کد خبر: ۴۲۳۲۹
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۶
ارسال به دوستان
ذخیره
وزیر علوم در کنفرانس ریاضی ایران به میزبانی دانشگاه شهید باهنر کرمان:
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در این دوره حمایت ویژه‌ای از دیپلماسی علمی خواهیم داشت و در بودجه سال آینده تلاش می‌شود ردیف ویژه‌ای برای تحقق مرجعیت علمی و دیپلماسی قرار گیرد.

وزیر علوم: دولت سیزدهم اهتمام ویژه‌ به دیپلماسی علمی دارد/کاهش تمایل ورود به رشته‌های علوم پایه

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در این دوره حمایت ویژه‌ای از دیپلماسی علمی خواهیم داشت و در بودجه سال آینده تلاش می‌شود ردیف ویژه‌ای برای تحقق مرجعیت علمی و دیپلماسی قرار گیرد.
به گزارش گفتار نو، دکتر محمدعلی زلفی‌گل که روز دوشنبه به صورت مجازی در مراسم گشایش پنجاه و دومین کنفرانس ریاضی ایران به میزبانی دانشگاه شهید باهنر کرمان صحبت می‌کرد افزود: وقتی از مجله‌ای بین‌المللی حمایت کنیم و آن مجله تحت نمایه پایگاه‌های معتبر بین المللی قرار گیرد دانشمندان کشور‌های دیگر هم در این مجلات ما حضور خواهند یافت.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: اگر توان و درایت حمایت ویژه از انجمن‌های علمی کشور را داشته باشیم می‌توانیم مجلات علمی خود را تحت نمایه‌های بین المللی در بیاوریم و شرایطی را ایجاد کنیم تا آن‌ها در زمین ما بازی کنند.
دیپلماسی موفق دانشمندان ریاضی کشور
وی در ادامه با اشاره به توانمندی‌ها و دیپلماسی موفق دانشمندان ریاضی ایران در عرصه جهانی افزود: با این دیپلماسی علمی که در بین دانشمندان رشته ریاضی و سایر کشور‌ها وجود دارد خوشبختانه تحققق این هدف دست یافتنی است و انجمن و دانشمندان ریاضی ما می‌توانند الگو برای سایر رشته‌ها باشند.
وزیر علوم گفت: تلاش خواهیم کرد در آیین‌نامه‌ها ارتقا، ترفیع و نظام سنجشی و انگیزشی امتیازات ویژه‌ای را برای کسانی که در زمینه دیپلماسی علمی فعالیت می‌کنند قائل شویم و شرایطی را ایجاد خواهیم کرد تا حداقل هر عضو هیات علمی با یک گروه تحقیقاتی بین المللی مشارکت علمی داشته باشد.
زلفی‌گل در ادامه از بزرگان عرصه دانش ریاضی کشور درخواست کرد که دانشجویان را تشویق کنند تا در مشارکت بین المللی نقش آفرینی داشته باشند و افزود: برای تحقق بیشتر دیپلماسی علمی، در دانشگاه‌ها باید آیین نامه‌هایی تدوین شود تا این مهم به تعاملات علمی و بین المللی سرعت ببخشد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: معتقدم علم زمانی اثربخش خواهد بود و ارزش پیدا می‌کند که به دانش بشری تبدیل شود و تعاملات دهنده و گیرنده داشته باشد.

در دیپلماسی علمی از کشور‌های همسایه غافل نشویم
وی با بیان اینکه مشکلی که در دیپلماسی علمی فعلی کشور وجود دارد این است که نظام سنجشی و انگیزشی ما دانشمندان را بیشتر با کشور‌های پیشرفته ترغیب می‌کند تاکید کرد:، اما ما نباید در قبال کشور‌های همسایه نیز بی تفاوت باشیم و باید با کشور‌های همسایه که بیش از ۶۳۰ میلیون جمعیت دارند، تعامل علمی دهنده و گیرنده داشته باشیم و در سیاست گذاری‌ها برنامه‌های این مهم دیده خواهد شد.
زلفی‌گل تصریح کرد: تعامل علمی با کشور‌های همسایه به این دلیل مهم است که تعاملات دانشی و کالایی سبب می‌شود جنگ، درگیری و ناملایمات بین این کشور‌ها صورت نگیرد و منافع آن‌ها به هم گره بخورد؛ در دیپلماسی علمی کشور‌های همسایه را به خاطر امنیت و پیشرفت خودمان دریابیم.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه خوشبختانه رشته ریاضی در رتبه بندی سایماگو (گروهی پژوهشی در دانشگاه گرانادا در اسپانیا) رتبه عالی دارد افزود: ایران در ریاضی کاربردی در سایماگو رتبه ۱۶ و در محاسبات ریاضی رتبه ۱۲ را دارد.
وی خاطرنشان کرد: سال آینده سال علوم پایه است و انتظارم از انجمن علوم ریاضی این است که در سال آینده سرآمد باشد؛ ما هم در وزارت علوم در حد مقدورات حمایت‌های ویژه‌ای خواهیم داشت.
زلفی گل گفت: نکته جالبی در دیپلماسی علمی دانشمندان، دانش پژوهان و دانشجویان علم ریاضی قابل رویت است که دیپلماسی علمی آنان کاملا منطقی، جامع الاطراف و متوازن است.
به گفته وی براساس آمار پایگاه استنادی علوم جهان تاکنون در رشته ریاضی ۶۳ هزار و ۷۷۶ سند علمی منتشر شده؛ آثار علمی منتشر شده از این تعداد دانشمند باورنکردی است.
وی با بیان اینکه بسیاری از مقالات در رشته ریاضی در مجلات باکیفیت منتشر شده است تصریح کرد: خوشبختانه دانشگاه‌های کشور با تعداد سند‌هایی که در ابعاد بین المللی در این رشته منتشر کرده‌اند باعث افتخار هستند که در صدر آن‌ها دانشگاه امیرکبیر با ۴ هزار و ۷۷۱ سند علمی و بعد دانشگاه آزاد، دانشگاه شریف و علم و صنعت قرار دارند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه زحمت دانشمندان ریاضی باید سرلوحه برای دیگر رشته‌ها قرار گیرد و نکته مهم آن‌ها دیپلماسی علمی است گفت: باور نکردنی است که در حوزه اسناد علمی منتشر شده در رشته ریاضی با انواع و اقسام کشور‌های جهان مشارکت علمی شایسته‌ای و حدود ۲ هزار مقاله علمی مشترک با کاندا، چین و انگلستان داشته ایم.
زلفی گل افزود: در رشته ریاضی هم به صورت دهنده و گیرنده در کشور‌های همسایه ارتباطات و دیپلماسی علمی خوبی وجود دارد.

کاهش تمایل ورود به رشته‌های علوم پایه
وزیر علوم در ادامه به مشکل توزیع نامتوازن استعداد‌ها در کشور اشاره کرد و گفت: تمایل دانشجویان و داوطلبان برای ورود به رشته‌های علوم پایه کاهش یافته و این می‌تواند در آینده بسیار زیان بار باشد.
وی تاکید کرد: در برنامه‌ای که به مجلس شورای اسلامی ارائه شد این مهم را گنجاندیم و در مراجع ذیصلاح نیز پیگیری می‌شود، زیرا تقویت علوم پایه و علوم انسانی نیاز به برنامه فرابخشی دارد.
آیین گشایش پنجاه و دومین کنفرانس ریاضی ایران روز دوشنبه در محل دانشکده ریاضی و کامپیوتر دانشگاه شهید باهنر کرمان به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.
پنجاه و دومین کنفرانس ریاضی ایران به مدت چهار روز در دانشکده ریاضی و کامپیوتر دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار می‌شود.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دیپلمات های اروپایی: پیشنهادهای ایران باعث ناامیدی شده/ انریکه مورا: چهارشنبه یا پنجشنبه آینده به مذاکرات باز می‌گردیم

گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌هاست نه مذاکره هسته‌ای/ موضوع استاندار سریع‌تر تعیین تکلیف شود

جزئیات رنگ بندی جدید کرونایی کشور/ صفر شدن مرگ و میر در 13 استان کشور

واژگونی اتوبوس «اصفهان به بندرعباس» یک کشته و ۵ مجروح بر جا گذاشت

کلاهبرداری از دانش آموزان با شگرد کلاس‌های خصوصی مجازی

سایت نزدیک به قالیباف: انتخاب محمد به جای قاسمی با انتقاداتی از درون جریان اصولگرایی همراه خواهد بود

هیچ ملّتی بدون تحمّل بسیاری از سختی‌ها، به جایی نمی رسد/ ان‌شاءالله تحمّل این سختی‌ها، ملّت ایران را به اوج خواهد رساند

بیانیه جبهه اصلاحات درباره بحران آب در اصفهان

تحلیل پسر شهید بهشتی از جمله حزب معبد من است

تجدید ساختار حزب و تشکیل دولت سایه در دستور کار حزب کارگزاران

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)