کد خبر: ۴۲۳۲۹
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۶
ارسال به دوستان
ذخیره
وزیر علوم در کنفرانس ریاضی ایران به میزبانی دانشگاه شهید باهنر کرمان:
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در این دوره حمایت ویژه‌ای از دیپلماسی علمی خواهیم داشت و در بودجه سال آینده تلاش می‌شود ردیف ویژه‌ای برای تحقق مرجعیت علمی و دیپلماسی قرار گیرد.

وزیر علوم: دولت سیزدهم اهتمام ویژه‌ به دیپلماسی علمی دارد/کاهش تمایل ورود به رشته‌های علوم پایه

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در این دوره حمایت ویژه‌ای از دیپلماسی علمی خواهیم داشت و در بودجه سال آینده تلاش می‌شود ردیف ویژه‌ای برای تحقق مرجعیت علمی و دیپلماسی قرار گیرد.
به گزارش گفتار نو، دکتر محمدعلی زلفی‌گل که روز دوشنبه به صورت مجازی در مراسم گشایش پنجاه و دومین کنفرانس ریاضی ایران به میزبانی دانشگاه شهید باهنر کرمان صحبت می‌کرد افزود: وقتی از مجله‌ای بین‌المللی حمایت کنیم و آن مجله تحت نمایه پایگاه‌های معتبر بین المللی قرار گیرد دانشمندان کشور‌های دیگر هم در این مجلات ما حضور خواهند یافت.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: اگر توان و درایت حمایت ویژه از انجمن‌های علمی کشور را داشته باشیم می‌توانیم مجلات علمی خود را تحت نمایه‌های بین المللی در بیاوریم و شرایطی را ایجاد کنیم تا آن‌ها در زمین ما بازی کنند.
دیپلماسی موفق دانشمندان ریاضی کشور
وی در ادامه با اشاره به توانمندی‌ها و دیپلماسی موفق دانشمندان ریاضی ایران در عرصه جهانی افزود: با این دیپلماسی علمی که در بین دانشمندان رشته ریاضی و سایر کشور‌ها وجود دارد خوشبختانه تحققق این هدف دست یافتنی است و انجمن و دانشمندان ریاضی ما می‌توانند الگو برای سایر رشته‌ها باشند.
وزیر علوم گفت: تلاش خواهیم کرد در آیین‌نامه‌ها ارتقا، ترفیع و نظام سنجشی و انگیزشی امتیازات ویژه‌ای را برای کسانی که در زمینه دیپلماسی علمی فعالیت می‌کنند قائل شویم و شرایطی را ایجاد خواهیم کرد تا حداقل هر عضو هیات علمی با یک گروه تحقیقاتی بین المللی مشارکت علمی داشته باشد.
زلفی‌گل در ادامه از بزرگان عرصه دانش ریاضی کشور درخواست کرد که دانشجویان را تشویق کنند تا در مشارکت بین المللی نقش آفرینی داشته باشند و افزود: برای تحقق بیشتر دیپلماسی علمی، در دانشگاه‌ها باید آیین نامه‌هایی تدوین شود تا این مهم به تعاملات علمی و بین المللی سرعت ببخشد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: معتقدم علم زمانی اثربخش خواهد بود و ارزش پیدا می‌کند که به دانش بشری تبدیل شود و تعاملات دهنده و گیرنده داشته باشد.

در دیپلماسی علمی از کشور‌های همسایه غافل نشویم
وی با بیان اینکه مشکلی که در دیپلماسی علمی فعلی کشور وجود دارد این است که نظام سنجشی و انگیزشی ما دانشمندان را بیشتر با کشور‌های پیشرفته ترغیب می‌کند تاکید کرد:، اما ما نباید در قبال کشور‌های همسایه نیز بی تفاوت باشیم و باید با کشور‌های همسایه که بیش از ۶۳۰ میلیون جمعیت دارند، تعامل علمی دهنده و گیرنده داشته باشیم و در سیاست گذاری‌ها برنامه‌های این مهم دیده خواهد شد.
زلفی‌گل تصریح کرد: تعامل علمی با کشور‌های همسایه به این دلیل مهم است که تعاملات دانشی و کالایی سبب می‌شود جنگ، درگیری و ناملایمات بین این کشور‌ها صورت نگیرد و منافع آن‌ها به هم گره بخورد؛ در دیپلماسی علمی کشور‌های همسایه را به خاطر امنیت و پیشرفت خودمان دریابیم.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه خوشبختانه رشته ریاضی در رتبه بندی سایماگو (گروهی پژوهشی در دانشگاه گرانادا در اسپانیا) رتبه عالی دارد افزود: ایران در ریاضی کاربردی در سایماگو رتبه ۱۶ و در محاسبات ریاضی رتبه ۱۲ را دارد.
وی خاطرنشان کرد: سال آینده سال علوم پایه است و انتظارم از انجمن علوم ریاضی این است که در سال آینده سرآمد باشد؛ ما هم در وزارت علوم در حد مقدورات حمایت‌های ویژه‌ای خواهیم داشت.
زلفی گل گفت: نکته جالبی در دیپلماسی علمی دانشمندان، دانش پژوهان و دانشجویان علم ریاضی قابل رویت است که دیپلماسی علمی آنان کاملا منطقی، جامع الاطراف و متوازن است.
به گفته وی براساس آمار پایگاه استنادی علوم جهان تاکنون در رشته ریاضی ۶۳ هزار و ۷۷۶ سند علمی منتشر شده؛ آثار علمی منتشر شده از این تعداد دانشمند باورنکردی است.
وی با بیان اینکه بسیاری از مقالات در رشته ریاضی در مجلات باکیفیت منتشر شده است تصریح کرد: خوشبختانه دانشگاه‌های کشور با تعداد سند‌هایی که در ابعاد بین المللی در این رشته منتشر کرده‌اند باعث افتخار هستند که در صدر آن‌ها دانشگاه امیرکبیر با ۴ هزار و ۷۷۱ سند علمی و بعد دانشگاه آزاد، دانشگاه شریف و علم و صنعت قرار دارند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه زحمت دانشمندان ریاضی باید سرلوحه برای دیگر رشته‌ها قرار گیرد و نکته مهم آن‌ها دیپلماسی علمی است گفت: باور نکردنی است که در حوزه اسناد علمی منتشر شده در رشته ریاضی با انواع و اقسام کشور‌های جهان مشارکت علمی شایسته‌ای و حدود ۲ هزار مقاله علمی مشترک با کاندا، چین و انگلستان داشته ایم.
زلفی گل افزود: در رشته ریاضی هم به صورت دهنده و گیرنده در کشور‌های همسایه ارتباطات و دیپلماسی علمی خوبی وجود دارد.

کاهش تمایل ورود به رشته‌های علوم پایه
وزیر علوم در ادامه به مشکل توزیع نامتوازن استعداد‌ها در کشور اشاره کرد و گفت: تمایل دانشجویان و داوطلبان برای ورود به رشته‌های علوم پایه کاهش یافته و این می‌تواند در آینده بسیار زیان بار باشد.
وی تاکید کرد: در برنامه‌ای که به مجلس شورای اسلامی ارائه شد این مهم را گنجاندیم و در مراجع ذیصلاح نیز پیگیری می‌شود، زیرا تقویت علوم پایه و علوم انسانی نیاز به برنامه فرابخشی دارد.
آیین گشایش پنجاه و دومین کنفرانس ریاضی ایران روز دوشنبه در محل دانشکده ریاضی و کامپیوتر دانشگاه شهید باهنر کرمان به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.
پنجاه و دومین کنفرانس ریاضی ایران به مدت چهار روز در دانشکده ریاضی و کامپیوتر دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار می‌شود.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

نزاع مرگبار در رفسنجان / نزاع باغ پسته رفسنجان ده کشته داشت

63 بیمار کرونایی در کشور جان باختند / فقط ۳۵ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند

عوارض آزادراه‌ها به نرخ سابق بازگشت

اجتماع بزرگ عزاداران حسینی در  گل‌گهر برگزار شد

عزاداران حسینی حتما از ماسک استفاده کنند

مهمترین دغدغه ما برگزاری مراسم عزاداری در فضای باز و رعایت پروتکل‌هاست

سفر هیات دولت به کرمان باز هم لغو شد

محدودیت‌های ترافیکی تاسوعا و عاشورای حسینی در کرمان اعلام شد

تشدید نظارت دامپزشکی کرمان بر کشتار دام در ماه محرم

جاده مواصلاتی کرمان-راور-دیهوک از استانداردهای مناسب برخوردار نیست / ضرورت رفع نقاط حادثه خیز

پربازدید ها

چند ماده غذایی مفید برای کاهش درد

نزاع مرگبار در رفسنجان / نزاع باغ پسته رفسنجان ده کشته داشت

پیش‌بینی طوفان شن در کرمان / در هفته جاری با روند افزایش دما روبه رو هستیم

شرایط مناسبی از نظر کرونا نداریم/ تاسوعا و عاشورا مردم شیوه‌نامه‌ها را رعایت کنند

واژگونی وانت پیکان  6 کشته و زخمی بر جای گذاشت

رهایی کودک ۵ ساله از دست گروگانگیران

محدودیت‌های ترافیکی تاسوعا و عاشورای حسینی در کرمان اعلام شد

جاده مواصلاتی کرمان-راور-دیهوک از استانداردهای مناسب برخوردار نیست / ضرورت رفع نقاط حادثه خیز

کرمان همچنان در وضعیت قرمز کرونایی

تشدید نظارت دامپزشکی کرمان بر کشتار دام در ماه محرم

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۳ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۸ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)