کد خبر: ۴۲۵۴۵
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۶
ارسال به دوستان
ذخیره
همزمان با تغییرات در دولت و به‌کارگیری نیروهای اصول‌گرا در دولت جدید و شهرداری تهران، پایان ماموریت برخی از افراد در مدیریت تحت نهادهای رهبر معظم انقلاب نیز برخی از تغییرات را در این زمان اجتناب‌ناپذیر کرده است.

همزمان با تغییرات در دولت و به‌کارگیری نیروهای اصول‌گرا در دولت جدید و شهرداری تهران، پایان ماموریت برخی از افراد در مدیریت تحت نهادهای رهبر معظم انقلاب نیز برخی از تغییرات را در این زمان اجتناب‌ناپذیر کرده است.

به نوشته روزنامه همدلی انتصاب امیرسرتیپ خلبان «حمید واحدی» به فرماندهی نیروی هوایی ارتش و انتصاب امیر سرتیپ «عزیز نصیرزاده» به جانشینی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ازسوی رهبر انقلاب از جمله این موارد است. پایان دبیری محسن رضایی در مجمع تشخیص مصلحت نظام و انتصاب سردار محمدباقر ذوالقدر به جای وی با حکم آیت‌الله آملی لاریجانی از دیگر تغییر و تحولاتی است که سیمای مدیریتی کشور را شکلی جدید داده است.
در این میان وضعیت رسانه ملی به جهت جایگاه رسانه‌ای‌‌اش در کشور و ارتباط آن با بدنه جامعه جایگاه خاصی دارد.
در میان کسانی که تاکنون ریاست این سازمان را برعهده داشته‌‌‌اند به جز محمد سرافراز که کمتر از دوسال در این جایگاه بود و با استعفا کنار رفت، کسانی چون محمد‌‌‌‌هاشمی رفسنجانی، علی لاریجانی و عزت‌الله ضرغامی با مدت زمانی بیش از یک دهه در جایگاه خود ماندند که نشان می‌دهد ثبات مدیریتی این رسانه بزرگ حاکمیتی یک مولفه مهم از نظر رهبران انقلاب بوده است. اگرچه با حضور کوتاه‌مدت سرافراز این حد نصاب برقرار نماند، اما با حضور عبدالعلی علی عسگری در این سازمان نیز برخی از ناظران براین باور بودند که وضعیت به مانند زمان مدیریت محمد‌‌‌‌هاشمی رفسنجانی، علی لاریجانی و عزت‌الله ضرغامی نخواهد بود و علی عسگری نیز بیش از یک دوره را در این منصب نخواهد گذراند.
اکنون و با فرارسیدن پایان دوره پنج‌ساله علی عسگری آنچه بیش از همه به گوش می‌رسد، انتصاب فرد دیگری به جای او و نه تمدید دوره ریاست‌‌اش بر این رسانه عریض وطویل است. از همین رو در ماه‌های گذشته نام برخی افراد همچون حداد عادل، ولایتی و رحمانی فضلی برسر زبان‌‌‌‌ها بود که البته چندان ادامه پیدا نکرد. اما یک نام دیگر از دل سازمان صداوسیما به صورت دقیق‌تر و پربسامدتری شنیده می‌شود: «پیمان جبلی» معاون فعلی برون‌مرزی صداوسیما؛ چهره‌ای نه چندان شناخته شده در سپهر سیاسی واجرایی جمهوری اسلامی.
اما جبلی کیست و چه کارنامه‌ای تا به امروز در رسانه ملی داشته است؟ این موضوع در روزهای گذشته مورد توجه برخی رسانه‌‌‌‌ها قرار گرفت.
خبرگزاری مهر در این باره نوشت: این روزها تغییرات مدیریتی صداوسیما به تیتر اصلی رسانه‌ها و روزنامه‌ها تبدیل شده است. هنوز نه خبری به صورت رسمی اعلام شده است و نه تکذیب و پس از مدت‌ها شایعه و گمانه‌زنی درباره خداحافظی عبدالعلی علی عسکری با صداوسیما پس از پنج سال پر فراز و نشیب حالا جدی‌ترین گزینه‌ای که نامش در محافل رسمی و غیررسمی مطرح می‌شود پیمان جبلی است. با ریاست جبلی بر صداوسیما، سکان مدیریت سازمان به یکی از معاونان شناخته شده صداوسیما می‌رسد که چند سالی است معاون برون مرزی صداوسیماست و در همین بخش از سازمان هم با چالش‌های مختلفی رو به رو بوده است.
خبرگزاری مهر مروری بر زندگی حرفه‌ای و شغلی جبلی داشت که در زیر می‌آید:

از دانشگاه امام صادق(ع) تا به صداوسیما

جبلی با حکم خود علی عسکری از ۲۴مرداد۱۳۹۵ تاکنون در سمت معاون برون‌مرزی او، سکاندار هدایت سرویس‌های رادیویی و تلویزیونی بین‌المللی رسانه ملی بوده است. او البته در همین زمان مشاغل دیگری از جمله تدریس در دانشگاه صداوسیما را هم بر عهده داشته است و البته طبق اطلاع‌رسانی برخی کانال‌های خبری او به دلیل مشغله سنگین‌تر ریاست صداوسیما از پذیرفتن پایان‌نامه‌های دانشجویی در دانشگاه صداوسیما امتناع کرده است.
پیمان جبلی سال ۱۳۴۵ در خانواده‌ای مذهبی در محله شمیران تهران به دنیا آمده است و از جمله مدیران صداوسیماست که مطابق با رشته تحصیلی خود سال‌ها در این سازمان در سطوح مختلف، تجربیات متعددی را پشت سر گذاشته است.
او جبلی در سال ۱۳۷۲ مدرک کارشناسی ارشد را در رشته معارف اسلامی و تبلیغ از دانشگاه امام صادق (ع) اخذ کرد و اکنون به زبان عربی مسلط است. او همچنین سال ۱۳۸۳ در رشته فرهنگ و ارتباطات، با مدرک دکتری از دانشگاه امام صادق(ع) فارغ‌التحصیل شد و امروز به عنوان عضو هیأت علمی و استادیار دانشگاه صداوسیما نیز مشغول به کار است.او در این سال‌ها مسئولیت‌های مختلفی در بخش‌های خبری و در معاونت سیاسی صداوسیما بر عهده داشته است. دبیری اخبار خارجی بخش شامگاهی رادیو، دبیری اخبار خارجی و داخلی اخبار تلویزیون، سردبیری اخبار سراسری شبکه دو سیما، مدیرکلی اخبار داخلی واحد مرکزی خبر، مدیرکلی اخبار شبکه العالم، مدیریت دفتر شبکه العالم در بیروت از جمله این مسئولیت‌‌‌‌هاست.

همراهی با سعید جلیلی در شورای امنیت ملی

حضور جبلی در برخی مسئولیت‌های سیاسی مثل معاونت رسانه‌ای دبیر شورای عالی امنیت ملی در زمان تصدی سعید جلیلی باعث شد تا حضور پررنگ‌تری در بخش‌های خبری و سیاسی سازمان داشته باشد که معاونت خبر سابق که امروز به معاونت سیاسی شهرت دارد از این قبیل مسئولیت‌‌‌‌هاست و در زمان ۲ ساله ریاست محمد سرافراز بر صداوسیما صورت گرفت.
جبلی طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۳ به‌عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در تونس فعالیت کرد و حضور در بخش‌های مختلف میدان سیاست خارجی باعث شد در دوران ریاست علی عسکری به عنوان معاون برون مرزی صداوسیما منصوب شود که در این بازه پنج ساله شبکه‌های برون مرزی با چالش‌های مختلف کمبود بودجه و تهدید و مسدود شدن سایت‌ها و ماهواره‌ها مواجه شدند.با این حال در همین دوران شبکه‌های مختلفی هم توسط وی افتتاح یا به حالت ۲۴ ساعته درآمد.

مواضع و دیدگاه‌های سیاسی ورسانه‌ای

از جمله اقدامات جبلی راه‌اندازی شبکه العالم سوریه بود که حالا بیش از ۲ سال از راه‌اندازی آن می‌گذرد. جبلی ابتدای امسال گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر داشت که درباره ‌راه‌اندازی یک شبکه تلویزیون که برای اولین بار در خارج از مرزهای ایران صورت گرفته بود گفت: «یکی از دلایل اصلی ‌راه‌اندازی شبکه العالم سوریه و یکی از عواملی که انگیزه ما را برای ‌راه‌اندازی این شبکه چند برابر کرد تأکیدات شهید سردار سلیمانی برای حفظ دستاوردهای جبهه مقاومت بود. تعبیر ایشان این بود که خون فرزندان ما و رزمندگان جبهه مقاومت که برای تثبیت این جبهه و دستاوردها در سوریه، عراق و مناطق دیگر ریخته شده نباید به هدر رود و یا به تعبیر آن شهید بزرگوار ما بر گروه‌های تروریستی و دشمنان محور مقاومت غلبه کردیم و حالا در عرصه افکاری عمومی بقیه نباید روی این موج سوار شوند و بخواهند منطقه را در سمت و سویی مخالف با اهداف مقاومت پیش ببرند.»
جبلی همچنین در همین گفت‌وگو به یک رویکرد درباره سریال سازی داخلی و خارجی اشاره می‌کند و با اشاره به صنعت سریال سازی ترکیه می‌گوید: برخی سریال‌هایی که ما در داخل کشور تولید می‌کنیم، الزاماً مطابق اهداف ما در بیرون مرزها نیست. در مورد ترکیه هم شما کافی است سریال‌های پخش خارجی‌شان را با سریال‌هایی که در داخل کشورشان تولید و پخش می‌شود مقایسه کنید. حجمی از غم و اندوه و سیاه‌نمایی که در سریال‌های داخلی ترکیه وجود دارد، به‌هیچ‌وجه در سریال‌های خارجی‌شان انعکاس ندارد. همه سریال‌های ترکیه‌ای که برای مخاطب خارجی در نظر گرفته شده، نشان‌دهنده اقتدار و زیبایی و جنبه‌های مثبت تاریخی فرهنگی و اجتماعی این کشور هستند.

پیمان جیلی در شبکه‌‌‌‌های اجتماعی

در این میان احتمال ریاست جبلی بر صداوسیما از سوی کاربران فضای مجازی نیز پیگیری شد. برخی کاربران نزدیک به جناح اصول‌گرا انتصاب او را مثبت ارزیابی کرده و برخی از مخالفان این جناح نیز او را به جهت نزدیکی به برخی چهره‌‌‌‌های ناموفق در سیاست ایران همچوم سعید جلیلی چندان گزینه مناسبی برای یک رسانه در جایگاه ملی نمی‌دانند.
محمد مهاجری، فعال اصول‌گرا چندماه پیش در توئیتی راجع به اخبار شبکه پرس‌تی‌وی درباره مذاکرات برجامی که با تکذیب عراقچی، مذاکره کننده ارشد ایران همراه بود، به پیمان جبلی اشاره کرد و نوشت:«شبکهPRESS TV(مال صداوسیما)مرتبا به نقل از ‎منبع مطلع در وین، خبرهای کاملا دروغ می‌فرستد برای برهم زدن مذاکرات عرض می‌کنم این تصویر همان منبع مطلع است.آقای ‎پیمان جبلی سخنگوی سابق آقای ‎سعیدجلیلی. این قوم به‌صورت ژنتیک منبع مطلعند و در ماه رمضان برای برای ثواب دروغ می‌گویند.تقبل‌الله!»

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دلیل ردصلاحیت لاریجانی، تحصیلات تکمیلی دختر او در سال ۸۶ است

چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان برگزار می‌شود

فضای جدید سیاسی کشور امیدبخش است/ امروز بیرق در دست شماست و دشمن در حال عقب نشینی است

رئیس شورای شورای شهر: بهترین گزینه را برای شهرداری کرمان انتخاب کردیم/ ادعای عضو شورای شهر: شهر کرمان را با بحران تحویل گرفتیم

هشدار یک استاد دانشگاه درباره طغیان مجدد کرونا در برخی استان‌ها

مجلس محرمانه‌ها

فضاسازی آمریکائی ها درباره «توسل به گزینه جایگزین»

تحریم‌ها را بردارند تا به مذاکره برگردیم

قالیباف: قصد مسدودسازی اینستاگرام را نداریم

فارس: احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

پربازدید ها

۱۸ استاندار در نوبت رأی اعتماد/ وحیدی: انتخاب استانداران طولی نمی‌کشد

استاندار کرمان: مردم زلزله‌زده زرند با فوریت اسکان داده می‌شوند

مجلس محرمانه‌ها

اموال مسئولان نه تنها محرمانه، بلکه به دست مجلس اصولگرا، «امنیتی» شده

فضاسازی آمریکائی ها درباره «توسل به گزینه جایگزین»

فضای جدید سیاسی کشور امیدبخش است/ امروز بیرق در دست شماست و دشمن در حال عقب نشینی است

تحریم‌ها را بردارند تا به مذاکره برگردیم

فارس: احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

دلیل ردصلاحیت لاریجانی، تحصیلات تکمیلی دختر او در سال ۸۶ است

قالیباف: قصد مسدودسازی اینستاگرام را نداریم

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)