کد خبر: ۴۲۵۵۹
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۴
ارسال به دوستان
ذخیره
یک فوق تخصص بیماری های عفونی عنوان کرد
یک فوق تخصص بیماری های عفونی و نقص ایمنی گفت: افراد دارای نقص سیستم ایمنی مثل افرادی که شیمی درمانی می شوند، افراد پیوند عضو، ایدز، دیابتی هایی که بیش از ۱۰ سال از دیابت آنها گذشته و ... باید براساس شدت و خاموشی بیماری که دارند و داروهایی که مصرف می کنند، واکسن کرونا بزنند و حتی این افراد تنها گروهی هستند که توصیه جهانی بر دریافت دوز سوم واکسن را دارند.

چه کسانی باید دوز سوم واکسن کرونا را بزنند؟/ تفاوت آلرژی و کرونا
یک فوق تخصص بیماری های عفونی و نقص ایمنی گفت: افراد دارای نقص سیستم ایمنی مثل افرادی که شیمی درمانی می شوند، افراد پیوند عضو، ایدز، دیابتی هایی که بیش از ۱۰ سال از دیابت آنها گذشته و ... باید براساس شدت و خاموشی بیماری که دارند و داروهایی که مصرف می کنند، واکسن کرونا بزنند و حتی این افراد تنها گروهی هستند که توصیه جهانی بر دریافت دوز سوم واکسن را دارند.
به گزارش ایسنا دکتر"ایمان قاسم زاده" درباره تعریف بیماری‌های عفونی اظهار کرد: بیماری‌های عفونی ناشی از یک عامل خارج از بدن انسان است که از یک سمت حمله می‌کند و راه ورود می‌تواند زخم، حتی پوست سالم و برخی از مخاطات به ویژه مخاط بینی، دهان و ... باشد.
وی با اشاره به اینکه ویروس ها، باکتری ها، قارچ و انگل‌ها عوامل اصل بیماری‌های عفونی هستند، افزود: هر چه این جرم متکامل‌تر می‌شود، دفاع کادر درمان در مقابل آن‌ها بهتر است و به عنوان مثال یک باکتری را راحت‌تر از ویروس می‌شود از بین برد چراکه ویروس‌ها ریزترین عوامل بیماری و شاید ناقص‌ترین عوامل هستند که بدون سلول زنده قادر به رشد و تکثیر خود نیستند و ما در مقابل آن‌ها ناتوان‌تر هستیم و درمان عفونت‌های ویروسی همیشه از سخت‌ترین درمان‌های طب بیماری‌های عفونی بوده است.
قاسم زاده در ادامه درباره بیماری سرماخوردگی توضیح داد: سرماخوردگی اصطلاح عامیانه و قدری اشتباه برانگیز است؛ منظور از سرماخوردگی بیماری در مقابل هوای سرد نیست و این یک بیماری ناشی از جرم‌های ویروسی است و وقتی فرد به اصطلاح علمی سرما خورده یعنی یکی از جرم‌هایی که بیماری سرماخوردگی را ایجاد می‌کند، وارد بدنش شده است.
این فوق تخصص بیماری‌های عفونی و نقص ایمنی با اشاره به شایع‌ترین جرم‌هایی که سرماخوردگی را ایجاد می‌کنند، گفت: خود سرماخوردگی تا قبل از شیوع کرونا، مسئله خاصی نداشته و با درمان‌های ساده رفع می‌شد.
وی اظهارکرد: تا قبل از کرونا، مهم‌ترین ویروسی که دستگاه تنفسی فوقانی را درگیر می‌کرد و هر ساله با آن آشنا بودیم، آنفلوانزا بود، اما اتفاقی که درمورد کروناویروس جدید از اسفند ۹۸ تاکنون افتاد این بود که از حیوانات به انسان منتقل شد و متاسفانه به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل و دستگاه تنفسی تحتنی را درگیر کرد.
قاسم زاده ادامه داد: کروناویروس یکی از جرم‌های ایجادکننده سرماخوردگی است و برای همین علائم اولیه کرونا نیز گلودرد، آبریزش بینی، سردرد و سرفه و در واقع همان علائم سرمارخوردگی قدیم است و کم کم علائم شدیدتر ایجاد می‌شود و در برخی افراد به ویژه کسانی که واکسن زده اند، حتی می‌تواند بدون علامت باشد.
این فوق تخصص بیماری‌های عفونی درباره افتراق کرونا، سرماخوردگی و آلرژی‌های فصلی گفت: شاید در برخی شرایط نتوان صد درصد بین این موارد افتراق گذاشت، اما علائم دیگر در کنار آبریزش بینی، عطسه و سرفه قرار می‌گیرد از جمله سردرد، بدن درد و تب که می‌تواند موجب افتراق سرماخوردگی از آلرژی بشود و مسئله دیگر تجربه خود فرد در این زمینه است اینکه این حساسیت را دارد و هر ساله در فروردین یا شهریور دچار این علائم می‌شود.
وی تصریح کرد: تاکید داریم در حال حاضر هر علائمی از جمله آبریزش بینی، گلودرد و سرفه را حتما به حساب کرونا بگذاریم حتی بدون سردرد و بدن درد و اکنون هر علامتی ایجاد شود، کروناست حتی اگر تست منفی شود؛ سرماخوردگی مربوط به قبل از کرونا بود.
قاسم زاده بیان کرد: تست PCR در بهترین شرایط ۷۰ درصد مثبت می‌شود و خیلی از بیماران مبتلا به کرونا تستشان منفی می‌شود لذا نباید هیچ علائمی را به حساب غیر از کرونا بگذاریم و افراد با هر علامتی خود را به عنوان یک بیمار کرونایی دانسته و اندازه گیری روزانه اکسیژن خون را فراموش نکنند که اگر به ۹۳ و پایین‌تر رسید، حتما درمان‌های مناسب را دریافت کنند.
این فوق تخصص بیماری‌های عفونی و نقص ایمنی در بخش دیگری از سخنانش درباره بهترین زمان تزریق واکسن در افرادی که به کرونا مبتلا شده اند، اظهار کرد: دریافت واکسن بستگی به شدت بیماری و دریافت درمان دارد و این افراد به طور متوسط چهار تا شش هفته بعد از بهبودی می‌توانند واکسن بزنند، اما در کسانی که دارو‌های خاص در دوره درمان کرونا استفاده کرده اند شاید نیاز به حتی توقف واکسینسایون تا سه ماه است.
وی افزود: بیماران دارای نقص ایمنی مثل افرادی که شیمی درمانی می‌شوند، افراد پیوند عضو، ایدز، دیابتی‌هایی که بیش از ۱۰ سال از دیابت آن‌ها گذشته و ... باید با مشورت پزشک معالج و یک متخصص عفونی برای تزریق واکسن اقدام کنند تا در زمانی که سیستم ایمنی بدن بهترین وضعیت را دارد، واکسن را تزریق کنند.
قاسم زاده تصریح کرد: افراد دارای نقص سیستم ایمنی باید براساس شدت و خاموشی بیماری که دارند و دارو‌هایی که مصرف می‌کنند، واکسن بزنند و در نهایت توصیه به واکسن را برای این افراد داریم و حتی این افراد تنها گروهی هستند که توصیه جهانی بر دریافت دوز سوم واکسن را دارند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دلیل ردصلاحیت لاریجانی، تحصیلات تکمیلی دختر او در سال ۸۶ است

چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان برگزار می‌شود

فضای جدید سیاسی کشور امیدبخش است/ امروز بیرق در دست شماست و دشمن در حال عقب نشینی است

رئیس شورای شورای شهر: بهترین گزینه را برای شهرداری کرمان انتخاب کردیم/ ادعای عضو شورای شهر: شهر کرمان را با بحران تحویل گرفتیم

هشدار یک استاد دانشگاه درباره طغیان مجدد کرونا در برخی استان‌ها

مجلس محرمانه‌ها

فضاسازی آمریکائی ها درباره «توسل به گزینه جایگزین»

تحریم‌ها را بردارند تا به مذاکره برگردیم

قالیباف: قصد مسدودسازی اینستاگرام را نداریم

فارس: احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

پربازدید ها

زلزله در زرند/ تماس تلفنی وزیر کشور با استاندارکرمان در پی وقوع زلزله در یزدانشهر زرند/ فرماندار زرند به گفتارنو: اعزام تیم‌های ارزیاب به نقاط مختلف شهرستان

وزیر کشور حکم شعرباف را صادر کرد

عامل قتل جوان ۱۶ ساله ریگانی دستگیر شد

رئیس شورای شورای شهر: بهترین گزینه را برای شهرداری کرمان انتخاب کردیم/ ادعای عضو شورای شهر: شهر کرمان را با بحران تحویل گرفتیم

قبل و بعد از هک اکانت اینستاگرام چه باید کرد؟

۹۴ درصد افراد بالای ۶۰ سال، ۷۲ درصد افراد بالای ۱۸ سال و ۶۷.۵ درصد افراد بالای ۱۲ سال واکسینه شده اند

هشدار یک استاد دانشگاه درباره طغیان مجدد کرونا در برخی استان‌ها

روند برگزاری جشنواره رسانه و عدالت در استان کرمان آغاز می‌شود

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)