کد خبر: ۴۱۶۳۶
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۰
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی از تولید انبوه واکسن کووپارس همزمان با دریافت مجوز مطالعه فاز سوم خبرداد.

تولید انبوه واکسن کووپارس همزمان با دریافت مجوز مطالعه فاز سوم/ مقالات بالینی و پیش بالینی واکسن در حال تدوین است

معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی از تولید انبوه واکسن کووپارس همزمان با دریافت مجوز مطالعه فاز سوم خبرداد.‌
به گزارش برنا واکسن کووپارس مانند دیگر واکسن های ایرانی در حال حاضر در مرحله ی مطالعه بالینی قرار دارد و برای رسیدن به تزریق عمومی نیاز دارند بعد از ارسال گزارشات ونتایج به مراتب ذی ربط، از سازمان غذا و  دارو مجوز دریافت کند. البته در کنار ساخت و تزریق عمومی، تولید انبوه واکسن نیز باید در دستور کار قرار گیرد.
محمدحسین فلاح مهرآبادی، معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی در گفتگو با خبرنگار برنا گفت: از ابتدای پروژه ساخت واکسن کووپارس برنامه ریزی برای تولید انبوه آن وجود داشت.
او با بیان اینکه در حال حاضر نیز پیگیری‌ها و مقدمات تولیدات انبوه واکسن هستیم، افزود: امیدواریم همزمان به نتیجه گرفتن فاز سوم مطالعه بالینی در شهریور ماه تولید انبوه را داشته باشیم.
اتمام مطالعه فاز دو واکسن پس از تزریق دوز دوم واکسن به نفر آخر
فلاح مهر آبادی ادامه داد: از روزی که مطالعه واکسن شروع می‌شود حداقل شش ماه تا یکسال پیگیری و مستندسازی لازم دارد، اما از مراتب بین المللی مجوز این امر صادر شده است که زمانی که تعدادی از داوطلبان وارد مطالعه شدند و نتایج آن مشخص شد، مجوز مطالعه فاز بعدی صادر می‌شود.
او با بیان اینکه پیش بینی می‌کنیم در فاز دوم مطالعه زمانی که ۱۵۰ نفر تزریق دوم را انجام دادند، ۱۴ روز پس ازتزریق دوم (روز ۳۵ از زمان صفر) نفر آخر نتایج بی خطری واکسن و جواب آزمایش‌ها را جمع بندی می‌کنیم، تأکید کرد: بعد از آنالیز نتایج به دست آمده طی گزارشی آن را تقدیم سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت می‌کنیم.
تحویل گزارش اولیه فاز دوم مطالعه بالینی واکسن کووپارس در مردادماه
معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی ادامه داد: پیش بینی می‌کنیم تا نیمه تیرماه یا نهایت هفته آخر مرداد ماه گزارش اولیه مطالعه بالینی فازدوم را تحویل سازمان غذا و دارو دهیم.
بررسی علائم حیاتی داوطلبان تزریق کننده به طور مستمر انجام می‌شود
او درباره مراقبت‌های پس از تزریق واکسن داوطلبان مطالعه کارازمایی بالینی گفت: تا دو ساعت پس از دریافت واکسن تحت مراقبت جدی قرار میگیرند و در محل تزریق واکسن حضور دارند و تحت نظر هستند، همچنین علائم حیاتی و مواردی که در پروتکل مشخص شده بررسی می‌شود.
فلاح مهر آبادی بیان کرد: تا یک هفته پس از تزریق هر روز به صورت تلفنی پیگیری می‌شوند و اگر مورد خاصی داشته باشند به صورت حضوری مراجعه می‌کنند و بعد از آن هر زمانی که داوطلب دارای مشکلی باشد می‌تواند به سایت پشتیبانی واکسن یا به پزشک مراجعه کند تا پیگیری عوارض احتمالی باشد.
مطالعه بالینی برای گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال در دستور کار است
او بیان کرد: فاصله تزریق دوز اول و دوم واکسن کووپارس ۲۱ است و دوز استنشاقی یک ماه پس از تزریق دوز دوم انجام خواهد شد.
او درباره انتشار مقالات مطالعه پیش بالینی و بالینی گفت: ۶۰ تا ۷۰ درصد از کار‌های تدوین دومقاله انجام شده است و امیدواریم که به زودی به چاپ برسد.
فلاح مهر آبادی با بیان اینکه برنامه ریزی کردیم همزمان با اخذ مجوز مطالعه بالینی فاز سه، مجوز مطالعه بالینی برای افراد ۱۲ تا ۱۸ سال را نیز دریافت کنیم که واکسن در این گروه سنی نیز ارزیابی شود، گفت: مطالعه بالینی فاز یک و دو واکسن کووپارس در استان تهران و البرز انجام شده است.
او افزود: برای مطالعه بالینی در شهر‌های دیگر هنوز تصمیمی نگرفتیم و زمانی که در این خصوص تصمیم جدیدی گرفته شود، اعلام خواهیم کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

روحانی: بخشی از واقعیت را به مردم نگفتیم؛ چون نمی‌شد و مفید نبود / می‌ترسیدم وحدت ملی صدمه ببیند؛ بسیاری از مسائل را به جان خریدیم / طبق چارچوب اعلامی رهبری می‌توانستیم به برجام بازگردیم؛ اما جای دیگری برای ما گرفتاری ایجاد کرد

دولت آینده دغدغه ی واردات و تولید واکسن نخواهد داشت/ تحویل 14 میلیون دُز واکسن خریداری شده از سبد کواکس

اگر رییسی به سهم خواهی‌ها تن بدهد با مشکل مواجه می‌شود/ مجلس به وزیر زن رای اعتماد نمی‌دهد/ طرح صیانت از فضای مجازی بسیار بی رحمانه برای دو دولت است

فرد پشت طرح «صیانت» می گوید پهنای باند برای اینستاگرام محدود خواهد شد / اینستاگرام پلاس ایرانی را راه می اندازیم

استاندار کرمان: آماده استقرار بیمارستان‌های صحرایی هستیم

استاندار کرمان: آماده استقرار بیمارستان‌های صحرایی هستیم

سازمان سنجش: نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۰ تا دوشنبه ۱۰ مرداد اعلام می‌شود

جهانگیری: در مقطعی از تلویزیون به عنوان «اتاق شیطان یاد» می‌شد، اما امروز در همه روستاها از تجهیزات دنیای ارتباطات استفاده می‌شود / نباید زمانی که با یک پدیده جدید روبرو می شویم تنها به فکر عوارض سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت استفاده از آن باشیم / اینترنت از مواضع آشکار عدالت خواهی است / امروز نمی‌توان به مردم دروغ گفت / امکانپذیر نیست که در دنیای امروز مطلبی را از مردم مخفی و یا بر آنها تحمیل کرد

دوگانگی اصلاح طلب و اصلاح طلبی معضل امروز است/ با کنار رفتن اصلاح طلبان از قدرت جریان فرصت طلب هم کناره گیری خواهند کرد

قیمت سکه، طلا و ارز ۱۴۰۰.۰۵.۰۹/ پیشروی سکه در کانال ۱۱ میلیون تومان

پربازدید ها

رئیس اداره راه و شهرسازی منوجان به اتهام اخذ رشوه دستگیر شد

حریرچی: هر فرد مبتلا به کرونای دلتا ۵ تا ۹ نفر را درگیر می‌کند / امکان انتقال سویه دلتا از طریق افراد واکسینه شده وجود دارد / باید سرعت واکسناسیون افزایش پیدا کند / در برخی از استان ها، استقبال مناسبی از واکسیناسیون نشده؛ ۴۰ درصد افراد برای واکسیناسیون مراجعه نکرده‌اند / عده‌ای برای کسب درآمد و گذراندن زندگی منکر کرونا می‌شوند

سازمان سنجش: نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۰ تا دوشنبه ۱۰ مرداد اعلام می‌شود

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)