کد خبر: ۴۲۰۱۸
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۴
ارسال به دوستان
ذخیره
کارشناس ستاد مقابله با کرونای استان کرمان گفت: تبلیغات سوء درباره واکسن کرونا، شایعه ای بیش نیست. همه واکسن ها تائیدیه های لازم از مراجع معتبر بین المللی را دارند و ایمن هستند و عوارض واکسن ها ناچیز و عمده آن ها گذرا و موقتی است.

کارشناس ستاد مقابله با کرونای استان کرمان اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۱۴۰۰ نفر بیمار کرونایی در بیمارستان های استان کرمان بستری هستند و این عدد دو تا سه برابر بستری هایی است که در ابتدای خردادماه داشته ایم.

به گزارش ایسنا، دکتر سعید صحبتی امروز در گفت و گویی رسانه ای با اشاره به اینکه با بحران جدید کرونا دست و پنجه نرم می کنیم، افزود: علت افزای موارد ابتلا این است هم ویروس به عنوان موجود زنده و هوشمند رفتارش را عوض کرده و انگار با بیماری جدید و ناشناخته مواجهیم و هم سرایت و قدرت بیماری زایی ویروس افزایش یافته و می تواند خود را از روش های تشخیصی پنهان کند.

صحبتی ادامه داد: طولانی شدن بیماری کرونا نیز باعث کمرنگ شدن رعایت پروتکل ها در سطح جامعه شده و همه افراد ماسک نمی زنند و این بی تفاوتی به گسترش بیشتر بیماری کمک می کند.

کارشناس ستاد مقابله با کرونای استان کرمان با اشاره به اینکه سرعت انتشار ویروس دلتا دو تا دو و نیم برابر بیشتر از ویروس های قبلی است، بیان کرد: در این شرایط داشتن ماسک در فضای آلوده و دربسته و بدون تهویه مناسب نیز خطرساز است و می شود به راحتی آلوده شد لذا بهتر است از رفتن به مکان های شلوغ که تهویه مناسب ندارد، پرهیز کنیم.

وی اظهار کرد: حساسیت در برابر کرونا نباید تبدیل به اضطراب و رفتارهای بیمارگونه بشود؛ اگررعایت موارد بهداشتی، پرهیز از تجمع و دورهمی و خارج از منزل را داریم، کفایت می کند.

صحبتی تصریح کرد: رفتار وسواس گونه می تواند منجر به اضطراب و بروز علائمی شبیه به بیماری شود، در حالی که این ها علائم اضطراب و وسواس ناشی از بیماری است و با رفع استرس، بهبود پیدا می کند.

وی بیان کرد: توصیه ما این است رعایت اصول بهداشتی برای مقابله با کرونا در حد معمول و معقول باشد و افراد در دام افکار منفی بیماری گرفتار نشوند.

کارشناس ستاد مقابله با کرونای استان کرمان در بخش دیگری از سخنانش درباره واکسیناسیون کرونا بیان کرد: براساس سند ملی، واکسیناسیون از گروه های سنی بالاتر آغاز شده و آخرین گروه سنی ۵۸ سال به بالا است و به تدریج گروه های دیگر اعلام می شود.

وی افزود: در این بین کسانی که اولویت دارند نیز در نوبت دریافت واکسن قرار می گیرند و افرادی از قبیل معلمان، بیماران زمینه ای و ... پیش بینی شده در مردادماه فراخوان شده و واکسن بزنند.

صحبتی تصریح کرد: در استان کرمان تا روز گذشته ۳۱۰ هزار نفر واکسن کرونا تزریق کرده اند که ۲۳۰ هزار نفر دوز اول و حدود ۸۰ هزار نفر هر دو دوز واکسن را دریافت کرده اند.

وی تاکید کرد: تنها سلاحی که برای ریشه کن کردن بیماری در دنیا وجود دارد واکسیناسیون است و بیماری های مهلک مثل سرخک، سل و ... در زمان شیوع فقط با واکسن کنترل شد و اکنون نیز مطمئنا گزینه ای بهتر از واکسیناسیون برای ریشه کنی کرونا در دنیا نداریم.

کارشناس ستاد مقابله با کرونای استان کرمان گفت: تبلیغات سوء درباره واکسن کرونا، شایعه ای بیش نیست. همه واکسن ها تائیدیه های لازم از مراجع معتبر بین المللی را دارند و ایمن هستند و عوارض واکسن ها ناچیز و عمده آن ها گذرا و موقتی است.

وی اظهار کرد: کسانی نوبت واکسیناسیون آنها فرا رسیده اما به کرونا مبتلا شده اند، نوبتشان از بین نمی رود و از روزی که فراخوان می شوند، می توانند هر زمانی برای تزریق واکسن مراجعه کنند.

صحبتی ادامه داد: بهتر است از زمان بهبودی تا تزریق واکسن چهار هفته بگذرد و کسانی بیماری شدیدتری داشتند، بهتر است شش هفته از زمان بهبودی شان بگذرد.

وی تصریح کرد: براساس توصیه های فعلی سازمان جهانی بهداشت و وزارت بهداشت، دو دوز واکسیناسیون کافی است و ممکن است در آینده نتایج تحقیقات به این برسد که دوزهای یادآور برای فواصل زمانی یک ساله و شش ماه تکرار شود که اکنون طرح های تحقیقاتی در حال انجام است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دیپلمات های اروپایی: پیشنهادهای ایران باعث ناامیدی شده/ انریکه مورا: چهارشنبه یا پنجشنبه آینده به مذاکرات باز می‌گردیم

گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌هاست نه مذاکره هسته‌ای/ موضوع استاندار سریع‌تر تعیین تکلیف شود

جزئیات رنگ بندی جدید کرونایی کشور/ صفر شدن مرگ و میر در 13 استان کشور

واژگونی اتوبوس «اصفهان به بندرعباس» یک کشته و ۵ مجروح بر جا گذاشت

کلاهبرداری از دانش آموزان با شگرد کلاس‌های خصوصی مجازی

سایت نزدیک به قالیباف: انتخاب محمد به جای قاسمی با انتقاداتی از درون جریان اصولگرایی همراه خواهد بود

هیچ ملّتی بدون تحمّل بسیاری از سختی‌ها، به جایی نمی رسد/ ان‌شاءالله تحمّل این سختی‌ها، ملّت ایران را به اوج خواهد رساند

بیانیه جبهه اصلاحات درباره بحران آب در اصفهان

تحلیل پسر شهید بهشتی از جمله حزب معبد من است

تجدید ساختار حزب و تشکیل دولت سایه در دستور کار حزب کارگزاران

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)