کد خبر: ۴۲۲۳۳
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۲
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون برنامه ریزی و توسعه هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه:
معاون معاون برنامه ریزی و توسعه هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه گفت: پروژه احداث کارخانه فلوتاسیون سرباره مس خاتون آباد دومین پروژه EPC پس ازشروع احداث کارخانه فلوتاسیون مس سرچشمه می‌باشد که توسط شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه به انجام خواهد رسید.

معاون معاون برنامه ریزی و توسعه هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه گفت: پروژه احداث کارخانه فلوتاسیون سرباره مس خاتون آباد دومین پروژه EPC پس ازشروع احداث کارخانه فلوتاسیون مس سرچشمه می‌باشد که توسط شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه به انجام خواهد رسید.

در همین زمینه گفت‌وگوی مهندس حمیدرضا سعیدی عزیز کندی معاون برنامه ریزی و توسعه هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه در پی می‌آید:

طراحی و اجرای کارخانه‌های فلوتاسیون بر اساس چه نیاز سنجی صورت می‌گیرد و چه تاثیری بر تولید مس دارد؟!
اصولا با توجه به هدف افزایش تولید مس محتوی در شرکت ملی صنایع مس ایران پس از بررسی امکان سنجی فنی و اقتصادی طرح‌ها و برآورد اولیه و بررسی‌هایی از این دست، نطفه پروژه در ناحیه کارفرمایی شکل می‌گیرد که پروژه تولید کنسانتره مس از سرباره یکی از پروژه‌های بسیار خوب شرکت ملی صنایع مس ایران در تولید مس محتوی می‌باشد. همانگونه که مستحضر می‌باشید بخش عمده‌ای از قیمت تمام شده تولید مس محتوی مرتبط با استخراج ماده معدنی می‌باشد که می‌توان به این مهم در خصوص سرباره مس اشاره نمود که با توجه به این موضوع ورودی کارخانه فلوتاسیون سرباره عملا ماده معدنی است که قیمت تمام شده آن نیز فاقد هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم استخراج ماده معدنی می‌باشد و از نگاهی دیگر می‌توان به این موضوع پرداخت که فلوته نمودن سرباره مس در زنجیره ارزش تولید مس کاتدی عامل محرک و مثبتی به لحاظ افزایش ارزش افزوده در حلقه زنجیره ارزش مس کاتدی می‌باشد. یعنی بصورت واضح‌تر اگر فرآیند ذوب را به تنهایی مورد بررسی قرار دهیم می‌تواند بعنوان یک عامل فزاینده و مثبت و تکمیلی در بررسی اقتصادی فرآیند ذوب قلمداد گردد.

این چندمین کارخانه فلوتاسیون است که توسط شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه ساخته می‌شود؟
پروژه احداث کارخانه فلوتاسیون سرباره مس خاتون آباد دومین پروژه EPC پس ازشروع احداث کارخانه فلوتاسیون مس سرچشمه می‌باشد که توسط شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه به انجام خواهد رسید.

وضعیت شرکت سرمایه گذاری در دانش فنی و بومی سازی ساخت کارخانه‌های فلوتاسیون چگونه است؟!
همانگونه که مستحضر می‌باشید طراحی پایه پروژه فلوتاسیون مس سرچشمه پس از انجام تست‌ها و طراحی مفهومی، توسط شرکت خارجی صورت پذیرفته و طراحی تفصیلی با اتخاذ و اجرای سیاست رسوب دانش فنی و بومی سازی در شرکت مهندسی نیپک که از شرکت‌های داخلی و زیر مجموعه هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه است صورت گرفته ست. بخشی از تجهیزات نیز در پروژه فلوتاسیون سرباره مس سرچشمه که در داخل کشور قابلیت ساخت آن مهیا بوده است توسط شرکت‌های متخصص داخلی ساخته شده است.
لازم به توضیح است در خصوص پروژه فلوتاسیون سرباره مس خاتون آباد از درس آموخته‌ها و دانش رسوب یافته و بومی سازی شده و تجارب پروژه فلوتاسیون سرباره مس سرچشمه استفاده خواهد گردید و بر مبنای این مهم تصمیمات در حوزه مهندسی پایه و تفصیلی و ساخت تجهیزات با توجه به ارزیابی و مقایسه توانمندی‌های داخلی و خارجی تصمیم گیری نهایی بعمل خواهد آمد.

آیا مراحل طراحی انجام شده و در چه بخش‌هایی از این پروژه به کشور‌های دیگر وابستگی داریم؟
بله، مراحل انجام تست سرباره، طراحی مفهومی و طراحی پایه پیش از واگذاری پروژه به هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه توسط شرکت‌های ایرانی معتمد کارفرمای محترم (شرکت ملی صنایع مس ایران) صورت پذیرفته است و حال در مرحله تصمیم گیری در خصوص صحه گذاری مراحل طراحی مفهومی و پایه می‌باشیم که این مهم نیز توسط برخی از دانشگاه‌ها و شرکت‌های ایرانی با در نظر گرفتن محدودیت‌ها و ریسک‌های مترتب بر آن و نحوه مدیریت ریسک‌های نامبرده قابل انجام می‌باشد. پس از بررسی، تصمیم نهایی در این خصوص با همفکری ارکان محترم پروژه اتخاذ خواهد گردید.

از چه تاریخی عملیات اجرایی آغاز می‌شود و بر اساس برنامه زمانبندی در چه تاریخی به بهره برداری خواهد رسید؟
با برنامه ریزی‌های انجام شده و انجام اقدامات اولیه در خصوص جذب منابع پروژه، پیش بینی این شرکت بمنظور شروع پروژه پس از انجام اقدامات مقدماتی و زود هنگام پروژه و با در نظر گرفتن فعالیت‌های موازی برنامه ریزی شده، ابتدای شهریور ماه سال جاری می‌باشد و به یاری خداوند متعال و با تحقق یافتن اقدامات برنامه ریزی شده و تخصیص بهنگام منابع توسط کارفرمای محترم (شرکت ملی صنایع مس ایران) بمنظور پیشبرد اقدامات پروژه تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۲ پروژه مذکور به بهره برداری خواهد رسید.

شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه چه برنامه‌ای برای تقویت رویکرد پروژه‌ای دارد؟ آیا با توجه به شرایط اقتصادی، طراحی و اجرای پروژه‌های صنعتی به نفع شرکت است یا خیر؟
در راستای تحقق سیاست‌های مدیرعامل محترم هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه جناب آقای مهندس شمس در خصوص ایجاد و اخذ پروژه‌های اقتصادی در بدنه هلدینگ و شرکت‌های تابعه، یکی از عوامل در ایجاد و نگهداشت مزیت برتری و پویایی بنگاه‌های اقتصادی اخذ و انجام و ایجاد پروژه‌های توسعه‌ای در ساختار بنگاه و انجام پروژه برای کارفرمایان قابل اتکاء می‌باشد که سرمایه گذاری پیمانکار را با مخاطرات و ریسک مواجه ننماید. به صراحت عرض می‌نمایم که شرکت ملی صنایع مس ایران یکی از قابل اتکاء‌ترین کارفرمایان می‌باشد که در سابقه همکاری‌های قبلی با پیمانکاران این مهم را از دو منظر به منصه ظهور رسانیده است. زمانی که پروژه‌ای را تعریف می‌نماید با اراده و مصمم در پیشبرد اقدامات پروژه همت می‌گمارد و از طرفی پیمانکار را با وقفه‌های ناشی از عدم تصمیم گیری بموقع متوقف نمی‌نمایند.
بزرگترین مخاطره برای پیمانکار توقف و ایجاد کندی از سوی کارفرما است که منجر به زیان با ابعاد مختلف در ناحیه پیمانکاری می‌باشد که شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه تاکنون و در طی دوران همکاری با شرکت ملی صنایع مس ایران با این مشکل مواجه نگردیده است.
از طرفی شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه با دو رویکرد تقویت شرکت‌های داخل هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه و چابک سازی انجام پروژه‌ها اقدام به تقویت بنیادی ساختار در این خصوص نموده است.
در خصوص بخش دوم سوال باید گفت بله، با توجه به سیاست‌های جناب آقای مهندس شمس، مدیرعامل محترم هلدینگ سرمایه گذاری مس سرچشمه و اراده ایشان مبنی بر اخذ و انجام پروژه‌ها بصورت چابک و شفاف، این مهم تاثیر بسزایی در اعتماد کارفرما و در نتیجه اخذ پروژه‌ها و استحصال نتایج اقتصادی مناسب بمنظور پیشبرد اهداف هلدینگ با هدف سودآوری برای ذینفعان خواهد داشت.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

تجمع برخی کارکنان آب و فاضلاب مقابل استانداری/ مدیرعامل آبفا پاسخ خبرگزاری دولت را نداد

نماینده بم: با طرح صیانت موافقم، ولی باید چکش کاری شود

برد دقیقه نودی گل گهر برابر فجر

پیگیری برای حل مشکلات فعالان صنعت پسته در کرمان

بیش از ۸۵ درصد دانش آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال استان تا کنون واکسینه شده اند/ زمان بازگشایی مدارس دقیق نیست

وحدت مردم ایران در جشنواره موسیقی نواحی در استان کرمان نشان داده شد

بازگشایی مدارس در استان کرمان چرا و چگونه انجام می‌شود؟

کرمان از بارندگی‌های پاییزی بی‌نصیب است

عامل تیراندازی ایذایی در سیرجان دستگیر شد

هفتمین سالانه خوشنویسی استان کرمان برگزار می‌شود

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)