کد خبر: ۴۲۲۶۹
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۸
ارسال به دوستان
ذخیره
وزیر پیشنهادی نفت گفت: رویکرد فعالی برای دور زدن و بی اثر کردن تحریم ها در پیش گرفته و با استفاده از روش های موجود و سایر روش ها اقدامات مهمی را برای فروش نفت پیاده کرده و در این راه از ظرفیت تمام دستگاه های اجرایی استفاده می شود. اوجی تأکید کرد که از ظرفیت بخش خصوصی و تمام دستگاه های اجرایی در فروش نفت استفاده خواهد شد و همچنین روش تهاتر نفت با کالا و سرمایه گذاری در کشور هم وجود دارد.

اوجی، وزیر پیشنهادی نفت: تهاتر نفت با کالا یا سرمایه‌گذاری خارجی در کشور را پیگیری می‌کنم

وزیر پیشنهادی نفت گفت: رویکرد فعالی برای دور زدن و بی اثر کردن تحریم‌ها در پیش گرفته و با استفاده از روش‌های موجود و سایر روش‌ها اقدامات مهمی را برای فروش نفت پیاده کرده و در این راه از ظرفیت تمام دستگاه‌های اجرایی استفاده می‌شود.
به گزارش «انتخاب»، جواد اوجی در جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) مجلس برنامه‌های خود جهت تصدی وزارت نفت را تشریح کرد.
اوجی در ابتدا به صحبت‌های نادران نماینده تهران مبنی بر اینکه درباره اموالش خلاف واقع سخن گفته، پاسخ داد و گفت: لازم است درباره مسئله‌ای که آقای نادران درباره اموال شخصی ام بیان کرد و همچنین مواردی در فضای مجازی مطرح شده پاسخ دهم؛ در پیشگاه خداوند و شما نمایندگان اعلام می‌کنم که آنچه به عنوان دارایی ام به آقای رئیسی اعلام کردم، همان است پس اگر غیر از آن هر گونه دارایی در این کره خاکی به من نسبت داده شده آن را به نام همان افرادی می‌زنم که چنین ادعایی می‌کنند.
وی با اشاره به سابقه حضورش در صنعت نفت گفت: ۲۵ سال در وزارت نفت بودم و چند سالی در ستاد اجرایی و اکنون در بنیاد مستضعفان هستم. همواره پاکدست بودم و البته فسادستیزم.
اوجی افزود: به یاری خداوند و کمک نمایندگان ریشه فساد را از وزارت نفت می‌کنیم و به همین دلیل است که باز هم می‌گویم هر گونه اموالی به غیر از متعلقاتم که پیش از این اعلام کرده ام، به نام بنده اعلام شود سندش را به نام مدعیان می‌زنم و متعلق به آن‌ها است.
وزیر پیشنهادی نفت در ادامه، صنعت نفت را یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های اقتصادی کشور خواند و گفت: بالا بودن سهم بیش از ۹۰ درصد در تأمین انرژی کشور و سهم عمومی در تولید ناخالص ملی و همچنین نقش قابل توجه صنعت نفت در اقتصاد کشور مهم است. در شرایط تحریمی صنعت نفت در خط مقدم جبهه اقتصادی بوده و عرصه‌های فروش نفت، فراورده‌های نفتی، محصولات پتروشیمی و جذب سرمایه گذاری خارجی در این صنعت عرصه جهاد روزمره ما با استکبار جهانی است. البته این صنعت در جنگ تمام عیار اقتصادی در بخش‌های مختلف خود دچار چالش‌ها و آسیب‌هایی شده که به خاطر مشکلات مزمن ساختاری، بی تدبیری‌ها و ناکارآمدی‌ها و فشار ناشی از تحریم‌های ظالمانه دشمن بوده است که از حالت متعارف خارج شده لذا اصلاح شرایط و بازگرداندن لوکوموتیو صنعت نفت به ریل مناسب به تحول از طریق اتخاذ تصمیمات جهادی و اعمال جراحی در سطوح مختلف وزارت نفت نیاز دارد.
وی افزود: غیر از این مسیر تحول، راهکار دیگری برای برون رفت از وضعیت فعلی باقی نمانده است. ملت ایران هیچ گاه از ابزار جهادی و راهکار‌ها خالی نبوده است. ما برای رفع مشکلات در کنار توکل به خدا به مدیریت جهادی و اعتقاد به اصل «ما می‌توانیم» نیاز داریم. ظرفیت‌های فراوانی در کشور در کنار جوانان انقلابی و استفاده از توان بخش خصوصی نیاز دارد.
اوجی با تشریح مشکلات فراروی صنعت نفت گفت: فروش نفت و میعانات نفتی و گاز به شدت کاهش پیدا کرده، علاوه بر آن توسعه میادین مشترک و بهره برداری حداکثری از میادین از چالش‌های صنعت نفت است که در این چند سال کم شده است. بازسازی و نوسازی تجهیزات صنعت نفت امری بسیار مهم است. نرم عمر تأسیسات نفتی در دنیا ۲۵ سال بوده که در کشور ما از ۵۰ سال هم عبور کرده است.
وزیر پیشنهادی نفت توجه جدی و ساماندهی نیروی انسانی صنعت نفت را به عنوان امری مهم برشمرد و گفت که پیگیری گازرسانی به روستاها، توجه جدی به مسئولیت اجتماعی به خصوص در مناطق محروم، توسعه صنعت نفت به صورت همه جانبه و مبارزه با فساد از دیگر مشکلات پیش روی این صنعت است. با کمک شما نمایندگان ریشه‌های فساد در وزارت نفت را می‌کنیم.
وی حمایت از ساخت داخل، ارتقا و عصربخشی دانشگاه صنعت نفت و استفاده از دانشگاه و پژوهشگاه را امری مهم خواند و گفت که رویکرد اصلی ما برای اداره وزارت نفت توجه به همین دغدغه‌ها و حل همین مشکلات و همچنین اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است.
اوجی گفت: نباید دستاورد‌ها و افتخارات و زحمت پرسنل خدوم صنعت نفت در طی سال‌های گذشته برای تأمین انرژی کشور، توسعه گازرسانی و تولید محصولات پتروشیمی در بحران جنگ اقتصادی را نادیده گرفت، اما با توجه به چالش‌ها باید رویکرد‌های مناسبی را اتخاذ کرد. اهم اهدافم تلاش برای مقابله با تحریم‌ها و فروش حداکثری نفت خام و میعانات است که بعد از اعمال تحریم‌های ظالمانه آمریکا میزان صادرات نفت خام و میعانات به صورت قابل توجهی کاهش یافت و رقبا بخشی از بازار‌های صادراتی ما را تصاحب کردند.
وزیر پیشنهادی نفت ادامه داد: برای برون رفت از تحریم‌ها و احیای بازار‌های از دست رفته مستلزم اقدامات جهادی و حرفه‌ای هستیم که با حمایت مجلس و دولت عبور از این شرایط امکان پذیر است.
وی افزود: باید به این موضوع پرداخت که برای مقابله با تحریم‌ها باید رویکرد فعال در پیش گرفت یا اینکه با موضع انفعالی منتظر اقدامات محافل سیاسی و بین المللی بود. همچنین بر روی دشمن برای رفع تحریم‌ها حساب کرد یا به توانمندی خودمان برای بی اثر کردن تحریم‌ها تکیه کنیم؛ اطمینان می‌دهم با استفاده از توان نیرو‌های توانمند و پتانسیل نیرو‌های خدوم، رویکرد فعال برای دور زدن و بی اثر کردن تحریم‌ها در پیش می‌گیریم. همچنین از روش‌های موجود و سایر روش‌ها اقدامات مهمی را برای فروش نفت انجام خواهیم داد.
اوجی تأکید کرد که از ظرفیت بخش خصوصی و تمام دستگاه‌های اجرایی در فروش نفت استفاده خواهد شد و همچنین روش تهاتر نفت با کالا و سرمایه گذاری در کشور هم وجود دارد.
وی گفت: ان شاءالله بازار‌های جدید نفت را شناسایی خواهیم کرد. برای انجام و تحقق این امور نیازمند اصلاح بودجه ۱۴۰۰ هستیم که در صورت اعتماد به بنده، متمم آن را در اسرع وقت به مجلس تقدیم خواهم کرد.
وی با تأکید بر «اراده فروش نفت و استفاده از همه ظرفیت‌های وزارت نفت» گفت: چهار مجموعه در این حوزه بیش از ۶۰ سال قدمت دارند. به فضل الهی تحریم‌ها را دور خواهیم زد. بشود روزی که شما از من بخواهید فروش نفت را متوقف و خام فروشی را تعطیل کنیم.
اوجی خطاب به نمایندگان مجلس تعیین تکلیف توسعه و تولید حداکثری از میادین مشترک نفتی و گازی در کشور‌های همسایه را وعده داد.
وزیر پیشنهادی نفت دولت سیزدهم تصریح کرد: یکی دیگر از برنامه‌هایم، جمع‌آوری گاز‌های همراه میادین نفتی و جلوگیری از گازسوزی و استفاده بهینه از آن است. پایداری سوخت مورد نیاز نیروگاه‌های کشور با همکاری وزارت نفت و پیگیری گازرسانی به مناطق روستایی مورد توجه ما خواهد بود. روزی که به شرکت ملی گاز آمدم ۷ هزار روستا گازرسانی شده بود. ۴ سال بعد ۱۵ هزار روستا به امکانات گازی داشتیم و ۴۰ هزار روستا در دستور کار داشتیم.
اوجی با اشاره به اصلاح الگوی مصرف و کاهش شدت انرژی ادامه داد: سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف نقشه راه خواهد بود. چاره‌ای جز این مهم نداریم. باید اصلاح تعرفه‌گذاری پلکانی افزایشی بر مشترکین پر مصرف در پیش بگیریم. برای اجرای این قانون باید نظام استاندارد اعلام شود و سیاست‌های تشویقی کاهش شدت انرژی را از طریق سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت پی خواهیم گرفت.
وی با اشاره به ضرورت کاهش خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده صنایع پایین دستی گفت: یکی از راه‌های دور زدن تحریم‌ها تبدیل نفت خام به فراورده است. فروش فراورده‌ها مشکل کمتری دارد. در برنامه من، اجرای طرح‌های ارتقای کمی و کیفی پالایشگاه‌های کشور با هدف افزایش تولید محصولات باارزش بالاتر به ویژه تأمین خوراک صنایع پتروشیمی وجود دارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

 ۴ میلیون و ۲۱۱ هزار سهم در بورس کرمان معامله شد

سیلاب ۱۳۱ میلیارد تومان به راه‌های شمال کرمان خسارت وارد کرد / ماشین‌آلات فرسوده راهداری کار را دشوار کرده است

حقوق سربازان زیاد می شود/ کف دریافتی ۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان

ابلاغ دستور رئیس جمهور برای تداوم احداث سیل‌بند جیرفت

واریز سود سهام عدالت تا پایان سال

با هرگونه ترک فعل در رسیدگی به سیل‌زدگان برخورد می‌شود / حریم رودخانه‌ها از هرگونه مستحدثات پاکسازی شود

9 مصدوم و یک کشته در سانحه خودرو حامل اتباع بیگانه

احتمال برگزاری بازی ایران-عراق، بدون تماشاگر!

در حال ورود به موج جدید کرونا هستیم/ همه افراد بالای ۱۸ سال برای دریافت نوبت سوم واکسن اقدام کنند

قاتل خاموش جان دختر بچه 7 ساله کرمانی را گرفت

پربازدید ها

‌می‌خواهیم وزرا را استیضاح کنیم، اما اصلا اجازه نمی‌دهند/ می‌گویند اول دولت است/ دو سال دیگر هم می‌گویند آخر دولت است/عمده عزل و نصب‌ها به دلیل آشنایی، رفاقت و انتساب به طیف خاص آقای رئیس جمهور است/ دولت کارش بلد نیست و برنامه‌ای ندارد

از دیروز که بحث احتمال مذاکره مستقیم با آمریکا مطرح شده هیچ کس اعلام نکرده که کفن می‌پوشد و به خیابان می‌آید

نقدها به سفر رئیس جمهور به روسیه، نقد رئیسی نیست

طرح صیانت در سکوت خبری در حال تبدیل به قانون است؟

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۲ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۵ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)