کد خبر: ۴۲۱۳۸
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۹
ارسال به دوستان
ذخیره
دومین نشست شورای راهبردی توسعه استان کرمان در سال جاری در حالی برگزار شد که بیشتر وقت آن به انتقاد از دستگاه‌های اجرایی و بانک‌های استان گذشت که هنوز که هنوز است در سال ۱۴۰۰ باوجود داشتن اطلاعات هویتی افراد، از آنان کپی کاغذی شناسنامه و دیگر اقلام طلب می‌کنند.

انتقاد از فرآیندهای سنتی ادارات کرمان؛ فرصت کرونا و انتقاد از بانک‌ها

دومین نشست شورای راهبردی توسعه استان کرمان در سال جاری در حالی برگزار شد که بیشتر وقت آن به انتقاد از دستگاه‌های اجرایی و بانک‌های استان گذشت که هنوز که هنوز است در سال ۱۴۰۰ باوجود داشتن اطلاعات هویتی افراد، از آنان کپی کاغذی شناسنامه و دیگر اقلام طلب می‌کنند.
به گزارش ایرنا همچنین نداشتن اقدام هماهنگ و واحد در پاسخ به استعلام‌ها از جمله دیگر مشکلات اعلام شده در این نشست بود که شامگاه شنبه برگزار شد؛ یکی از مدیران در این نشست گفت: به طور مثال وقتی می‌دانیم مجوز راه اندازی کارگاه صنعتی در منطقه‌ای امکان صدور ندارد، با این حال مردم را در یک چرخه و دور باطل می‌اندازیم؛ برخی ادارات حتی بابت کارهایشان هزینه‌هایی هم اخذ می‌کنند درحالی که خودشان هم می‌دانند سرانجام، به آن فرد برای آن کار درآن نقطه امکان ارائه مجوز وجود ندارد.
این درحالی بود که مدیرکل ثبت احوال استان کرمان اصرار داشت که سامانه هویتی شهروندان در اختیار همه دستگاه هاست و اگر دستگاهی مشکلی داشته می‌توانسته یا می‌تواند برای حل مشکل اطلاع دهد و اقدام کند.
این انتقاد‌ها در حالی بود که آنطور که در جلسه بیان شد دستگاه‌ها به علت آنکه به سیستم اطلاعات هویتی شهروندان متصل هستند نباید مردم را به دنبال کپی اسناد هویتی یا دیگر اسناد موردنیاز بفرستند؛ استاندار کرمان تاکید و انتقاد کرد: انتظار می‌رفت در شرایط کرونا فرصت الکترونیکی شدن در دستگاه‌ها قدر دانسته و ادارات از این رهگذر همه سامانه‌های خود را پای کار بیاورند.
برخی مدیران از جمله مدیرکل پزشکی قانونی استان اعلام داشتند که برای حل برخی مشکلات و اتصال دستگاه‌ها به یکدیگر باید از طریق کشوری نیز اقدام‌هایی انجام شود که در پاسخ اعلام شد بیشتر سامانه‌ها در سطح استان قابلی حل مشکلاتشان را دارند و برای موارد موردی نیز می‌توان با تهران هماهنگی‌های لازم را انجام داد.
کپی خواستن باعث شرمندگی است
علی زینی‌وند شامگاه شنبه در دومین نشست شورای راهبردی توسعه استان کرمان طی سال جاری افزود: بانک‌ها همچنان دنبال کپی گرفتن از مشتریان خود نباشند که در سال ۱۴۰۰ و با توسعه سامانه‌های برخط این کار باعث شرمندگی است؛ سال هاست از دوره اطلاعات فیزیکی عبور کرده ایم.
وی گفت: دستگاه‌های موفق در نشست‌های شورای راهبردی توسعه استان کرمان اعلام شوند، و بانک‌ها را تکلیف کنید که برای اتصال به سامانه ثبت احوال و انجام فرایند‌های اداری خود مشکلی دارند، برطرف شود.
انتخابات را در یک روز الکترونیکی کردیم
وی که از برخی دستگاه‌های اجرایی به علت ارائه نکردن فعالیت‌ها به صورت الکترونیکی انتقاد می‌کرد اظهارداشت: این درحالی است که در روز انتخابات ۱۴۰۰ طی یک روز سیستم الکترونیکی در استان و کشور ایجاد و میلیون‌ها نفر استعلام گرفته شد؛ ۲۴ فرایند از مجموع ۲۵ فرایند انتخابات الکترونیکی شده و مابقی نیز امکان تحقق دارد که به علت تایید نشدن موضوع در شورای نگهبان برخی امور انتخابات به صورت دستی انجام می‌شود.
استاندار کرمان در بخش دیگری از سخنانش گفت: جشنواره شهید رجایی براساس برنامه زمانبندی پیگیری می‌شود و بحث کنترل و اعلام رضایت مندی مردم بویژه در حوزه مراکز درمانی می‌تواند در جشنواره شهیدرجایی استان کرمان به عنوان شاخص باشد، در مقابله با کرونا باید فرهنگسازی کنیم که مابقی دستگاه‌ها به کمک دانشگاه‌های علوم پزشکی بیایند.
وی تصریح کرد: دستگاه‌های اجرایی با نوآوری در روش‌های مقابله با کرونا می‌توانند در این زمینه کمک کنند.
زینی وند خاطرنشان کرد: این شاخص‌ها در ستاد کرونا مطرح و فعالیت دستگاه‌ها درجه بندی شود، زیرا هدف ما انجام اقدامات جدی و تاثیرگذار در فرایند مقابله با این بیماری است.
مقاومت در سیستم پرمساله سنتی
استاندار کرمان در ادامه گفت: نباید از کنار الکترونیکی شدن فرایند‌های اداری به‌سادگی بگذریم و در این زمینه دستگاه‌های اجرایی در صورتی که توان الکترونیکی کردن تنها یک فرایند را در تسهیل امور مردم و مراجعان دارند، آن را به‌سرعت اجرایی کنند.
به گفته وی برخی دستگاه‌ها از جمله مخابرات، پست و برق در این زمینه پیشرفت‌های خوبی داشتند و همچنین در دانشگاه‌ها سال‌ها نیازی به مراجعه دانشجویان وجود ندارد و فرایند اداری الکترونیکی کار مردم را سرعت بخشیده و کار بسیاری از کارمندان را کاهش داده است.
وی سیستم اداری سنتی را پرمساله خواند و اظهار داشت: چهار دستگاه جهاد کشاورزی شمال و جنوب استان، صمت شمال و جنوب کرمان حتما به اصلاح فرایند‌ها بپیوندند، مقاومت بر سیستم اداری پر مساله سنتی هنوز ادامه دارد که باید پیگیری و رفع شود.
نارضایتی از نظام اداری بالاست
نماینده عالی دولت در استان کرمان گفت: شورای راهبردی جایگاه قانونی خوبی دارد و می‌تواند بسیاری از مشکلات قانونی فعلی اداری در استان را رفع کند، وقتی نظام اداری را مرور می‌کنیم، نارضایتی از این نظام بالا است و یکی از نارضایتی‌های اصلی مردم از دستگاه‌های اداری است که عمده آن در استعلامات خلاصه می‌شود که مردم را گرفتار می‌کند.
دوره برگه فیزیکی گذشته است
وی عنوان کرد: دوره دادن برگه کاغذ فیزیکی به دست مردم گذشته و دستگاه‌ها باید از تمامی زیرساخت‌های موجود به‌ویژه دولت الکترونیک استفاده کنند و در این خصوص اوضاع کرونا فرصتی شد که دستگاه‌ها خود را بروزرسانی کنند.
زینی وند افزود: یکی از ملاک‌ها و مولفه‌های انتخاب دستگاه برتر در مقابله با کرونا، میزان پیشرفت دستگاه‌ها از خدمات الکترونیک است.
وی ادامه داد: دستورالعمل آن موجود است و دستگاه‌ها با مصوبه شورای راهبردی توسعه استان کرمان نیز می‌توانند آن را اجرا کنند؛ در این خصوص برتری دستگاه‌ها وابسته به توسعه دولت الکترونیک درون دستگاه و میزان اجرایی شدن مصوبات است.
ضرورت توسعه زیرساخت‌ها در نظام استعلامات
استاندار کرمان تصریح کرد: وضعیت کرمان به نسبت سایر استان‌ها رصد شود، بسیاری از استان‌ها پیشرفت خوبی در اجرای مصوبات و فعالیت الکترونیکی استعلامات داشتند و بسیاری از مشکلات را رفع کردند باید به سمت توسعه زیرساخت‌ها در نظام استعلامات برویم.
وی گفت: فعالیت انجام شده در پنجره واحد سرمایه‌گذاری نیز در این راستا است که باید بررسی شود و می‌توان در همین مبنا حرکت کرد لذا شورای راهبری توسعه استان سندی اداری باتوجه به جایگاه قانونی و تکلیفی خود، تعیین کند.
استاندار کرمان اضافه کرد: تفاهم نامه‌ای بین چهار دستگاه ازجمله استانداری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و دستگاه‌های استعلام شونده و گیرنده تنظیم شود، ضمن اینکه باید به صورت پایلوت (نمونه) کار را با هفت دستگاهی که آن را پذیرفتند، آغاز کنید.
زینی‌وند با اشاره به ایرادات گرفته شده دستگاه‌ها از اشتراک گذاری اطلاعات در استعلامات الکترونیکی گفت: در شبکه دولت تمامی اطلاعات جابجا می‌شود لذا در قالب آن می‌تواند استعلامات هم پیگیری شود و اینکه استعلامات برخط را ثبت احوال طی ۲ سال گذشته انجام داده و مشکلی در این حوزه وجود ندارد.
سردرگمی ارباب رجوع
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان و دبیر این نشست نیز گفت: اگر بپذیریم سیستم اداری مهمترین زیرساخت توسعه استان کرمان است، مهمترین چالش ما در ناکارامدی عملکرد سیستم اداری موجود، فرایند استعلامات بین دستگاه‌ها است.
جعفر رودری افزود: از مشکلات این حوزه می‌توان به تاخیر در پاسخگویی، تراکم و سردرگمی ارباب رجوع و نیز تاخیر در صدور مجوز‌ها اشاره کرد که در نهایت نتایج آن را در رتبه نامطلوب فضای کسب و کار استان می‌بینیم و بخشی بزرگ از آن به استعلام‌های بین دستگاهی برمی گردد.
وی با اشاره به ارائه راهکار اجرای سیستم الکترونیکی استعلامات اظهار داشت: ۶ماه همکاران سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان در جلسات متعدد طی فعالیتی دشوار موارد آن را احصا کردند و روابط بین دستگاه‌ها ازجمله استعلام گیرنده و شونده بررسی شد که در این خصوص در کلیت و روش، سرفصل‌های الکترونیکی اعلام شده که اگر حل و فصل و اجرا شود، وضعیت فعلی استان را بهبود می‌بخشد.
رودری گفت: مسایل امروز استعلامات کارشناسی و راهکار‌ها ارائه شده که می‌تواند بخشی قابل توجه از مسائل حوزه اداری استان را رفع کند ضمن اینکه زمینه تحقق انتظارات از دستگاه‌ها را فراهم می‌کند.
وی ادامه داد: در این خصوص تفاهم نامه چهار جانبه بین استانداری کرمان، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، دستگاه‌های استعلام گیرنده و استعلام شونده، منعقد می‌شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان گفت: ضرورت تعاملات بین دستگاهی از طریق شورای راهبردی توسعه استان ابلاغ شده که دستگاه‌ها باید به آن متعهد باشند؛ بخشی از کار را از طریق وب سرویس در اختیار قرار دهیم یا اینکه نماینده دستگاه‌ها در محل مستقر شوند که نمونه‌های آن در داروخانه هلال احمر با استقرار نماینده فرایند اداری کاهش یافت.
وی یادآور شد: در این زمینه صدور ارایه خدمات پزشکی و صدور گواهی فوت و تولد، هماهنگی بین چند دستگاه می‌تواند مشکلات و سردرگمی ارباب رجوع را کاهش دهد.
رودری افزود: شورای راهبردی در استان کرمان فعالیت خوبی به نسبت سال‌های گذشته داشته که این فعالیت می‌تواند به مسائل حوزه اداری ما کمک کند لذا از ظرفیت‌های موجود باید استفاده بیشتری ببریم.
وی تصریح کرد: براساس گزارش‌ها هنوز بانک‌ها رونوشت و اسناد هویتی را به صورت فیزیکی از مراجعه کنندگان خود می‌گیرند که با استفاده از فرایند‌های الکترونیکی نباید این اتفاق بیفتد و اصلاح فرایند‌ها به دستگاه‌های دخیل ابلاغ شده که بایستی هماهنگی دستگاه‌ها را داشته باشیم.
رودری اضافه کرد: پیشنهاد می‌شود دبیرخانه شورا تفاهم نامه چهار جانبه را ابلاغ کند و ریز تبادلات بین دستگاه‌ها را تنظیم و باهدف تایید به استاندار ارائه کند و چهار گروه کاری ذیل شورا می‌تواند آن را عملیاتی کنند که شکل آن در قالب دولت الکترونیکی باشد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به موانع امنیتی اعلام شده از سوی برخی دستگاه‌ها افزود: مصوبات شورای راهبردی توسعه استان مشروعیت قانونی اشتراک گذاری اطلاعات در فرایند الکترونیکی شدن استعلامات را می‌دهد لذا به دستگاه مجوز لازم داده می‌شود.
وی با اشاره به شاخص‌های اقتصاد مقاومتی استان گفت: در این خصوص برای اینکه مبنا داشته باشیم، شاخص‌ها را ارائه و به فعالیت دستگاه‌ها امتیازاتی داده می‌شود که در این ستاد تصویب و برترین‌ها در جشنواره شهید رجایی استان کرمان اعلام می‌شوند.
رودری با بیان اینکه نوآوری دستگاه‌ها در روش‌های مقابله با کرونا باید شاخص‌مند شود تصریح کرد: این شاخص‌ها را به‌ستاد کرونا پیشنهاد می‌دهیم که ستاد آن را مصوب و براساس اولویت‌ها معرفی می‌کند.
دومین نشست شورای راهبردی توسعه مدیریت استان کرمان طی سال جاری به ریاست استاندار و با دبیری رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی این استان برگزار شد.
در این نشست نتایج پایش طرح استعلامات بین دستگاهی استان و تصمیم گیری در راستای بهبود وضعیت فعلی، بخشنامه جشنواره شهید رجایی سال ۱۴۰۰ و تعیین شاخص‌های استانی در راستای نحوه ارزیابی آن‌ها و همچنین نتایج پایش طرح اصلاح فرایند‌های درمانی سطح استان ارائه و در راستای بهبود وضعیت فعلی تصمیم‌گیری شد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

تجمع برخی کارکنان آب و فاضلاب مقابل استانداری/ مدیرعامل آبفا پاسخ خبرگزاری دولت را نداد

نماینده بم: با طرح صیانت موافقم، ولی باید چکش کاری شود

برد دقیقه نودی گل گهر برابر فجر

پیگیری برای حل مشکلات فعالان صنعت پسته در کرمان

بیش از ۸۵ درصد دانش آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال استان تا کنون واکسینه شده اند/ زمان بازگشایی مدارس دقیق نیست

وحدت مردم ایران در جشنواره موسیقی نواحی در استان کرمان نشان داده شد

بازگشایی مدارس در استان کرمان چرا و چگونه انجام می‌شود؟

کرمان از بارندگی‌های پاییزی بی‌نصیب است

عامل تیراندازی ایذایی در سیرجان دستگیر شد

هفتمین سالانه خوشنویسی استان کرمان برگزار می‌شود

پربازدید ها

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست

سفر بنت به روسیه و نشانه‌هاي خطرناك از يك توطئه

سردار کوثری: پاسخ ایران به تعرض احتمالی رژیم صهیونیستی، کوبنده و قاطع خواهد بود

دشمنان فقط شیوه کارشان را عوض می‌کنند/ دشمنان برای سرگرمی و انحراف دانش‌آموزان برنامه دارند/ خنثی‌سازی تحریم‌ها باید یکی از اولویت‌های دولت باشد/ در جریان برجام عزت و شرف ما را فروختند

مجوز فعالیت اصناف و حضور کارمندان در ادارات از روز شنبه، صرفا با داشتن کارت واکسیناسیون

نماینده بم: با طرح صیانت موافقم، ولی باید چکش کاری شود

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)