کد خبر: ۴۱۳۴۳
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۲
ارسال به دوستان
ذخیره
اختصاصی گفتار نو/جلال میرزایی عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر و رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید در مجلس دهم در یادداشتی با نزدیک‌تر شدن به زمان برگزاری مناظره‌ها میان کاندیدا‌های ریاست جمهوری، به نظر می‌رسد رقابت‌های انتخاباتی علی رغم ردصلاحیت‌ها وارد مرحله‌ای می‌شود که می‌تواند توجه طیف‌های مختلف اعم از آن‌هایی که تصمیم به رای دادن دارند و آن دسته که همچنان مردد هستند و گروهی که سکوت پیشه کرده اند و همچنین نخبگانی که سخت نگران اوضاع کشور، اما نظاره گر هستند را به خود جلب کند.
جلال میرزایی عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر و رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید در مجلس دهم در یادداشتی با نزدیک‌تر شدن به زمان برگزاری مناظره‌ها میان کاندیدا‌های ریاست جمهوری، به نظر می‌رسد رقابت‌های انتخاباتی علی رغم ردصلاحیت‌ها وارد مرحله‌ای می‌شود که می‌تواند توجه طیف‌های مختلف اعم از آن‌هایی که تصمیم به رای دادن دارند و آن دسته که همچنان مردد هستند و گروهی که سکوت پیشه کرده اند و همچنین نخبگانی که سخت نگران اوضاع کشور، اما نظاره گر هستند را به خود جلب کند.
به گزارش گفتار نو، در یک طرف این رقابت‌ها ٥ کاندیدای اصولگرا قرار دارند که با نقد عملکرد دولت روحانی و با توصیف و دسته بندی مشکلات اقتصادی مدعی هستند که عزم و اراده‌ای جدی برای حل مشکلات اقتصادی کشور دارند و بدون هیچ چشم داشتی به قدرت آرزویی جز خدمت ندارند. این کاندیدا‌ها ضمن برشماردن مشکلات کشور به درستی حل مشکلات اقتصادی را اولویت اول مردم می‌دانند و بر این باور هستند که ریشه بروز و تشدید این مشکلات مدیران، وزراء و مسئولین قوه مجریه هستند.
در این فرصت مجالی نیست راجع به مفروضات و درستی این دیدگاه بحث کنم. بیایید فرض را بر درستی این دیدگاه بگذاریم و این سوال را مطرح کنیم که راه حل‌های پیشنهادی این طیف کدامند و چگونه می‌خواهند مشکلاتی را که در توصیف آن‌ها استاد شده اند را برطرف سازند و به اصطلاح باری از روی دوش مردم بردارند؟
بیایید اذعان نماییم که مشکل اصلی کشور اقتصادی است و راهکار آن نه سیاسی بلکه صرفا اقتصادی و مدیریتی است و از روی کنجکاوی هم که شده بخشی از وقت خود را صرف مطالعه دیدگاه‌های کاندیدا‌ها در این رابطه کنیم. بیایید آلام ناشی از عدم احراز صلاحیت کاندیدا‌هایی که به آن‌ها علاقمند بودیم را فراموش کنیم و یا نادیده بگیریم و سپس از میان گزینه‌های فعلی یکی را انتخاب کنیم و با در نظر گرفتن معیار‌ها دست به انتخابی آگاهانه بزنیم.
از نظر این دانشجوی علم سیاست گزینه مناسب برای اداره قوه مجریه در این شرایط سخت و دشوار با توجه به انتظارات مردم و اولویت‌های کشور آقای دکتر همتی است، چون هیچکدام از کاندیدا‌های حاضر در عرصه رقابت، به اندازه ایشان به مباحث مربوط به اقتصاد کشور احاطه ندارند و با چالش‌های اصلی کشور که مردم ما این روز‌ها با آن دست به گریبان هستند آشنایی ندارند. دکتر همتی مجبور نخواهد بود از نقطه صفر شروع کند، همچنین ناگزیر از صرف ساعت‌ها وقت در حلقه مشاوران اقتصادی نخواهد بود و به تبع آن در اتخاد راه حل‌ها مردد نخواهد شد.
انتظار می‌رود بعد از گذشت سال‌ها و با مشاهده تجارب دیگر کشور‌ها متوجه این امر بدیهی شده باشیم که مشکلات فعلی کشور نظیر بیکاری، گرانی، کاهش قدرت خرید مردم و نیز افزایش قیمت ارز با سخنرانی و بکارگیری مفاهیم گوناگون در جهت توصیف شدت و حدت آن‌ها حل نمی‌شوند. کشور عزیز ما برای برون رفت از وضعیت فعلی نیاز به فردی دارد که علم اقتصاد بداند، کمتر سخن بگوید و از رانت صدا و سیما برای ارائه گزارش عملکرد کمتر استفاده کند. فی الواقع کشور برای بازسازی سرمایه اجتماعی تضعیف شده و اعتماد آسیب دیده نیاز به فردی، چون دکتر همتی برای ریاست جمهوری دارد تا از ظرفیت این جایگاه برای حل مشکلات اقتصادی استفاده شود! روش‌ها و ابزارهایی، چون مدیریت جهادی، روحیه انقلابی و استفاده از جوانان در صورتی می‌توانند. به طور موثری در حل چالش‌های کشور بکار گرفته شوند که در خدمت اجرای راه حل‌ها قرار گیرند نه شعار‌ها و اینگونه است که می‌توان امیدوار بود که نگرانی‌های رهبری در عمل مورد توجه قرار گرفته اند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

وزیر کشور حکم شعرباف را صادر کرد

۹۴ درصد افراد بالای ۶۰ سال، ۷۲ درصد افراد بالای ۱۸ سال و ۶۷.۵ درصد افراد بالای ۱۲ سال واکسینه شده اند

۱۸ استاندار در نوبت رأی اعتماد/ وحیدی: انتخاب استانداران طولی نمی‌کشد

زلزله در زرند/ تماس تلفنی وزیر کشور با استاندارکرمان در پی وقوع زلزله در یزدانشهر زرند/ فرماندار زرند به گفتارنو: اعزام تیم‌های ارزیاب به نقاط مختلف شهرستان

انتظارات از دولت باید منطقی باشد/ دولت جدید تغییرات را سریعتر انجام دهد/ برای مذاکره عجله‌ای نداریم

واکسیناسیون بیش از ۵۰ درصد دانش آموزان استان کرمان

افشای جزئیاتی از یک قتل ناموسی در رفسنجان

اولین نمایشگاه بزرگ کتاب گل‌گهر از سه‌شنبه آغاز بکار می‌کند

بولتن تصویری اخبار روزانه- بیست و یکم مهرماه

آب سرد مرکز پژوهش‌های مجلس روی سر طراحان تقسیم استان: این طرح با سیاست‌های کلی نظام و تجربه جهانی مغایرت دارد/ بی‌توجهی نمایندگان جیرفت و بم به تلاش گفتارنو برای اخذ نظرات آنان درباره تقسیم استان

پربازدید ها

آب سرد مرکز پژوهش‌های مجلس روی سر طراحان تقسیم استان: این طرح با سیاست‌های کلی نظام و تجربه جهانی مغایرت دارد/ بی‌توجهی نمایندگان جیرفت و بم به تلاش گفتارنو برای اخذ نظرات آنان درباره تقسیم استان

۱۸ استاندار در نوبت رأی اعتماد/ وحیدی: انتخاب استانداران طولی نمی‌کشد

انتظارات از دولت باید منطقی باشد/ دولت جدید تغییرات را سریعتر انجام دهد/ برای مذاکره عجله‌ای نداریم

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)