کد خبر: ۴۲۳۲۹
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۶
ارسال به دوستان
ذخیره
وزیر علوم در کنفرانس ریاضی ایران به میزبانی دانشگاه شهید باهنر کرمان:
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در این دوره حمایت ویژه‌ای از دیپلماسی علمی خواهیم داشت و در بودجه سال آینده تلاش می‌شود ردیف ویژه‌ای برای تحقق مرجعیت علمی و دیپلماسی قرار گیرد.

وزیر علوم: دولت سیزدهم اهتمام ویژه‌ به دیپلماسی علمی دارد/کاهش تمایل ورود به رشته‌های علوم پایه

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در این دوره حمایت ویژه‌ای از دیپلماسی علمی خواهیم داشت و در بودجه سال آینده تلاش می‌شود ردیف ویژه‌ای برای تحقق مرجعیت علمی و دیپلماسی قرار گیرد.
به گزارش گفتار نو، دکتر محمدعلی زلفی‌گل که روز دوشنبه به صورت مجازی در مراسم گشایش پنجاه و دومین کنفرانس ریاضی ایران به میزبانی دانشگاه شهید باهنر کرمان صحبت می‌کرد افزود: وقتی از مجله‌ای بین‌المللی حمایت کنیم و آن مجله تحت نمایه پایگاه‌های معتبر بین المللی قرار گیرد دانشمندان کشور‌های دیگر هم در این مجلات ما حضور خواهند یافت.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: اگر توان و درایت حمایت ویژه از انجمن‌های علمی کشور را داشته باشیم می‌توانیم مجلات علمی خود را تحت نمایه‌های بین المللی در بیاوریم و شرایطی را ایجاد کنیم تا آن‌ها در زمین ما بازی کنند.
دیپلماسی موفق دانشمندان ریاضی کشور
وی در ادامه با اشاره به توانمندی‌ها و دیپلماسی موفق دانشمندان ریاضی ایران در عرصه جهانی افزود: با این دیپلماسی علمی که در بین دانشمندان رشته ریاضی و سایر کشور‌ها وجود دارد خوشبختانه تحققق این هدف دست یافتنی است و انجمن و دانشمندان ریاضی ما می‌توانند الگو برای سایر رشته‌ها باشند.
وزیر علوم گفت: تلاش خواهیم کرد در آیین‌نامه‌ها ارتقا، ترفیع و نظام سنجشی و انگیزشی امتیازات ویژه‌ای را برای کسانی که در زمینه دیپلماسی علمی فعالیت می‌کنند قائل شویم و شرایطی را ایجاد خواهیم کرد تا حداقل هر عضو هیات علمی با یک گروه تحقیقاتی بین المللی مشارکت علمی داشته باشد.
زلفی‌گل در ادامه از بزرگان عرصه دانش ریاضی کشور درخواست کرد که دانشجویان را تشویق کنند تا در مشارکت بین المللی نقش آفرینی داشته باشند و افزود: برای تحقق بیشتر دیپلماسی علمی، در دانشگاه‌ها باید آیین نامه‌هایی تدوین شود تا این مهم به تعاملات علمی و بین المللی سرعت ببخشد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: معتقدم علم زمانی اثربخش خواهد بود و ارزش پیدا می‌کند که به دانش بشری تبدیل شود و تعاملات دهنده و گیرنده داشته باشد.

در دیپلماسی علمی از کشور‌های همسایه غافل نشویم
وی با بیان اینکه مشکلی که در دیپلماسی علمی فعلی کشور وجود دارد این است که نظام سنجشی و انگیزشی ما دانشمندان را بیشتر با کشور‌های پیشرفته ترغیب می‌کند تاکید کرد:، اما ما نباید در قبال کشور‌های همسایه نیز بی تفاوت باشیم و باید با کشور‌های همسایه که بیش از ۶۳۰ میلیون جمعیت دارند، تعامل علمی دهنده و گیرنده داشته باشیم و در سیاست گذاری‌ها برنامه‌های این مهم دیده خواهد شد.
زلفی‌گل تصریح کرد: تعامل علمی با کشور‌های همسایه به این دلیل مهم است که تعاملات دانشی و کالایی سبب می‌شود جنگ، درگیری و ناملایمات بین این کشور‌ها صورت نگیرد و منافع آن‌ها به هم گره بخورد؛ در دیپلماسی علمی کشور‌های همسایه را به خاطر امنیت و پیشرفت خودمان دریابیم.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه خوشبختانه رشته ریاضی در رتبه بندی سایماگو (گروهی پژوهشی در دانشگاه گرانادا در اسپانیا) رتبه عالی دارد افزود: ایران در ریاضی کاربردی در سایماگو رتبه ۱۶ و در محاسبات ریاضی رتبه ۱۲ را دارد.
وی خاطرنشان کرد: سال آینده سال علوم پایه است و انتظارم از انجمن علوم ریاضی این است که در سال آینده سرآمد باشد؛ ما هم در وزارت علوم در حد مقدورات حمایت‌های ویژه‌ای خواهیم داشت.
زلفی گل گفت: نکته جالبی در دیپلماسی علمی دانشمندان، دانش پژوهان و دانشجویان علم ریاضی قابل رویت است که دیپلماسی علمی آنان کاملا منطقی، جامع الاطراف و متوازن است.
به گفته وی براساس آمار پایگاه استنادی علوم جهان تاکنون در رشته ریاضی ۶۳ هزار و ۷۷۶ سند علمی منتشر شده؛ آثار علمی منتشر شده از این تعداد دانشمند باورنکردی است.
وی با بیان اینکه بسیاری از مقالات در رشته ریاضی در مجلات باکیفیت منتشر شده است تصریح کرد: خوشبختانه دانشگاه‌های کشور با تعداد سند‌هایی که در ابعاد بین المللی در این رشته منتشر کرده‌اند باعث افتخار هستند که در صدر آن‌ها دانشگاه امیرکبیر با ۴ هزار و ۷۷۱ سند علمی و بعد دانشگاه آزاد، دانشگاه شریف و علم و صنعت قرار دارند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه زحمت دانشمندان ریاضی باید سرلوحه برای دیگر رشته‌ها قرار گیرد و نکته مهم آن‌ها دیپلماسی علمی است گفت: باور نکردنی است که در حوزه اسناد علمی منتشر شده در رشته ریاضی با انواع و اقسام کشور‌های جهان مشارکت علمی شایسته‌ای و حدود ۲ هزار مقاله علمی مشترک با کاندا، چین و انگلستان داشته ایم.
زلفی گل افزود: در رشته ریاضی هم به صورت دهنده و گیرنده در کشور‌های همسایه ارتباطات و دیپلماسی علمی خوبی وجود دارد.

کاهش تمایل ورود به رشته‌های علوم پایه
وزیر علوم در ادامه به مشکل توزیع نامتوازن استعداد‌ها در کشور اشاره کرد و گفت: تمایل دانشجویان و داوطلبان برای ورود به رشته‌های علوم پایه کاهش یافته و این می‌تواند در آینده بسیار زیان بار باشد.
وی تاکید کرد: در برنامه‌ای که به مجلس شورای اسلامی ارائه شد این مهم را گنجاندیم و در مراجع ذیصلاح نیز پیگیری می‌شود، زیرا تقویت علوم پایه و علوم انسانی نیاز به برنامه فرابخشی دارد.
آیین گشایش پنجاه و دومین کنفرانس ریاضی ایران روز دوشنبه در محل دانشکده ریاضی و کامپیوتر دانشگاه شهید باهنر کرمان به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.
پنجاه و دومین کنفرانس ریاضی ایران به مدت چهار روز در دانشکده ریاضی و کامپیوتر دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار می‌شود.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

اقتصاد کشور به‌دلیل تورم به‌شدت ملتهب است/ توصیه من همیشه اتخاذ تصمیمات سخت بوده / باید راهی پیدا کرد که مانع از وقوع سیل شد/ من هیج زمانی را به اندازه امروز خطرناک نمی‌بینم

وزیر کشور حکم شعرباف را صادر کرد

۹۴ درصد افراد بالای ۶۰ سال، ۷۲ درصد افراد بالای ۱۸ سال و ۶۷.۵ درصد افراد بالای ۱۲ سال واکسینه شده اند

۱۸ استاندار در نوبت رأی اعتماد/ وحیدی: انتخاب استانداران طولی نمی‌کشد

زلزله در زرند/ تماس تلفنی وزیر کشور با استاندارکرمان در پی وقوع زلزله در یزدانشهر زرند/ فرماندار زرند به گفتارنو: اعزام تیم‌های ارزیاب به نقاط مختلف شهرستان

انتظارات از دولت باید منطقی باشد/ دولت جدید تغییرات را سریعتر انجام دهد/ برای مذاکره عجله‌ای نداریم

واکسیناسیون بیش از ۵۰ درصد دانش آموزان استان کرمان

افشای جزئیاتی از یک قتل ناموسی در رفسنجان

اولین نمایشگاه بزرگ کتاب گل‌گهر از سه‌شنبه آغاز بکار می‌کند

بولتن تصویری اخبار روزانه- بیست و یکم مهرماه

پربازدید ها

زلزله در زرند/ تماس تلفنی وزیر کشور با استاندارکرمان در پی وقوع زلزله در یزدانشهر زرند/ فرماندار زرند به گفتارنو: اعزام تیم‌های ارزیاب به نقاط مختلف شهرستان

افشای جزئیاتی از یک قتل ناموسی در رفسنجان

وزیر کشور حکم شعرباف را صادر کرد

واکسیناسیون بیش از ۵۰ درصد دانش آموزان استان کرمان

۹۴ درصد افراد بالای ۶۰ سال، ۷۲ درصد افراد بالای ۱۸ سال و ۶۷.۵ درصد افراد بالای ۱۲ سال واکسینه شده اند

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)