کد خبر: ۴۱۲۱۱
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۴
ارسال به دوستان
ذخیره
فعال سیاسی اصلاح طلب می گوید که شورای نگهبان با رد صلاحیت داوطلبان شاخص، نهاد انتخابات را قربانی و مفهوم انتخابات را با چالش جدی روبه‌رو کرد.
حق‌شناس:شورای نگهبان نهاد انتخابات را قربانی کرد/ پیروزی رئیسی به پایش نوشته نمی‌شود
فعال سیاسی اصلاح طلب می گوید که شورای نگهبان با رد صلاحیت داوطلبان شاخص، نهاد انتخابات را قربانی و مفهوم انتخابات را با چالش جدی روبه‌رو کرد.
به گزارش رویداد۲۴ زینب غبیشاوی:از آملی لاریجانی تا ابراهیم رئیسی و روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی اصولگرا، همگی نسبت به تصمیم شورای نگهبان در اعلام نامزد‌های نهایی انتخابات ریاست جمهوری معترضند. هفت نامزد نهایی انتخابات ۱۴۰۰ را در حالی اصولگرایان تشکیل می‌دهند که افرادی، چون علی لاریجانی و اسحاق جهانگیری ردصلاحیت شدند و کشور، می‌رود تا شاهد یک انتخابات با نتیجه از پیش، قابل پیش بینی باشند، با این حساب فضای سرد انتخاباتی همچنان ادامه خواهد یافت و آنچه روشن است کاهش میزان مشارکت در انتخابات است. عضو شورای شهر تهران می‌گوید که شورای نگهبان با رد صلاحیت علی لاریجانی و باقی گذاشتن چند اصولگرا در عرصه انتخابات، نه تنها به خود بلکه به ابراهیم رئیسی نیز ضربه وارد کرده است.
محمد جواد حق شناس، عضو شورای شهر تهران و فعال اصلاح طلب در گفتگو با رویداد‌۲۴ در واکنش به نتیجه بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری، گفت: اتفاق بدی رخ داد، شورای نگهبان با این نحوه بررسی صلاحیت‌ها و تصمیم‌گیری نهایی همزمان چند کار باهم انجام داد: نخست اینکه نهاد انتخابات را قربانی کرد و اساسا مفهوم انتخابات را با چالش جدی روبه رو کرد که از این بابت باید به آن‌ها مدال داد. نکته دوم اینکه خود نهاد شورای نگهبان را بی اعتبار کرد و بعید است دیگر این نهاد بتواند سرپا شود.
وی افزود: در نهایت شورای نگهبان با این نوع تصمیم‌گیری و رد صلاحیت نامزد‌های شاخص ضربه اساسی را به خود ابراهیم رئیسی زد. رئیسی اگر موفقیتی هم در انتخابات داشته باشد دیگر هیچ بخشی از آن مربوط به شخصِ رئیسی نیست و به پای او نوشته نمی‌شود و در این صورت وی گزینه تحمیل شده به مردم محسوب می‌شود. شورای نگهبان گزینه‌هایی مانند لاریجانی، جهانگیری یا تاجزاده را که می‌توانستند در انتخابات نقش آفرینی کنند را قربانی کرد.
روز تلخ جمهوری اسلامی و دموکراسی
وی با بیان اینکه امروز روز بسیار تلخی در تاریخ جمهوری اسلامی و مردم سالاری دینی و دموکراسی مردم بود، تاکید کرد: کسانی که در انقلاب ۵۷ شرکت کردند، هیچ‌گاه فکر نمی‌کردند که چنین روزی را ببینند.
حق شناس در ادامه گفت: محسن رضایی برای آن‌ها نماد یک گزینه نظامی است. ۸ سال فرمانده سپاه در جنگ بوده است و بعد از آن نیز در سمت‌های مختلفی حضور داشته است و در انتخابات دوره‌های گذشته نیز حضور داشت و تجربه خود را پس داده است و اگر بنا داشتند یک گزینه نظامی را در میان گزینه‌های موجود جا دهند، محسن رضایی برایشان بهترین گزینه ممکن بود و انتخاب اصلحی برایشان بود. جریان نظامی کشور هم توقع داشت که یک گزینه از نظامیان حضور داشته باشد و شورای نگهبان نیز نمی‌توانست به همه آن‌ها دست رد بزند.
وی درباره گزینه‌های پوششی جریان اصولگرا حاضر در انتخابات ریاست جمهوری نیز گفت: نقش قاضی‌زاده و زاکانی بیشتر برای مراقبت از ابراهیم رئیسی است و حضور خودشان موضوعیتی ندارد. به دنبال آن هستند که در مناظرات بخشی از آن‌ها صرفا از دولت نقد کنند و اگر کاندیدایی بخواهد از رئیسی نقدی داشته باشد، آن‌ها به عنوان ضربه‌گیر عمل کنند و خود رئیسی به صورت مستقیم چنین کاری را انجام ندهد. از میان افرادی مانند زاکانی، جلیلی، قاضی زاده هاشمی و رئیسی، یک نفر در انتخابات حضور خواهد داشت و آقایان مهرعلیزاده، همتی و محسن رضایی نیز تا آخر در انتخابات حضور خواهند داشت.
نقش عبدالناصر همتی در مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری
وی با اشاره به اینکه حضور همتی صرفا برای کسانی است که حامی دولت هستند و می‌خواهند به دولت رای بدهند، گفت: همتی چهره‌ای است که نسبت به بقیه نامزد‌ها به دولت و کارگزاران نزدیک‌تر است. او در مناظرات نمی‌تواند کار خاصی انجام دهد و فقط برای این است که دیگر گزینه‌ها انتقاد از وضع موجود را از او داشته باشند. زاکانی هم در باکس رئیسی هستند.
حق شناس گفت: مهرعلیزاده تنها چهره‌ای است که از دولت خاتمی تایید شده است و به نظرم دو ویژگی دارد. او در گذشته نیز کاندیدای انتخابات شده بود و در برخی از استان‌ها مانند اردبیل و آذربایجان غربی و شرقی رای اول راآورده بود. او حداقل همین وضعیت را در اختیار دارد و به نظر می‌رسد در نبود سایر چهره‌های اصلاح طلب، نسبت به سال ۸۴ از موقعیت بهتری برخورداراست.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

افزایش ۱۲ درصدی پرونده‌های قضائی در سال جاری

کارشناس: رسیدن به توافق به مراتب دشوار‌تر شده

آیا دلیل سه فوت مشکوک در سیرجان قصور پزشکی بوده است؟

ذوب‌آهن صفر - مس رفسنجان ۳/ ربیعی و شاگردانش روی نوار پیروزی

حذف کامل دفترچه بیمه سلامت از اول دی ماه

باید یک فرد ولایی و مردمی در سطح استان کار‌ها را به‌دست بگیرد و پیش ببرد/ کسانی که ۸ سال پادویی اروپا و آمریکا را کرده و می‌کنند اکنون زبان باز کرده و طلبکار شده‌اند

دیپلمات های اروپایی: پیشنهادهای ایران باعث ناامیدی شده/ انریکه مورا: چهارشنبه یا پنجشنبه آینده به مذاکرات باز می‌گردیم

گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌هاست نه مذاکره هسته‌ای/ موضوع استاندار سریع‌تر تعیین تکلیف شود

جزئیات رنگ بندی جدید کرونایی کشور/ صفر شدن مرگ و میر در 13 استان کشور

واژگونی اتوبوس «اصفهان به بندرعباس» یک کشته و ۵ مجروح بر جا گذاشت

پربازدید ها

باید یک فرد ولایی و مردمی در سطح استان کار‌ها را به‌دست بگیرد و پیش ببرد/ کسانی که ۸ سال پادویی اروپا و آمریکا را کرده و می‌کنند اکنون زبان باز کرده و طلبکار شده‌اند

گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌هاست نه مذاکره هسته‌ای/ موضوع استاندار سریع‌تر تعیین تکلیف شود

دیپلمات های اروپایی: پیشنهادهای ایران باعث ناامیدی شده/ انریکه مورا: چهارشنبه یا پنجشنبه آینده به مذاکرات باز می‌گردیم

افزایش ۱۲ درصدی پرونده‌های قضائی در سال جاری

کارشناس: رسیدن به توافق به مراتب دشوار‌تر شده

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)