کد خبر: ۴۱۷۶۳
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۲
ارسال به دوستان
ذخیره
مسئولان شهرستان رودبارجنوب در استان کرمان خطاب به شهروندان بویژه کهنسالان توصیه دارند که به برخی شایعه‌ها توجه نداشته باشند و برای واکسیناسیون کرونا اقدام کنند.

واکسیناسیون سالمندان در جنوب کرمان؛ یک شایعه کرونایی و یک درخواست

مسئولان شهرستان رودبارجنوب در استان کرمان خطاب به شهروندان بویژه کهنسالان توصیه دارند که به برخی شایعه‌ها توجه نداشته باشند و برای واکسیناسیون کرونا اقدام کنند.
به گزارش ایرنا مسئولان می‌گویند ماجرای استقبال نکردن برخی سالمندان در شهرستان رودبارجنوب برای واکسیناسیون علیه ویروس کووید ۱۹ زمانی شکل گرفت که بعضی افراد با دستاویز قراردادن موضوع فوت سه نفر دست به ساخت شایعه در فضای مجازی زدند و از مردم خواستند که واکسن کرونا نزنند.
مسئولان شهرستان رودبارجنوب و نیز متولیان علوم پزشکی در جنوب کرمان می‌گویند براساس بررسی‌های انجام گرفته و اعلام نتایج آن‌ها در کمیته‌های تخصصی، سه نفر از شهروندان سالمند که فوت شده اند بیماری زمینه‌ای داشته اند؛ ضمن اینکه تعداد زیادی از سالمندان شهرستان واکسن دریافت کرده اند و عارضه و مشکلی نیز نداشته اند.
آنطور که مسئولان حوزه بهداشت و درمان جنوب کرمان اعلام می‌کنند تاکنون (زمان انتشار گزارش) بیش از ۷۴ درصد از سالمندان بالای ۸۰ سال در رودبارجنوب و ۲۵ درصد از افراد با رده سنی ۷۵ تا ۷۹ سال در این منطقه واکسن کرونا را دریافت کرده اند.
این مسئولان هشدار می‌دهند باتوجه به تشدید همه گیری کرونا بویژه طی روز‌های اخیر که با سویه‌های مختلف از جمله نوع هندی ممکن است همراه باشد، واکسیناسیون بویژه در قشر سالمند بسیار اهمیت دارد و نخستین فایده آن اینکه تزریق واکسن امکان مرگ و میر کرونا را بشدت کاهش می‌دهد.
براساس تازه‌ترین آمار‌های وزارت بهداشت تاکنون (زمان مخابره گزارش) در رنگ‌بندی جدید کشور تعداد شهرستان‌های قرمز به ۶۳ مورد رسیده است در استان کرمان نیز شهرستان‌های ارزوئیه، رفسنجان، سیرجان و عنبرآباد نیز قرمز شده اند. پیشتر  شهرستان‌های کرمان، بم، قلعه‌گنج، رودبارجنوب و منوجان نیز در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته بودند.
جزییات فوت ۳ نفر
رییس مرکز بهداشت رودبار جنوب که می‌گوید کمیته عوارض واکسیناسیون در شهرستان با حضور پزشکان متخصص تشکیل شده اعلام کرد که سه نفر از سالمندان که فوت شده و مرگ آنان دستمایه پخش شایعه توسط عده‌ای در فضای مجازی شده، بیماری‌های زمینه‌ای داشته اند.
سعید محسنی افزود: افراد فوت شده یک خانم ۷۴ ساله با علائم سکته قلبی، مرد ۷۶ ساله با بیماری قلبی و مردی مسن با ۸۲ سال سن بودند که با بیماری زمینه‌ای که داشته اند پس از دریافت واکسن فوت کرده اند.
وی تصریح کرد: باتوجه به آمار افرادی که واکسن دریافت کرده اند و نیز بیماری‌های زمینه‌ای این افراد متخصصان پزشکی توصیه موکد دارند که شهروندان بویژه افراد مسن حتما واکسن کرونا دریافت کنند.
محسنی اظهار داشت:، اما عده‌ای با انتشار مطالب کذب در فضا‌های حقیقی و مجازی سبب ایجاد ترس و دلهره در برخی شهروندان شده اند که ما از آنان می‌خواهیم به شایعات توجه نکنند.
رییس مرکز بهداشت رودبارجنوب گفت: واکسیناسیون کرونا به صورت سراسری در تمامی کشور و دنیا در حال انجام است و کادر بهداشت و درمان نیز نخستین افرادی بودند که واکسن را دریافت کردند؛ لذا مردم نباید به شایعه‌ها توجه کنند.
شایعه سازی در حوزه سلامت مردم جرم است
دادستان رودبار جنوب نیز هرگونه شایعه سازی در حوزه سلامت شهروندان که تشویش اذهان عمومی به دنبال داشته باشد را جرم دانست و گفت که با اینگونه اقدامات بشدت برخورد می‌شود.
حامد عمرانی ادامه داد: هرگونه اقدام که سبب بروز اختلال در حوزه سلامت عمومی مانند انجام واکسیناسیون سراسری شود و جان و سلامت مردم را به خطر بیاندازد، جرم است و برخورد قانونی می‌شود.
وی تصریح کرد: موضوع فوت سه شهروند رودباری به دنبال تزریق واکسن کرونا، از طریق مرکز بهداشت و ناظر شهرستان رودبار جنوب در زمینه کرونا (معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جیرفت) پیگیری شد.
عمرانی افزود: کمیته عوارض واکسیناسیون در شهرستان رودبارجنوب با حضور پزشکان متخصص تشکیل و علت فوت این سه نفر، داشتن بیماری زمینه‌ای اعلام شد.
شفاف سازی اعتماد می‌آورد
در عین حال فرماندار رودبار جنوب با بیان اینکه شفاف سازی سبب اعتماد مردم می‌شود گفت: علت فوت باید شفاف سازی و اطلاع رسانی شود تا زمینه اعتماد مخاطبان نیز فراهم شود.
محمود قانعی افزود: مردم نباید به شایعات کذب توجه کنند چرا که مرگ سه نفر توسط کمیته تخصصی بررسی و علت فوت این افراد بیماری زمینه‌ای و کهولت سن اعلام شده است.
عادی انگاری کرونا سم مهلک است
ناظر شهرستان رودبار جنوب در زمینه کرونا نیز گفت: عادی انگاری کرونا بویژه در این شرایط که شاهد تشدید شیوع ویروس کرونا هستیم سم مهلکی برای جامعه محسوب می‌شود لذا مرکز بهداشت باید با اطلاع رسانی بیشتر در زمینه شیوع ویروس کرونا و مشارکت مردم در زمینه دریافت واکسن حساسیت زدایی کند.
رضا محمودی افزود: مقابله با کرونا نیازمند عزم ملی است لذا مردم نقش مهمی را در این مبارزه انجام می‌دهند.
به گزارش ایرنا، معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جیرفت به عنوان سوپروایزر (ناظر) شهرستان رودبار جنوب در زمینه مقابله با ویروس کرونا ایفای نقش می‌کند.
پایش مستمر رودبارجنوب
قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جیرفت در این زمینه اظهار داشت: پایش مستمر وضعیت در شهرستان رودبار جنوب انجام می‌شود تا شاهد عملکرد خوبی در زمینه مقابله با ویروس کرونا باشیم.
ناظر شهرستان رودبار جنوب در زمینه کرونا به آمار واکسیناسیون گروه‌های هدف در این شهرستان اشاره کرد و گفت: کادر نظام پزشکی، بهداشت و درمان و افراد بالای ۸۰ سال مشارکت حداکثری در دریافت واکسن کرونا را در سطح شهرستان داشته اند.
وی افزود: به دنبال انتشار مطلبی کذب توسط عده‌ای با هدف ایجاد ممانعت در واکسیناسیون کرونا در برخی گروه‌های سنی سالمندان شاهد کاهش استقبال آنان به واکسیناسیون بوده ایم که این موضوع را با شفاف سازی در تشریح وضعیت پیگیری می‌کنیم.
شهرستان رودبار جنوب در ۳۳۰ کیلومتری جنوب شرقی کرمان قرار دارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دیپلمات های اروپایی: پیشنهادهای ایران باعث ناامیدی شده/ انریکه مورا: چهارشنبه یا پنجشنبه آینده به مذاکرات باز می‌گردیم

گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌هاست نه مذاکره هسته‌ای/ موضوع استاندار سریع‌تر تعیین تکلیف شود

جزئیات رنگ بندی جدید کرونایی کشور/ صفر شدن مرگ و میر در 13 استان کشور

واژگونی اتوبوس «اصفهان به بندرعباس» یک کشته و ۵ مجروح بر جا گذاشت

کلاهبرداری از دانش آموزان با شگرد کلاس‌های خصوصی مجازی

سایت نزدیک به قالیباف: انتخاب محمد به جای قاسمی با انتقاداتی از درون جریان اصولگرایی همراه خواهد بود

هیچ ملّتی بدون تحمّل بسیاری از سختی‌ها، به جایی نمی رسد/ ان‌شاءالله تحمّل این سختی‌ها، ملّت ایران را به اوج خواهد رساند

بیانیه جبهه اصلاحات درباره بحران آب در اصفهان

تحلیل پسر شهید بهشتی از جمله حزب معبد من است

تجدید ساختار حزب و تشکیل دولت سایه در دستور کار حزب کارگزاران

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)