کد خبر: ۴۲۴۶۴
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۲
ارسال به دوستان
ذخیره
نتیجه تحقیق گروهی که بر روی بیماران مبتلا به بیماری‌های روماتیسمی خودایمنی (AIRD) در شهر کوچی هند انجام شده است، نشان می‌دهد، ایمنی هیبریدی (ترکیبی از ایمنی طبیعی در برابر کووید-۱۹ با ابتلا به کووید و ایمنی ناشی از واکسن) یا ایمنی ترکیبی بهترین محافظت را در برابر کووید ارائه می‌دهد.

نتیجه تحقیق گروهی که بر روی بیماران مبتلا به بیماری‌های روماتیسمی خودایمنی (AIRD) در شهر کوچی هند انجام شده است، نشان می‌دهد، ایمنی هیبریدی (ترکیبی از ایمنی طبیعی در برابر کووید-۱۹ با ابتلا به کووید و ایمنی ناشی از واکسن) یا ایمنی ترکیبی بهترین محافظت را در برابر کووید ارائه می‌دهد.

به گزارش ایسنا به نقل از هندوستان نیوز، پادمانابه شنوی، ایمونولوژیست و روماتولوژیست بالینی اظهار کرد: در واقع افرادی که قبلا به کووید-۱۹ آلوده و سپس یک دوز واکسن دریافت کرده بودند، ۳۰ برابر سطح آنتی‌بادی بیشتری در خون خود داشتند نسبت به افرادی که دو دوز واکسن دریافت کرده بودند اما عفونت طبیعی نداشتند.

دکتر شنوی و گروه وی، ۱۵۰۰ بیمار مبتلا به بیماری‌های روماتیسمی خودایمنی را که برای تشخیص پاسخ ایمنی، مبتلا به کووید بوده یا واکسینه شده بودند را مورد بررسی قرار دادند. پس از مطالعه سطح آنتی‌بادی ضد اسپایک و خنثی‌سازی تیتر (سطح آنتی‌بادی) آنتی‌بادی در نمونه‌های خون ۱۲۰ بیمار از این گروه، نتیجه‌گیری خود را در مورد ایمنی هیبرید انجام داد.

این نتایج در مقاله‌ای با عنوان «ایمنی هیبریدی در برابر ایمنی ناشی از واکسن علیه سارس-کوو-۲ در بیماران مبتلا به بیماری‌های روماتیسمی خودایمنی» در مرحله پیش چاپ در شبکه تحقیقات علوم اجتماعی ارائه شده است.

به نظر می‌رسد، واکسن تک دوز کووید-۱۹در افراد سالم مبتلا به عفونت قبلی نسبت به افرادی که در معرض کووید-۱۹ قرار نگرفته‌اند ایمنی بهتری نسبت به دو دوز واکسن ایجاد می‌کند. هدف از این مطالعه این بود که آیا این امر در مورد بیماران مبتلا به AIRD که از داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کنند نیز صادق است یا خیر.

 

چهار گروه از ۳۰ بیمار هر کدام، از نظر سن، جنس و بیماری مشابه مورد مطالعه قرار گرفتند. یک گروه پس از آلوده شدن قبلا یک دوز واکسن کویشیلد (Covishield) تزریق کرده بودند. گروه دوم به کووید-۱۹ مبتلا شده اما واکسن تزریق نکرده بودند. گروه سوم هیچ عفونت قبلی نداشتند اما یک دوز واکسن دریافت کردند و گروه چهارم هیچ عفونت قبلی نداشتند اما دو دوز واکسن تزریق کرده بودند.

در روش خنثی‌سازی ویروسی، افراد دارای ایمنی ترکیبی می‌توانند ویروس را بهتر از افرادی که دو دوز واکسن دریافت کرده و یا قبلا به این بیماری مبتلا بودند، خنثی کنند.

ایمنی ترکیبی نسبت به ایمنی ایجاد شده در پی عفونت طبیعی برتری داشت. همچنین مشخص شد که حتی یک دوز واکسن سطح ایمنی بالایی را برای فردی که قبلا مبتلا به کرونا بود ایجاد می‌کند.

وی گفت: نتایج این مطالعه پیامدهایی برای سیاست های ملی واکسیناسیون دارد. از آنجا که یک دوز واکسن سطح بالایی از ایمنی را در بیماران مبتلا به ویروس کرونا ایجاد می‌کند، ممکن است دیگر تزریق دوز دوم لازم نباشد و موجب ذخیره واکسن برای دیگران همچنین کاهش هزینه‌ها شود.

وی افزود: سطح بالای ایمنی هیبریدی (ترکیبی از عفونت طبیعی با یک دوز واکسن) برای مدت طولانی‌تری در بدن فرد باقی می‌ماند و ایمنی طولانی‌مدت ایجاد می‌کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

۲۳ وظیفه در حوزه عفاف و حجاب داریم/ اجازه نخواهیم داد فضای امنیت روانی، اجتماعی و فیزیکی مردم به هم بخورد

مردم با گرانی نان اعتراض نکردند، چون می‌دانند تورم منطقی است!

۶ گرفتار سیل در شرق کرمان نجات یافتند

5 نفر مصدوم در تصاوف زنجیره ای در محور هفت باغ

استاندار کرمان با توجه به وضعیت سیل استان فعلاً به کار خود ادامه می‌دهد

30 دقیقه با معاون اول رئیس جمهور صحبت کردم تا در انتخاب جانشین من تسریع شود

کسی به فکر کشاورزان زرندی هست؟

کمک‌های مردمی و اقتصاد اعانه‌ای!

ایرانی‌ها در اوج شیوع اومیکرون در جهان اتفاقی شانس آوردند!

۳ فوتی «اُمیکرون» در ایران سالمند بودند/ واکسیناسیون این افراد کامل نبوده است

پربازدید ها

زن کرمانی که با یک لبخند عاشق شد و از اتاقک کامیون سر در آورد

قتل زن و مرد جوان در شهر ماهان/ پلیس: در حال پیگیری هستیم

جزییات عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی اعلام شد

مدیرکل بحران استانداری کرمان: احتمال وقوع سیلاب وجود دارد

چهار تیم ارزیاب به مناطق تحت تاثیر زمین لرزه سیرچ اعزام شد

ثبت ۳ پس لرزه پس از زلزله 5.1 در سیرچ/ گسل گوچ مسبب زلزله سیرچ کرمان 

ایرانی‌ها در اوج شیوع اومیکرون در جهان اتفاقی شانس آوردند!

ثبت بزرگترین زلزله هفته گذشته در فاریاب

13 دستگاه خودرو سرقتی در کرمان کشف شد

زلزله ۵.۱ ریشتری کرمان خسارت نداشت

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۲ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)