کد خبر: ۴۲۲۶۸
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۲
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان وجود ۷۷۶ کارگاه ضایعاتی در شهر کرمان را آماری هشداردهنده و نگران کننده که موجب تشویق سارقان می‌شود خواند و از برخی دلایل پشت پرده و چرایی برخورد نشدن با آن‌ها سخن گفت.

مسئول قضایی از پشت پرده مماشات با کارگاه‌های ضایعاتی کرمان خبر داد

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان وجود ۷۷۶ کارگاه ضایعاتی در شهر کرمان را آماری هشداردهنده و نگران کننده که موجب تشویق سارقان می‌شود خواند و از برخی دلایل پشت پرده و چرایی برخورد نشدن با آن‌ها سخن گفت.
به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی دادگستری کل استان کرمان، سیدمهدی قویدل در جلسه پیشگیری از سرقت در محل فرمانداری کرمان با اشاره به برخی موارد تعارض منافع در برخورد با کارگاه‌های ضایعاتی تصریح کرد: فعالیت بعضی کارگاه‌های ضایعاتی به تعدادی کارمند و مسئول ارتباط دارد و به همین دلیل تاکنون برخورد‌های لازم و محکمی صورت نگرفته است بنابراین فرمانداری و سازمان بازرسی هم باید به این طرح ورود کنند.
وی با اشاره به مزاحمت ها، تاثیرات زیست محیطی و نیز اقدامات مجرمانه مانند فروش اموال مسروقه در برخی کارگاه‌های ضایعاتی فاقد مجوز گفت: بخشی از آمار موجودی زندان‌های استان کرمان مربوط به جرم سرقت است که باید تدابیر لازم برای کاهش زمینه جرم و سرقت اتخاذ و عملیاتی شود.
قویدل ادامه داد: ضروت دارد درخصوص کاهش سرقت‌ها و همچنین ساماندهی کارگاه‌های ضایعاتی طرحی جامع تدوین شود که دارای نتایج کوتاه‌مدت و بلندمدت باشد.
این مقام قضایی گفت: بایستی در قالب این طرح کمیته حقوقی تشکیل شود و قانون نظام صنفی، ماده ۵۵ قانون شهرداری و قانون مدیریت پسماند، ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی و موارد تهدید علیه بهداشت عمومی و مسائل زیست محیطی، بکارگیری اتباع بیگانه و قانون کار و سایر قوانین و دستورالعمل‌های مربوطه نیز در آن بررسی و به عبارت دیگر همه جوانب کار از نظر حقوقی سنجیده و راهکار‌های قانونی لازم احصا شود.
وی یادآوری کرد: در تدوین طرح مذکور می‌توان طرح ناامن سازی بازار‌های خرید و فروش اموال مسروقه را با آن تلفیق و از ظرفیت سامانه سجام نیز به منظور دریافت گزارش‌های مردمی استفاده کرد.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان تصریح کرد: برخی کارگاه‌های ضایعاتی دارای مکان قابل قبولی هستند، ولی باید بر اساس قانون شهرداری رفتار کنند و مزاحمت و مشکلات زیست محیطی ایجاد نکنند.
قویدل گفت: شهرداری و سایر دستگاه‌های مربوطه نیز موظفند مجوز‌ها را صادر و بر فعالیت این کارگاه‌ها نظارت کنند، ضمن اینکه اولویت صدور مجوز‌ها با کارگاه‌های فاقد مجوز باشد چراکه علاوه بر ایجاد مزاحمت و مشکلات، بعضا به خرید و فروش اموال مسروقه می‌پردازند و اتباع بیگانه غیرمجاز نیز در آن‌ها فعالیت می‌کنند.
این مقام قضایی با اشاره به اینکه همه کارگاه‌های ضایعاتی باید مکلف به ثبت نام در سامانه ثبت معاملات شوند، اظهار داشت: با کمک بخش خصوصی باید برای ساماندهی دوره گرد‌هایی که پسماند‌ها را جمع آوری می‌کنند اقدام شود و قطعا با این فعالیت‌ها شاهد کاهش سرقت‌ها نیز خواهیم بود.
قویدل گفت: از طریق کمیته اطلاع‌رسانی نیز می‌توان همه اقدامات را رسانه‌ای کرد تا هم عموم مردم در جریان روند کار قرار گیرند و هم بتوانند تخلفات را گزارش کنند، البته همزمان در نیروی انتظامی نیز بایستی تیمی متخصص تشکیل شود چراکه در اغلب کارگاه‌های ضایعاتی معتادان متجاهر فعالیت می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه در طرح مذکور لازم است نمایندگان حقوقی ادارات مرتبط ورود کنند و در تشکیل کمیته‌ها معرفی شوند، خاطرنشان کرد: همچنین ضروری است همه اطلاعات دستگاه‌ها به ویژه فهرست کارگاه‌های ضایعاتی توسط شهرداری به روز رسانی شود و ظرف مدت تعیین شده و برابر مصوبات شورای پیشگیری از وقوع جرم و نیز کمیسیون مبارزه با سرقت استانداری، همه مسئولان مربوطه با توجه به وظایف و اختیارات قانونی، نسبت به اجرای دقیق طرح همکاری و گزارش کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مرکز پژوهش‌ها نباید باشگاه احزاب و جریان‌های سیاسی باشد و علیه دیگران بیانیه صادر کند

آخرین خبر مدیرعامل تامین‌اجتماعی از حقوق بازنشستگان/ میزان افزایش حقوق‌ها کاهش می‌یابد؟

همسان‌سازی حقوق باید برای حقوق بگیران و بازنشستگان انجام شود / یارانه معشیتی باید به همه اقشار مردم پرداخت شود

پخش فیلم سینمایی آن 23 نفر جمعه از شبکه دو سیما

اعضای شبکه اراذل و اوباش مرتبط با سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی دستگیر شدند

انتقال درون جامعه ای ویروس آبله میمون اتفاق افتاده است

گمانه زنی روزنامه جمهوری درباره غیبت معنادار وزیر صمت در نمایشگاه خودرو

اصلاح وضعیت پوشش و حجاب کارمندان آغاز شد

کرونا تقریبا در کل دنیا کنترل شده است

آسیب‌شناسی جریان اصلاحات هنوز به جمع‌بندی و حصول راهکار نرسیده است/ ابقای رؤسای کمیته‌های جبهه اصلاحات

پربازدید ها

نماینده جیرفت و عنبرآباد: قالیباف رای می آورد

روزنامه اصولگرا: قرار است چه اتفاقی بیفتد که رئیس جمهور می گوید آبرویم را برای جراحی اقتصادی در دست گرفته ام؟

فرهیختگان: منظور رئیسی از تصمیم سخت گران شدن بنزین نبوده است

آیا قانون انتخابات مجلس و شوراها تغییر می کند؟

همچنان برخی مسئولان و فعالان سیاسی تاثیر منفی تحریم‌ها را انکار می‌کنند / هرگونه اصلاح ساختار در بخش اقتصاد بدون اصلاح ساختار در بخش سیاسی کارآمد نیست

ابعاد ترور سردار شهید «صیادخدایی» در دست بررسی است / گروهی که مسئولیت ترور را به عهده دارد، بهای سنگینی خواهد پرداخت

تسنیم: برخلاف خبر الجزیره رهبری سخنی از سازش نگفتند

آسیب‌شناسی جریان اصلاحات هنوز به جمع‌بندی و حصول راهکار نرسیده است/ ابقای رؤسای کمیته‌های جبهه اصلاحات

مرکز پژوهش‌ها نباید باشگاه احزاب و جریان‌های سیاسی باشد و علیه دیگران بیانیه صادر کند

همسان‌سازی حقوق باید برای حقوق بگیران و بازنشستگان انجام شود / یارانه معشیتی باید به همه اقشار مردم پرداخت شود

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۲ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۷ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)