کد خبر: ۴۲۴۳۰
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۱
ارسال به دوستان
ذخیره
 کارشناس ستاد مقابله با کرونای استان کرمان گفت: در برخی موارد ابتلا به کرونا، عوارض درازمدت را شاهد هستیم و در مطالعه‌ای که در کشور‌های دیگر انجام شده، ۷۰ درصد موارد مبتلا به کرونای شدید حداقل بعد از شش ماه یک عارضه ممکن است در وجودشان باقی مانده باشد.

 کارشناس ستاد مقابله با کرونای استان کرمان گفت: در برخی موارد ابتلا به کرونا، عوارض درازمدت را شاهد هستیم و در مطالعه‌ای که در کشور‌های دیگر انجام شده، ۷۰ درصد موارد مبتلا به کرونای شدید حداقل بعد از شش ماه یک عارضه ممکن است در وجودشان باقی مانده باشد.
به گزارش ایسنا دکتر سعید صحبتی درباره وضعیت کرونایی استان کرمان اظهار کرد: در شرایط بحران موج پنجم کرونا در کشور و استان روز‌های سختی را می‌گذرانیم و روزی نیست که تعدادی از هم استانی هایمان را به دلیل کرونا از دست ندهیم در حالی که بسیاری از این مرگ‌ها به راحتی قابل پیشگیری است.
وی افزود: اگر باور داشته و این باور را تبدیل به تغییرات رفتاری در سبک زندگی بکنیم، بسیاری از موارد ابتلا و مرگ و میر کرونایی با رعایت دستورالعمل‌های ساده قابل پیشگیری است و جای افسوس است که به جای حفظ جان عزیزانمان با بی مبالاتی و عادی انگاری خود را در دام این بیماری مهلک قرار بدهیم.
صحبتی تصریح کرد: در استان کرمان به دلیل مجاورت با استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان موج پنجم کرونا را زودتر از بقیه کشور آغاز کردیم و به همین نسبت زودتر از سایر استان‌ها این موج دارد فروکش می‌کند و خوشخبتانه موارد ابتلای کرونا در استان کرمان در هفته قبل ۲۰ درصد کاهش داشت و موارد جدید بستری نیز کاهش قابل توجهی داشت، اما این روند شکننده و ناپایدار است و اندکی سهل انگاری باعث می‌شود نه تنها تمام دستاورد‌ها را از دست بدهیم بلکه موج بعدی کشنده‌تر قد علم کند.
کارشناس ستاد مقابله با کرونای استان کرمان تصریح کرد: هر روز حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر به بیماران سرپایی مبتلا به کرونا در استان اضافه می‌شود و این افراد، کسانی هستند که فکر می‌کردند در یک و نیم سال گذشته مبتلا نشده و خود را به نوعی مصون می‌دانستند و اکنون مبتلا شده و بعضا بدحال و جان خود را از دست می‌دهند.
وی اظهار کرد: کرونای دلتا بسیار خشن‌تر و بی رحم‌تر از ویروس‌های قبلی و سرعت انتشار آن بسیار بالاست و یک مبتلا، حداقل تا پنج نفر را مبتلا می‌کند در حالی که در سوش‌های قبلی یک و نیم تا دو نفر را در نظر می‌گرفتیم و در سویه دلتا خیلی سریع‌تر افراد بدحال و درگیری ریوی پیدا کرده و بیمارستانی می‌شوند.
صحبتی با تاکید مجدد بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی افزود: از زمانی که تخت‌ها کاملا پر بود و بیماران برای پیدا کردن تخت خالی مشکل داشتند، مدت زیادی نگذشته و این وضعیت خطرناک مربوط به چند روز قبل است و احتمال دارد این اتفاق دوباره تکرار شود.
وی در ادامه درباره عوارض بیماری کرونا در افراد مختلف بیان کرد: در برخی موارد ابتلا، عوارض درازمدت را شاهد هستیم و در مطالعه‌ای که در کشور‌های دیگر انجام شده، ۷۰ درصد موارد مبتلا به کرونای شدید حداقل بعد از شش ماه یک عارضه ممکن است در وجودشان باقی مانده باشد و یکی از آنها، عوارض عصبی است که به شکل‌های مختلف خود را بروز می‌دهد و افرادی که این عوارض را دارند باید به یکی از مراکز تخصصی مغز و اعصاب مراجعه کنند.
کارشناس ستاد کرونای استان کرمان گفت: با اقدامات درمانی بسیاری از این عوارض در طول زمان برمی گردد و فرد وضعیت عادی خود را بازیابی می‌کند ضمن اینکه در بحث عوارض کرونا باید به مصرف خودسرانه دارو‌ها نیز توجه داشته باشیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش درباره واکسیناسیون کرونا در استان کرمان افزود: روند واکسیناسیون در استان شتاب خیلی خوبی گرفته و یک دوره پنج ساله در گروه‌های سنی واجد شرایط نسبت به استان‌های دیگر جلوتر هستیم و اکنون متولدین ۶۵ به قبل فراوان شده اند.
صحبتی تصریح کرد: برای جلوگیری از بی نظمی و اختلال در مراکز واکسیناسیون، توصیه داریم واجدین شرایط حتما قبل از مراجعه به مراکز، به سایت سلامت مراجعه و ثبت نام کنند و بعد از دریافت پیامک، در زمان مشخص مراجعه داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه افراد باید واکسیناسیون را اولویت جدی خود قرار بدهند، بیان کرد: نوبت واکسیناسیون سوخت نمی‌شود و هر زمان مراجعه کنند، می‌توانند واکسن را دریافت کنند.
کارشناس ستاد مقابله با کرونای استان کرمان درباره کسانی که دوز اول واکسن را دریافت کرده و به کرونا مبتلا شده اند، گفت: نوبت دوم واکسن را تا فاصله دوماه بعد می‌توان دریافت کرد، اما با گذشت بیش از این زمان، نیاز به تزریق دوز اول می‌شود لذا توصیه داریم افراد در اولین فرصت در نظر گرفته شده برای دریافت دوز دوم مراجعه کنند؛ اینکه خیالشان راحت باشد با گذشت بیش از دو ماه، باز دوز اول را می‌زنند، تضییع حق دیگران است.
وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: هیچ گروه سنی از ابتلا به کرونا مصون نیست و کودکان و نوجوانان نیز مبتلا می‌شوند و مواردی از مرگ و میر حتی نوزادان در سویه دلتا در استان کرمان شاهد بودیم.
صحبتی تصریح کرد: میزان ابتلا در کودکان نسبت به بزرگسالان خیلی پایین‌تر است و فرم‌های ابتلا در این گروه بدون علامت و خفیف است، اما موارد استثنایی هم وجود دارد که بدحال و حتی نیاز به بستری در آی سی یو پیدا می‌شود.
وی درباره ابتلای مجدد به کرونا بیان کرد: ابتلا به کرونا مصونیت چند ماهه می‌دهد، اما درصدی از افراد هستند که مصونیت چند ماهه را هم ندارند و بدنشان آنتی بادی نمی‌دهد و ابتلای مجدد و چند باره و در افرادی حتی تا پنج مورد ابتلا را از ابتدای اپیدمی داشته ایم.
کارشناس ستاد مقابله با کرونای استان کرمان در ادامه اظهار کرد: پایین بودن اکسیژن خون دلایل متعددی دارد و یکی از آن‌ها کروناست و ممکن است فردی که اکسیژن خونش پایین است، بیماری‌های قلبی و ریوی دیگری داشته باشد و مصرف طولانی مدت سیگار نیز موجب اختلالات ریوی شده باشد.
وی افزود: در موارد مشکوک به کرونا، مجموعه‌ای از علائم را با هم می‌بینیم از جمله احساس خستگی و کوفتگی، سردرد و بدن درد، علائم گوارشی، سرفه‌های خشک و ... و اگر فردی تک سرفه و آبریزش بینی دارد، برای اینکه خطری نداشته باشد در فاصله زمانی یک تا دو روزه خودش را نسبت به دیگران ایزوله کند و ببیند روند علائم به چه سمت می‌رود که اگر پیشرفت کرد و علامت دیگری اضافه شد، باید در صدد تشخیص و درمان کرونا باشد و اگر نه ممکن است حساسیست و سرماخوردگی معمولی باشد و جای نگرانی نیست.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

پیام استاندار اسبق کرمان به مناسبت درگذشتِ استاد اکبر صوتی

عامل سلاخی گاو کشاورز منوجانی دستگیر شد

جان باختن ۹ نفر از هموطنان به دلیل ابتلا به کرونا

پیش بینی ادامه گرد و غبار تا اوایل هفته آینده در کرمان

هشدار سازمان جهانی بهداشت از شیوع یک بیماری دیگر؛ ۳۰ مورد مشکوک به آبله میمون در اسپانیا و پرتغال

پرداخت کسورات «حقوق فروردین ماه» بازنشستگان کشوری/کسورات اردیبهشت در خردادماه پرداخت می‌شود

ثبت‌نام پیش از موعد دانش‌آموزان در مدارس، ممنوع است

یارانۀ گاز مشترکان پرمصرف‌ به زودی حذف می‌شود / دولت هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد / تا پایان امسال بیش از ۲۰۰ هزار خودرو گاز سوز خواهند شد

کشف 12 دستگاه ماینر غیر مجاز در کرمان

مدیران و کارگزاران کرمان بیش از پیش برای خدمت به مردم تلاش کنند / محور حرکت قوه قضائیه رضایت مردم است

پربازدید ها

عامل سلاخی گاو کشاورز منوجانی دستگیر شد

زمین لرزه باغین خسارت نداشت

هشدار سازمان جهانی بهداشت از شیوع یک بیماری دیگر؛ ۳۰ مورد مشکوک به آبله میمون در اسپانیا و پرتغال

مدیران و کارگزاران کرمان بیش از پیش برای خدمت به مردم تلاش کنند / محور حرکت قوه قضائیه رضایت مردم است

کشف 12 دستگاه ماینر غیر مجاز در کرمان

کلاس های جبرانی برای دانش آموزان در تابستان برگزار می شود

تعهدات دولت برای جبران آسیب‌های سیل جنوب کرمان انجام می‌شود /عمق عقب ماندگی در رودبارجنوب به اندازه‌ای است که به سادگی جبران نمی‌شود

تغییرات کتب درسی از سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ اجرا می‌شود

دانش آموزان کارت ورود به جلسه امتحانات نهایی را در سامانه پادا بارگذاری کنند

پیش بینی ادامه گرد و غبار تا اوایل هفته آینده در کرمان

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۲ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۷ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)