کد خبر: ۴۱۷۹۰
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۳
ارسال به دوستان
ذخیره
وزیر ارتباطات گفت: سازمان فضایی به دنبال ایجاد منظومه ماهواره‌ای بوده و سند آن را استخراج کرده است. مذاکرات بین‌المللی در حال انجام است تا ما نیز به کشورهای دارای منظومه ماهواره‌ای بپیوندیم. ما نباید از اینترنت ماهواره‌ای بترسیم و باید خودمان را برای فراگیری این فناوری آماده کنیم. اینترنت ماهواره‌ای قطعاً برای ما تهدید نیست و ما از فرصت‌هایی که به دست می‌آید استفاده می‌کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: ما برای استفاده از فناوری‌های ماهواره‌ای مقررات سرزمینی داریم و هر شرکتی بخواهد فعال شود باید از ما مجوز بگیرد، البته اگر حقوق بین‌الملل را رعایت کنند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، «محمدجواد آذری جهرمی» پس از امضای تفاهم‌نامه «پویش ملی ارتقا آگاهی حقوقی جامعه» با قوه قضاییه، در جمع خبرنگاران حاضر شد و درباره این تفاهم‌نامه گفت: این تفاهم صرفاً ارسال پیامک‌های آگاه‌سازی برای مردم نیست و از ابزارهای دیگر نیز کمک گرفته خواهد شد، فرآیند اطلاع‌رسانی محتوایی به مردم از همین امروز آغاز می‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اختلالات تلفن همراه نیز افزود: دو ماه قبل قطعی برق شبکه اپراتورها را متأثر کرده بود که همان زمان در این باره اطلاع‌رسانی کردیم. اختلال روز گذشته نیز به دلیل برگزاری کنکور بود که علی‌رغم تمهیداتی که ما برای عدم اختلال در شبکه داشتیم، متأسفانه شاهد بروز مشکلاتی بودیم.

جهرمی تصریح کرد: بسیاری از داوطلبان کنکور هرسال به دلیل لورفتن سؤالات امتحان و تقلباتی که صورت می‌گرفت امنیت روانی نداشتند. سازمان سنجش و وزارت علوم نیز روی این مسئله حساس هستند و حساسیت به جایی دارند به همین دلیل درخواست شد اینترنت 4g و 3g در بخش‌هایی که کنکور در آن برگزار می‌شود، غیرفعال باشد. غیرفعال‌کردن شبکه در آن نقاط، روی مناطقی که در همسایگی آن‌ها بودند نیز تأثیر گذاشت و شبکه را با مشکل مواجه کرد.

وی گفت: سال گذشته نیز به آن‌ها پیشنهاد دادیم به‌جای قطع شبکه از راه‌های دیگری مانند نصب jammer (مسدودکننده امواج) استفاده کنند اما ظاهراً برای تأمین هزینه خرید این دستگاه مشکلاتی داشتند. اما باید بگویم زیانی که به‌واسطه این اختلال ایجاد می‌شود از هزینه تهیه jammer (مسدودکننده امواج) بیشتر است. ان‌شاءالله برای سال آینده به این شکل نباشد و اختلال‌هایی که در دور روز گذشته مشاهده شده به این دلیل است.

امریکا خوی سلطه‌جویی دارد

جهرمی درباره اینترنت ماهواره‌ای افزود: باید بپذیریم اینترنت ماهواره‌ای پدیده‌ای است که تمام کشورهای دنیا با آن مواجه خواهند شد. هدف اصلی منظومه‌های ماهواره‌ای این است که بستر استفاده از اینترنت اشیا را در سراسر دنیا را فراهم کنند. بسیاری از مناطق دورافتاده نه از طریق شبکه موبایل نه شبکه ثابت قابلیت پوشش‌دهی ندارند و اینترنت ماهواره‌ای برای کمک به چنین مشکلاتی راه‌اندازی شده است. اتفاقاتی که متأسفانه امروزه در زاگرس و پارک ملی گلستان شاهد هستیم را می‌توان به کمک اینترنت اشیا حل کرد.

وزیر ارتباطات تأکید کرد: امریکا به دلیل خوی سلطه‌جویی در تمام عرصه‌ها نه‌تنها در برابر ایران بلکه در برابر بسیاری از کشور دارد، می‌خواهد پلتفرم‌های خود را توسعه بدهد و اقتصاد حوزه دیجیتال را به‌صورت ۱۰۰ درصدی برای شرکت‌های خودش مطالبه کند.

امریکا از مدت‌ها قبل برنامه بسط سلطه خودش بر کشورها را داشته است. ما نیز باید در این شرایط خود را آماده کنیم. برخی از سخت‌گیری‌هایی که داخل کشور صورت می‌پذیرد، باید اصلاح یا مدیریت شوند. ما مقررات سرزمینی برای استفاده از فناوری‌های ماهواره‌ای داریم و هر شرکتی که بخواهد فعال شود باید از ما مجوز بگیرد، البته اگر حقوق بین‌الملل را رعایت کنند.

وی افزود: سازمان فضایی به دنبال ایجاد منظومه ماهواره‌ای بوده و سند آن را استخراج کرده است. مذاکرات بین‌المللی در حال انجام است تا ما نیز به کشورهای دارای منظومه ماهواره‌ای بپیوندیم. ما نباید از اینترنت ماهواره‌ای بترسیم و باید خودمان را برای فراگیری این فناوری آماده کنیم. اینترنت ماهواره‌ای قطعاً برای ما تهدید نیست و ما از فرصت‌هایی که به دست می‌آید استفاده می‌کنیم.

همان‌طور که با وجود تمام تحریم‌هایی که علیه ایران تصویب شد، اقتصاد دیجیتال ما توانست رشد خوبی داشته باشد قطعاً در آینده نیز در مقابل اینترنت ماهواره‌ای رشد خواهیم کرد.

فیشینگ تنها در پیام‌رسان‌های خارجی رخ نمی‌دهد

وزیر ارتباطات درباره طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های بومی و تأثیر آن در پیشگیری از جرم گفت: فرض این‌که فیشینگ تنها در پیام‌رسان‌‎های خارجی اتفاق می‌افتد فرض اشتباهی است. فیشینگ امروز در پیامک که ۱۰۰ درصد بر بستر اپراتورهای داخلی است نیز رخ می‌دهد.

وی درباره پیام‌رسان‌های داخلی گفت: ما مطابق با سند معماری شبکه ملی اطلاعات که از سوی شورای‌عالی فضای مجازی به تصویب رسیده، مرکز داده را برای پیام‌رسان‌های داخلی برپا کردیم و مصوباتی برای اتصال متقابل را به تصویب رساندیم. حجم استفاده به‌ویژه در زمان آموزش مجازی با شیوع کرونا استفاده از پیام‌رسان‌های ایرانی افزایش قابل‌توجهی پیدا کرد.

همچنان موانعی وجود دارد که برای اطمینان‌بخشی به فعالین رسانه‌ای داخلی این مسائل حل شود که آن‌ها بتوانند در فضای داخلی فعالیت کنند. امکانات فنی برای رشد پیام‌رسان‌ها وجود دارد. درباره جستجوگر نیز باید بگویم هم ایرانسل و همراه اول دو پلتفرم خود را رونمایی کرده‌اند که امیدواریم رشد کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری ۱۲ مرداد برگزار می‌شود

روحانی: بخشی از واقعیت را به مردم نگفتیم؛ چون نمی‌شد و مفید نبود / می‌ترسیدم وحدت ملی صدمه ببیند؛ بسیاری از مسائل را به جان خریدیم / طبق چارچوب اعلامی رهبری می‌توانستیم به برجام بازگردیم؛ اما جای دیگری برای ما گرفتاری ایجاد کرد

دولت آینده دغدغه ی واردات و تولید واکسن نخواهد داشت/ تحویل 14 میلیون دُز واکسن خریداری شده از سبد کواکس

اگر رییسی به سهم خواهی‌ها تن بدهد با مشکل مواجه می‌شود/ مجلس به وزیر زن رای اعتماد نمی‌دهد/ طرح صیانت از فضای مجازی بسیار بی رحمانه برای دو دولت است

فرد پشت طرح «صیانت» می گوید پهنای باند برای اینستاگرام محدود خواهد شد / اینستاگرام پلاس ایرانی را راه می اندازیم

استاندار کرمان: آماده استقرار بیمارستان‌های صحرایی هستیم

استاندار کرمان: آماده استقرار بیمارستان‌های صحرایی هستیم

سازمان سنجش: نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۰ تا دوشنبه ۱۰ مرداد اعلام می‌شود

جهانگیری: در مقطعی از تلویزیون به عنوان «اتاق شیطان یاد» می‌شد، اما امروز در همه روستاها از تجهیزات دنیای ارتباطات استفاده می‌شود / نباید زمانی که با یک پدیده جدید روبرو می شویم تنها به فکر عوارض سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت استفاده از آن باشیم / اینترنت از مواضع آشکار عدالت خواهی است / امروز نمی‌توان به مردم دروغ گفت / امکانپذیر نیست که در دنیای امروز مطلبی را از مردم مخفی و یا بر آنها تحمیل کرد

دوگانگی اصلاح طلب و اصلاح طلبی معضل امروز است/ با کنار رفتن اصلاح طلبان از قدرت جریان فرصت طلب هم کناره گیری خواهند کرد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)