کد خبر: ۴۲۲۶۷
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۲
ارسال به دوستان
ذخیره
رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی:
رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی با بیان اینکه اعمال قانون و نظارت بر حسن اجرای شیوه‌نامه‌های کرونایی کافی نیست، گفت: وقتی علیرغم بستن ادارات و تعطیلی بدلیل شیوع کرونا ترددهای فراوان در کشور داریم، میزبان خوبی برای تغییر جهش ویروس و افزایش تلفات شده‌ایم.

اعمال قانون و نظارت بر حسن اجرای شیوه‌نامه‌های کرونایی کافی نیست

رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی با بیان اینکه اعمال قانون و نظارت بر حسن اجرای شیوه‌نامه‌های کرونایی کافی نیست، گفت: وقتی علیرغم بستن ادارات و تعطیلی بدلیل شیوع کرونا تردد‌های فراوان در کشور داریم، میزبان خوبی برای تغییر جهش ویروس و افزایش تلفات شده‌ایم.
دکتر حمید سوری درباره چرایی بی سابقه شدن تلفات کرونا در کشور اظهار داشت: به طور طبیعی ویروس برای حیات خود در حال جهش‌های متعددی است و گاهی اوقات این جهش‌ها به شدت می‌تواند بر روی بیماری زایی یا الگوی اپیدمیولوژی بیماری تاثیر بگذارد یعنی در چگونگی گسترش ویروس، افرادی که مبتلا می‌کند، تاثیر سنی آن‌ها و مناطقی که بیشتر ایجاد کانون‌های اپیدمی می‌کند.
وی ادامه داد: از سویی دیگر رفتار انسان در تعامل با ویروس باعث تغییر جهش آن می‌شود به این معنا که ویروس برای ادامه حیات خود با هر شکل و نوع جهش یافته، نیاز به انسان دارد و خارج از بدن انسان به شدت آسیب پذیر است به طوری که قادر به ادامه حیات نیست.
به گفته رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی و واکنش سریع اپیدمی کرونا، حال وقتی علیرغم بسته شدن ادارات و اعلام تعطیلی به دلیل شیوع کرونا، تردد‌های فراوان در سطح کشور داریم تا آنجا که به قول پلیس راهور، در تعطیلات کرونای اخیر، کمتر از پنجاه درصد کاهش تردد‌ها نسبت به ایام مشابه داشتیم یعنی بیش از ۵۰ درصد رعایت نکرده اند، میزبانی خوبی برای تغییر جهش ویروس و افزایش مرگ و میر تدارک دیده ایم.
سوری با تاکید بر اینکه مدیریت اپیدمی یعنی اینکه چطور اوضاع را مدیریت کنیم تا چرخش و گردش ویروس در جامعه به حداقل برسد یا اصلا متوقف شود هم مساله مهمی است، خاطرنشان کرد: متاسفانه وضعیت و شرایط کنونی نشان می‌دهد که اعمال قانون و نظارت بر حسن اجرا و انجام پروتکل‌ها ها کافی نیست و عده‌ای که کم توجهی می‌کنند هم خود و عزیزانشان را قربانی می‌کنند و هم مسبب چرخش ویروس در جامعه می‌شوند و مابقی افرادی را که رعایت می‌کنند هم قربانی بی توجهی‌ها می‌کنند.
باید در کنترل ویروس از تجربیات داخلی و خارجی بهره بجوییم
رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی و واکنش سریع اپیدمی کرونا در ادامه این گفتگو، راهکار کنترل و مدیریت بهینه کنترل اپیدمی را بهره گیری از تجربیات موفق داخلی و خارجی عنوان و تصریح کرد: خوشبختانه تجربیات موفقی به لحاظ مدیریت اپیدمی در کشور داشتیم که متاسفانه به دلایلی یا متوقف شده یا مورد استناد قرار نگرفته است تا در سطح کشور و استان‌های مختلف توسعه پیدا کند.
وی به طرح شهید سلیمانی به عنوان طرحی کارآمد اشاره و خاطرنشان کرد: طرح شهید سلیمانی توانست در مدت اجرایی شدن خود، بیش از چهارماه میان پیک‌های سوم و چهارم وقفه ایجاد کند و اگر دستورالعمل‌ها یا آزاد کردن سفر‌های نوروزی نبود که به غلط و اشتباه انجام شد، چه بسا این طرح موفق ادامه هم پیدا می‌کرد. ضمن اینکه همان موقع هم هشدار داده شد که در این شرایط آزاد گذاشتن مردم برای سفر‌های نوروزی تبعات سویی دارد، اما اتفاق افتاد و دوباره پیک چهارم را در نیمه دوم فروردین و نیمه اول اردیبهشت تجربه کردیم.
سوری افزود: تجربه موفقی که در حال حاضر داریم وضعیت سیستان و بلوچستان است که رنگ و روی بازتری پیدا کرده است در حالی که این استان بسیار پر التهاب بود و اگر وضعیت و رنگ یک ماه پیش آن را می‌دیدید بدترین شرایط را در کشور داشت، اما با اعمال سیاست‌های سختگیرانه و مداخلات موثری که در این استان انجام شد شاهد بهبود شرایط هستیم.
وی تاکید کرد: چرا از تجربه این استان‌ها استفاده و در سایر استان‌ها پیاده و عملیاتی نمی‌کنیم؛ همچنین تجربیات موفق بسیاری از کشور‌ها که در مدت کوتاهی توانستند با رویکرد مناسب و سرمایه گذاری انسانی و مدیریت خوب، اپیدمی را تا حد زیادی کنترل کنند. تجربیات موفقی که متاسفانه یا ابتر می‌مانند یا در همان مرحله باقی می‌مانند.
رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی و واکنش سریع اپیدمی کرونا تصریح کرد: تا آمدیم مقداری شرایط را ترمیم کنیم مداخلات مزاحم در کنترل اپیدمی موجب شد پیک بعدی شروع شود؛ بنابراین نخست، سیاست‌ها و سپس رفتار‌های مردم باعث شده اپیدمی در کشور شرایط حادتری پیدا کند و دوم اینکه از تجربه‌های موفق داخلی و جهانی درس نگرفتیم که این امر باعث شده است تا به مداخلات پرهزینه مانند تعطیل کردن که بدون نظارت کافی انجام و موجب حیف شدن منابع کشور می‌شود روی بیاوریم.
وضعیت بحرانی دو هفته آینده انعکاس رفتار امروز ما است
سوری درباره اخباری که حکایت از وخیم بودن وضعیت دو هفته آینده کشور می‌دهد، گفت: به وجود آمدن وضعیت بحرانی انعکاس رفتار ما نسبت به بیماری است. به این معنا که اپیدمی و بیماری حاصل مواجه افراد با عامل بیماری زا است حال وقتی رفتار ما تحت کنترل نباشد و با تقویت سفر‌ها در تعطیلات، برگزاری اجتماعات و عدم رعایت پروتکل‌ها روبه رو باشیم قطعا وضعیت آینده رو به بهبودی نخواهد رفت.
وی افزود: پس باید منتظر هجوم سهمگین پیک بعدی باشیم تا آنجا که احتمال آن می‌رود که پیک ششم بدون فاصله با پیک پنجم اوج بگیرد هر چند هنوز هم به قله پیک پنجم نرسیده ایم. یک صعود و شیب خیلی جدی را شاهد باشیم که متاسفانه باعث شده الگو‌های ابتلا هم تغییر پیدا کند و به سراغ میانگین سنی پایین‌تر برود. در واقع با واریانت‌های جدیدی که از مرز‌ها وارد کشور می‌شوند و عدم کنترل و نظارت، کشور ما تبدیل به میزبان خوب برای ویروس کرونا شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت

دلیل ردصلاحیت لاریجانی، تحصیلات تکمیلی دختر او در سال ۸۶ است

چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان برگزار می‌شود

فضای جدید سیاسی کشور امیدبخش است/ امروز بیرق در دست شماست و دشمن در حال عقب نشینی است

رئیس شورای شورای شهر: بهترین گزینه را برای شهرداری کرمان انتخاب کردیم/ ادعای عضو شورای شهر: شهر کرمان را با بحران تحویل گرفتیم

هشدار یک استاد دانشگاه درباره طغیان مجدد کرونا در برخی استان‌ها

مجلس محرمانه‌ها

فضاسازی آمریکائی ها درباره «توسل به گزینه جایگزین»

تحریم‌ها را بردارند تا به مذاکره برگردیم

قالیباف: قصد مسدودسازی اینستاگرام را نداریم

پربازدید ها

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت

رئیس شورای شورای شهر: بهترین گزینه را برای شهرداری کرمان انتخاب کردیم/ ادعای عضو شورای شهر: شهر کرمان را با بحران تحویل گرفتیم

عامل قتل جوان ۱۶ ساله ریگانی دستگیر شد

قبل و بعد از هک اکانت اینستاگرام چه باید کرد؟

هشدار یک استاد دانشگاه درباره طغیان مجدد کرونا در برخی استان‌ها

روند برگزاری جشنواره رسانه و عدالت در استان کرمان آغاز می‌شود

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)