کد خبر: ۴۲۰۲۴
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۸
ارسال به دوستان
ذخیره
الکاظمی در سفر خود به آمریکا گفتگو‌هایی با مسئولان عالی رتبه سیاسی، نظامی و امنیتی دارد که فراتر از حضور نظامی آمریکا در خاک عراق است. به گفته منابع سیاسی اگاه، در صورتی که بایدن موافقت کند، الکاظمی دو پرونده ایران و حشد الشعبی را نیز روی میز مذاکره با ایالات متحده قرار می‌دهد.

مذاکرات الکاظمی با بایدن در واشنگتن؛ آیا پرونده ایران هم روی میز است؟

الکاظمی در سفر خود به آمریکا گفتگو‌هایی با مسئولان عالی رتبه سیاسی، نظامی و امنیتی دارد که فراتر از حضور نظامی آمریکا در خاک عراق است. به گفته منابع سیاسی اگاه، در صورتی که بایدن موافقت کند، الکاظمی دو پرونده ایران و حشد الشعبی را نیز روی میز مذاکره با ایالات متحده قرار می‌دهد.
العرب، نزدیک به عربستان سعودی نوشت: مذاکره استراتژیک عراق و ایالات متحده اگر در خصوص آینده حضور نظامی آمریکا در عراق باشد، ضرورتا پرونده‌هایی با همین موضوع را دربر می‌گیرد و نمی‌تواند از همکاری نظامی و امنیتی برای مقابله با داعش، نفوذ ایران در عراق و تسلط حشد الشعبی بر عراق در زمینه‌های سیاست، امنیت و حتی اقتصاد، به دور باشد. تمام این‌ها پرونده‌های حساسی است که نخست وزیر عراق در سفر خود به واشنگتن، به آن‌ها می‌پردازد.
به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: الکاظمی در سفر خود به آمریکا گفتگو‌هایی با مسئولان عالی رتبه سیاسی، نظامی و امنیتی دارد که فراتر از حضور نظامی آمریکا در خاک عراق است. به گفته منابع سیاسی اگاه، در صورتی که بایدن موافقت کند، الکاظمی دو پرونده ایران و حشد الشعبی را نیز روی میز مذاکره با ایالات متحده قرار می‌دهد.
یک دیپلمات عراقی که سابقه فعالیت در ایالات متحده را دارد، واشنگتن شرایط حساس نخست وزیر عراق و حجم مشکلاتی که در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی و امنیتی با آن مواجه است را می‌داند، همانطور که از فشار‌هایی که از سوی ایران و جبهه وابسته به آن متحمل می‌شود، آگاه است. وی احتمال می‌دهد در مورد بررسی دو پرونده ایران و حشد الشعبی، کمک‌هایی که ایالات متحده می‌تواند به دولت عراق برای تقویت خود در برابر این فشار‌ها کند، مطرح شود، پیشنهاد‌های آمریکا در این باره می‌تواند مربوط به کمک‌های مالی برای بهبود اوضاع خدمات عمومی باشد که الکاظمی به خاطر آن فشار‌های زیادی را از سوی مردم تحمل می‌کند. ایالات متحده می‌تواند پیشنهاد سرمایه گذاری برای آبادی مناطق ویران شده توسط داعش را به نخست وزیر عراق بدهد.
این در حالی است که وزیر خارجه عراق نیز تاکید کرده است برای مقابله با داعش به کمک ائتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده نیاز دارد.
چنین درخواستی می‌تواند مقدمه‌ای باشد برای مذاکرات راهبردی امریکا و عراق در مورد اشکال حفظ حضور طولانی مدت آمریکا در عراق و نادیده گرفتن درخواست مربوط به پایان حضور نظامی آمریکا در این کشور عربی.
ممکن است ایالات متحده و عراق تا پایان سال جاری عملیات حرکت به سمت آموزش نظامی نیرو‌های عراقی توسط آمریکا را ادامه دهند. در حال حاضر، حدود ۲۵۰۰ نظامی آمریکا در عراق حاضرند که تمرکز آن‌ها روی مبارزه با داعش است و همانطور که گذشت، ایالات متحده بر آموزش نیرو‌های نظامی عراقی متمرکز است.
اما بیانیه احتمالی پس از دیدار بین جو بایدن و الکاظمی، در زمانی که از نظر سیاسی برای عراق بسیار حساس است، صادر می‌شود، چرا که نخست وزیر عراق با فشار شدیدی از سوی احزاب متحد ایران و گروه‌های پارلمانی مواجه است.
به گفته یک مسئول آمریکایی در وزارت دفاع، «نکته بسیار مهمی که خواهیم شنید، آن است که دولت بایدن مایل به ماندن در عراق است، چرا که دولت عراق خود از ما خواسته در این کشور حضور داشته باشیم، مأموریت ما تغییر نمی‌کند و ما به دنبال بررسی چگونگی حمایت از نیرو‌های امنیتی در عراق برای شکست داعش هستیم».
در این میان، یک هیئت عراقی روز پنجشنبه در واشنگتن گفتگو‌هایی را در مورد حضور نظامی آمریکا در عراق، کمی قبل از نشست بین بایدن و الکاظمی انجام داد.
براساس گزارشها، یک مسئول مسائل خارجی در وزارت دفاع آمریکا، مارا کارلین نیز از هیئتی به ریاست مشاور امنیت ملی عراق، قاسم الاعرجی، استقبال کرده و همکاری نظامی طولانی مدت میان دو کشور را مورد بررسی قرار داده اند. وزیر دفاع آمریکا، لوید اوستن نیز به این مذاکرات پیوست تا بار دیگر بر ادامه پایبندی آمریکا به مبارزه با داعش در عراق تاکید کند.
پس از آنکه منافع آمریکا در عراق با حدود ۵۰ حمله موشکی از سوی شبه نظامیان شیعه هدف گرفته شد، اوستن کمک ایالات متحده و ائتلاف، به ارتش عراق، برای برقراری امنیت در این کشور را ضروری دانست.
در هفته گذشته، الکاظمی در دیدار با یک هیئت آمریکایی به ریاست مک گورک در بغداد، موضوع عقب نشینی نیرو‌های آمریکایی از عراق را مورد بررسی قرار داد، اما جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید تاکید کرده که دولت عراق مایل است ایالات متحده و ائتلاف، به آموزش ارتش این کشور و ارائه کمک‌های لجستیکی و تبادل اطلاعات ادامه دهند.

برچسب ها: آمریکا ، ایران ، عراق
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

اقتصاد کشور به‌دلیل تورم به‌شدت ملتهب است/ توصیه من همیشه اتخاذ تصمیمات سخت بوده / باید راهی پیدا کرد که مانع از وقوع سیل شد/ من هیج زمانی را به اندازه امروز خطرناک نمی‌بینم

وزیر کشور حکم شعرباف را صادر کرد

۹۴ درصد افراد بالای ۶۰ سال، ۷۲ درصد افراد بالای ۱۸ سال و ۶۷.۵ درصد افراد بالای ۱۲ سال واکسینه شده اند

۱۸ استاندار در نوبت رأی اعتماد/ وحیدی: انتخاب استانداران طولی نمی‌کشد

زلزله در زرند/ تماس تلفنی وزیر کشور با استاندارکرمان در پی وقوع زلزله در یزدانشهر زرند/ فرماندار زرند به گفتارنو: اعزام تیم‌های ارزیاب به نقاط مختلف شهرستان

انتظارات از دولت باید منطقی باشد/ دولت جدید تغییرات را سریعتر انجام دهد/ برای مذاکره عجله‌ای نداریم

واکسیناسیون بیش از ۵۰ درصد دانش آموزان استان کرمان

افشای جزئیاتی از یک قتل ناموسی در رفسنجان

اولین نمایشگاه بزرگ کتاب گل‌گهر از سه‌شنبه آغاز بکار می‌کند

بولتن تصویری اخبار روزانه- بیست و یکم مهرماه

پربازدید ها

آب سرد مرکز پژوهش‌های مجلس روی سر طراحان تقسیم استان: این طرح با سیاست‌های کلی نظام و تجربه جهانی مغایرت دارد/ بی‌توجهی نمایندگان جیرفت و بم به تلاش گفتارنو برای اخذ نظرات آنان درباره تقسیم استان

۱۸ استاندار در نوبت رأی اعتماد/ وحیدی: انتخاب استانداران طولی نمی‌کشد

انتظارات از دولت باید منطقی باشد/ دولت جدید تغییرات را سریعتر انجام دهد/ برای مذاکره عجله‌ای نداریم

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)