کد خبر: ۴۲۰۶۱
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۱
ارسال به دوستان
ذخیره
یک چهره سیاسی اصلاح طلب:
یک چهره سیاسی اصلاح طلب اظهار کرد: پس از سال ۷۶ برای فرصت طلبان و صندلی طلبان اینطور تلقی شد که اگر می‌خواهید به پست و مقام برسید وارد ستاد‌های انتخاباتی بشوید و فعال باشید شاید به نان و نوایی برسید و همینطور شد؛ بعد‌ها همین مساله به هدف تبدیل شد و هر چقدر که پیش آمدیم با پدیده‌ای به نام دوگانگی اصلاح طلب و اصلاح طلبی مواجه شدیم.

دوگانگی اصلاح طلب و اصلاح طلبی معضل امروز است/ با کنار رفتن اصلاح طلبان از قدرت جریان فرصت طلب هم کناره گیری خواهند کرد

یک چهره سیاسی اصلاح طلب اظهار کرد: پس از سال ۷۶ برای فرصت طلبان و صندلی طلبان اینطور تلقی شد که اگر می‌خواهید به پست و مقام برسید وارد ستاد‌های انتخاباتی بشوید و فعال باشید شاید به نان و نوایی برسید و همینطور شد؛ بعد‌ها همین مساله به هدف تبدیل شد و هر چقدر که پیش آمدیم با پدیده‌ای به نام دوگانگی اصلاح طلب و اصلاح طلبی مواجه شدیم.
به گزارش برنا، «علی صوفی»، چهره سیاسی اصلاح طلب، در رابطه با علت افول احزاب اصلاح طلب و کم رنگ شدن نقش آن‌ها در افکار عمومی پس از انتخابات اخیر اظهار کرد:، چون در کشور ما حزب به معنای واقعی پا نگرفته و جایگاه خود را پیدا نکرده است در نتیجه فعالیت‌های سیاسی سامان پیدا نکرده و نظم ندارد و به معنای واقعی کار سیاسی جا نیفتاده است. با این وضعیتی که وجود دارد «هر کسی از ظن خود شد یار من از درون من نجست اسرار من»، یعنی هر کسی از ظن خود به سیاست و فعالیت‌های انتخاباتی نگاه می‌کند.
او افزود: قبل از انقلاب به دلیل خفقان موجود، فضای فعالیت سیاسی کم بود، اما همان زمان هم کسانی به دنبال فعالیت سیاسی می‌رفتند و خطرش را می‌پذیرفتند تا نام آن‌ها مطرح شود عده زیادی هم به دنبال آرمان‌های خود بودند. این افراد در زندان زیر شکنجه محک می‌خوردند. کسانی که به دنبال نام بودند زیر شکنجه همه چیز را از یاد می‌بردند، اما کسانی که آرمان داشتند همه فشار‌ها را تحمل می‌کردند و تا پای جان می‌رفتند ما کسانی را که این کار را کردند دیده بودیم.
صوفی یاداور شد: بعد از انقلاب کار و فعالیت سیاسی به شکل احزاب درآمد و بسیاری فعالیت‌های حزبی را شروع کردند، به عنوان مثال در سال ۷۶ عده‌ای دیدند که آقای خاتمی هیچ شانسی برای پیروزی ندارد و کسی فکر نمی‌کرد ایشان پیروز شود به دلیل اینکه به دنبال یک آرمان بودند، در همین شرایط برخی افراد تحت عنوان جناح چپ دور ایشان جمع شدند و فعالیت کردند و آقای خاتمی با حمایت مردم پیروز شد. هدف آن‌ها پست و مقام نبود، ولی به آن موقعیت هم رسیدند.
صوفی تاکید کرد: پس از سال ۷۶ برای فرصت طلبان و صندلی طلبان اینطور تلقی شد که اگر می‌خواهید به پست و مقام برسید وارد ستاد‌های انتخاباتی بشوید و فعال باشید شاید به نان و نوایی برسید و همینطور شد. بعد‌ها همین مساله به هدف تبدیل شد و هر چقدر که پیش آمدیم با پدیده‌ای به نام دوگانگی اصلاح طلب و اصلاح طلبی مواجه شدیم.
او ادامه داد: این پدیده دوگانگی اصلاح طلب و اصلاح طلبی به طور کامل خود را در دولت آقای روحانی نشان داد. یعنی اصلاح طلبانی به نام اصلاح طلب و با حمایت اصلاح طلبان در دولت ورود کردند و یا در جا‌ها و موقعیت‌های مختلف شغلی که اهمیت زیادی داشت قرار گرفتند، ولی هیچ اثری از اصلاح طلبی از آن‌ها دیده نشد. مثلا نماینده مجلس و اعضای فراکسیون امید که برآمده از فعالیت‌های انتخاباتی اصلاح طلبان بودند به محض ورود به مجلس به دو دسته مستقلین و فراکسیون امید تقسیم شدند. از همین جا بود که مردم رفته رفته از صندوق‌ها ناامید شدند و نتایج مورد انتظار خود و توقعاتشان را از صندوق ندیدند.
صوفی انتخابات اخیر را نقطه عطفی برای اصلاحات دانست و تصربح کرد: خوشبختانه با کنار رفتن اصلاح طلبان از قدرت این جریان فرصت طلب خود به خود از جامعه اصلاح طلبی و از فعالیت سیاسی اصلاح طلبان کناره گیری خواهند کرد، چون آن‌ها امروز می‌خواهند خود را از برچسبی که قبلا برایشان نام و نان داشت مبرا کنند. این تصفیه‌ای طبیعی در اصلاح طلبان بوجود می‌آورد و عده‌ای می‌روند. اصلاح طلبی باید در بازبینی خود به این نکته توجه داشته باشد که محور، آرمان اصلاح طلبی باشد. در انتخابات ۹۸ راهبرد شورای عالی سیاست گذاری تکیه بر اصلاح طلبی بود و مثل گذشته بدون قید و شرط در انتخابات شرکت نکردند از این رو که اصلاح طلبی دید چقدر آسیب دیده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

پشت پرده کلاھبرداری سایبری از متقاضیان کار

قاتل فراری پس از 19 سال در نرماشیر دستگیر شد

تست کرونای چشمی از زائران اربعین/ منظور از تست چشمی چیست؟

مه مغزی چیست؟

احضار یک مدیرکل و تعدادی از مدیران کرمانی به دلیل قصور در حفاظت از اراضی ملی به دادسرای کرمان

توزیع ۸۰۰هزار دز واکسن آنفلوآنزا در مراکز بهداشت/بین تزریق دو واکسن آنفلوآنزا و کرونا حداقل یک هفته و ترجیحا ۲ هفته فاصله زمانی قائل می‌شوند

اجباری شدن واکسیناسیون علیه کرونا؛ آری یا خیر؟

پاسخ ایران به ادعاهای بنت در مجمع عمومی سازمان ملل

پایان عصر پدران معنوی به دلیل رویگردانی مردم ؟

عبدی به رئیسی: گام اول براي ورود سرمايه خارجي، حفظ سرمايه داخلي است

پربازدید ها

باید برای بهبود فضای کسب و کار استان کرمان فکری کرد

دبیری کارگروه تنظیم بازار استان کرمان به عهده رییس جهاد کشاورزی گذاشته شد

کیهان: تار موی عراقچی را به شرمن نمی‌دهیم

تسلیت رهبر انقلاب اسلامی در پی درگذشت آیت‌الله حسن‌زاده آملی

پاسخ ایران به ادعاهای بنت در مجمع عمومی سازمان ملل

رهبر انقلاب: حرکت‌های تبیینی، خنثی‌کننده هجمه‌های تبلیغاتی دشمن است

پایان عصر پدران معنوی به دلیل رویگردانی مردم ؟

عبدی به رئیسی: گام اول براي ورود سرمايه خارجي، حفظ سرمايه داخلي است

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

ببینید| فیلم آخرین حضور سردار سلیمانی در دفتر کار خود سه روز قبل از شهادت   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)