کد خبر: ۴۱۶۴۹
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۹
ارسال به دوستان
ذخیره
یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: اشکال در این است که عده ای در جریان اصلاحات که من اسمشان را حاکمان بی حکم گذاشتم بالاخره خیمه زدند بر این جریان و خود را کلیددار و قیم این جریان می دانند و اجازه ندادند، جریان پوست اندازی و نوزایی کند و هم حرف ها و هم چهره ها و روش ها تکراری شد و عملا باعث شد که این نوزایی را از این جریان بگیرند، اما این به آن معنا نیست که جریان اصلاحات و اصلاح طلبی در جامعه ایران محو شده و مرده باشد.
کنش‌ها را مناسبات شراکتی، وراثتی و رفاقتی در جریان اصلاحات تعریف می‌کند/ اندیشه اصلاح طلبان نمرده است/ آفت‌ها روشن است/ برخی حاکمان بی حکم بر جریان اصلاح طلب، خیمه زدند
یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: اشکال در این است که عده ای در جریان اصلاحات که من اسمشان را حاکمان بی حکم گذاشتم بالاخره خیمه زدند بر این جریان و خود را کلیددار و قیم این جریان می دانند و اجازه ندادند، جریان پوست اندازی و نوزایی کند و هم حرف ها و هم چهره ها و روش ها تکراری شد و عملا باعث شد که این نوزایی را از این جریان بگیرند، اما این به آن معنا نیست که جریان اصلاحات و اصلاح طلبی در جامعه ایران محو شده و مرده باشد.
به گزارش برنا، «احمد حکیمی پور»، فعال سیاسی اصلاح طلب، در خصوص شرایط حال حاضر اصلاح طلبان در جامعه گفت: جریان اصلاحات یک جریانی است که طیف وسیعی را تشکیل می‌دهد و طبیعتا دارای ضعف و قوت‌های خودش است. جریان اصلاحات خیلی زودتر باید نقد درون خود را شروع می‌کرد. ما به عنوان یک اصلاح طلب که سال‌های سال عضو این جریان بودیم همیشه تاکید می‌کردیم که بایستی نقد درون جریانی مورد رسیدگی قرار بگیرد، اما متاسفانه بازخوردی نگرفتیم.
او افزود: ما معتقد هستیم که جایگاه احزاب به درستی دیده نشد و نیاز به بازنگری جدی‌تر دارد زمان گذشته و متاسفانه تاخیر شد. همه این مسائل قابل بررسی است، ولی اینکه میل به اصلاح مرده باشد و اصلاح جویی در ایران به بن بست خورده باشد من این را قبول ندارم.
حکیمی پور گفت: ممکن است جریان اصلاحات و مجموعه اصلاح طلب و اشخاص اصلاح طلب دچار مشکل شده و ضعف‌هایی داشته باشند و یا نقد‌هایی به آن‌ها وارد شود، اما این نیست که راه اصلاحات بسته شده باشد، من این دو تا را قابل تفسیر می‌دانم.
او ادامه داد: اندیشه اصلاح طلبان نمرده است. کنشگرانی که در این حوزه به عنوان جریان اصلاحات مطرح هستند باید یک بازنگری کنند و با بازنگری صادقانه و بدون ملاحظه، عملکرد و مسائل را ببینند. ما مشکلاتمان را بار‌ها و بار‌ها در مصاحبه‌ها گفته ایم و به طور مشخص هم بعد از سال ۹۴ طی نامه رسمی به احزاب اصلاح طلب و شخصیت‌های اصلاح طلب نقدمان را گفتیم که مشکل کجا است.
این فعال سیاسی اصلاح طلب متذکر شد: اشکال در این است که عده‌ای در جریان اصلاحات که من اسمشان را حاکمان بی حکم گذاشتم بالاخره خیمه زدند بر این جریان و خود را کلیددار و قیم این جریان می‌دانند و اجازه ندادند، جریان پوست اندازی و نوزایی کند و هم حرف‌ها و هم چهره‌ها و روش‌ها تکراری شد و عملا باعث شد که این نوزایی را از این جریان بگیرند، اما این به آن معنا نیست که جریان اصلاحات و اصلاح طلبی در جامعه ایران محو شده و مرده باشد.
او با بیان اینکه این رویه در سه حوزه دچار مشکل است، عنوان کرد: یکی در حوزه گفتمانی یکی در حوزه ساختار و یکی در حوزه عملکرد و رفتار، این‌ها به تفکیک قابل بحث است و بار‌ها در مورد آن صحبت شده و ما اصلاحات را گفته ایم و بحث کردیم. متاسفانه این جریان توسط یک اراده انحصار طلبانه و تمامیت خواهانه خیلی وقت است که مصادره شد و به نوعی این جریان را دچار ایستایی و سکون کرده است؛ رفتار‌هایی که بوی رفتار‌های شراکتی، وراثتی و رفاقتی در آن دیده می‌شود. یعنی کنش‌ها را مناسبات شراکتی، وراثتی و رفاقتی در جریان اصلاحات تعریف می‌کند که این درست نیست.
او متذکر شد: گروه‌های اصلاح طلب یک حرفی می‌زدند و وقتی فشار‌ها که از پشت صحنه به آن‌ها می‌آمد و از داخل خود جریان، مدام حرفهایشان را عوض می‌کردند یک تصمیم می‌گرفتند و تصمیم را کنار می‌گذاشتند. همان‌هایی که پاسخگو نیستند سرنوشت اصلاح طلبان را رقم می‌زنند این‌ها کماکان کارشان را انجام می‌دهند و کسی هم کاری به کارشان، ندارد؛ لذا من فکر می‌کنم جریان اصلاحات نیاز به یک بازنگری و یک جراحی جدی دارد. در هر سه قضیه جریان اصلاح طلب باید خودش با خودش مواجه شود قبل از اینکه از طرف رقیبان بی رحمانه، مورد نقد قرار بگیرد.
حکیمی پور گفت: باید صدا‌های داخل خودشان را گوش می‌کردند، اما توجه نکردند و ما به عنوان اصلاح طلب که بیست سال در جریان اصلاح طلب بودیم رسما نامه زدیم و گفتیم که نقد‌های ما این است. به یک نفر اصلاح طلب سراسری و قدیمی یک جلسه وقت ندادند که بیاید و بگوید که حرف‌های شما چیست؟ یک جلسه برای تشکیلاتی که بیست سال پای ثابت تشکل و نشست بود وقت نگذاشتند که حرفهایش را بشنوند این رفتار‌ها اصلاح طلبانه نیست.
او عنوان کرد: اصلاح طلب فقط اسم که نیست باید رفتار اصلاح طلبانه باشد. آفت‌ها روشن است منتها نگرانی ما این است که نقد را باید کسانی شروع کنند که نقد به آن‌ها وارد است. انتقاد به کسانی وارد است که علمدار جریان اصلاحات هستند. متاسفانه برای یک مشکل اساسی، راه حال‌های کاذب ارائه می‌شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

استاندار کرمان: دستگاه قضا با دروغ‌سازان در موضوع آرامستان برخورد کند

تامین اجتماعی ماهانه ۵۰۰ میلیارد تومان مستمری در کرمان پرداخت می‌کند/تجلیل از ۶ بازنشسته نمونه تامین اجتماعی

آرامستان جدید شهر کرمان افتتاح شد

۴۰۹ فوتی جدید کرونا در کشور/شناسایی ۳۹ هزار و ۳۵۷ بیمار کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته

ظریف: روایتی قابل انتشار از مذاکراتی که منتهی به برجام شد را تقدیم ملت دلاور ایران کرده‌ایم

۶ راهکار برای ایجاد ثبات و تعادل در بورس

افزایش ۳۵ درصدی مصرف بنزین در موج پنجم کرونا

کاخ سفید: کاملاً آماده بازگشت به مذاکرات وین هستیم

فراخوان فرصت‌های سرمایه گذاری شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر منتشر شد

فراخوان فرصت‌های سرمایه گذاری شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر منتشر شد

پربازدید ها

روحانی: با چنگ انداختن به صورت هم با هتاکی و تخریب یکدیگر نمی توانیم کشور را به پیشرفت برسانیم / باید به این نتیجه برسیم که دوران تندروی به پایان رسیده است / من می دانم کار وزیر خارجه و دستگاه دیپلماسی ما چه قدر دشوار بود / وزیر خارجه امریکا در مذاکراتی به وزیر خارجه ما گفت من استقبال مردم اصفهان از روحانی را دیدم، مردم امیدوار بودند

نماینده مجلس: تصویب شتابزده طرح صیانت، ظرفیت دولت سیزدهم را حذف کرد

رئیسی در مراسم تنفیذ: شرط ادب بود که دست مقام معظم رهبری را می‌بوسیدم ولی به دلیل شرایط موجود این توفیق از من سلب شد / مردم از دولت جدید تحول خواسته‌اند؛ این تحول مستند به سند ارزشمند بیانیه گام دوم انقلاب است / ما از قبیله «ما می‌توانیم» هستیم

تعطیلی دو هفته‌ای فعلا منتفی شد / وزیر کشور: تعطیل کردن نیاز به مقدمات و برنامه ریزی دارد

صدا و سیما با تخریب دولت روحانی توقع مردم را از رییسی بالا می‌برد/ علم الهدی به اصولگرایان هشدار داد/ احمدی نژاد می‌داند کتک خوردن مردم سهم روحانی نیست/ زدن دولت روحانی نفعی برای دولت رییسی ندارد

جهانگیری: کشور در سال ۹۲ در شرایط اوج اختلافات بود به گونه‌ای که رئیس جمهور وقت علیه رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه نوار پخش می کرد / روحانی قبل از دوران ریاست جمهوری گنجینه اسرار کشور بودند / اسرائیل آدم می‌فرستاد داخل نفت کش ما، آن را منفجر می‌کرد/ هیچ کس نگفت پول نفت چگونه جابه‌جا می‌شد / خیلی از دوستان با نادانی کامل به دولت فشار آوردند و زخم زبان زدند / برخی از سر دلسوزی خواستار استعفای دولت بودند اما ما در مقابل مردم مسئول بودیم و باید می‌ایستادیم

ربیعی: مسیری که ما رفتیم‌، اشتباه نبود / تورم و کاهش ارزش پول ملی، نتیجه تحریم‌های بی‌سابقه و وحشتناک بود / در این دولت از درآمدهای ارزی بیش از صدمیلیارد دلاری هم ‌خبری نبود / از نظر صدا و سیما، ظاهرا هنوز هم تحریم واقعیت ندارد / صدا و سیما همچنان دولت یازدهم و دوازدهم را نقد کند و بگذارد دولت سیزدهم در آرامش به کارها برسد

کاخ سفید: کاملاً آماده بازگشت به مذاکرات وین هستیم

فرصت ۲ هفته‌ای رئیسی برای معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس پس از مراسم تحلیف

دو هفته کشور را قرنطینه واقعی کنید

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)