کد خبر: ۴۲۰۶۸
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۳
ارسال به دوستان
ذخیره
سخنگوی سازمان غذا و دارو:
کیانوش جهانپور گفت: با توجه به ریل گذاری انجام شده در زمینه واردات و تولید واکسن تقریبا دغدغه ای برای دولت آینده در این زمینه غیر از واکسیناسیون وجود نخواهد داشت.

دولت آینده دغدغه ی واردات و تولید واکسن نخواهد داشت/ تحویل 14 میلیون دُز واکسن خریداری شده از سبد کواکس

به گزارش برنا، کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: با توجه به تولیدات داخلی واکسن کرونا در کشور ما همچنان واردات واکسن را نیز در دستور کار داریم.
او با بیان اینکه قرار بر این بود که برنامه ملی واکسیناسیون با واکسن خارجی آغاز شود و ادامه پیدا کند تا تولیدات داخل به تدریج به سبد واکسن کشور افزوده شود و این اتفاق تقریبا رخ داده است، افزود: شاید تأخیری در برنامه واردات در هفته‌های گذشته داشتیم، اما عملا این اتفاق به روند مناسبی رسیده است و تولیدات داخلی واکسن نیز درحال وارد شدن به چرخه تزریق است.
انجام بیش از ۶۰ درصد واکسیناسیون تا پایان برنامه ملی با واکسن‌های ایرانی
جهانپور بیان کرد: حدود ۵ تا ۶ درصد واکسن‌های تزریق شده در کشور تا به امروز، واکسن ایرانی است و تا پایان مرداد این رقم به ۲۰ درصد خواهد رسید.
سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه تا پایان شهریور سهم تزریق واکسن‌های ایرانی در کشور به ۳۰ تا ۴۰ درصد خواهد رسید، تصریح کرد: پیش بینی این بود که تا پایان برنامه واکسیناسیون ۶۰ درصد میزان واکسیناسیون با واکسن ایرانی انجام شود و فکر می‌کنیم فراتر از این میزان محقق شود.
او گفت: کماکان واردات مستقیم واکسن در کنار واردات واکسن از سبد کواکس برقرار است چرا که از مجموعه خرید ما از کواکس ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار دُز دیگر باید به کشور بیاید.
جهانپور با اشاره به اینکه واکسن‌های مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت از سبد کواکس است، ادامه داد: محموله‌های اولی که از کواکس به کشور آمده آسترزنکا بود و در ادامه هم احتمالا آسترزنکا و سینوفازم وارد خواهد شد.
او با اشاره به اینکه خرید واکسن کرونا از چین و روسیه خواهیم داشت، گفت: تولید داخل واکسن هیچ مغایرتی با واکسن‌های خارجی نخواهد داشت و همه این موارد کمک می‌کند که واکسیناسیون در کشور سریع‌تر محقق شود.
نیاز ما به واردات واکسن در سال‌های آینده کاهش پیدا می‌کند
سخنگوی سازمان غذا و دارو افزود: سال‌های بعد قطعا نیاز ما به واردات واکسن کرونا کاهش پیدا می‌کند مگر اینکه واریانت‌های جدیدی شکل بگیرد که واکسن آن در کشور وجود نداشته باشد. اما با توجه به برنامه و ظرفیتی که برای خط تولید وجود دارد می‌توانیم حتی تا ۴۰ روز خط‌های تولید را به سمتی که نیاز است، تغییر دهیم.
او با اشاره به اینکه تولید واکسن یادآور سوبرانا پلاس در کشور در ماه‌های آینده می‌تواند برای افرادی که سابقه ابتلا دارند صورت می‌گیرد، ادامه داد: تولید واکسن اسپوتنیک وی در داخل کشور و واکسن‌های دیگر ایرانی می‌تواند نیاز ما را به واردات واکسن به حداقل برساند.
اسپوتنیک ظرفیت تأمین واکسن به ۶۰ کشور خواهان را ندارد
جهانپور ادامه داد: اسپوتنیک وی روسیه این ظرفیت را وجود ندارد که برای ۶۰ کشور خواهان این واکسن دُز‌های بالایی را تأمین کند. همچنین قرارداد اسپوتنیک استفاده از زیرساخت کشور‌ها برای تولید واکسن بود که در ایران نیز این اتفاق افتاد و موارد اول تولید شد و برای تأیید ارسال شده تا درصورت تأیید تولید آن انجام شود.
واکسیناسیون عمومی، تنها دغدغه‌ی دولت آینده در حوزه واکسن
سخنگوی سازمان غذا و دارو تصریح کرد: با توجه به ریل گذاری انجام شده در زمینه واردات و تولید واکسن تقریبا دغدغه‌ای برای دولت آینده در این زمینه غیر از واکسیناسیون وجود نخواهد داشت. دولت آینده ادامه واردات را تحویل خواهد گرفت و واکسیناسیون عمومی در دولت آینده حتی می‌تواند با سرعت بیشتری تداوم داشته باشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

پشت پرده کلاھبرداری سایبری از متقاضیان کار

قاتل فراری پس از 19 سال در نرماشیر دستگیر شد

تست کرونای چشمی از زائران اربعین/ منظور از تست چشمی چیست؟

مه مغزی چیست؟

احضار یک مدیرکل و تعدادی از مدیران کرمانی به دلیل قصور در حفاظت از اراضی ملی به دادسرای کرمان

توزیع ۸۰۰هزار دز واکسن آنفلوآنزا در مراکز بهداشت/بین تزریق دو واکسن آنفلوآنزا و کرونا حداقل یک هفته و ترجیحا ۲ هفته فاصله زمانی قائل می‌شوند

اجباری شدن واکسیناسیون علیه کرونا؛ آری یا خیر؟

پاسخ ایران به ادعاهای بنت در مجمع عمومی سازمان ملل

پایان عصر پدران معنوی به دلیل رویگردانی مردم ؟

عبدی به رئیسی: گام اول براي ورود سرمايه خارجي، حفظ سرمايه داخلي است

پربازدید ها

باید برای بهبود فضای کسب و کار استان کرمان فکری کرد

دبیری کارگروه تنظیم بازار استان کرمان به عهده رییس جهاد کشاورزی گذاشته شد

کیهان: تار موی عراقچی را به شرمن نمی‌دهیم

تسلیت رهبر انقلاب اسلامی در پی درگذشت آیت‌الله حسن‌زاده آملی

پاسخ ایران به ادعاهای بنت در مجمع عمومی سازمان ملل

رهبر انقلاب: حرکت‌های تبیینی، خنثی‌کننده هجمه‌های تبلیغاتی دشمن است

پایان عصر پدران معنوی به دلیل رویگردانی مردم ؟

عبدی به رئیسی: گام اول براي ورود سرمايه خارجي، حفظ سرمايه داخلي است

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

ببینید| فیلم آخرین حضور سردار سلیمانی در دفتر کار خود سه روز قبل از شهادت   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)