کد خبر: ۴۲۰۵۳
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۶
ارسال به دوستان
ذخیره
تندروهای داخلی به اقدام رییس قوه قضاییه درمورد ورود به اینستاگرام روی خوشی نشان ندادند و در مقابل آن موضع گیری کردند. نکته قابل تامل اینکه همزمان با این هجمه داخلی، هجمه تندروهای خارجی نیز به این اقدام آغاز شد و آنها با ادعاهای حقوق بشری، خواستار برخورد با رییس قوه قضاییه و صفحه او در اینستاگرام شده بودند.

اژه ای، اینستاگرام و هجمه همزمان تندروهای داخلی و خارجی

روز ششم مرداد ماه ۱۴۰۰ همزمان با عید غدیر خم، صفحه رسمی حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، رییس قوه قضاییه در اینستاگرام با شناسه کاربری @ejeii_org، آغاز به کار کرد. با این حال فقط یک روز بعد، اینستاگرام، صفحه او را بست.
مرکز رسانه قوه قضائیه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که پیگیری‌ها جهت اطلاع از دلایل از دسترس خارج شدن این صفحه و بازگرداندن آن آغاز شده و حتما تلاش خواهد شد این راه ارتباطی با مردم در فضای مجازی مجددا برقرار گردد همچنین صفحات دیگر ایشان در دیگر شبکه‌های اجتماعی هم به زودی جهت ارتباط دو سویه با مردم اغاز به کار خواهد کرد.
هرچند روز هشتم مرداد مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد که صفحه اینستاگرام رییس قوه قضائیه با تلاش‌های فنی صورت گرفته مجددا کار خود را آغاز کرد، اما در این بین، نکته قابل تامل آنکه اقدام به راه اندازی صفحه اینستاگرامی رییس قوه قضاییه با حمله همزمان تندرو‌های داخلی و خارجی مواجه شده بود. همزمان با این اقدام رییس قوقه قضاییه، مجلس روز ۶ مرداد ۱۴۰۰ به اعمال اصل ۸۵ درمورد طرح جنجالی نمایندگان پیرامون فضای مجازی به نام «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» رای مثبت داد. به این ترتیب، کمیسیون فرهنگی مسئول بررسی طرح شد و این طرح دیگر به صحن علنی بازنمی گردد. کمیسیون فرهنگی پس از بررسی، طرح را مستقیما به شورای نگهبان ارسال می‌کند تا در صورت تائید این شورا، به صورت آزمایشی اجرا شود.
در جلسه مذکور، نمایندگان مخالف طرح تصریح کردند که با توجه به تحریم ها، محال است که پلتفرم‌ها بتوانند در ایران دفتر راه‌اندازی کنند؛ بنابراین بر اساس این طرح، بعد از ۴ ماه فیلتر خواهند شد.
به بیان ساده تر، در حالی که رییس قوه قضاییه، با این اقدام گامی برای ارتباط با مردم بدون واسطه برداشته بود، تندرو‌های داخلی به این اقدام روی خوشی نشان ندادند و در مقابل آن موضع گیری کردند.
نکته قابل تامل اینکه همزمان با این هجمه داخلی، هجمه تندرو‌های خارجی نیز به این اقدام آغاز شد و آن‌ها با ادعا‌های حقوق بشری، خواستار برخورد با رییس قوه قضاییه و صفحه او در اینستاگرام شده بودند.
این اولین باری نیست که تلاش‌های تندرو‌های داخلی و خارجی در یک جهت قرار می‌گیرد. در سال‌های اخیر، بار‌ها این اتفاق رخ داده. هرچند هدف نهایی آن‌ها در ظاهر متفاوت است. مثلا تندرو‌های داخلی به ادعای خود، خواستار برخورد با ابزار‌های نفوذ هستند و تندرو‌های خارجی به دنبال براندازی. اما نکته قابل توجه آن است که نتیجه اقدام‌های هر دو گروه یکسان است و آن چیزی جز افزایش نارضایتی مردم و از میان رفتن امکان هر گونه اقدام مثبت نیست.
حال باید منتظر ماند و دید در نهایت طرح مجلس علیه فضای مجازی آن هم در حالی که حتی رییس قوه قضاییه هم به نوعی وارد پلتفرمی شده که مجلس به دنبال فیلتر آن است، چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد و آیا اقدام تندرو‌های داخلی موجب رضایت تندرو‌های خارجی خواهد شد؟

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت

دلیل ردصلاحیت لاریجانی، تحصیلات تکمیلی دختر او در سال ۸۶ است

چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان برگزار می‌شود

فضای جدید سیاسی کشور امیدبخش است/ امروز بیرق در دست شماست و دشمن در حال عقب نشینی است

رئیس شورای شورای شهر: بهترین گزینه را برای شهرداری کرمان انتخاب کردیم/ ادعای عضو شورای شهر: شهر کرمان را با بحران تحویل گرفتیم

هشدار یک استاد دانشگاه درباره طغیان مجدد کرونا در برخی استان‌ها

مجلس محرمانه‌ها

فضاسازی آمریکائی ها درباره «توسل به گزینه جایگزین»

تحریم‌ها را بردارند تا به مذاکره برگردیم

قالیباف: قصد مسدودسازی اینستاگرام را نداریم

پربازدید ها

استاندار کرمان: مردم زلزله‌زده زرند با فوریت اسکان داده می‌شوند

مجلس محرمانه‌ها

اموال مسئولان نه تنها محرمانه، بلکه به دست مجلس اصولگرا، «امنیتی» شده

فضاسازی آمریکائی ها درباره «توسل به گزینه جایگزین»

فضای جدید سیاسی کشور امیدبخش است/ امروز بیرق در دست شماست و دشمن در حال عقب نشینی است

دلیل ردصلاحیت لاریجانی، تحصیلات تکمیلی دختر او در سال ۸۶ است

فارس: احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

تحریم‌ها را بردارند تا به مذاکره برگردیم

قالیباف: قصد مسدودسازی اینستاگرام را نداریم

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)