کد خبر: ۴۱۷۷۵
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۳
ارسال به دوستان
ذخیره
در صورت تداوم روند ابتلا دور از انتظار نخواهد بود
رییس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت هشدار می‌دهد در صورت تداوم روند افزایشی تعداد مبتلایان به کرونا در جنوب استان کرمان، احتمال مواجه شدن با کمبود تخت دور از انتظار نخواهد بود.
احتمال کمبود تخت بیماران کرونایی در جنوب کرمان
رییس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت هشدار می‌دهد در صورت تداوم روند افزایشی تعداد مبتلایان به کرونا در جنوب استان کرمان، احتمال مواجه شدن با کمبود تخت دور از انتظار نخواهد بود.
به گزارش ایرنا چند روز پس از اعلام مشاهده برخی گونه‌های جهش یافته خارجی مثل نوع هندی ویروس کووید ۱۹ در استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان که با کرمان هم مرز هستند، حالا خبر‌ها حکایت از افزایش روند ابتلا در شهرستان‌های کرمان هم دارد؛ اینک تعداد ۹ شهرستان کرمان قرمز اعلام شده و مسئولان هشدار می‌دهند اگر این روند ادامه یابد روند بستری‌ها نیز زیادتر خواهد شد.
اگرچه با اعلام وضعیت قرمز در ۹ شهرستان کرمان محدودیت‌های کرونایی نیز در این مناطق اعمال شده و مجموعه وزارت بهداشت هم آنطور که آمار می‌دهند همه ظرفیت هایشان را برای خدمات رسانی به کار گرفته اند، اما نیاز است شهروندان بیشتر پای کار بیایند و رعایت اصول بهداشتی و مراقبت‌ها مانند حاضر نشدن در اجتماع، استفاده از ماسک، لغو برنامه‌های جمعی و مسافرت‌ها و ... را بیش از گذشته در دستور کار قرار دهند.
حالا، اما اصغر مکارم رییس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت که مسئولیت خدمات رسانی بهداشتی و درمانی در شهرستان‌های جنوب استان کرمان را زیرمجموعه دارد می‌گوید: تاکنون فضا به گونه‌ای بوده که با تجمیع امکانات وضعیت بیماری مدیریت شده، اما اگر با همین شرایط سیر صعودی ادامه داشته باشد، امکانات موجود پاسخگوی درمان بیماران کرونا نخواهد بود.
آمار فوتی کمتر از متوسط کشوری
وی در عین حال با تشریح وضعیت مقابله با کرونا در جنوب استان افزود: آمار افراد فوت شده بر اثر کرونا در منطقه جنوب کرمان از متوسط کشوری پایین‌تر است
مکارم میزان مرگ و میر مردم منطقه زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی جیرفت را با توجه به جمعیت و میزان ابتلا به کرونا حدود ۹ درصد اعلام کرد و این آمار را از متوسط کشوری پایین‌تر دانست.
وی تصریح کرد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون ۳۶ درصد مرگ بیماران مبتلا به کرونا در جنوب کرمان طی ۲ ماه اخیر رقم خورده است.
این مسئول با بیان اینکه فوت حتی یک نفر بر اثر کرونا نگران کننده است گفت: جان همه انسان‌ها برای ما ارزشمند است و نگران این موضوع هستیم از این رو تمام تلاش خود را برای حفظ جان انسان‌ها انجام می‌دهیم.
وضعیت بستری‌ها
رییس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت به آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در منطقه جنوب کرمان اشاره کرد و گفت: در زمان حاضر از ۲۵۰ بیمار بستری در جنوب کرمان بیش از ۱۵۰ نفر موارد مثبت کووید۱۹ هستند.
وی تعداد تخت‌های بیمارستانی منطقه جنوب کرمان را ۸۳۵ تخت اعلام کرد و گفت: ۱۹۲ عدد از تخت‌های بیمارستانی جنوب کرمان به کرونایی‌ها اختصاص یافته است.
مکارم ادامه داد: اگر روند افزایشی تعداد مبتلایان به کرونا در جنوب کرمان ادامه پیدا کند احتمال مواجه شدن با کمبود تخت در این منطقه دور از انتظار نیست.
آمار‌هایی که نزولی نشدند
وی با بیان اینکه در یک شرایط ویژه از نظر درمان و مدیریت بیماری کووید ۱۹ قرار داریم افزود: مدت ۲ ماه در پیک (اوج) بیماری هستیم و همچنان این آمار سیر نزولی نداشته است.
رییس علوم پزشکی جیرفت ادامه داد: بعد از تجمع‌ها طی یک ماه قبل پیش بینی ما بهبود وضعیت موجود بود، اما با وجود تلاش همکاران در حوزه بهداشت و درمان امروز بیشترین آمار بستری و سرپایی را در منطقه جنوب کرمان داشتیم.
هشدار نوع جدید ویروس
مکارم نسبت به نوع جدید کرونا در منطقه جنوب کرونا هشدار داد و گفت: با توجه به مجاورت و ارتباط تنگاتنگ جنوب کرمان با استان‌های هرمزگان و سیستان، این منطقه در معرض انتقال سوش‌های جدید کرونا قرار دارد.
وی وضعیت منطقه جنوب کرمان را قرمز اعلام کرد و گفت: طی این مدت با وجود تلاش‌های زیاد در مقابله با کرونا سیر فزاینده‌ای داشته ایم و تحت تأثیر مناطق همجوار قرار گرفته ایم و آمار روند نزولی نداشته است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت به اقدامات انجام شده در راستای آمادگی کامل مراکز درمانی جنوب کرمان اشاره کرد و گفت: همواره تلاش کردیم تا تمامی امکانات لازم فراهم شود که مردم دچار مشکل بیماری و مرگ نشوند.
وی مبارزه با کرونا را نیازمند مشارکت مردم دانست و افزود: اگر مردم دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نکنند زحمات کادر بهداشت و درمان در زمینه مقابله با کرونا بی فایده خواهد بود لذا همه در این زمینه مشارکت کنند.
مکارم بیشترین میزان مصرف دارویی کرونا را در منطقه جنوب کرمان داروی رمدسیویر اعلام کرد و گفت: این دارو نسبت به دارو‌های دیگر تأثیرگذاری بیشتری بر بیماری کرونا داشته است.
وی افزود: از ابتدای سال جاری تا کنون ۱۲ و نیم میلیارد تومان مصرف این دارو را در راستای حفظ جان مردم در جنوب کرمان داشته ایم.
مکارم ادامه داد: تاکنون مشکل دارویی و خدماتی به عنوان یک مشکل حاد برای بیماران نداشته ایم و با تجمیع امکانات حتی تعداد تخت‌ها افزوده شده است.
به علت تشدید همه گیری ویروس کرونا اینک شهرستان‌های کرمان، بم، قلعه گنج، رودبارجنوب، منوجان، اُرزوئیه، رفسنجان، سیرجان و عنبرآباد در وضعیت قرمز قرار دارند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

اقتصاد کشور به‌دلیل تورم به‌شدت ملتهب است/ توصیه من همیشه اتخاذ تصمیمات سخت بوده / باید راهی پیدا کرد که مانع از وقوع سیل شد/ من هیج زمانی را به اندازه امروز خطرناک نمی‌بینم

وزیر کشور حکم شعرباف را صادر کرد

۹۴ درصد افراد بالای ۶۰ سال، ۷۲ درصد افراد بالای ۱۸ سال و ۶۷.۵ درصد افراد بالای ۱۲ سال واکسینه شده اند

۱۸ استاندار در نوبت رأی اعتماد/ وحیدی: انتخاب استانداران طولی نمی‌کشد

زلزله در زرند/ تماس تلفنی وزیر کشور با استاندارکرمان در پی وقوع زلزله در یزدانشهر زرند/ فرماندار زرند به گفتارنو: اعزام تیم‌های ارزیاب به نقاط مختلف شهرستان

انتظارات از دولت باید منطقی باشد/ دولت جدید تغییرات را سریعتر انجام دهد/ برای مذاکره عجله‌ای نداریم

واکسیناسیون بیش از ۵۰ درصد دانش آموزان استان کرمان

افشای جزئیاتی از یک قتل ناموسی در رفسنجان

اولین نمایشگاه بزرگ کتاب گل‌گهر از سه‌شنبه آغاز بکار می‌کند

بولتن تصویری اخبار روزانه- بیست و یکم مهرماه

پربازدید ها

زلزله در زرند/ تماس تلفنی وزیر کشور با استاندارکرمان در پی وقوع زلزله در یزدانشهر زرند/ فرماندار زرند به گفتارنو: اعزام تیم‌های ارزیاب به نقاط مختلف شهرستان

افشای جزئیاتی از یک قتل ناموسی در رفسنجان

وزیر کشور حکم شعرباف را صادر کرد

واکسیناسیون بیش از ۵۰ درصد دانش آموزان استان کرمان

۹۴ درصد افراد بالای ۶۰ سال، ۷۲ درصد افراد بالای ۱۸ سال و ۶۷.۵ درصد افراد بالای ۱۲ سال واکسینه شده اند

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)