کد خبر: ۴۱۸۴۶
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۹
ارسال به دوستان
ذخیره
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه شدت بیماری در کرونای دلتا دو برابر کووید۱۹ و بیماری نیز خطرناک تر است، تصریح گفت: در جوانان و نوجوانان احتمال ابتلا به سویه دلتا بیشتر است و علائم ابتلا به این ویروس که مقالات زیادی نیز ندارد، مقداری نسبت به قبل متفاوت شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان اظهار کرد: استان کرمان عملا پیک چهارم کرونا را تجربه می کند و در صورتی که اقدامات پیشگیرانه و رعایت پروتکل ها به صورت جدی انجام شود، قطعا موارد ابتلا و بستری ها کاهش می یابد.

به گزارش ایسنا، دکتر نوذر نخعی ظهر امروز ۱۶ تیرماه در نشست خبری مجازی با موضوع کرونای دلتا افزود: قدرت انتقال ویروس دلتا(کرونای هندی) نسبت به سویه های دیگر کرونا بیشتر است و به راحتی گسترش پیدا می کند. مقالاتی که در انگلستان، هندوستان و استرالیا چاپ شده، تاکید دارد قدرت سرایت این ویروس بیشتر است و احتمال بستری بیماران تقریبا دو برابر است.

علائم ویروس دلتا نسبت به نوع قبل متفاوت شده است

نخعی با اشاره به اینکه شدت بیماری در کرونای دلتا دو برابر کووید۱۹ و بیماری نیز خطرناک تر است، تصریح کرد: در جوانان و نوجوانان احتمال ابتلا به سویه دلتا بیشتر است و علائم ابتلا به این ویروس که مقالات زیادی نیز ندارد، مقداری نسبت به قبل متفاوت شده است؛ به عنوان مثال سال قبل از دست دادن حس بویایی و چشایی شایع ترین علامت در مبتلایان به کرونا بود و اکنون این موارد رتبه ۹ را در علائم دارد و از سوی دیگر گلودرد، آبریزش بینی، تب و سردرد علائم شایع ویروس دلتاست لذا رتبه شایع بودن علائم نسبت به قبل متفاوت شده است.

این متخصص پزشکی اجتماعی در ادامه با اشاره به تاثیر واکسن کرونا بیان کرد: واکسن همچنان موثر است و در کرونای دلتا نسبت به انواع قبلی اثربخشی کمتری دارد.

وی اظهار کرد: الگوی مرگ در زمینه ابتلا و درگیری کودکان تاکنون تغییری نکرده و شاید دلیل این است که دلتا اخیرا در جامعه گردش پیدا کرده است.

نخعی ادامه داد: ویروس دلتا اکنون دارد تبدیل به سویه غالب خیلی از کشورها می شود و اگر قرار باشد کودکان فوت کنند، هنوز قضاوت زود است و با بستری افراد، دو تا سه هفته بعد موج مرگ اتفاق می افتد.

وی بیان کرد: براساس گزارش بیمارستان ها در زمینه ابتلا، ممکن است درگیری ها دارد در کودکان بیشتر می شود و شدت علائم مراجعان نیز در موج جدید نسبت به قبل بیشتر است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه درخواست داریم سالمندان ۷۰ سال به بالا که واکسن کرونا نزده اند، واکسن تزریق کنند، گفت: مراجعان و سالمندان بستری افرادی هستند که یا واکسن نزده و فقط یا دوز اول را زده اند و همکاران ما در بیمارستان ها می گویند سالمندانی را که واکسن زده و مبتلا شده باشند، کمتر می بینیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش درباره احتمال بازگشایی مدارس در مهرماه اظهار کرد: در هیچ جای دنیا نمی توان پیش بینی درباره آینده کرونا داشت. کما اینکه در انگلیس که واکسیناسیون همگانی در سطح زیادی انجام شده بود اکنون موارد ابتلا به ویروس دلتا به بالای ۴۰ هزار مورد رسیده و کرونا خلاف خیلی از کشورها و محافل علمی دنیا مواردی را ثابت کرد.

واکسن تا ۹۲ درصد از بستری شدن جلوگیری می کند

نخعی تصریح کرد: واکسن تا حد زیادی ایمنی می دهد و کشورهایی که واکسیناسیون بالایی داشتند، توصیه دارند همچنان افراد به ویژه در فضای بسته از ماسک استفاده کنند. ضمن اینکه اثربخشی واکسیناسیون متفاوت است و برخی فقط در حد علائم سبک به کرونا مبتلا می شوند و در مجموع تا ۹۲ درصد از بستری شدن جلوگیری می کند و اثربخشی واکسن بالاست.

وی بیان کرد: امیدواریم واکسن با شتاب بیشتری در دسترس مردم کشورمان قرار بگیرد و من درباره زمان شتاب گیری واکسیناسیون در کشور و استان کرمان اطلاعی ندارم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: در موج جدید کرونا هنوز در کودکان موجی از مرگ آفریی ندیدیم و سالمندان بالای ۷۰ سال که فوت می کنند، حفاظت کامل از طریق واکسیناسیون را دریافت نکرده اند و درخواست داریم سالمندان حتی اگر واکسن زده و از زمان دریافت دوز دوم دو هفته گذشته، بنا را بر پیشگیری و رعایت پروتکل های بهداشتی بگذارند.

وی در ادادمه با اشاره به اینکه امیدواریم در مردادماه به ثبات در وضعیت شیوع بیماری برسیم و به سمت کاهش برویم، تصریح کرد: برای بازگشایی مدارس در مهرماه و وضعیت کرونا نمی دانیم چه اتفاقی می افتد.

نخعی در پاسخ به سئوالی درباره خستگی مردم و استرس ها بیان کرد: در این زمینه باید به پدیده خستگی رفتاری اشاره کنیم و در واقع کرونا از قبل قوی تر شده و ما داریم نفس نفس می زنیم و در زمینه رعایت و پیشگیری خسته شدیم و همه دنیا درگیر این مسئله است که این خودش تهدید است و نباید باعث شود که بیخیال بشویم.

نباید انرژی مان را از دست بدهیم

وی تصریح کرد: باید در موج کنونی بیماری سعی کنیم انرژی و توان را از دست نداده و اصول پیشگیری را رعایت کنیم. بحث اضطراب و افسردگی تبعات منفی است و یکی از راه های خوب برای مقابله با آن پناه بردن به طبیعت است و لازم نیست در این زمینه جمع وسیعی از خانواده باشند؛ همان خانواده ای که زیر یک سقف هستند حتما به فضای طبیعت بروند تا مقداری روحیه شان بهتر و استرس کاهش یابد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه برای کاهش استرس باید از اخبار بد دوری کنید، افزود: اطلاع از اخبار باید باشد اما به سمت اخبار بد نرویم زیرا موجب افزایش اضطراب می شود.

وی با تاکید بر انجام فعالیت ورزشی مرتب در ساعت خاص به ویژه عصرها بیان کرد: با خانواده بودن برکت است و در خانه ماندن و کنار خانواده بودن در این ایام مسئله منفی نیست و به ویژه برای کودکان و نوجوانان، محیط خانواده سالم تر است و باید جنبه مثبت با هم بودن خانواده را ببینیم و اعضای خانواده می توانند در کنار هم فیلم کمدی ببینند، بگو و بخند داشته و در کنار هم باشند.

نخعی درباره پیش بینی آینده درباره کرونا اذعان کرد: من نمی توانم پیش بینی کنم و همچنان بر فاصله گذاری و رعایت موارد بهداشتی تاکید داریم و اینکه هر چه زودتر باید واکسیناسیون در جامعه فراگیرتر شود.

وی درباره روند کند واکسیناسیون در استان کرمان بیان کرد: باید واکسن از وزارت بهداشت برسد تا توزیع کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره توید شش واکسن در کشور گفت: برخی واکسن ها هنوز در فاز یک است و در واقع عملا دو واکسن تولید داخل را داریم که می تواند تزریق شود و آن واکسن کوبرکت و پاستور است. ضمن اینکه مسیرهای ساخت واکسن متفاوت است.

وی در پایان با اشاره به موج جدید کرونا و شیوع ویروس دلتا خاطرنشان کرد: تعداد بستری ها نسبت به تابستان گذشته بیشتر و طول مدت اپیدمی بالاتر در استان های همجوار بیشتر بوده و اگر در استان کرمان نیز بخواهد اینگونه باشد باید انتظار افزایش موارد بیشتری را داشته باشیم و امیدواریم با توجه مردم به امر پیشگیری، این اتفاق نیفتد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

وزیر کشور حکم شعرباف را صادر کرد

۹۴ درصد افراد بالای ۶۰ سال، ۷۲ درصد افراد بالای ۱۸ سال و ۶۷.۵ درصد افراد بالای ۱۲ سال واکسینه شده اند

۱۸ استاندار در نوبت رأی اعتماد/ وحیدی: انتخاب استانداران طولی نمی‌کشد

زلزله در زرند/ تماس تلفنی وزیر کشور با استاندارکرمان در پی وقوع زلزله در یزدانشهر زرند/ فرماندار زرند به گفتارنو: اعزام تیم‌های ارزیاب به نقاط مختلف شهرستان

انتظارات از دولت باید منطقی باشد/ دولت جدید تغییرات را سریعتر انجام دهد/ برای مذاکره عجله‌ای نداریم

واکسیناسیون بیش از ۵۰ درصد دانش آموزان استان کرمان

افشای جزئیاتی از یک قتل ناموسی در رفسنجان

اولین نمایشگاه بزرگ کتاب گل‌گهر از سه‌شنبه آغاز بکار می‌کند

بولتن تصویری اخبار روزانه- بیست و یکم مهرماه

آب سرد مرکز پژوهش‌های مجلس روی سر طراحان تقسیم استان: این طرح با سیاست‌های کلی نظام و تجربه جهانی مغایرت دارد/ بی‌توجهی نمایندگان جیرفت و بم به تلاش گفتارنو برای اخذ نظرات آنان درباره تقسیم استان

پربازدید ها

زلزله در زرند/ تماس تلفنی وزیر کشور با استاندارکرمان در پی وقوع زلزله در یزدانشهر زرند/ فرماندار زرند به گفتارنو: اعزام تیم‌های ارزیاب به نقاط مختلف شهرستان

افشای جزئیاتی از یک قتل ناموسی در رفسنجان

وزیر کشور حکم شعرباف را صادر کرد

واکسیناسیون بیش از ۵۰ درصد دانش آموزان استان کرمان

۹۴ درصد افراد بالای ۶۰ سال، ۷۲ درصد افراد بالای ۱۸ سال و ۶۷.۵ درصد افراد بالای ۱۲ سال واکسینه شده اند

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)