کد خبر: ۴۲۴۵۲
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۸
ارسال به دوستان
ذخیره
اسماعیل گرامی‌مقدم:
اسماعیل گرامی‌مقدم گفت: من بار‌ها گفته‌ام که اگر مردم از اصلاح‌طلبان رویگردان شوند، به سمت اصولگرایان نمی‌روند.

اسماعیل گرامی‌مقدم: امیدی به ورود دوباره اصلاح‌طلبان به سیاست وجود ندارد
اسماعیل گرامی‌مقدم گفت: من بار‌ها گفته‌ام که اگر مردم از اصلاح‌طلبان رویگردان شوند، به سمت اصولگرایان نمی‌روند.
 نیرو‌های اصلاح‌طلب دیگر در هیچ‌یک از مناصب رسمی حضور ندارند تا این پرسش پدید آید که آیا دیگر نمی‌توان آینده‌ای در سیاست رسمی برای آن‌ها متصور بود؟ به نظر می‌رسد جبهه اصلاحات از چندمنظر دچار محدودیت شده است؛ نخست آنکه این جبهه سیاسی دیگر سرمایه اجتماعی سابق را ندارد و مشخص نیست که اصلاح‌طلبان برای رفع این مشکل چه خواهند کرد؟ دوم آنکه چهره‌های جدید و تازه‌نفسی زیادی در میان آن‌ها دیده نمی‌شود و در آخر به هر روی اصلاح‌طلبان با محدودیت‌هایی از باب بررسی صلاحیت‌ها احساس می‌کنند.
اسماعیل گرامی‌مقدم، از اعضای جبهه اصلاحات ایران و فعال و تحلیلگر سیاسی درباره این موضوع به «نامه‌نیوز» گفت: «اصلاح‌طلبان در تمام این سال‌ها با ردصلاحیت‌های گسترده مواجه شده‌اند و اکنون هم که به طور کامل موقعیت‌شان خارج از قدرت تعریف شده است. به نظرم شرایطی که بر اصلاح‌طلبان تحمیل شده، به ضرر نظام سیاسی است، زیرا کشور از سرمایه‌های انسانی زیادی در امر سیاست‌ورزی محروم می‌شود. اتفاقا اصلاح‌طلبان همواره چهره‌های جدید به مراتب بیشتری نسبت به اصولگرایان وارد عرصه سیاست می‌کنند، اما نهاد نظارتی بر هرکه روی پیشانی‌اش عنوان اصلاح‌طلبی نقش بسته باشد را ردصلاحیت می‌کند. من باور دارم تا زمانی که شورای نگهبان با گارد بسته در برابر اصلاح‌طلبان می‌ایستد و در هر انتخابات با ردصلاحیت نیرو‌های زیادی از اصلاح‌طلبان مواجهیم، هیچ امیدی به ورود دوباره اصلاح‌طلبان به سیاست وجود ندارد، چون اصلا رقابتی در کار نیست و هر انتخابات به محملی برای رقابت درون جناحی اصولگرایان تبدیل می‌شود».
او ادامه داد: «در انتخابات مجلس وقتی نامزد‌های حزب اعتماد ملی در برابر مصاحبه هیئت‌های اجرایی قرار گرفتند، از آن‌ها پرسیده می‌شد که گرایش سیاسی و حزبی‌تان چیست؟ آن‌ها هم گفته بودند: اصلاح‌طلب و اعتماد ملی. همه آن‌ها به جز یک در نفر در تهران ردصلاحیت شدند. شرایط مشابه برای احزاب دیگر مانند اتحاد ملت و کارگزاران هم رخ داد. با این وصف چه امیدی برای بازگشت اصلاح‌طلبان به سیاست رسمی وجود دارد؟»
این فعال سیاسی بیان کرد: «ما انتظار داریم نهاد نظارتی بی‌طرف عمل کند و هرکسی که به نظام جمهوری اسلامی ایران، قانون اساسی و ولایت فقیه باور دارد را تأیید صلاحیت کند. البته اگر فردی سوءسابقه اخلاقی یا اقتصادی دارد یا مدارک شکلی لازم را ندارد حتما باید ردصلاحیت شود که آن هم باید مستند باشد، اما اینکه به دلیل گرایش سیاسی آن هم گرایش به یکی از جریان‌هایی که سال‌ها در همین نظام فعالیت کرده است، ردصلاحیت شوند، منطقی نیست».
او درباره رویکرد اصلاح‌طلبان هم اظهار کرد: «البته خود اصلاح‌طلبان هم باید زمانی انتظار فعالیت سیاسی داشته باشند که اصول را قبول داشته باشند. وقتی فردی وارد انتخابات می‌شود باید بداند که نمی‌تواند اصول کلی نظام را قبول نداشته باشد و انتظار تأیید صلاحیت داشته باشد».
این عضو حزب اعتماد ملی درباره گرایش مردم به جبهه اصلاحات تصریح کرد: «مردم در تمام دنیا به اصلاح وضع موجود گرایش دارند، زیرا ذات انسان اصلاح‌گرایانه است. حتما اگر امکان حضور اصلاح‌طلبان در عرصه سیاسی فراهم باشد، وجه جمهوریت نظام تقویت می‌شود و مردم هم مشارکت بالاتری نسبت به آنچه در دو انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری و مجلس شاهد بودیم، خواهند داشت».
او در پایان درباره پایگاه مردمی فعلی اصلاح‌طلبان هم مطرح کرد: «من بار‌ها گفته‌ام که اگر مردم از اصلاح‌طلبان رویگردان شوند، به سمت اصولگرایان نمی‌روند و در همین انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ دیدیم که میزان مشارکت حتی از ۲۰ سال پیش هم کمتر بود».

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

پشت پرده کلاھبرداری سایبری از متقاضیان کار

قاتل فراری پس از 19 سال در نرماشیر دستگیر شد

تست کرونای چشمی از زائران اربعین/ منظور از تست چشمی چیست؟

مه مغزی چیست؟

احضار یک مدیرکل و تعدادی از مدیران کرمانی به دلیل قصور در حفاظت از اراضی ملی به دادسرای کرمان

توزیع ۸۰۰هزار دز واکسن آنفلوآنزا در مراکز بهداشت/بین تزریق دو واکسن آنفلوآنزا و کرونا حداقل یک هفته و ترجیحا ۲ هفته فاصله زمانی قائل می‌شوند

اجباری شدن واکسیناسیون علیه کرونا؛ آری یا خیر؟

پاسخ ایران به ادعاهای بنت در مجمع عمومی سازمان ملل

پایان عصر پدران معنوی به دلیل رویگردانی مردم ؟

عبدی به رئیسی: گام اول براي ورود سرمايه خارجي، حفظ سرمايه داخلي است

پربازدید ها

باید برای بهبود فضای کسب و کار استان کرمان فکری کرد

دبیری کارگروه تنظیم بازار استان کرمان به عهده رییس جهاد کشاورزی گذاشته شد

کیهان: تار موی عراقچی را به شرمن نمی‌دهیم

تسلیت رهبر انقلاب اسلامی در پی درگذشت آیت‌الله حسن‌زاده آملی

پاسخ ایران به ادعاهای بنت در مجمع عمومی سازمان ملل

رهبر انقلاب: حرکت‌های تبیینی، خنثی‌کننده هجمه‌های تبلیغاتی دشمن است

پایان عصر پدران معنوی به دلیل رویگردانی مردم ؟

عبدی به رئیسی: گام اول براي ورود سرمايه خارجي، حفظ سرمايه داخلي است

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

ببینید| فیلم آخرین حضور سردار سلیمانی در دفتر کار خود سه روز قبل از شهادت   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)