کد خبر: ۴۲۳۴۹
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۵
ارسال به دوستان
ذخیره
دادستان عمومی و انقلاب کرمان در نشستی سه ساعته پای صحبت‌ها و درخواست‌های مطالبه‌گران، فعالان حوزه امر به معروف و نهی از منکر و گروه‌های جهادی نشست و برای حل مسائل مطرح شده در این زمینه قول مساعد داد و تاکید کرد که گردش آزاد اطلاعات و تحقق شفافیت در تمامی حوزه‌ها حق تمام شهروندان است.

این بار مطالبه‌گران گفتند و دادستان کرمان شنید 

دادستان عمومی و انقلاب کرمان در نشستی سه ساعته پای صحبت‌ها و درخواست‌های مطالبه‌گران، فعالان حوزه امر به معروف و نهی از منکر و گروه‌های جهادی نشست و برای حل مسائل مطرح شده در این زمینه قول مساعد داد و تاکید کرد که گردش آزاد اطلاعات و تحقق شفافیت در تمامی حوزه‌ها حق تمام شهروندان است.
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا و به نقل از روابط عمومی دادگستری استان کرمان، دادخدا سالاری در نشست مشترک با مطالبه گران و فعالان حوزه امر به معروف و نهی از منکر و گروه‌های جهادی افزود: در حوزه مطالبه گری باید به موضوعات کلان پرداخته و از پرداختن به مسائل جزئی خودداری کنیم، زیرا با حل مسائل کلان، موضوعات ریز و جزئی نیز حل شده و مردم از مزایای آن بهره مند می‌شوند.
وی تصریح کرد: خروجی نشست‌های تخصصی با مطالبه گران و گروه‌های جهادی، احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر است.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان از مطالبه گران و گروه‌های جهادی به عنوان همکار دستگاه قضایی، تسهیل گر امور قضایی و همکار در زمینه پیشگیری از جرم و مبارزه با جرایم یاد کرد و ادامه داد: دادستان بیش از ۴۰۰ شرح وظیفه قانونی دارد و به ازای هر وزارتخانه و مسئولیت‌های قانونی وزارتخانه و سازمان‌های دولتی بیش از ۱۰۰ ترک فعل متصور است.
ترک فعل به اندازه کافی مورد توجه قرار نگرفته
سالاری تصریح کرد: در کشور ما تاکنون موضوع ترک فعل به اندازه کافی مورد توجه قرار نگرفته و همواره برخی مدیرانی هستند که فساد دارند، اما برای ما مهم این است که با سند، مدرک، ادله، شواهد و قرائن بتوانیم این جرائم را ثابت کرده و با آن‌ها برخورد کنیم این در حالی است متاسفانه در ادوار گذشته به ترک فعل‌های آن‌ها وارد نشدیم در حالی که با توجه به مشکلات موجود در جامعه ترک فعل‌های مدیران مشهود است و نیاز به جمع آوری ادله و اسناد زیادی ندارد.
وی با تاکید بر این مطلب که بسیاری از مسائل از جمله موضوع بازار مرغ، نابسامانی‌های حوزه عفاف و حجاب و ... ناشی از ترک فعل مدیران مربوطه است که کمتر به آن‌ها پرداخته شده است، گفت: تمامی سازمان‌ها در بخش‌هایی از فعالیت‌های خود کوتاهی دارند و باید با تاکید بر رسیدگی به ترک فعل‌ها با این قصور برخورد کرده و از این مسیر زمینه ساماندهی و حل مشکلات مردم و جامعه فراهم شود.
مدعی العموم در مرکز استان کرمان یادآور شد: برای نخستین بار در استان کرمان مسئولانی در سطح معاون وزیر از باب ترک فعل در رابطه با مشکلات اقتصادی جامعه به دادسرا احضار شده اند تا نسبت به اجرای مسئولیت‌های خود در قبال استان کرمان توجه لازم را داشته باشد.
سالاری یادآور شد: علی رغم شدت و حدت برخورد‌های قضایی و انتظامی با پدیده مواد مخدر در استان کرمان در حال حاضر ۶۵ درصد مددجویان زندان‌ها مرتبط با این موضوع هستند و بیش از ۲۰ درصد آن‌ها نیز بازگشت مجدد به زندان دارند و این نشان می‌دهد که سایر سازمان‌ها به ساختار‌ها و وظایفی که داشته اند عمل نکرده اند و از این رو شاهد نا به سامانی‌های بیشتر و معضلات اجتماعی متعدد هستیم.
وی با تاکید بر این مطلب که معضلات اجتماعی تنها با برخور‌های کیفری و قضایی برطرف نمی‌شود، اظهارداشت: حلقه مفقوده ما که در تمام دنیا وجود دارد این است که مطبوعات وظایف پیشگیرانه دارند و متاسفانه مطبوعات ما از رسالت اصلی خود که گردش آزاد اطلاعات و ایجاد شفافیت بوده فاصله گرفته اند و بخش عمده کار آن‌ها به تبلیغات و آگهی‌ها اختصاص یافته است و البته متاسفانه در صورتی که مطبوعات به سمت ایجاد شفافیت و گردش آزاد اطلاعات حرکت کنند، برخی سازمان‌ها به عنوان تشویش اذهان عمومی و تهدید علیه امنیت جامعه اقدام به طرح شکایت علیه آن‌ها می‌کنند.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان تاکید کرد: رسانه‌ها باید به کارکرد اصلی خود برگردند و ضمن بیان نقد‌های منصفانه، راهکار‌های مد نظر برای برون رفت از مشکلات جامعه را نیز مطرح کنند و در انتشار اخبار نیز به جنبه پیشگیرانه آن‌ها توجه لازم را داشته باشند.
وی گفت: در قانون جدید آئین دادرسی کیفری به مطالبه گری رسانه‌ها و نهاد‌های مردمی توجه ویژه‌ای شده است و مطالبه گران اجتماعی می‌توانند درباره یک موضوع شکایت کرده و موضوع را به صورت قانونی پیگیری کنند.
دادستان کرمان رسیدگی به درخواست‌ها و دغدغه‌های مردمی را از اولویت‌های دستگاه قضایی برشمرد و گفت: در سال گذشته ۱۱ پرونده مربوط به ترک فعل در استان کرمان رسیدگی شده است که بخش زیادی از آن‌ها از طریق گزارشات مردمی و پیگیری‌های مطبوعات و صدا و سیما بوده است.
برخورد قضایی با ۱۲ مدیر متخلف در کرمان
سالاری با اشاره به برخورد قضایی با ۱۲ مدیر متخلف در سال جاری در کرمان، تصریح کرد: شناسایی تعدادی از این متهمان نیز با همراهی مردم انجام شده است و قطعا اثرگذاری لازم در سلامت جامعه و سیستم اداری را خواهد داشت.
وی به موضوع بام کرمان نیز اشاره و بیان کرد: پرونده مربوط به این بخش نیز بنا به درخواست‌های مردمی تشکیل شده است و با ورود سازمان بازرسی بخش‌هایی از قرارداد در راستای صرفه و صلاح شهرداری اصلاح شده، الزامات زیست محیطی مورد توجه قرار گرفته و در رابطه با تخریب‌های محیط زیستی نیز پرونده مربوطه در دست رسیدگی قرار دارد و به نتیجه خواهد رسید.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان اظهار داشت: تاکنون سه جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال و نیز چندین جلسه کارشناسی با محوریت شورای حفظ حقوق بیت المال درباره پروژه بام کرمان برگزار و اصلاحات مربوطه نیز انجام شده است.
سالاری با اشاره به کاستی‌های انجام شده برای مدیریت منابع آب در استان کرمان، گفت: در رابطه با موضوع انتقال آب در جنوب استان کرمان نیز پرونده مربوطه تشکیل شده است و متاسفانه در حوزه آب تمام جهت گیری‌ها به سمت انتقال آب است و حرکت مافیای آب نیز در انتقال آب به جای بهینه سازی استفاده از منابع آبی است و این در حالی است طبق گفته مسئولان آب و فاضلاب، ۳۵ درصد آب موجود به دلیل فرسودگی شبکه و سایر عوامل هدر می‌رود.
وی در ادامه گفت: برای نخستین بار در کشور، دادسرای کرمان به موضوع نظارت بر اقدامات شرکت‌های خصولتی و مافیای تولید وارد شده است و عاملان مافیای قدرت در این حوزه به سمت نظارت پذیری سوق داده شده اند.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان اظهارداشت: گردش آزاد اطلاعات حق هر شهروندی است و وجود رانت، مشکلات اقتصادی و فساد‌ها ناشی از نبود شفافیت است و آیت الله رئیسی طرح خوبی را ارائه کرده اند که در قالب آن در کنار ارائه هر طرح، فساد‌های احتمالی آن‌ها نیز مورد توجه قرار می‌گیرد.
وی درباره پرونده شهدای مراسم تشییع سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در کرمان نیز عنوان کرد: در رابطه با حقوق اولیای دم شهدای این حادثه تعیین تکلیف و مبالغ مربوطه پرداخت شده است و بخش دیگر پرونده در قصور انجام شده در برگزاری این مراسم نیز مفتوح است و منتظر نظرات کارشناسی هستیم.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کرمان نیز به نامه ۵۳ نهج البلاغه اشاره و بیان کرد: امام علی (ع) در این نامه به مالک اشتر فرموده اند که وقت زیادی از مسئولیت خود را برای شنیدن حرف مردم بگذار، با مردم در فضای عمومی بنشین، محافظان خود را کنار بگذار و حرف آن‌ها را بشنو تا فردی که می‌خواهد مطالبه‌ای کند، راحت و بدون لکنت صحبت کند.
حجت الاسلام محمدحسن مولا از همگامی دادستان کرمان در پاسخ و همراهی با مطالبه گران تقدیر کرد و گفت: از برخی از مسئولان گلایه داریم که چرا گروه‌های مطالبه گر ما باید با لکنت زبان حقوق خود و مردم را مطالبه کنند و چه اتفاقی رخ داده که صراحت لهجه از مطالبه گران متدین، شجاع و کاربلد تا حدودی گرفته شده است.
افراد متخلف نباید در راس امور باشند
وی تهدید، ارعاب و تطمیع و در نهایت بی نتیجه شدن مطالبه گری را مورد اشاره قرار داد و گفت: مدیری که تخلفات متعدد دارد، چرا باید در راس امور باشد و از پاسخگویی به مطالبه گران خودداری کند.
چرا برخی پرونده‌ها به نتیجه نمی‌رسد؟
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کرمان نیز با طرح این سئوال که چرا در دیار سردار سلیمانی باید شاهد تخلفات آشکار و محرز مدیران باشیم و چرا برخی پرونده‌ها به نتیجه نمی‌رسد، عنوان کرد: دادسرای کرمان به تخلفات زیادی رسیدگی کرده است و البته باید دید چگونه هنوز هم در این دیار مدیران متخلف حضور دارند و برخوردی با آن‌ها نشده است.
حجت الاسلام مولا بیکاری جوانان و معضلات فرهنگی و اقتصادی را نتیجه تخلفات مدیران برشمرد و گفت: از مجموعه عدلیه و قوه قضاییه انتظار می‌رود با روی کارآمدن یک دولت مردمی و فساد ستیز، دیار سرداران سلیمانی اولین استانی باشد که وجود مفسدان را از دامن پاک خود جدا می‌کند.
وی تاکید کرد: از دستگاه قضایی انتظار می‌رود که در عین رافت با مردم، اقتدار در برخورد با متخلفان و رسیدگی به پرونده‌های مفتوح را با جدیت دنبال کنند تا مدیران دیگر متوجه نتایج برخورد‌ها شوند و پاسخ مناسبی به مدیرانی باشد که با مطالبه گران برخورد چکشی می‌کنند.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کرمان با اشاره به این مطلب که گشت ارشاد مسئولان در استان کرمان راه اندازی شده است، گفت: این گشت در استان کرمان زودتر از مرکز کشور راه اندازی شده است و همواره تاکید کرده ایم که در دیار سردار سلیمانی جایی برای غارتگران اموال عمومی نیست.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مرکز پژوهش‌ها نباید باشگاه احزاب و جریان‌های سیاسی باشد و علیه دیگران بیانیه صادر کند

آخرین خبر مدیرعامل تامین‌اجتماعی از حقوق بازنشستگان/ میزان افزایش حقوق‌ها کاهش می‌یابد؟

همسان‌سازی حقوق باید برای حقوق بگیران و بازنشستگان انجام شود / یارانه معشیتی باید به همه اقشار مردم پرداخت شود

پخش فیلم سینمایی آن 23 نفر جمعه از شبکه دو سیما

اعضای شبکه اراذل و اوباش مرتبط با سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی دستگیر شدند

انتقال درون جامعه ای ویروس آبله میمون اتفاق افتاده است

گمانه زنی روزنامه جمهوری درباره غیبت معنادار وزیر صمت در نمایشگاه خودرو

اصلاح وضعیت پوشش و حجاب کارمندان آغاز شد

کرونا تقریبا در کل دنیا کنترل شده است

آسیب‌شناسی جریان اصلاحات هنوز به جمع‌بندی و حصول راهکار نرسیده است/ ابقای رؤسای کمیته‌های جبهه اصلاحات

پربازدید ها

نماینده جیرفت و عنبرآباد: قالیباف رای می آورد

روزنامه اصولگرا: قرار است چه اتفاقی بیفتد که رئیس جمهور می گوید آبرویم را برای جراحی اقتصادی در دست گرفته ام؟

فرهیختگان: منظور رئیسی از تصمیم سخت گران شدن بنزین نبوده است

آیا قانون انتخابات مجلس و شوراها تغییر می کند؟

همچنان برخی مسئولان و فعالان سیاسی تاثیر منفی تحریم‌ها را انکار می‌کنند / هرگونه اصلاح ساختار در بخش اقتصاد بدون اصلاح ساختار در بخش سیاسی کارآمد نیست

ابعاد ترور سردار شهید «صیادخدایی» در دست بررسی است / گروهی که مسئولیت ترور را به عهده دارد، بهای سنگینی خواهد پرداخت

تسنیم: برخلاف خبر الجزیره رهبری سخنی از سازش نگفتند

آسیب‌شناسی جریان اصلاحات هنوز به جمع‌بندی و حصول راهکار نرسیده است/ ابقای رؤسای کمیته‌های جبهه اصلاحات

مرکز پژوهش‌ها نباید باشگاه احزاب و جریان‌های سیاسی باشد و علیه دیگران بیانیه صادر کند

همسان‌سازی حقوق باید برای حقوق بگیران و بازنشستگان انجام شود / یارانه معشیتی باید به همه اقشار مردم پرداخت شود

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۲ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۷ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)