کد خبر: ۴۱۴۹۷
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۵
ارسال به دوستان
ذخیره
یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب:
یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: وقتی کاندیدا‌های مخالف دولت مستقر در انتخابات شرکت می‌کنند عمده تلاش خود را برای نقد وضعیت موجود، برنامه ها، عملکرد‌ها و شعار‌های دولت مستقر می‌گذارند یعنی اساس را بر نقد می‌گذارند و تلاش می‌کنند، نقاط اصلاحی و کار‌هایی که به نظرشان می‌رسد برای اصلاح وضع موجود و تغییر فرآیند‌ها باید انجام بدهند را وعده بدهند.
شاهد تناقض از اظهارات ۵ کاندیدا در مناظرات هستیم/ تغییر رویکرد دور از اخلاق سیاسی است
یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: وقتی کاندیدا‌های مخالف دولت مستقر در انتخابات شرکت می‌کنند عمده تلاش خود را برای نقد وضعیت موجود، برنامه ها، عملکرد‌ها و شعار‌های دولت مستقر می‌گذارند یعنی اساس را بر نقد می‌گذارند و تلاش می‌کنند، نقاط اصلاحی و کار‌هایی که به نظرشان می‌رسد برای اصلاح وضع موجود و تغییر فرآیند‌ها باید انجام بدهند را وعده بدهند.
«حسین نقاشی»، فعال سیاسی اصلاح طلب، در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا در خصوص مناظره‌ها گفت: معمولا در همه جا این مرسوم است که وقتی کاندیدا‌های مخالف دولت مستقر در انتخابات شرکت می‌کنند عمده تلاش خود را برای نقد وضعیت موجود، برنامه ها، عملکرد‌ها و شعار‌های دولت مستقر می‌گذارند یعنی اساس را بر نقد می‌گذارند و تلاش می‌کنند، نقاط اصلاحی و کار‌هایی که به نظرشان می‌رسد برای اصلاح وضع موجود و تغییر فرآیند‌ها باید انجام بدهند را وعده بدهند.
او افزود: آن چیزی که مورد انتقاد بوده و در بین ۵ کاندیدا اصولگرا به طرز چشمگیری بروز و ظهور دارد این است که به نظر می‌رسد اصولگرایان در ایام دیگر سال که نیاز به رای مردم ندارند، مخاطب آن‌ها تنها بخشی از مردم است که حامی و هوادار گفتمان آن‌ها هستند مثلا در زمان‌های دیگر و غیر از ایام انتخابات، نسبت به مباحثی مثل گشت ارشاد، فیلترینگ و سانسور‌هایی که در حوزه کتاب و سینما اتفاق می‌افتد یا در حوزه‌های دیگر مثل برگزاری تجمعات قانونی و تسهیل امکان اینکه گروه‌های مختلف سیاسی و مردمی بتوانند از حق تظاهرات و راهپیمایی برای بیان اعتراضاتشان استفاده کنند، به بهانه‌های مختلف در مقابل این مسائل قرار می‌گیرند، اما نزدیک انتخابات که می‌شود، چون رای جامعه به صورت کل مهم می‌شود، راجع به این موضوعات موضع گیری نمی‌کنند و بعضا موافق هم می‌شوند.
نقاشی ادامه داد: مثلا در مورد فیلترینگ می‌گویند که اصلا فیلترینگ نباید باشد. یا در مورد برجام، اصل برجام و مذاکره را برخلاف ایام دیگر سال می‌پذیرند حالا روی آن چند تا کامنت و نقد کوچک می‌گذارند که باید به این صورت می‌بود در صورتی که در باقی ایام سال رویکرد و عملکرد آن‌ها چیز دیگری بوده است. به نظر می‌رسد که این نوع رویکرد و اینگونه مردم را مخاطب قرار دادن دور از اخلاق سیاسی است و کسی که موافق فیلترینگ و مخالف برجام است مخالف گسترش آزادی‌های سیاسی و مدنی مردم است.
این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: خوب است که در ایام انتخابات هم همین‌ها را به مردم شعار و وعده بدهند نه اینکه در ایام دیگر سال چیز‌های دیگری بگویند و نزدیک انتخابات، چون رای مردم را می‌خواهند حرف دیگری بزنند. این مهمترین نکته از نظر من در بحث مناظرات است که از سوی ۵ کاندیدا و رئیسی به صورت شاخص تر، چنین تناقض‌ها را دیدیم.
او در ادامه سخنان خود عنوان کرد: دو کاندیدا که غیر از آن ۵ تا هستند به نظر می‌رسد که تا به امروز آن طور که باید و شاید نتوانستند خود را نشان بدهند و امید به آن‌ها در میان پایگاه رای اصلاح طلبان کم است. یک دلیل این است که مثلا فردی مانند همتی اصلا چهره سیاسی نبوده و با فضای کمپین‌های انتخاباتی و سیاسی این چنینی مواجهه نبوده و یک شخص بروکرات اقتصادی است و چهره سیاسی نیست. در مورد آقای مهرعلیزاده هم مسئله این است که هیچوقت یک چهره درجه اول سیاسی میان اصلاح طلبان نبوده است. طبیعتا وی هم با وجود اینکه در ادوار مختلف در انتخابات مختلف و ریاست جمهوری شرکت کرده گاهی رد صلاحیت و یا تایید صلاحیت شده و هیچوقت به عنوان یک چهره شاخص و تاثیرگذار در میان اصلاح طلبان نبوده و آزمودگی این عرصه را ندارد. به نظر می‌رسد که در همین مناظرات هم همین ضعف‌ها مشخص است.
او افزود: معتقدم که در فن بیان، انتقال پیام و ساختن کلید واژه‌هایی که در ذهن جامعه، ماندگار شود ضعف‌های زیادی در مورد این دو کاندیدا وجود دارد که این برمی گردد به عدم تجربه سطح بالا در آنها، هرچند آقای مهرعلیزاده تجربه سال ۸۴ را هم داشته است. آقای همتی قاعدتا خیلی بیشتر عرصه سیاست را لمس و تجربه کرده، ولی به نظر می‌رسد که تا به امروز آن تاثیرگذاری لازم را پس از برگزاری دو مناظره در پایگاه رای اصلاح طلبان نتوانسته که داشته باشد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

اقتصاد کشور به‌دلیل تورم به‌شدت ملتهب است/ توصیه من همیشه اتخاذ تصمیمات سخت بوده / باید راهی پیدا کرد که مانع از وقوع سیل شد/ من هیج زمانی را به اندازه امروز خطرناک نمی‌بینم

وزیر کشور حکم شعرباف را صادر کرد

۹۴ درصد افراد بالای ۶۰ سال، ۷۲ درصد افراد بالای ۱۸ سال و ۶۷.۵ درصد افراد بالای ۱۲ سال واکسینه شده اند

۱۸ استاندار در نوبت رأی اعتماد/ وحیدی: انتخاب استانداران طولی نمی‌کشد

زلزله در زرند/ تماس تلفنی وزیر کشور با استاندارکرمان در پی وقوع زلزله در یزدانشهر زرند/ فرماندار زرند به گفتارنو: اعزام تیم‌های ارزیاب به نقاط مختلف شهرستان

انتظارات از دولت باید منطقی باشد/ دولت جدید تغییرات را سریعتر انجام دهد/ برای مذاکره عجله‌ای نداریم

واکسیناسیون بیش از ۵۰ درصد دانش آموزان استان کرمان

افشای جزئیاتی از یک قتل ناموسی در رفسنجان

اولین نمایشگاه بزرگ کتاب گل‌گهر از سه‌شنبه آغاز بکار می‌کند

بولتن تصویری اخبار روزانه- بیست و یکم مهرماه

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)