کد خبر: ۴۲۰۱۵
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۲
ارسال به دوستان
ذخیره
وزیر بهداشت:
وزیر بهداشت با بیان اینکه واکسن مشترک ایران و کوبا می‌تواند به عنوان از موفق‌ترین واکسن‌های دنیا مطرح باشد، گفت: معتقدم که ویروس کرونا کاملا با اجدادش متفاوت است و جهش‌های پیاپی خواهیم داشت و هرگز نباید فکر کنیم که به سادگی و به زودی دنیا از شر این ویروس، خلاص خواهد شد.

واکسن مشترک ایران و کوبا می‌تواند یکی از موفق ترین واکسن‌های دنیا باشد/متاسفانه رعایت پروتکل‌ها به حداقل رسیده است/از مردمی که برای تزریق واکسن، معطل شدند عذرخواهی می‌کنیم

وزیر بهداشت با بیان اینکه واکسن مشترک ایران و کوبا می‌تواند به عنوان از موفق‌ترین واکسن‌های دنیا مطرح باشد، گفت: معتقدم که ویروس کرونا کاملا با اجدادش متفاوت است و جهش‌های پیاپی خواهیم داشت و هرگز نباید فکر کنیم که به سادگی و به زودی دنیا از شر این ویروس، خلاص خواهد شد.
به گزارش ایرنا، سعید نمکی روز یکشنبه در حاشیه دیدار با پروفسور ویسنته ورث رییس موسسه فینلای کوبا و یکی از بزرگترین بایوتکنولوژیست‌ها و از افراد مطرح در حوزه واکسن سازی در دنیا درباره روند پیشرفت پروژه مشترک ساخت واکسن گفت: امروز نشستی با پروفسور ویسنته ورث، رییس موسسه فینلای کوبا و یکی از بزرگترین بایوتکنولوژیست‌ها و از افراد مطرح در حوزه واکسن سازی در دنیا با موضوع واکسن مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران داشتیم.
وی خاطرنشان کرد:امروز نقطه نظرات علمی بین ما و پروفسور ویسنته مبادله شد و خوشبختانه اثربخشی واکسن و اقدامات انجام شده در کارآزمایی بالینی واکسن مورد بررسی قرار گرفت.
وزیر بهداشت به گفتگو با رییس موسسه فینلای کوبا اشاره کرد و گفت: برآورد ما این است که جهش‌های کرونا به قدری شدید خواهد بود که در آینده هیچ قسمتی از ویروس جهش یافته شاید تشابهی با ویروس اولیه ووهان نداشته باشد به همین دلیل موسسات علمی در سطح جهان به ویژه ایران و کوبا که کار مشترک می‌کنیم، باید خودمان را برای واکسن‌هایی که با واکسن‌های امروز شاید تشابهی نداشته باشند، آماده کنیم.
نمکی تصریح کرد: خوشبختانه بعد از مدت‌ها توقف و بدعهدی از سوی آن‌هایی که قرار بود به ما واکسن بدهند، روند واکسیناسیون با سرعت در حال انجام است. اصحاب رسانه بررسی کنند که در کدام کشور، وزارت بهداشت مسئولیت واردات واکسن را دارد؟ وزارت بهداشت در حوزه مدیریت بیماری، تلقیح یا تزریق واکسن را برعهده دارد.
وی یادآور شد: به دلیل نیاز مبرم و اینکه فشار نهایی بیماری در بستری و عدم قطع زنجیره انتقال، روی دوش ما بود، اقدامات گسترده‌ای در حوزه واکسن انجام دادیم، قرارداد‌هایی را بستیم و تولید داخل را به شکل قابل توجهی دنبال کردیم.
از همین ماه، واکسن کووایران برکت هر هفته حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار دُز به ما تحویل می‌شود
وزیر بهداشت تاکید کرد: خوشبختانه از واکسن تولید داخل، نتایج و اثرات خوبی مشاهده شد گرچه بعضا فراز و نشیب‌هایی داشت که البته طبیعی است، چون یک راه ۲۰ ساله را می‌خواستیم، یک ساله بپیماییم. در مورد تولید واکسن داریم به نقطه خوبی می‌رسیم. واکسن کووایران برکت از همین ماه، هر هفته حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار دُز به ما تحویل می‌شود و ماه آینده تولیدات بیشتری خواهد داشت.
نمکی افزود: واکسن پاستور به مجموعه واکسن‌های مورد تزریق می‌پیوندد. واکسن اسپوتنیک ایران به عنوان یک واکسن تحت لیسانس، خودش را به ظرفیت دو میلیون در ماه می‌رساند، چون نتیجه تست‌های بچ اولیه این واکسن توسط موسسه گامالیا تایید شد.
به وعده خود در واکسیناسیون بالای ۶۰ سال عمل کردیم
وی عنوان کرد: واکسن‌های وارداتی نیز به خوبی پیگیری می‌شود. قول داده بودیم که تا پایان این دولت، جمعیت بالاتر از ۶۰ سال و بیماران خاص و صعب العلاج را واکسینه کنیم که امروز این هدف را پشت سر می‌گذاریم.
وزیر بهداشت گفت: ماه گذشته ابلاغ کردیم که سن واکسیناسیون در استان‌هایی مانند خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و خراسان جنوبی به عنوان نقاطی که مدخل ورود ویروس دلتا از کشور‌های همسایه هستند، از ۵۰ سال به بالا باشد و اخیرا نیز ابلاغ کردیم که در استان‌هایی که جمعیت هدف، ۵۰ سال به بالا بود، افراد ۴۸ تا ۵۰ ساله و در استان‌هایی که جمعیت هدف ۶۰ سال بود، افراد ۵۸ تا ۶۰ سال نیز واکسینه شوند.
نمکی یادآور شد: ماه گذشته ابلاغ کردیم که در مرداد ماه باید جمعیت بالاتر از ۱۸ سال جزایر خلیج فارس به جز کیش و قشم (این دو جزیره مشمول واکسیناسیون افراد بالای ۵۰ ساله و ۴۸ تا ۵۰ ساله هستند)، عشایر کوچ رو بالای ۱۸ سال واکسینه شوند. دیروز از بیماران دیابتی ۱۸ سال به بالا در کشور آمار خواستم که تزریق واکسن به خصوص برای آن‌هایی که وابسته به انسولین و ریسک پذیرتر هستند، شروع شود.
وی ادامه داد: دیروز همچنین خواستیم که لیست افراد پرخطر دیگر مانند رانندگان وسایل نقلیه عمومی از جمله آژانس ها، تاکسی ها، اتوبوس ها، مترو، قطارها، هواپیما و فعالان در این بخش، معلمان، اساتید دانشگاه‌ها و افراد پر خطر دیگری که تعدادی از آن‌ها واکسینه شده اند همانند افراد دیالیزی و سایر بیماران خاص را به ما بدهند که در مردادماه واکسیناسیون آن‌ها را آغاز کنیم.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: گروه‌های سنی جدید که برای تزریق واکسن اعلام می‌کنیم به این معنی نیست که برای افراد در گروه‌های سنی اعلام شده و وامانده از تزریق واکسن، محدودیت ایجاد کنیم بلکه هر کسی در سنین بالاتر از ۶۰ سال در استان‌هایی که جمعیت هدف افراد بالاتر از ۶۰ سال و در سنین بالاتر از ۵۰ سال در استانی که جمعیت هدف افراد بالاتر از ۵۰ سال است، باشد که واکسن تزریق نکرده باشد با کمال میل و روی باز و گشاده توسط همکاران ما واکسینه می‌شوند.
از مردمی که برای تزریق واکسن، معطل شدند عذرخواهی می‌کنیم
نمکی تاکید کرد: از مردمی که به ویژه در تهران برای تزریق واکسن، معطل شدند عذرخواهی می‌کنیم و به خصوص از آن‌هایی عذرخواهی می‌کنیم که نوبت داشتند، اما بخاطر ورود افراد بدون نوبت، معطل شدند. همه مردم منتظر ثبت نام‌ها و فراخوان‌های جدید باشند و پس از دریافت پیامک نوبت دهی به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند تا موجب تراکم جمعیت در این مراکز نشود البته تعداد این مراکز را به اندازه کافی افزایش داده ایم.
وی گفت: پیش بینی می‌کردیم که بر خلاف ویروس انگلیسی که از مرز‌های غربی و شمال غربی ما را گرفتار کرد، روبروی دوربین‌های رسانه‌ها گفته بودم که ویروس دلتا یا هندی از مرز‌های جنوب شرق، جنوب و شرق کشور گرفتار کند. اتفاقاتی هم که در افغانستان رخ داد، تردد‌های غیرمجاز را تشدید و چرخش ویروس را تسریع کرد.
متاسفانه رعایت پروتکل‌ها به حداقل رسیده است
وزیر بهداشت یادآور شد: متاسفانه رعایت پروتکل‌های بهداشتی به حداقل رسیده و تمام رستوران‌ها در شهر‌هایی که تعطیل کردیم و به ظاهر در وضعیت قرمز هستند، باز است و در رستوران هم کسی نمی‌تواند با ماسک غذا بخورد. متاسفانه تردد‌های سطح شهر، همان حالت را دارد و ضمن تشکر از ناجا، اما جاده‌ها هنوز باز هستند. دیروز از مازندران و گلستان گزارش داشتیم که به ترتیب دو هزار و یک هزار تخت بیمارستانی توسط بیماران کووید۱۹ اشغال شده، اما با تزریق دارو‌های ضدویروس در بستری موقت، حداقل روزانه صد‌ها مورد مراجعه به بیمارستان‌ها را کاهش داده ایم.
نمکی یادآور شد: اگر در فاز چهارم بیماری اقداماتی مانند بستری موقت را انجام نمی‌دادیم، در همه نقاط کشور، شاهد کمبود تخت بیمارستانی بودیم. مرگ و میر‌ها به اندازه قابل انتظار پیک‌های قبلی نبود، چون هم واکسیناسیون گروه‌های آسیب پذیر به شدت انجام شده بود و هم با تجاربی که داشتیم و کلینیک‌های سرپایی و درمان موقت را که راه اندازی کردیم، توانستیم از بدخیم شدن حال بیماران و مرگ و میر بیشتر آن‌ها بکاهیم.
وی گفت: تقاضای بنده همچنان رعایت پروتکل‌ها و فاصله گذاری و نرفتن به مسافرت است. اتفاقاتی در اروپا بعد از واکسیناسیون بیش از ۷۰ درصد رخ داد و اروپایی‌ها به تله جدیدی افتاده و دوباره به شرایط قرنطینه برگشته اند، چون متوجه شدند که واکسن هم فعلا نمی‌تواند فاصله‌ها را کوتاه کند و مجوزی برای برداشتن ماسک باشد.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: همکاران ما به شدت تحت فشار هستند در ۵ موج پیاپی بیماری، نفس شان گرفته شده بازهم از مردم تقاضا می‌کنم که هم به خودتان رحم کنید هم به این نیرو‌هایی که در چنین فشاری کار می‌کنند. در این مدتی که مسئولیت داشتم، ابزاری جز تقاضا و تمنا نداشته ام و حالا هم مجبورم از این ابزار مظلومانه برای خودم و همکارانم استفاده کنم و از کسانی که قدرتی برای مهار عدم رعایت پروتکل‌ها دارند، یاری بطلبم.
نمکی یادآور شد: بار‌ها اعلام کرده ام که تاب آوری مردم مهم است و مردم خیلی اذیت شده اند، اما تاب آوری یک قشر بسیار مظلوم و گرفتار یعنی مدافعان سلامت در جبهه نفس گیر مبارزه با کرونا که در طول ۱۸ ماه گذشته بدون وقفه و استراحت، شبانه روزی تلاش کرده اند هم مهم است و امیدواریم که کمی هم مراعات حال مدافعان سلامت را کنیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

واکسیناسیون کرونا در کرمان از مرز 1.5 میلیون دُز گذشت

اگر استاندار می‌گذارید باید به عنوان بالاترین رکن اجرایی بتواند تصمیم گیری کند

هلال احمر: تا دو ماه آینده ۷۰ میلیون دوز واکسن کرونا وارد می‌کنیم / ۱۰ میلیون دوز از این واکسن ها مخصوص سنین ۱۲ تا ۱۸ سال است

قسط ۸.۶میلیون‌تومانی وام جدید مسکن/ سود ۶۰۰میلیون تومانی وام ۴۸۰میلیونی

آموزش و پرورش: مدارس از آبان به صورت تدریجی، حضوری خواهند شد / در مناطق شهری، ترجیح می‌دهیم مدارس دیرتر حضوری شوند / فاصله‌های استاندارد‌ چپ و راست، میانگین فضا برای هر دانش آموز و تراکم مدرسه را مشخص کرده ایم

نحوه "بازنشستگی زنان شاغل " تشریح شد

آبفا کرمان: اقدامات را برای رفع بوی نامطبوع فاضلاب سرعت بخشیدیم

طرح تشکیل استان بم اعلام وصول شد

نرخ بیکاری و پایین بودن بهره‌وری، علائم پایین بودن دانش بنیانیِ اقتصاد کشور

ضربه وزارت اطلاعات به یک تیم تروریستی

پربازدید ها

طرح تشکیل استان بم اعلام وصول شد

استان کرمان برای آیندگان ظرفیت‌های بسیار زیادی دارد

وزارت کشور: فیش حقوقی مدرس خیابانی شامل تجمیع معوقات و مطالبات چند ماهه است

ضربه وزارت اطلاعات به یک تیم تروریستی

اروپا: ایران بدون تاخیر بیشتر به مذاکرات برگردد/ لغو تحریم‌های هسته‌ای یک بخش ضروری برجام است

سفرهای نظارتی قالیباف بعد از انتخابات به پایان رسید؟

حسن رعیت به ۳۵ سال حبس محکوم شد/ مشکل سند خودرو از طریق مجلس رفع شود

قسط ۸.۶میلیون‌تومانی وام جدید مسکن/ سود ۶۰۰میلیون تومانی وام ۴۸۰میلیونی

برنامه لاریجانی برای آینده سیاسی خود چیست؟

توصیه فعال سیاسی به تنظیم رفتار اصلاح طلبان با دولت رئیسی

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

ببینید| فیلم آخرین حضور سردار سلیمانی در دفتر کار خود سه روز قبل از شهادت   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)