کد خبر: ۴۱۶۳۴
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۵
ارسال به دوستان
ذخیره
یک چهره سیاسی اصلاح طلب:
یک فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید کرد: شاید سران اصلاحات مورد اقبال عمومی نباشند اما در هر صورت فرصتی به دست سران اصلاحات افتاده تا به بازسازی رابطه سازمانی خود و ارتباط با مردم بپردازند مردم فقط در تهران خلاصه نشده اند و در استان هایی بجز تهران هم هستند، این فرصتی است که برای اصولگرایی فراهم شد و به ترمیم ارتباط خود با مردم و جامعه پرداختند.
وظیفه رییسی بسیار سنگین تر از روسای جمهور قبل است/ آماده‌ایم برنامه‌های خود را به رییسی ارائه کنیم/ سران اصلاحات به بازسازی رابطه خود با مردم بپردازند/ رییسی، تنها رییس جمهور اصولگرایان نیست
یک فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید کرد: شاید سران اصلاحات مورد اقبال عمومی نباشند، اما در هر صورت فرصتی به دست سران اصلاحات افتاده تا به بازسازی رابطه سازمانی خود و ارتباط با مردم بپردازند مردم فقط در تهران خلاصه نشده اند و در استان‌هایی بجز تهران هم هستند، این فرصتی است که برای اصولگرایی فراهم شد و به ترمیم ارتباط خود با مردم و جامعه پرداختند.
به گزارش برنا، «محسن رهامی»، فعال سیاسی اصلاح طلب، در رابطه با نتیجه انتخابات اخیر و تاثیر آن بر عملکرد اصلاح طلبان اظهار کرد: در مورد انتخابات اخیر اقبال یا عدم اقبال مردم به یک جریان سیاسی امری طبیعی است. در گذشته نیز گاهی به اصلاح طلبان اقبال بیشتری شده و گاهی به اصولگرایان اقبال شده است. این مطلب که مردم به اصلاحات اقبال نمی‌کنند درست نیست، چون اقبال به اصلاح طلبان زیاد بود و عمده کاندیدا‌های اصلاح طلبان را رد کردند اگر آقای ظریف در صحنه بود، چون مورد حمایت اصلاح طلبان بود یا با وجود سایر نامزد‌های شناخته شده اصلاحات، قطعا شرایط فرق می‌کرد.
او افزود: ما در صحنه انتخابات هیچ کاندیدا اصلاح طلبی نداشتیم که با تابلوی اصلاحات وارد صحنه شده باشد در عین حال آقای همتی به کارگزاران متمایل بود و برخی از کاندیدا‌ها در لحظات آخر از او حمایت کردند، اما نمی‌شود رای او را به نام مجموعه جریان اصلاحات، گذاشت. اینکه مردم به عملکرد جریان‌های سیاسی منتقد هستند مورد رَد ما نیست، اما نمی‌توان نتیجه انتخابات را به معنی عدم اقبال مردم به اصلاحات دانست اگر افراد مطرحی از جریان اصلاح طلبی شرکت می‌کردند با بررسی نتیجه می‌شد گفت مردم به اصلاحات اقبال کردند یا نه؟
این فعال سیاسی اصلاح طلب با تاکید براینکه اصلاحات نیاز به اصلاح از درون دارد، گفت: باید بین گفتمان اصلاحات و افراد شاخص اصلاح طلب قدری تفاوت قائل شد ایرانیان طبعا در طول تاریخ حیات سیاسی خود بخصوص در صد سال اخیر نشان دادند که به اصلاحات متمایل هستند و طالب تغییراتی قانونی، اساسی و بنیادی بدون خونریزی هستند و این به نهضت مشروطه و گفتمان اصلاحات برمی گردد. در منطقه ما در نهضت گاندی و نهرو و یا نهضت مرحوم نائینی می‌بینیم که این گفتمان مورد علاقه ایرانیان بوده است و ایرانیان به این گفتمان، علاقمند هستند و بیشتر می‌خواهند از طریق اصلاحات قانون‌مند در چارچوب قانون اساسی اوضاع را درست کنند.
رهامی اضافه کرد: شاید سران اصلاحات مورد اقبال عمومی نباشند، اما در هر صورت فرصتی به دست سران اصلاحات افتاده تا به بازسازی رابطه سازمانی خود و ارتباط با مردم بپردازند مردم فقط در تهران خلاصه نشده اند و در استان‌هایی بجز تهران هم هستند، این فرصتی است که برای اصولگرایی فراهم شد و به ترمیم ارتباط خود با مردم و جامعه پرداختند.
این فعال اصلاح طلب تصریح کرد: در ایران هر کسی بتواند گفتمان اصلاحات را رهبری کند مورد اقبال مردم خواهد بود. هم در چهار سال پیش رو و هم در آینده، به نقد اصلاحات نیاز داریم. مردم به مجلس دهم و شورای پنجم و دولت آقای روحانی انتقاداتی داشتند باید نقد‌های مردم را گوش کنیم و ارتباطمان را با مردم بازنگری کنیم.
او در ارزیابی شرایط پیش رو برای اصلاح طلبان با توجه به دولت منتخب ۱۴۰۰ افزود: جناب آقای رییسی با اقبال مردم مواجه شدند، تا ۲۸ خرداد ایشان تنها یک نامزد انتخابات بودند، اما بعد از آن که با اکثریت آرا مردم روبرو شدند تنها رییس جمهور آن ۱۸ میلیون نفر نیستند و رییس جمهور ۸۵ میلیون ایرانی هستند. از بین این ۸۵ میلیون ایرانی نزدیک به ۶۰ میلیون نفر واجد شرایط رای بودند و از این میزان ۵۲٪ یعنی حدودا ۳۱ میلیون نفر پای صندوق‌ها حاضر نشدند و نزدیک به ۴ میلیون نفر به هیچکدام از کاندیدا‌ها رای ندادند، یعنی نزدیک به ۳۵ میلیون نفر به هر دلیلی به آقای رییسی و سه کاندیدا دیگر رای نداده اند.
او افزود: آقای رییسی وظیفه سنگینی دارد و باید این دغدغه را حل کند امروز بیش از نیمی از مردمی که ۴۰ سال پیش با حداکثر آرا خود به جمهوری اسلامی رای دادند حاضر نشدند پای صندوق رای حاضر شوند و یا به جمهوری اسلامی رای منفی دادند.
رهامی تاکید کرد: آقای رییسی رییس جمهور این مجموعه و رییس جمهور همه افراد هستند. ایشان باید در انتخاب کابینه و معاون اول خود روش خوبی در پیش بگیرند باتجربه‌ای که ایشان در قوه قضاییه دارند و از بهترین مدیران قضایی کشور هستند و تجربه بسیار بالایی دارند، باید بتوانند گسل ایجاد شده بین مردم و جمهوری اسلامی را حل کنند و اجازه ندهند بیشتر و بازتر شود.
او ادامه داد: باید دولتی انتخاب کنند که قدرت ایجاد فضای گفتمانی با همه جامعه را داشته باشد. دولت باید سلایق همه ملت ایران را نمایندگی کند انتخاب افراد تندرو و افراطی که نشان داده اند نمی‌توانند با مردم رابطه برقرار کنند، شکاف را بیشتر می‌کند. ایشان تنها رییس جمهور اصولگرایان کشور نیستند ایشان رییس ملت ایران هستند و بین این مردم و حکومتش گسل‌ها و نگرانی‌هایی وجود دارد. ما همه تلاش خود را برای حضور بیشتر مردم کردیم اپوزسیون هم از ماه‌ها پیش تلاش خود را می‌کرد ما می‌گفتیم بیایید به نظام جمهوری اسلامی و به این مجموعه رای بدهید تا هر رییس جمهور دیگری بر سر کار بیاید، رییس جمهور این کشور و رییس جمهور این نظام باشد و با قدرت بیشتری بر سر کار بیاید.
رهامی خاطرنشان کرد: ما کماکان اعلام کرده ایم که حاضر به همکاری هستیم و می‌توانیم برنامه‌هایی را که آماده کرده ایم در اختیار ایشان قرار بدهیم و افرادی که به عنوان مشاور داشتیم در اختیار ایشان قرار بدهیم تا استفاده کنند بقیه کاندیدا‌ها نیز می‌توانند اینچنین کنند. وظیفه سنگینی بر دوش ایشان گذاشته شده و این تقریبا بی سابقه بوده است. وظیفه ایشان از این نظر سنگین‌تر از آقای روحانی و دولت‌های قبلی است. تا به حال این اندازه از مردم ایران حاضر به ترک صندوق‌های رای نشده بودند امروز هم آرا باطله بی سابقه است و هم تعداد کسانی که شرکت نکرده اند، بی سابقه است این ایجاب می‌کند ما دست دوستی و برادری به سوی همه مردم ایران دراز کنیم و دولت ما از اقشار مختلفی از جمله خانم‌ها و اهل سنت و از کسانی باشد که تا اینجا، صدای آن‌ها شنیده نشده است.
رهامی در پایان گفت: ایشان این وعده را به اهل سنت و خانم‌ها داده است. نکته دیگر هماهنگی ایشان با قوه مقننه است در مورد قوه قضائیه نیز ایشان می‌تواند در جهت هماهنگی بیشتر افرادی را به رهبری، پیشنهاد کند. به نظر می‌رسد هماهنگی بین سه قوه در این دوره بیشتر باشد و حل مسائلی مثل اف‌ای تی اف در این دوره ممکن شود و دولتی تشکیل شود که دولت همه مردم باشد و بتواند با مطبوعات و رسانه‌ها و جوانان و زنان و سایر اقشار گفتمان سریع دو طرفه ایجاد کند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

استاندار کرمان: دستگاه قضا با دروغ‌سازان در موضوع آرامستان برخورد کند

تامین اجتماعی ماهانه ۵۰۰ میلیارد تومان مستمری در کرمان پرداخت می‌کند/تجلیل از ۶ بازنشسته نمونه تامین اجتماعی

آرامستان جدید شهر کرمان افتتاح شد

۴۰۹ فوتی جدید کرونا در کشور/شناسایی ۳۹ هزار و ۳۵۷ بیمار کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته

ظریف: روایتی قابل انتشار از مذاکراتی که منتهی به برجام شد را تقدیم ملت دلاور ایران کرده‌ایم

۶ راهکار برای ایجاد ثبات و تعادل در بورس

افزایش ۳۵ درصدی مصرف بنزین در موج پنجم کرونا

کاخ سفید: کاملاً آماده بازگشت به مذاکرات وین هستیم

فراخوان فرصت‌های سرمایه گذاری شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر منتشر شد

فراخوان فرصت‌های سرمایه گذاری شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر منتشر شد

پربازدید ها

روحانی: با چنگ انداختن به صورت هم با هتاکی و تخریب یکدیگر نمی توانیم کشور را به پیشرفت برسانیم / باید به این نتیجه برسیم که دوران تندروی به پایان رسیده است / من می دانم کار وزیر خارجه و دستگاه دیپلماسی ما چه قدر دشوار بود / وزیر خارجه امریکا در مذاکراتی به وزیر خارجه ما گفت من استقبال مردم اصفهان از روحانی را دیدم، مردم امیدوار بودند

نماینده مجلس: تصویب شتابزده طرح صیانت، ظرفیت دولت سیزدهم را حذف کرد

رئیسی در مراسم تنفیذ: شرط ادب بود که دست مقام معظم رهبری را می‌بوسیدم ولی به دلیل شرایط موجود این توفیق از من سلب شد / مردم از دولت جدید تحول خواسته‌اند؛ این تحول مستند به سند ارزشمند بیانیه گام دوم انقلاب است / ما از قبیله «ما می‌توانیم» هستیم

تعطیلی دو هفته‌ای فعلا منتفی شد / وزیر کشور: تعطیل کردن نیاز به مقدمات و برنامه ریزی دارد

صدا و سیما با تخریب دولت روحانی توقع مردم را از رییسی بالا می‌برد/ علم الهدی به اصولگرایان هشدار داد/ احمدی نژاد می‌داند کتک خوردن مردم سهم روحانی نیست/ زدن دولت روحانی نفعی برای دولت رییسی ندارد

جهانگیری: کشور در سال ۹۲ در شرایط اوج اختلافات بود به گونه‌ای که رئیس جمهور وقت علیه رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه نوار پخش می کرد / روحانی قبل از دوران ریاست جمهوری گنجینه اسرار کشور بودند / اسرائیل آدم می‌فرستاد داخل نفت کش ما، آن را منفجر می‌کرد/ هیچ کس نگفت پول نفت چگونه جابه‌جا می‌شد / خیلی از دوستان با نادانی کامل به دولت فشار آوردند و زخم زبان زدند / برخی از سر دلسوزی خواستار استعفای دولت بودند اما ما در مقابل مردم مسئول بودیم و باید می‌ایستادیم

ربیعی: مسیری که ما رفتیم‌، اشتباه نبود / تورم و کاهش ارزش پول ملی، نتیجه تحریم‌های بی‌سابقه و وحشتناک بود / در این دولت از درآمدهای ارزی بیش از صدمیلیارد دلاری هم ‌خبری نبود / از نظر صدا و سیما، ظاهرا هنوز هم تحریم واقعیت ندارد / صدا و سیما همچنان دولت یازدهم و دوازدهم را نقد کند و بگذارد دولت سیزدهم در آرامش به کارها برسد

کاخ سفید: کاملاً آماده بازگشت به مذاکرات وین هستیم

فرصت ۲ هفته‌ای رئیسی برای معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس پس از مراسم تحلیف

دو هفته کشور را قرنطینه واقعی کنید

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)