کد خبر: ۴۱۷۶۳
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۲
ارسال به دوستان
ذخیره
مسئولان شهرستان رودبارجنوب در استان کرمان خطاب به شهروندان بویژه کهنسالان توصیه دارند که به برخی شایعه‌ها توجه نداشته باشند و برای واکسیناسیون کرونا اقدام کنند.

واکسیناسیون سالمندان در جنوب کرمان؛ یک شایعه کرونایی و یک درخواست

مسئولان شهرستان رودبارجنوب در استان کرمان خطاب به شهروندان بویژه کهنسالان توصیه دارند که به برخی شایعه‌ها توجه نداشته باشند و برای واکسیناسیون کرونا اقدام کنند.
به گزارش ایرنا مسئولان می‌گویند ماجرای استقبال نکردن برخی سالمندان در شهرستان رودبارجنوب برای واکسیناسیون علیه ویروس کووید ۱۹ زمانی شکل گرفت که بعضی افراد با دستاویز قراردادن موضوع فوت سه نفر دست به ساخت شایعه در فضای مجازی زدند و از مردم خواستند که واکسن کرونا نزنند.
مسئولان شهرستان رودبارجنوب و نیز متولیان علوم پزشکی در جنوب کرمان می‌گویند براساس بررسی‌های انجام گرفته و اعلام نتایج آن‌ها در کمیته‌های تخصصی، سه نفر از شهروندان سالمند که فوت شده اند بیماری زمینه‌ای داشته اند؛ ضمن اینکه تعداد زیادی از سالمندان شهرستان واکسن دریافت کرده اند و عارضه و مشکلی نیز نداشته اند.
آنطور که مسئولان حوزه بهداشت و درمان جنوب کرمان اعلام می‌کنند تاکنون (زمان انتشار گزارش) بیش از ۷۴ درصد از سالمندان بالای ۸۰ سال در رودبارجنوب و ۲۵ درصد از افراد با رده سنی ۷۵ تا ۷۹ سال در این منطقه واکسن کرونا را دریافت کرده اند.
این مسئولان هشدار می‌دهند باتوجه به تشدید همه گیری کرونا بویژه طی روز‌های اخیر که با سویه‌های مختلف از جمله نوع هندی ممکن است همراه باشد، واکسیناسیون بویژه در قشر سالمند بسیار اهمیت دارد و نخستین فایده آن اینکه تزریق واکسن امکان مرگ و میر کرونا را بشدت کاهش می‌دهد.
براساس تازه‌ترین آمار‌های وزارت بهداشت تاکنون (زمان مخابره گزارش) در رنگ‌بندی جدید کشور تعداد شهرستان‌های قرمز به ۶۳ مورد رسیده است در استان کرمان نیز شهرستان‌های ارزوئیه، رفسنجان، سیرجان و عنبرآباد نیز قرمز شده اند. پیشتر  شهرستان‌های کرمان، بم، قلعه‌گنج، رودبارجنوب و منوجان نیز در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته بودند.
جزییات فوت ۳ نفر
رییس مرکز بهداشت رودبار جنوب که می‌گوید کمیته عوارض واکسیناسیون در شهرستان با حضور پزشکان متخصص تشکیل شده اعلام کرد که سه نفر از سالمندان که فوت شده و مرگ آنان دستمایه پخش شایعه توسط عده‌ای در فضای مجازی شده، بیماری‌های زمینه‌ای داشته اند.
سعید محسنی افزود: افراد فوت شده یک خانم ۷۴ ساله با علائم سکته قلبی، مرد ۷۶ ساله با بیماری قلبی و مردی مسن با ۸۲ سال سن بودند که با بیماری زمینه‌ای که داشته اند پس از دریافت واکسن فوت کرده اند.
وی تصریح کرد: باتوجه به آمار افرادی که واکسن دریافت کرده اند و نیز بیماری‌های زمینه‌ای این افراد متخصصان پزشکی توصیه موکد دارند که شهروندان بویژه افراد مسن حتما واکسن کرونا دریافت کنند.
محسنی اظهار داشت:، اما عده‌ای با انتشار مطالب کذب در فضا‌های حقیقی و مجازی سبب ایجاد ترس و دلهره در برخی شهروندان شده اند که ما از آنان می‌خواهیم به شایعات توجه نکنند.
رییس مرکز بهداشت رودبارجنوب گفت: واکسیناسیون کرونا به صورت سراسری در تمامی کشور و دنیا در حال انجام است و کادر بهداشت و درمان نیز نخستین افرادی بودند که واکسن را دریافت کردند؛ لذا مردم نباید به شایعه‌ها توجه کنند.
شایعه سازی در حوزه سلامت مردم جرم است
دادستان رودبار جنوب نیز هرگونه شایعه سازی در حوزه سلامت شهروندان که تشویش اذهان عمومی به دنبال داشته باشد را جرم دانست و گفت که با اینگونه اقدامات بشدت برخورد می‌شود.
حامد عمرانی ادامه داد: هرگونه اقدام که سبب بروز اختلال در حوزه سلامت عمومی مانند انجام واکسیناسیون سراسری شود و جان و سلامت مردم را به خطر بیاندازد، جرم است و برخورد قانونی می‌شود.
وی تصریح کرد: موضوع فوت سه شهروند رودباری به دنبال تزریق واکسن کرونا، از طریق مرکز بهداشت و ناظر شهرستان رودبار جنوب در زمینه کرونا (معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جیرفت) پیگیری شد.
عمرانی افزود: کمیته عوارض واکسیناسیون در شهرستان رودبارجنوب با حضور پزشکان متخصص تشکیل و علت فوت این سه نفر، داشتن بیماری زمینه‌ای اعلام شد.
شفاف سازی اعتماد می‌آورد
در عین حال فرماندار رودبار جنوب با بیان اینکه شفاف سازی سبب اعتماد مردم می‌شود گفت: علت فوت باید شفاف سازی و اطلاع رسانی شود تا زمینه اعتماد مخاطبان نیز فراهم شود.
محمود قانعی افزود: مردم نباید به شایعات کذب توجه کنند چرا که مرگ سه نفر توسط کمیته تخصصی بررسی و علت فوت این افراد بیماری زمینه‌ای و کهولت سن اعلام شده است.
عادی انگاری کرونا سم مهلک است
ناظر شهرستان رودبار جنوب در زمینه کرونا نیز گفت: عادی انگاری کرونا بویژه در این شرایط که شاهد تشدید شیوع ویروس کرونا هستیم سم مهلکی برای جامعه محسوب می‌شود لذا مرکز بهداشت باید با اطلاع رسانی بیشتر در زمینه شیوع ویروس کرونا و مشارکت مردم در زمینه دریافت واکسن حساسیت زدایی کند.
رضا محمودی افزود: مقابله با کرونا نیازمند عزم ملی است لذا مردم نقش مهمی را در این مبارزه انجام می‌دهند.
به گزارش ایرنا، معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جیرفت به عنوان سوپروایزر (ناظر) شهرستان رودبار جنوب در زمینه مقابله با ویروس کرونا ایفای نقش می‌کند.
پایش مستمر رودبارجنوب
قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جیرفت در این زمینه اظهار داشت: پایش مستمر وضعیت در شهرستان رودبار جنوب انجام می‌شود تا شاهد عملکرد خوبی در زمینه مقابله با ویروس کرونا باشیم.
ناظر شهرستان رودبار جنوب در زمینه کرونا به آمار واکسیناسیون گروه‌های هدف در این شهرستان اشاره کرد و گفت: کادر نظام پزشکی، بهداشت و درمان و افراد بالای ۸۰ سال مشارکت حداکثری در دریافت واکسن کرونا را در سطح شهرستان داشته اند.
وی افزود: به دنبال انتشار مطلبی کذب توسط عده‌ای با هدف ایجاد ممانعت در واکسیناسیون کرونا در برخی گروه‌های سنی سالمندان شاهد کاهش استقبال آنان به واکسیناسیون بوده ایم که این موضوع را با شفاف سازی در تشریح وضعیت پیگیری می‌کنیم.
شهرستان رودبار جنوب در ۳۳۰ کیلومتری جنوب شرقی کرمان قرار دارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

اقتصاد کشور به‌دلیل تورم به‌شدت ملتهب است/ توصیه من همیشه اتخاذ تصمیمات سخت بوده / باید راهی پیدا کرد که مانع از وقوع سیل شد/ من هیج زمانی را به اندازه امروز خطرناک نمی‌بینم

وزیر کشور حکم شعرباف را صادر کرد

۹۴ درصد افراد بالای ۶۰ سال، ۷۲ درصد افراد بالای ۱۸ سال و ۶۷.۵ درصد افراد بالای ۱۲ سال واکسینه شده اند

۱۸ استاندار در نوبت رأی اعتماد/ وحیدی: انتخاب استانداران طولی نمی‌کشد

زلزله در زرند/ تماس تلفنی وزیر کشور با استاندارکرمان در پی وقوع زلزله در یزدانشهر زرند/ فرماندار زرند به گفتارنو: اعزام تیم‌های ارزیاب به نقاط مختلف شهرستان

انتظارات از دولت باید منطقی باشد/ دولت جدید تغییرات را سریعتر انجام دهد/ برای مذاکره عجله‌ای نداریم

واکسیناسیون بیش از ۵۰ درصد دانش آموزان استان کرمان

افشای جزئیاتی از یک قتل ناموسی در رفسنجان

اولین نمایشگاه بزرگ کتاب گل‌گهر از سه‌شنبه آغاز بکار می‌کند

بولتن تصویری اخبار روزانه- بیست و یکم مهرماه

پربازدید ها

زلزله در زرند/ تماس تلفنی وزیر کشور با استاندارکرمان در پی وقوع زلزله در یزدانشهر زرند/ فرماندار زرند به گفتارنو: اعزام تیم‌های ارزیاب به نقاط مختلف شهرستان

افشای جزئیاتی از یک قتل ناموسی در رفسنجان

وزیر کشور حکم شعرباف را صادر کرد

واکسیناسیون بیش از ۵۰ درصد دانش آموزان استان کرمان

۹۴ درصد افراد بالای ۶۰ سال، ۷۲ درصد افراد بالای ۱۸ سال و ۶۷.۵ درصد افراد بالای ۱۲ سال واکسینه شده اند

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)