کد خبر: ۴۲۰۲۰
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۰
ارسال به دوستان
ذخیره
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس دهم:
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس دهم گفت: کشور در موضوع هسته‌ای نتوانسته سیاست‌های خود را به گونه‌ای پیش ببرد که منافعی برایش حاصل شود. بار‌ها گفته ام این مردم هستند که تاوان تحریم‌ها را می‌دهند نه سیاستمداران، چه بسیار سیاستمدارانی که بخاطر حرف‌ها و اظهارنظر‌هایی که مطرح می‌کنند حقوق می‌گیرند و حرف‌هایی را هم بیان می‌کنند که به منافع ملت آسیب وارد می‌کند، همچنین جلسات مختلفی شکل می‌گیرد با حق ماموریت‌های مختلف که از دل آن جلسات وقفه در تامین منافع ملت حاصل می‌شود.

این مردم هستند که تاوان تحریم‌ها را می‌دهند نه سیاستمداران/ غرور سیاسی باعث شد که اولین بودجه دولت آینده، بودجه تحریمی باشد/ هر روزی که تحریم‌ها ادامه پیدا می‌کند رکود در کشور بیشتر می‌شود
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس دهم گفت: کشور در موضوع هسته‌ای نتوانسته سیاست‌های خود را به گونه‌ای پیش ببرد که منافعی برایش حاصل شود. بار‌ها گفته ام این مردم هستند که تاوان تحریم‌ها را می‌دهند نه سیاستمداران، چه بسیار سیاستمدارانی که بخاطر حرف‌ها و اظهارنظر‌هایی که مطرح می‌کنند حقوق می‌گیرند و حرف‌هایی را هم بیان می‌کنند که به منافع ملت آسیب وارد می‌کند، همچنین جلسات مختلفی شکل می‌گیرد با حق ماموریت‌های مختلف که از دل آن جلسات وقفه در تامین منافع ملت حاصل می‌شود.
به گزارش برنا، «حشمت الله فلاحت پیشه»، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس دهم، در رابطه با وضعیت برجام گفت: دیپلماسی هسته‌ای کشور دچار نوعی حالت حاد شطرنجی شده و عملا در روند آن وقفه ایجاد شده است. معتقدم وقفه در دیپلماسی هسته‌ای به ضرر کشور ایران است، اگر بخواهید با هر دیدی مذاکرات هسته‌ای و دیپلماسی هسته‌ای را ارزیابی کنید ممکن است نتایج متفاوتی به دست آورید، یکی می‌تواند با دید آرمان گرایانه بنگرد که در آن صورت مطلوب هیچ کدام از طرفین در یک دیپلماسی حاصل نمی‌شود و آن دیپلماسی ادامه تقابل یا تعامل مبتنی برقدرت است. ممکن است افرادی هم دید واقع گرایانه داشته باشند که باید دیپلماسی واقع گرایی شکل بگیرد و دید واقع گرایانه را حاکم کنیم. کشور در موضوع هسته‌ای نتوانسته سیاست‌های خود را به گونه‌ای پیش ببرد که منافعی برایش حاصل شود. بار‌ها گفته ام این مردم هستند که تاوان تحریم‌ها را می‌دهند نه سیاستمداران، چه بسیار سیاستمدارانی که بخاطر حرف‌ها و اظهارنظر‌هایی که مطرح می‌کنند حقوق می‌گیرند و حرف‌هایی را هم بیان می‌کنند که به منافع ملت آسیب وارد می‌کند، همچنین جلسات مختلفی شکل می‌گیرد با حق ماموریت‌های مختلف که از دل آن جلسات وقفه در تامین منافع ملت حاصل می‌شود.
او ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران کشوری است که تنگنا‌های خارجی برایش ایجاد شده که عمدتا ناشی از دشمنی دشمنان کشور است و این تنگنا‌ها با یک سری ناکارآمدی‌ها در داخل همراه شده که در این میان، مردم ضرر می‌کنند و این ضرر به ساعت و به روز است یعنی به سال نیست، هر روزی که تحریم‌ها ادامه پیدا می‌کند رکود در کشور بیشتر می‌شود و شغل‌های بیشتری در حالت خاموش باقی می‌مانند و کشور از لحاظ توسعه و عمران عقب می‌ماند و به طور مشخص این شرایطی است که در کشور حاکم است. سنگ اندازی در مسیر دیپلماسی کشور افتخار نیست. واقعیتی به اسم ناکارآمدی دولت آقای روحانی وجود دارد و انتقاد‌هایی به آن وارد است این دولت حتی نتوانست از اختیارات خود استفاده کند. بار‌ها گفته شده که موضوع هسته‌ای کشور جزوء مسایل کلان سیاست خارجی است و شورای عالی امنیت ملی در ارتباط با آن تعیین تکلیف می‌کند و در دولت آقای روحانی وزارت خارجه مجری بود.
فلاحت پیشه بیان کرد: اکنون که مذاکرات وین به بن بست رسیده است، نمی‌شود گناه این تنگنا را به گردن دیپلمات‌های کشور انداخت، بهرحال مذاکرات انجام شد این مذاکرات بر اساس حد مقدور‌ها شکل گرفت و هر کدام از طرف‌ها باید قدری از خطوط قرمز خود را کنار می‌گذاشتند و، اما طرفین حاضر نبودند این کار صورت بگیرد، رئیسی برای تصمیم گیری در احیای دیپلماسی هسته‌ای نیازمند سازوکاری فرا دولتی است یعنی در شورای عالی امنیت ملی باید این کار صورت گیرد.
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس دهم گفت: اینکه برخی مطرح می‌کنند که باید محاکمه برای اعضای دولت و تیم هسته‌ای صورت بگیرد اگر اطلاعاتی دارند مطرح کنند، سازوکار به این شکل است که یک تعریف و تحدید در شورای امنیت ملی صورت می‌گیرد و در اختیار دیپلمات‌ها قرار داده می‌شود و آن‌ها هم موظف هستند طبق این تعاریف و حدود و شروط مذاکرات پیش بروند، اگر تخطی صورت گرفته باشد باید پاسخگو باشند در غیر اینصورت موضوع جرم انگاری، مبتنی بر یک سری ادعا است. جرم انگاری مربوط به موضوع هسته‌ای در صورتی است که از شاخص بندی و شروط شورای عالی امنیت ملی تخطی صورت گرفته باشد. در صورتی که عملا تصمیمی اتخاذ نشده و برجام احیا نشده است، تمام مذاکرات بند به بند و کلمه به کلمه در شورای عالی امنیت ملی بررسی می‌شده و کمیته مربوطه عملا اعلام کرده که متن پیش نویس که قرار شده است در پایتخت‌ها بررسی شود این متن با قانونی که در مجلس ایران تصویب شده، همخوان نبوده است. اراده سیاسی لازم در ایران برای توافق هسته‌ای هنوز شکل نگرفته است و اگر این اراده شکل بگیرد همه این موارد در واقع مهره‌های شطرنجی هستند که به گونه‌ای دیگر می‌توان آن‌ها را چید و از حالت پاد شطرنجی کشور را خارج کرد.
او در خصوص تغییر موضع برخی مخالفان برجام اظهار کرد: برجام یک حد مقدور خوب در سیاست بود، بویژه در دیپلماسی که در آن قدرت‌های روز دنیا و سازمان‌های قدرتمند دنیا عضو هستند، رسیدن به حد مقدوری که پیش از آن سابقه نداشته است. هیچ حد مقدوری مثل برجام در ذیل فصل هفتم میان هیچ کشوری در شورای امنیت شکل نگرفته بود، ولی ایران به آن رسید و به همین دلیل از برجام به عنوان یک حد مقدور دفاع کرده ام. تحولات نشان می‌دهد که سیاست جلوگیری از اجرای برجام یک سیاست جناحی بود و جناح بازی‌های سیاسی در ایران را، ترامپ در آمریکا تکمیل کرد. غرور سیاسی باعث شد که اولین بودجه دولت آینده هم یک بودجه تحریمی و یا صرفا بودجه جاری باشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

پشت پرده کلاھبرداری سایبری از متقاضیان کار

قاتل فراری پس از 19 سال در نرماشیر دستگیر شد

تست کرونای چشمی از زائران اربعین/ منظور از تست چشمی چیست؟

مه مغزی چیست؟

احضار یک مدیرکل و تعدادی از مدیران کرمانی به دلیل قصور در حفاظت از اراضی ملی به دادسرای کرمان

توزیع ۸۰۰هزار دز واکسن آنفلوآنزا در مراکز بهداشت/بین تزریق دو واکسن آنفلوآنزا و کرونا حداقل یک هفته و ترجیحا ۲ هفته فاصله زمانی قائل می‌شوند

اجباری شدن واکسیناسیون علیه کرونا؛ آری یا خیر؟

پاسخ ایران به ادعاهای بنت در مجمع عمومی سازمان ملل

پایان عصر پدران معنوی به دلیل رویگردانی مردم ؟

عبدی به رئیسی: گام اول براي ورود سرمايه خارجي، حفظ سرمايه داخلي است

پربازدید ها

باید برای بهبود فضای کسب و کار استان کرمان فکری کرد

دبیری کارگروه تنظیم بازار استان کرمان به عهده رییس جهاد کشاورزی گذاشته شد

کیهان: تار موی عراقچی را به شرمن نمی‌دهیم

تسلیت رهبر انقلاب اسلامی در پی درگذشت آیت‌الله حسن‌زاده آملی

پاسخ ایران به ادعاهای بنت در مجمع عمومی سازمان ملل

رهبر انقلاب: حرکت‌های تبیینی، خنثی‌کننده هجمه‌های تبلیغاتی دشمن است

پایان عصر پدران معنوی به دلیل رویگردانی مردم ؟

عبدی به رئیسی: گام اول براي ورود سرمايه خارجي، حفظ سرمايه داخلي است

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

ببینید| فیلم آخرین حضور سردار سلیمانی در دفتر کار خود سه روز قبل از شهادت   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)