کد خبر: ۴۱۲۶۳
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۶
ارسال به دوستان
ذخیره
عبدالناصر همتی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در نخستین بدون تعارف انتخاباتی تاکید کرد که من اقتصاددانم و آمده‌ام تا مشکلات اقتصادی را حل کنم.

عبدالناصر همتی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در نخستین بدون تعارف انتخاباتی تاکید کرد که من اقتصاددانم و آمده‌ام تا مشکلات اقتصادی را حل کنم.

به گزارش صدا و سیما ، مشروح گفتگوی بدون تعارف با آقای همتی که تا صبح امروز تصدی ریاست بانک مرکزی را به مدت دو سال بر عهده داشت به این شرح است:

بنام خدا سلام، در اولین قسمت از برنامه بدون تعارف با نامزدهای ریاست جمهوری براساس جدول قرعه کشی برنامه نامزدها با اقای دکتر عبدالناصر همتی گفتگو می کنیم ، اقای دکتر سلام 
 سلام عرض می کنم خدمت بینندگان عزیز و ملت قهرمان ایران

 من بخاطر محدودیت زمان بلافاصله سوالات را مطرح می کنم ، سنگینی گار را می دانید؟
 بله

 می دانید که جه بار سنگینی را می خواهید به دوش بگیرید؟
ریاست جمهوری کار سنگینی است ، با اطلاع وارد شدم و همه مشکلات انرا می دانم .

 چقدر مطلع هستید.
 سنگینی کار ریاست جمهوری را می دانم و مسئولیت سنگینی است در این رابطه خیلی مطلع هستم و همه مشکلات کشور را می دانم.

با وجود اینکه می دانید چقدر کار سختی چطور به این جمع بندی رسیدید که بیایید؟
 من مرد میدان هستم و ان شاءالله در عمل مردم خواهند دید.

 نگرانی هم ندارید؟
 خیر ، چون دیدم کسانی که آمدند جوابگوی مسائل و خواسته های مردم نیستند و تصمیم گرفتم وارد شوم.

آقای دکتر مسائل کشور همانگونه که می دانید یکی دوتا نیست از مسائل داخلی ،اقتصادی ،پیچیدگی سیاست بین الملل ، اجتماعی ، فرهنگی ، می خواهم بدانم ایا برای همه اینها فکر کردید و برنامه دارید؟
بله بالاخره من خودم رئیس بانک مرکزی هستم و تمامی مسائل و مشکلات اقتصادی را می دانم، مسائل سیاسی را هم می دانم، خودم کار سیاسی، کار فرهنگی کردم و در جریان کامل مسائل انقلاب و کشور هستم. برای همه مسائل فکر کردم قطعاً بهتر از کسانی که کار کردند، کار خواهم کرد و مردم ان شاء الله خواهند دید.

 می خواهم بدانم چقدر آماده هستید؟ فردا نمی گویید که نگذاشتند کار کنیم ، شرایط فرق کرده یانشد، یا هر چیز دیگه ای.
 نه من دولتم دولت تعامل است از خانه تا سطح جهان، بنابراین با تعامل می شود خیلی از کارها را حل کرد ، دولت من، دولت تقابل نیست اگر نتوانم دلایل انرا هم به مردم خواهم گفت .

 قبل از این هم هرکسی که بوده در این مسئولیت برنامه ارائه کرده است تعدادی کارشناس در کنارش بوده است ، مشاور داشته است اما خیلی از مشکلات را نتوانسته حل کنند.
 بله خوب مثلا در اقتصاد هماهنگی تیم اقتصادی دولت خیلی مهم است ،بنده به عنوان اقتصاددان آمده ام که تیم اقتصادی زیر نظر خودم باشد، مشکل ما این است که رئیس جمهورهای سابق سیاست مدار بودند و اقتصاددان نداشتیم من آمده ام که مشکل اقتصاد را حل کنم و می توانم این مشکل را حل کنم توانایی و علم انرا هم دارم .

موضوع اینجاست که همه این را می گویند!
 خوب بگویند همه بگویند من هم می گویم ، بینش اقتصادی رئیس جمهور خیلی مهم است ،من بینش اقتصادی را بر دولت حاکم خواهم کرد.

 چقدر از اوضاع مردم و سختی زندگی انها خبر دارید ؟ یعنی ایا واقعا بین مردم هستید؟
 بله بنده از وضع زندگی مردم آگاه هستم؛ به حاشیه شهرتهران می روم؛ در جاهایی که هموطنان عزیزمان زندگی خیلی به سختی امرار معاش می کنند دیدم صحبت کردم کمکهایی را پیگیری کرده ام ،در جریان تمام مسائل هستم و واقعا وضعیت و معیشت سخت مردم باید راهکاری پیدا شود و الان هم دیر است ویکی از دلایلی هم که بنده به صحنه امدم دلیلش این است که تصور می کنم این اخرین فرصت برای حل مشکلات مردم است .

 از قیمت ها خبردارید؟
 بله

 در مورد قیمت ها نظری ندارید؟
 چی بگویم خوب، بالاخره تحریم تحریم خیلی اثر منفی بر قیمت ها گذاشته است ، مهمترین تاثیر بر اقتصاد کشور را تحریم گذاشت گرچه بعضی ها می خواهند این موضوع را انکار کنند اشتباه می کنند .

 

 

 یعنی شما می گوید عمده ترین مشکلات تحریم است؟
 یکی از اساسی ترین مشکلات، تحریم است؛ گرچه مشکلات مدیریتی و مشکلات اجرایی هم داریم.

 چند درصد تحریم را اثرگذار می دانید؟
 می توانم بگویم بالای 50 درصد مشکلات کشور از تحریم است وقتی درامد ارزی ما به یکباره به یک ششم تقلیل پیدا کند خوب معلوم است که اثر می گذارد مگر می شود اثر نگذارد.

 اقای دکتر اگر شما جای مردم بودید به شعارها و وعده ها اعتماد می کردید؟
 به این شعارهایی که برخی نامزدها می دهند همش پوپولیستی است و اعتماد نمی کنم ، من اینقدر می پردازم انقدر می پردازم بدون اینکه بگویند منابع انرا از کجا تامین می کنند؟ وقتی الان ما برخی ماهها برای پرداخت حقوق کارکنان مشکل داریم اینها چگونه می خواهند این پول ها را پرداخت کنند ؟ حالا ان شالله در مناظره ها با انها بحث خواهیم کرد.

 ایا مردم به شعارها و وعده های شما اعتماد بکنند؟
من خیلی وعده اینجوری ندادم و گفته ام حکمرانی اقتصادی و اشتباهات را اصلاح خواهم کرد، امیدواریم مردم اعتماد کنند و اگر رای بدهند مردم اعتماد کرده اند، اگر رای ندهند اعتماد نکرده اند.

 مردم انتظار دارند حداقل با سه چهار نفر از اعضای اصلی کابینه شما به ویژه تیم اقتصادی شما آشنا شوند ، و ببیند چه بزرگوارانی قرار است شما را در حل مشکلات یاری کنند .
ان شالله در اینده نزدیک پیش از رای گیری چند نفر از انها را معرفی خواهم کرد

 الان کسی را مد نظر ندارید؟
 الان هنوز به جمع بندی نرسیده ام.

 در این رقابت هر کسی ممکن است رای بیاورد،میزان رای ملت است ، اگر شما رای نیاورید چقدر معتقدکه باید تمکین به رای ملت هستید؟
 خوب مردم رای ندادند ، از مردم بابت همان رای که به من داده اند تشکر می کنم و به کسی که رای مردم را کسب کرده اند و رئیس جمهور شده است تبریک می گویم

 یک سری سوال هایی که خدمت شما مطرح کردم سوالات مشترکی است که از همه نامزدهای محترم می پرسیم،اما اگر اجازه بدید یک سوال شخصی در خصوص خودتون مطرح کنم ، در صحبتهای خودتون گفته بودید که امده ام تا صدای مردم معترض به وضع موجود باشم ، ولی عده ای معتقدند خود شما بخشی از همین وضع موجود هستید،می گویند نوسانات نرخ ارز در دوره اقای همتی اتفاق افتاده است،سال 97 که به بانک مرکزی امدید، دلار زیر 10 هزار تومان بود که تا 30 هزار تومان هم رسید و حالا هم که 23هزار تومان است ،می گویند اگر برنامه ای دارید چرا در این دولت اجرا نکردید ؟
 من بخشی از وضع موجود نیستم بلکه بخشی از تغییر و اصلاح وضع موجود هستم من دوسال است که امده ام و در شرایط بحرانی امدم ،برای نجات اقتصاد کشور امده ام و به نظرم موفق بوده ام.نوسان ایجاد شده ولی شما وقتی که سالی صد میلیارد دلار درآمد داشتیم، نرخ تورم هم 35 درصدی بود، من با پنج میلیارد دلار پارسال با 39 درصد تورم، اقتصاد را بستم؟چرا از این بخش می بینید چرا بخش پر لیوان را نمی بینید؟ من به نظرم خیلی موفق عمل کردم ما مشکلامان این است که انچه که را که باید اتفاق می افتاد را ندیدیم بلکه انچه که اتفاق افتاده را دیده ایم ، من می توانم بگویم موفق بودم اگر با همین قدرت در ریاست جمهور کار کنم که به مراتب توان و قدرت بیشتر از بانک مرکزی دارد حتما وضع اقتصاد کشور خیلی بهتر خواهد شد .

 درسوالاتی که مردم فرستادن خواستند از نامزدها در مورد فرزندانشان و شغل انها بپرسیم ایا می خواهید به سوال پاسخ بدهید؟
 بله فکر می کردن دینداری در تبلیغات حاکم است ولی متاسفانه احساس می کنم اطلاعات غلطی به مردمی می دهند و این عین بی دینی است ، امده اند عکس دختر خانم محترمی را در کالیفرنیا را گرفتند و گفتند فامیلی آن همتی است و گفتند دختر همتی در کالیفرنیا زندگی می کند.
من دو دختر دارم یکی متخصص کودکان و یکی دانشجوی معماری در داخل کشور است و یک پسر دارم استاد دانشگاه و معمار است بنابراین هر سه نفر در ایران هستند و افتخار می کنم در داخل کشور و برای مردم کار می کنیم.

 خیلی متشکرم و در پایان بدون تعارف ترین جمله شما با ملت بزرگ ایران.
 از ملت بزرگ ایران می خواهم، من گفتم که من صدای خاموش مردم هستم، مردم قهر کنند در واقع من را تنها می گذارند، رقیب من شش نامزدها حاضر در صحنه انتخابات نیستد بلکه رقیب من قهر مردم با صندوق هاست. امیدوارم این قهر بشکند به من کمک کنند که وارد عرصه اصلاح اقتصاد کشور شویم.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

حکم دادگاه برای متهمان ارزی 4 ایراد اساسی دارد

زن جوان: می‌خواستم اینگونه از همسرم که ۱۴ سال از من بزرگتر بود انتقام بگیرم

حاضریم برای صنعت مس آب به کرمان ببریم اما حاضر نیستیم از این آب برای باغات پسته استفاده کنیم

ساماندهی تردد‌ها در منطقه ثبت جهانی بیابان لوت در دستور کار است

آیا دولت روحانی خزانه خالی به رئیسی تحویل داد؟

۸۰ درصد جایگاه‌های سوخت به صورت آفلاین فعال شده اند/ حل مشکل تا ظهر امروز

ارائه گزارش عملکرد شش ماهه شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه

بولتن تصویری اخبار روزانه- چهارم آبان ماه

ترانه در کرمان مهجور مانده است

فعال شدن بیش از 60 جایگاه سوخت

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)