کد خبر: ۴۲۰۶۷
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۲
ارسال به دوستان
ذخیره
دبیر کل مجمع زنان اصلاح طلب:
دبیرکل مجمع زنان اصلاح طلب اظهار کرد: قطعا کسانی که نه به صورت رسمی بلکه به صورت غیر رسمی از رئیسی حمایت کرده اند انتظاراتی دارند، اما اگر ایشان از ابتدا به این سهم خواهی‌ها تن بدهند بعد‌ها با مشکل روبرو می‌شوند.

اگر رییسی به سهم خواهی‌ها تن بدهد با مشکل مواجه می‌شود/ مجلس به وزیر زن رای اعتماد نمی‌دهد/ طرح صیانت از فضای مجازی بسیار بی رحمانه برای دو دولت است
دبیرکل مجمع زنان اصلاح طلب اظهار کرد: قطعا کسانی که نه به صورت رسمی بلکه به صورت غیر رسمی از رئیسی حمایت کرده اند انتظاراتی دارند، اما اگر ایشان از ابتدا به این سهم خواهی‌ها تن بدهند بعد‌ها با مشکل روبرو می‌شوند.
به گزارش برنا، «زهرا شجاعی»، دبیرکل مجمع زنان اصلاح طلب، در رابطه با شرایطی که دولت رییسی مستقر می‌شود و اولویت‌های او گفت: انتخابات برگزار شد و دولت در حال شکل گیری است و مردم در سختی‌های معیشتی و نگرانی‌هایی هستند که برای آینده دارند. هر دم از این باغ بری می‌رسد و طرح‌هایی که در مجلس مطرح می‌شوند و مساله آب و برق و خوزستان همه این‌ها شرایط خوبی را برای کشور رقم نزده است. حال مردم اصلا خوب نیست و در این شرایط امیدواریم دولت آینده بتواند با درک صحیحی از شرایط داخلی و بین المللی اقداماتی انجام دهد و تصمیماتی بگیرد و به حل بحران‌ها و مشکلات کمک کند و وحدت و انسجام و همبستگی بین مردم را بیشتر کند.
او افزود: طبیعتا اولین اقدام رسمی دولت تشکیل کابینه است. کابینه نقشی تعین کننده در تقویت اعتماد مردم به دولت و ایجاد آرامش و امید نسبت به آینده دارد. یکی از مهمترین و اساسی‌ترین کار رییس جمهور تشکیل کابینه است که یکی از سخت‌ترین کار‌ها است با توجه به اینکه ایشان اعلام کردند مستقل وارد شده اند و حمایت هیچ جریان سیاسی و رسمی را نداشتند این مساله باید در ترکیب کابینه خودش را نشان بدهد. یعنی شکل گیری نیرو‌هایی که به لحاظ سیاسی افراطی نباشند و از یک مقبولیت و کارآمدی و توانمندی برخوردار باشند. باید دقت شود تا افرادی که انتخاب می‌شوند مورد سوال و اعتراض بخش مهمی از جامعه نباشند.
شجاعی در رابطه با سهم خواهی اصولگرایان از رییسی برای پست‌های کابینه ادامه داد: سیاستی که ایشان به کار برد و اعلام کرد مستقل آمده است برای همین بود تا باب سهم خواهی را ببندد و انتظار در گروه‌های مختلف ایجاد نشود و ایشان مجبور به پاسخگویی نباشند. قطعا کسانی که نه به صورت رسمی بلکه به صورت غیر رسمی از ایشان حمایت کرده اند انتظاراتی دارند، اما اگر ایشان از ابتدا به این سهم خواهی‌ها تن بدهند بعد‌ها با مشکل روبرو می‌شوند.
دبیر کل مجمع زنان اصلاح طلب در مورد سیاستی که رییسی در مناظرات به کار برد و خود را مستقل معرفی کرد، تصریح کرد: سیاست ایشان یک تاکتیک تبلیغاتی در دوران انتخابات بود چه کسی می‌تواند باور کند که آقای رییسی بدون حمایت اصولگرایان و بخش عظیمی از جریان اصولگرایی و حوزه‌های سیاسی و فرهنگی موفق شده است، ولی بعد از کاندیداتوری ایشان، جریانات بسیاری اعلام حمایت کردند و رای دادند.
او افزود: انتظار می‌رود بر این کابینه مُهر نسبت داشتن به جریان خاصی زده نشود. در این دوره به کابینه‌ای تکنوکرات نیاز است شاید برخی تکنوکرات را بد تعبیر کنند من می‌خواهم بگویم ما به کابینه‌ای توانمند نیاز داریم. کابینه‌ای که به مسائل آشنا باشد و به حوزه‌های تخصصی اشراف داشته باشد. اگر ایشان بخواهد کابینه‌ای سیاسی بچیند مسلما با موفقیت روبرو نمی‌شود.
شجاعی با بیان اینکه مجلس به وزیر زن برای رییسی رای اعتماد نمی‌دهد، یاداور شد: با توجه به فرایندی که در سال‌های اخیر و به طور مشخص از دوره اصلاحات رخ داد و ساختار کابینه مردانه شکسته شد و از سال ۷۶ دو زن وارد کابینه شدند خوشبختانه در طی دوره‌های بعدی و حتی در دولت آقای احمدی نژاد که دیدگاه و تئوری موضوع زنان را نداشت شاهد حضور زنان در کابینه بودیم. در مقطعی حتی ما چهار زن در کابینه داشتیم و این انتظار و توقع جامعه به حدی رسیده که نمی‌توان کابینه را صددرصد مردانه کرد.
او افزود: در کابینه سه سطح نیرو داریم یک سطح وزرا هستند که در ارتباط با معرفی وزرا من بعید می‌دانم خانمی پیشنهاد شود و اگر پیشنهاد شود، بعید می‌دانم از مجلس تایید بگیرد این مساله نگرشی است. شاید در جا‌هایی همراهی با دولت باشد، ولی باور به مدیریت زنان در جامعه نهادینه نشده بخصوص در ذهن طیفی که امروز اکثریت را در مجلس دارند. اما در سطح معاونان می‌توانند و چاره‌ای ندارند و باید از خانم‌ها استفاده کنند. دست رییس جمهور در انتخاب معاونین باز است و نیازی به رای اعتماد ندارد و احتمالا آنجا این کار را انجام بدهند در سطوح نهاد‌ها و سازمان‌ها نیز این روند طی این دوره مسدود نخواهد شد و موضوع مدیریت زنان چندان به عقب بر نمی‌گردد.
این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به تکلیفی که اصلاح طلبان طی ۴ سال پیش رو دارند، توضیح داد: اصلاح طلبان به عنوان یک جریان سیاسی و احزاب اصلاح طلب باید به کارکرد‌های دیگری که احزاب دارند توجه کنند. کارکرد فعالان سیاسی فقط شرکت در انتخابات نیست، ما باید بعد از این مدت به این نتیجه رسیده باشیم و به این حقیقت پی برده باشیم که شرکت در انتخابات مهم است، ولی فعالیت سیاسی محدود به شرکت در انتخابات نیست و اصلاح طلبان برنامه دارند و با فعال کردن سایر برنامه‌ها از جمله رصد دولت و نظارت بر رفتار آن‌ها و تعیین خط مشی و ارائه سیاست‌های کلی می‌توانند وارد فاز فعالیت سیاسی در قالب نظارت بر دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی شوند و باعث تقویت و انسجام و وحدت بیشتر بین اصلاح طلبان باشند و منجر به کمک به دولت و حاکمیت شوند.
شجاعی ادامه داد: هدف از کار حزبی و سیاسی مخالفت، جنگ و دعوا نیست بلکه هدف کمک به انجام بهتر کار‌ها است. این رصد عالمانه و مشفقانه می‌تواند به دولت در تصمیم گیری‌ها و برنامه ریزی‌ها کمک کند از جمله نکات مثبت آن این است که، چون بحث جنگ قدرت نیست و تعامل فکری و علمی و برنامه‌ای وجود دارد موجب انسجام و رفعت بیشتری بین اصلاح طلبان خواهد بود.
او با بیان اینکه رییس جمهور منتخب باید با طرح‌هایی مثل صیانت از فضای مجازی مقابله کند گفت: نفس این کار و محدود کردن فضای مجازی تحت عنوان صیانت یک طرف ماجرا است و زمانی که انتخاب شد بسیار بی رحمانه بود، زیرا در روز‌های پایانی دولت موجود، فرصت دخالت و اعتراض فراهم نیست و دولت آینده نیز مستقر نیست. امکان تلاش و برنامه ریزی و مخالفت برای هر دو دولت بسته است. اگر همانطور که آقای رییسی در تبلیغ انتخاباتی خود اعلام کرده است و در برنامه‌ها و شعار‌های خود گفته است عمل شود این طرح کاملا مغایر با آن شعار‌ها است و به اقتصاد مردم ضربه می‌زند. من نگران این هستم که خشم فروخورده مردم در سال‌های اخیر به دلیل فشاری که با این موارد بر مردم و جامعه وارد می‌شود سر باز بزند و مثل کبریتی بر انبار باروت باشد و بعد از آن کنترل موضوع سخت خواهد بود و انشاالله با درایت و برنامه ریزی کار شود و اجازه ندهند که به مردم فشار بیاید و به قول معروف راه تنفس بر مردم بسته شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

پشت پرده کلاھبرداری سایبری از متقاضیان کار

قاتل فراری پس از 19 سال در نرماشیر دستگیر شد

تست کرونای چشمی از زائران اربعین/ منظور از تست چشمی چیست؟

مه مغزی چیست؟

احضار یک مدیرکل و تعدادی از مدیران کرمانی به دلیل قصور در حفاظت از اراضی ملی به دادسرای کرمان

توزیع ۸۰۰هزار دز واکسن آنفلوآنزا در مراکز بهداشت/بین تزریق دو واکسن آنفلوآنزا و کرونا حداقل یک هفته و ترجیحا ۲ هفته فاصله زمانی قائل می‌شوند

اجباری شدن واکسیناسیون علیه کرونا؛ آری یا خیر؟

پاسخ ایران به ادعاهای بنت در مجمع عمومی سازمان ملل

پایان عصر پدران معنوی به دلیل رویگردانی مردم ؟

عبدی به رئیسی: گام اول براي ورود سرمايه خارجي، حفظ سرمايه داخلي است

پربازدید ها

باید برای بهبود فضای کسب و کار استان کرمان فکری کرد

دبیری کارگروه تنظیم بازار استان کرمان به عهده رییس جهاد کشاورزی گذاشته شد

کیهان: تار موی عراقچی را به شرمن نمی‌دهیم

تسلیت رهبر انقلاب اسلامی در پی درگذشت آیت‌الله حسن‌زاده آملی

پاسخ ایران به ادعاهای بنت در مجمع عمومی سازمان ملل

رهبر انقلاب: حرکت‌های تبیینی، خنثی‌کننده هجمه‌های تبلیغاتی دشمن است

پایان عصر پدران معنوی به دلیل رویگردانی مردم ؟

عبدی به رئیسی: گام اول براي ورود سرمايه خارجي، حفظ سرمايه داخلي است

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

ببینید| فیلم آخرین حضور سردار سلیمانی در دفتر کار خود سه روز قبل از شهادت   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)