کد خبر: ۴۱۲۵۵
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۸
ارسال به دوستان
ذخیره
یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتشار نامه‌ای خطاب به مردم ایران ضمن انتقاد از نحوه بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان و با بیان اینکه در مقطع فعلی مفهوم انتخابات و حق انتخاب ملت، با چالش اساسی رو به رو شده است، نسبت به یکدست سازی حاکمیت هشدار داد و گفت: به عنوان یکی از دلسوزان کشور و ملت، امروز بیش از هر زمان دیگر نگران ایران هستم.
نامه عارف به شورای نگهبان: انتخابات وضعیت نگران‌کننده‌ای پیدا کرده است
به گزارش ایلنا محمدرضا عارف در نامه‌ای به شورای نگهبان نسبت به اقدامات این شورا در خصوص رد صلاحیت‌های نامزد‌های انتخاباتی اعتراض کرد.
متن این نامه به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
مردم عزیز ایران
در جمهوری اسلامی، که موجودیت خود را از رای ملت گرفته و بنیانگذار فقید آن، امام خمینی (ره)، میزان را رأی ملت دانسته و ابتنای امور و مشروعیت نظام بر رای ملت، از محکمات اندیشه‌ی ایشان است، انتخابات باید تجلی اراده ملت باشد. متاسفانه امروز بواسطه‌ی عمکرد دست اندرکاران امر و عدم احراز صلاحیت بسیاری از افرادی که در نظام جمهوری اسلامی دارای مسئولیت‌های کلیدی بوده اند، انتخابات وضعیت نگران کننده‌ای پیدا کرده و مفهوم انتخابات و حق انتخاب ملت، با چالش اساسی رو به رو شده است. امروز اقشار مختلف جامعه بویژه نخبگان، متدینین و ملتزمان به ساختار سیاسی کشور، از عملکرد شورای محترم نگهبان در بررسی صلاحیت نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری اقناع نشده اند. مطمئنا زمانی می‌توان انتظار مشارکت پرشور مردم در انتخابات را داشت، که سوالات ملت، بعنوان، ولی نعمت حاکمان، در موضوع بررسی صلاحیت‌ها با پاسخ قانع کننده همراه باشد. همانگونه که پیشتر هم تاکید شده بود کاهش مشارکت مردم در انتخابات که از انتخابات مجلس یازدهم آغاز شده است، می‌تواند زنگ خطری جدی برای مشروعیت نظام باشد، که اگر با بی تفاوتی از کنار آن عبور کنیم، نمی‌توان پیش بینی کرد که در آینده چه اتفاقات ناگواری برای ایران عزیز در پی داشته باشد.
بواسطه تجربه قریب به ۴۰ سال حضور در عرصه مدیریتی کشور صراحتا می‌گویم یکدست سازی حاکمیت فرجام نامطلوبی برای کشور خواهد داشت، به همین دلیل به عنوان یکی از دلسوزان کشور و ملت، امروز بیش از هر زمان دیگر نگران ایران هستم. اگر بخش‌های تصمیم گیر حاکمیت نخواهد از برخی روش‌های اداره کشور که با روح جمهوریت نظام در تضاد است، فاصله بگیرد، مطمئنا به تعمیق شکاف ملت و حاکمیت خواهد انجامید. به همین دلیل، معتقدم که هرگونه ایجاد محدودیت برای یاران انقلاب و کسانیکه دل در گرو ایران عزیز دارند با استفاده از روش‌هایی نظیر حصر و رد صلاحیت‌های فراقانونی اقدامی ناصواب و مغایر اهداف اولیه انقلاب اسلامی است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

اقتصاد کشور به‌دلیل تورم به‌شدت ملتهب است/ توصیه من همیشه اتخاذ تصمیمات سخت بوده / باید راهی پیدا کرد که مانع از وقوع سیل شد/ من هیج زمانی را به اندازه امروز خطرناک نمی‌بینم

وزیر کشور حکم شعرباف را صادر کرد

۹۴ درصد افراد بالای ۶۰ سال، ۷۲ درصد افراد بالای ۱۸ سال و ۶۷.۵ درصد افراد بالای ۱۲ سال واکسینه شده اند

۱۸ استاندار در نوبت رأی اعتماد/ وحیدی: انتخاب استانداران طولی نمی‌کشد

زلزله در زرند/ تماس تلفنی وزیر کشور با استاندارکرمان در پی وقوع زلزله در یزدانشهر زرند/ فرماندار زرند به گفتارنو: اعزام تیم‌های ارزیاب به نقاط مختلف شهرستان

انتظارات از دولت باید منطقی باشد/ دولت جدید تغییرات را سریعتر انجام دهد/ برای مذاکره عجله‌ای نداریم

واکسیناسیون بیش از ۵۰ درصد دانش آموزان استان کرمان

افشای جزئیاتی از یک قتل ناموسی در رفسنجان

اولین نمایشگاه بزرگ کتاب گل‌گهر از سه‌شنبه آغاز بکار می‌کند

بولتن تصویری اخبار روزانه- بیست و یکم مهرماه

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)