ناامیدی شده/ انریکه مورا: چهارشنبه یا پنجشنبه آینده به مذاکرات باز می‌گردیم

گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌هاست نه مذاکره هسته‌ای/ موضوع استاندار سریع‌تر تعیین تکلیف شود

جزئیات رنگ بندی جدید کرونایی کشور/ صفر شدن مرگ و میر در 13 استان کشور

واژگونی اتوبوس «اصفهان به بندرعباس» یک کشته و ۵ مجروح بر جا گذاشت

کلاهبرداری از دانش آموزان با شگرد کلاس‌های خصوصی مجازی

سایت نزدیک به قالیباف: انتخاب محمد به جای قاسمی با انتقاداتی از درون جریان اصولگرایی همراه خواهد بود

هیچ ملّتی بدون تحمّل بسیاری از سختی‌ها، به جایی نمی رسد/ ان‌شاءالله تحمّل این سختی‌ها، ملّت ایران را به اوج خواهد رساند

بیانیه جبهه اصلاحات درباره بحران آب در اصفهان

تحلیل پسر شهید بهشتی از جمله حزب معبد من است

تجدید ساختار حزب و تشکیل دولت سایه در دستور کار حزب کارگزاران

پربازدید ها

واکنش عالم‌زاده به ادعای عضو شورای شهر کرمان درباره تخفیف 30میلیاردی به یک انبوه‌ساز: کذب محض است

مرگ ۴ کرمانی براثر ابتلا به کرونا

شناسایی سویه اُمیکرون در عربستان

وقوع طوفان شن وخاک در کرمان

کلاهبرداری از دانش آموزان با شگرد کلاس‌های خصوصی مجازی

واژگونی اتوبوس «اصفهان به بندرعباس» یک کشته و ۵ مجروح بر جا گذاشت

جزئیات رنگ بندی جدید کرونایی کشور/ صفر شدن مرگ و میر در 13 استان کشور

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)