کد خبر: ۴۲۱۵۵
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۵
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون دانشگاه علوم پزشکی گفت: اصلا توصیه نمی شود کسانی که واکسن زده اند ماسک را کنار بگذارند زیرا بحث عادی انگاری است و دیگران نمی دانند برای چه این افراد ماسک نمی زنند لذا همه باید از ماسک استفاده کنند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمان در گفت و گوی رسانه ای درباره برگزاری مراسم عزاداری ایام ماه محرم اظهار کرد: سازمان تبلیغات اسلامی نقش اساسی را در برگزاری مراسم محرم دارد و نخستین بحث این است مراسم با نظارت سازمان تبلیغات باشد.

به گزارش ایسنا، دکتر حسین صافی زاده ۱۹ مردادماه افزود: فضای برگزاری مراسم عزاداری حتما باید مناسب، متناسب با جمعیت و تهویه و یکسری پروتکل های بهداشتی در مکان رعایت شود.

وی با اشاره به اینکه تاکید بر برگزاری مراسم در فضای باز با یک سوم ظرفیت و در یک زمان مشخص(حداکثر و ساعت) است، تصریح کرد: در جاهایی که شاید محدودیت فضا باشد، اگر فضای مسقف با ارتفاع شش متر باشد، با یک چهارم ظرفیت امکان برگزاری مراسم وجود دارد و ترجیح این است حتی الامکان در فضای باز مراسم برگزار شود.

معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمان بیان کرد: همه کسانی که در مراسم عزاداری ایام ماه محرم حضور پیدا می کنند باید از ابتدا تا پایان مراسم از ماسک استفاده کنند و به هیچ وجه توزیع مواد خوراکی و آشامیدنی در مراسم صورت نگیرد و انشاءالله با مدیریتی که می شود، می توان مراسم به صورت مناسب برگزار شود.

وی افزود: هیئت های مذهبی نباید خیابان گردی و رفتن شهر به شهر و روستا به روستا داشته باشند و صرفا در همان محله خود می توانند برنامه داشته باشند تا مراسم معنوی برگزار و سلامت شهروندان نیز حفظ شود.

صافی زاده تصریح کرد: توصیه می کنم حتی الامکان افراد دارای بیماری زمینه ای و سالمندان در مراسم ماه محرم حضور نیابند و تراکم جمعیت در مراسم نباشد و باید فاصله حفظ شود.

وی بیان کرد: افرادی که به نحوی علامت دار و یا مشخص است کرونا دارند، نباید از منزل و قرنطینه خارج و در مراسم حاضر شوند زیرا برای خودشان و انتقال بیماری به دیگران وجود دارد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: از وقتی ویروس کرونا وارد بدن می شود تا زمان علامت دار شدن، دوره نهفتگی بیماری است که یک تا سه چهار روز طول می کشد. لذا در این بازه فرد علامت ندارد اما امکان انتقال به دیگران دارد و به دلیل اینکه نمی دانیم کدامیک از ماها این وضعیت را داریم، حتما باید از ماسک استفاده کنیم.

وی افزود: عده ای از افراد ممکن است ابتلای خفیف داشته و احساس نکنند بیمار شدند و اگر ماسک نداشته باشند، برای دیگران خطرناک است.

صافی زاده با تاکید بر استفاده صحیح و مناسب از ماسک تصریح کرد: هیئت های مذهبی حتما ماسک اضافه داشته باشند تا اگر مشکلی بود در اختیار عزاداران قرار بدهند و به هیچ وجه نباید مردم ماسک را کنار بگذارند.

وی درباره عدم استفاده از ماسک توسط کسانی که واکسن زده اند، بیان کرد: هیچ کدام از واکسن هایی که در دنیا تولید شده، قادر نیستند ۱۰۰ درصد از ابتلا به کرونا ممانعت کند و با زدن واکسن درصد ابتلا شاید خفیف باشد و واکسن از موارد شدید بیماری و مرگ و میر جلوگیری می کند و این از خصوصیات بسیار مهم واکسن هاست.

صافی زاده ادامه داد: اصلا توصیه نمی شود کسانی که واکسن زده اند ماسک را کنار بگذارند زیرا بحث عادی انگاری است و دیگران نمی دانند برای چه این افراد ماسک نمی زنند لذا همه باید از ماسک استفاده کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره توزیع نذورات در ماه محرم گفت: نذورات به هیچ وجه نباید در هیئت ها و موکب ها توزیع شود و فعالیت موکب ها به صورت صوتی و یا کارهای فرهنگی است و توصیه بر این است نذورات به صورت مواد غذایی خشک و توزیع درب منازل افراد نیازمند باشد.

وی افزود: بعضا با توزیع نذورات ازدحام صورت می گیرد و رعایت شرایط بهداشتی به حداقل می رسد در نتیجه توزیع نذورات منع شده و باید در قالب کمک های مومنانه و با برنامه ریزی هیئت ها صورت بگیرد.

صافی زاده با اشاره به اینکه پخت و پز نذورات در ماه محرم نیز باید با نظارت همکاران بهداشت صورت بگیرد، تصریح کرد: ویروس به شدت مسری است و با کاهش پروتکل ها به شدت با بیماری درگیر می شویم و باید مدیریت کنیم که کمترین امکان انتقال بیماری باشد و مردم آسب نبینند.

وی در پایان درباره مطالب منتشر شده در فضای مجازی درباره کاهش سن واکسیناسیون کرونا بیان کرد: واکسیناسیون در هیچ استانی به دهه ۶۰ نرسیده و کرمان جزو استان هایی است که سنین ۴۳ سال به بالا واکسن دریافت می کنند و با تغییر عدد سن واجدین شرایط، حتما اطلاع رسانی می کنیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مدیرکدام شرکت معدنی بازداشت شده است؟

متاسفانه هم مردم و هم مسئولین به یک نوع عادی انگاری رسیده اند/انار، سیرجان و شهربابک در وضعیت قرمز

لزوم تحلیل جامعه‌شناختی و روانشناختی از نقش عنصر دین در دفاع مقدس

در حوزه خدمات رسانی تفاوتی بین شیعیان و اهل سنت در کشور نیست

امروز کسی ایجاد محدودیت برای فضای مجازی را برنمی تابد/ کودکان به فضای امن مجازی نیازمند هستند

تعطیلی یک واحد معدن در کرمان به‌دلیل عدم رعایت ملاحظات زیست محیطی

واگذاری زغالسنگ به دالاهو واقعیت ندارد

حکم دادگاه برای متهمان ارزی 4 ایراد اساسی دارد

زن جوان: می‌خواستم اینگونه از همسرم که ۱۴ سال از من بزرگتر بود انتقام بگیرم

حاضریم برای صنعت مس آب به کرمان ببریم اما حاضر نیستیم از این آب برای باغات پسته استفاده کنیم

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)