کد خبر: ۴۲۱۵۱
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۹
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل انتقال خون استان کرمان گفت: با شیوع کرونا دچار مشکل شده ایم و ذخایر خونی استان کاهش یافته به ویژه گروه های منفی؛ در گروه خونی O منفی به شدت کمبود داریم.

مدیرکل انتقال خون استان کرمان امروز ۱۸ مردادماه در جمع خبرنگاران با تبریک روز خبرنگار اظهار کرد: اصحاب رسانه نشان دادند نقش به سزایی در این نظام دارند و در جنگ هشت ساله و در پیروزی جبهه حق علیه باطل نقش فعالی داشتند. اکنون نیز جنگ به نوعی تغییر کرده و در جنگ نرم قرار داریم، نقش رسانه به عنوان چشم بینای مردم نقش مهمی است.

ایرج شکوهی افزود: با توجه به اینکه اصحاب رسانه حقایق را می دانند، مسوولیت بیشتری در قبال مردم و جامعه دارند و کار سخت تر می شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ماموریت سازمان انتقال خون تصریح کرد: رسالت اصلی ما تامین خون سالم، با کیفیت و مطمئن برای بیماران است و رسانه ها کمک خوبی به انتقال خون کمک می کنند زیرا مهم ترین کار ترویج فرهنگ اهدای خون است که این کار توسط اصحاب رسانه بهتر انجام می شود.

مدیرکل انتقال خون استان کرمان با اشاره به شاخص اهدای خون بیان کرد: شاخص براساس تعداد اهداکنندگان در۱۰۰۰ نفر است که در استان کرمان شاخص پایین و ۲۰ نفر اهداکنده خون در ۱۰۰۰ نفر جمعیت داریم.

وی با بیان اینکه اهدای خون خانم ها در استان کرمان و کشور پنج درصد است، در حالی که ۵۰ درصد جمعیت خانم هستند، گفت: عدم مشارکت خانم ها در اهدای خون به دلیل باور اشتباه است که فکر می کنند اهدای خون باعث کم خونی می شود. همچنین خانم ها نگران انتقال بیماری های عفونی هستند در حالی که اطمینان می دهیم پروتکل های بهداشتی در مراکز خون گیری رعایت می شود و جای نگرانی نیست.

شکوهی تصریح کرد: سالیانه ۸۰ هزار مراجعه کننده برای اهدای خون در استان کرمان داریم که ۷۰ هزار نفر موفق به اهدای خون می شوند و از این تعداد ۴۲ هزار نفر اهدای خون مستمر دارند.

وی با اشاره به اینکه اگر خانم ها سه بار و آقایان چهار بار در سال اهدای خون داشته باشند می گوییم اهداکننده مستمر، افزود: هرم سنی جمعیت رو به پیر شدن می رود و از سوی دیگر سن خون گیری بین ۱۸ تا ۶۵ سال است. ضمن اینکه سن مناسب اهدای خون در کسانی که برای بار اول خون می دهند، ۱۸ تا ۶۰ سال و در اهداکنندگان مستمر ۱۸ تا ۷۰ سال است.

مدیرکل انتقال خون استان کرمان بیان کرد: آمار مشارکت اهدای خون در شهرستان های جنوبی بسیار پایین است و به عنوان مثال جیرفت سالیانه ۶۰۰۰ واحد اهدای خون دارد و مصرف خون در همین شهرستان ۱۲ هزار واحد است و همین وضعیت در بم صادق است که جبران این کسری اهدای خون توسط سیرجان و رفسنجان انجام می شود.

شکوهی اظهار کرد: شش پایگاه انتقال خون در استان فعال است که دو مورد کرمان و در شهرستان های بم، سیرجان، رفسنجان و جیرفت هر کدام یک پایگاه فعال است.

وی تصریح کرد: با شیوع کرونا دچار مشکل شده ایم و ذخایر خونی استان کاهش یافته به ویژه گروه های منفی؛ در گروه خونی O منفی به شدت کمبود داریم.

مدیرکل انتقال خون استان کرمان گفت: یکی از فرآورده های اصلی خون، پلاکت است که سه روز عمر دارد و باید اهدای خون مداوم باشد تا پلاکت را تامین کنیم.

وی با اشاره به اینکه مصرف خون در استان کرمان زیاد است، افزود: ۱۵۰۰ بیمار تلاسمی در استان کرمان وجود دارد که در این زمینه رتبه سوم کشور را داریم و در واقع گستردگی استان، آمار بالای بیماران تالاسمی، حادثه خیز بودن استان کرمان و ... از تهدیدات انتقال خون در استان است.

شکوهی با اشاره به اینکه در ۱۰۰ سال اخیر بیش از ۴۰ زلزله بالای ۶ ریشتر در استان داشتیم، افزود: مشکلات زیادی بر کار انتقال خون تاثیرگذار است و آمار تصادفات یکی دیگر از موارد مشکل ساز است.

وی تصریح کرد: تعامل خوب با رسانه، وجود نیروهای متبحر و متخصص در انتقال خون، تعامل با دانشگاه علوم پزشکی و ... از جمله فرصت های انتقال خون است.

مدیرکل انتقال خون استان کرمان در ادامه بیان کرد: مهم ترین چالش ما ناوگان حمل و نقل و فرسودگی این ناوگان است و اینکه سامانه مجهز خون گیری متحرک نداریم.

وی با اشاره به اینکه در استان کرمان افراد نیکوکار زیادی هست و با ورود خیرین می شود بخشی از مشکلات را حل کرد، گفت: متاسفانه انتقال خون در پیکره وزارت بهداشت زیاد دیده نشده و خیران ورود به این حوزه نداشته اند.

شکوهی با اشاره به پروژه های نیمه تمام انتقال خون در کرمان و جیرفت بیان کرد: بازسازی مرکز خون گیری مشتاق به ۲۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و نیاز است خیران کمک کنند و تا زمانی تکمیل نشود، بحث اهدای خون با مشکلات همچنان مواجه است و این امکان را داریم مراکز و فعالیت ها به نام فرد خیّر نامگذاری شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دلیل ردصلاحیت لاریجانی، تحصیلات تکمیلی دختر او در سال ۸۶ است

چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان برگزار می‌شود

فضای جدید سیاسی کشور امیدبخش است/ امروز بیرق در دست شماست و دشمن در حال عقب نشینی است

رئیس شورای شورای شهر: بهترین گزینه را برای شهرداری کرمان انتخاب کردیم/ ادعای عضو شورای شهر: شهر کرمان را با بحران تحویل گرفتیم

هشدار یک استاد دانشگاه درباره طغیان مجدد کرونا در برخی استان‌ها

مجلس محرمانه‌ها

فضاسازی آمریکائی ها درباره «توسل به گزینه جایگزین»

تحریم‌ها را بردارند تا به مذاکره برگردیم

قالیباف: قصد مسدودسازی اینستاگرام را نداریم

فارس: احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

پربازدید ها

زلزله در زرند/ تماس تلفنی وزیر کشور با استاندارکرمان در پی وقوع زلزله در یزدانشهر زرند/ فرماندار زرند به گفتارنو: اعزام تیم‌های ارزیاب به نقاط مختلف شهرستان

وزیر کشور حکم شعرباف را صادر کرد

افشای جزئیاتی از یک قتل ناموسی در رفسنجان

عامل قتل جوان ۱۶ ساله ریگانی دستگیر شد

رئیس شورای شورای شهر: بهترین گزینه را برای شهرداری کرمان انتخاب کردیم/ ادعای عضو شورای شهر: شهر کرمان را با بحران تحویل گرفتیم

واکسیناسیون بیش از ۵۰ درصد دانش آموزان استان کرمان

قبل و بعد از هک اکانت اینستاگرام چه باید کرد؟

۹۴ درصد افراد بالای ۶۰ سال، ۷۲ درصد افراد بالای ۱۸ سال و ۶۷.۵ درصد افراد بالای ۱۲ سال واکسینه شده اند

هشدار یک استاد دانشگاه درباره طغیان مجدد کرونا در برخی استان‌ها

روند برگزاری جشنواره رسانه و عدالت در استان کرمان آغاز می‌شود

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)