کد خبر: ۴۲۵۵۹
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۴
ارسال به دوستان
ذخیره
یک فوق تخصص بیماری های عفونی عنوان کرد
یک فوق تخصص بیماری های عفونی و نقص ایمنی گفت: افراد دارای نقص سیستم ایمنی مثل افرادی که شیمی درمانی می شوند، افراد پیوند عضو، ایدز، دیابتی هایی که بیش از ۱۰ سال از دیابت آنها گذشته و ... باید براساس شدت و خاموشی بیماری که دارند و داروهایی که مصرف می کنند، واکسن کرونا بزنند و حتی این افراد تنها گروهی هستند که توصیه جهانی بر دریافت دوز سوم واکسن را دارند.

چه کسانی باید دوز سوم واکسن کرونا را بزنند؟/ تفاوت آلرژی و کرونا
یک فوق تخصص بیماری های عفونی و نقص ایمنی گفت: افراد دارای نقص سیستم ایمنی مثل افرادی که شیمی درمانی می شوند، افراد پیوند عضو، ایدز، دیابتی هایی که بیش از ۱۰ سال از دیابت آنها گذشته و ... باید براساس شدت و خاموشی بیماری که دارند و داروهایی که مصرف می کنند، واکسن کرونا بزنند و حتی این افراد تنها گروهی هستند که توصیه جهانی بر دریافت دوز سوم واکسن را دارند.
به گزارش ایسنا دکتر"ایمان قاسم زاده" درباره تعریف بیماری‌های عفونی اظهار کرد: بیماری‌های عفونی ناشی از یک عامل خارج از بدن انسان است که از یک سمت حمله می‌کند و راه ورود می‌تواند زخم، حتی پوست سالم و برخی از مخاطات به ویژه مخاط بینی، دهان و ... باشد.
وی با اشاره به اینکه ویروس ها، باکتری ها، قارچ و انگل‌ها عوامل اصل بیماری‌های عفونی هستند، افزود: هر چه این جرم متکامل‌تر می‌شود، دفاع کادر درمان در مقابل آن‌ها بهتر است و به عنوان مثال یک باکتری را راحت‌تر از ویروس می‌شود از بین برد چراکه ویروس‌ها ریزترین عوامل بیماری و شاید ناقص‌ترین عوامل هستند که بدون سلول زنده قادر به رشد و تکثیر خود نیستند و ما در مقابل آن‌ها ناتوان‌تر هستیم و درمان عفونت‌های ویروسی همیشه از سخت‌ترین درمان‌های طب بیماری‌های عفونی بوده است.
قاسم زاده در ادامه درباره بیماری سرماخوردگی توضیح داد: سرماخوردگی اصطلاح عامیانه و قدری اشتباه برانگیز است؛ منظور از سرماخوردگی بیماری در مقابل هوای سرد نیست و این یک بیماری ناشی از جرم‌های ویروسی است و وقتی فرد به اصطلاح علمی سرما خورده یعنی یکی از جرم‌هایی که بیماری سرماخوردگی را ایجاد می‌کند، وارد بدنش شده است.
این فوق تخصص بیماری‌های عفونی و نقص ایمنی با اشاره به شایع‌ترین جرم‌هایی که سرماخوردگی را ایجاد می‌کنند، گفت: خود سرماخوردگی تا قبل از شیوع کرونا، مسئله خاصی نداشته و با درمان‌های ساده رفع می‌شد.
وی اظهارکرد: تا قبل از کرونا، مهم‌ترین ویروسی که دستگاه تنفسی فوقانی را درگیر می‌کرد و هر ساله با آن آشنا بودیم، آنفلوانزا بود، اما اتفاقی که درمورد کروناویروس جدید از اسفند ۹۸ تاکنون افتاد این بود که از حیوانات به انسان منتقل شد و متاسفانه به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل و دستگاه تنفسی تحتنی را درگیر کرد.
قاسم زاده ادامه داد: کروناویروس یکی از جرم‌های ایجادکننده سرماخوردگی است و برای همین علائم اولیه کرونا نیز گلودرد، آبریزش بینی، سردرد و سرفه و در واقع همان علائم سرمارخوردگی قدیم است و کم کم علائم شدیدتر ایجاد می‌شود و در برخی افراد به ویژه کسانی که واکسن زده اند، حتی می‌تواند بدون علامت باشد.
این فوق تخصص بیماری‌های عفونی درباره افتراق کرونا، سرماخوردگی و آلرژی‌های فصلی گفت: شاید در برخی شرایط نتوان صد درصد بین این موارد افتراق گذاشت، اما علائم دیگر در کنار آبریزش بینی، عطسه و سرفه قرار می‌گیرد از جمله سردرد، بدن درد و تب که می‌تواند موجب افتراق سرماخوردگی از آلرژی بشود و مسئله دیگر تجربه خود فرد در این زمینه است اینکه این حساسیت را دارد و هر ساله در فروردین یا شهریور دچار این علائم می‌شود.
وی تصریح کرد: تاکید داریم در حال حاضر هر علائمی از جمله آبریزش بینی، گلودرد و سرفه را حتما به حساب کرونا بگذاریم حتی بدون سردرد و بدن درد و اکنون هر علامتی ایجاد شود، کروناست حتی اگر تست منفی شود؛ سرماخوردگی مربوط به قبل از کرونا بود.
قاسم زاده بیان کرد: تست PCR در بهترین شرایط ۷۰ درصد مثبت می‌شود و خیلی از بیماران مبتلا به کرونا تستشان منفی می‌شود لذا نباید هیچ علائمی را به حساب غیر از کرونا بگذاریم و افراد با هر علامتی خود را به عنوان یک بیمار کرونایی دانسته و اندازه گیری روزانه اکسیژن خون را فراموش نکنند که اگر به ۹۳ و پایین‌تر رسید، حتما درمان‌های مناسب را دریافت کنند.
این فوق تخصص بیماری‌های عفونی و نقص ایمنی در بخش دیگری از سخنانش درباره بهترین زمان تزریق واکسن در افرادی که به کرونا مبتلا شده اند، اظهار کرد: دریافت واکسن بستگی به شدت بیماری و دریافت درمان دارد و این افراد به طور متوسط چهار تا شش هفته بعد از بهبودی می‌توانند واکسن بزنند، اما در کسانی که دارو‌های خاص در دوره درمان کرونا استفاده کرده اند شاید نیاز به حتی توقف واکسینسایون تا سه ماه است.
وی افزود: بیماران دارای نقص ایمنی مثل افرادی که شیمی درمانی می‌شوند، افراد پیوند عضو، ایدز، دیابتی‌هایی که بیش از ۱۰ سال از دیابت آن‌ها گذشته و ... باید با مشورت پزشک معالج و یک متخصص عفونی برای تزریق واکسن اقدام کنند تا در زمانی که سیستم ایمنی بدن بهترین وضعیت را دارد، واکسن را تزریق کنند.
قاسم زاده تصریح کرد: افراد دارای نقص سیستم ایمنی باید براساس شدت و خاموشی بیماری که دارند و دارو‌هایی که مصرف می‌کنند، واکسن بزنند و در نهایت توصیه به واکسن را برای این افراد داریم و حتی این افراد تنها گروهی هستند که توصیه جهانی بر دریافت دوز سوم واکسن را دارند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

نزاع مرگبار در رفسنجان / نزاع باغ پسته رفسنجان ده کشته داشت

63 بیمار کرونایی در کشور جان باختند / فقط ۳۵ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند

عوارض آزادراه‌ها به نرخ سابق بازگشت

اجتماع بزرگ عزاداران حسینی در  گل‌گهر برگزار شد

عزاداران حسینی حتما از ماسک استفاده کنند

مهمترین دغدغه ما برگزاری مراسم عزاداری در فضای باز و رعایت پروتکل‌هاست

سفر هیات دولت به کرمان باز هم لغو شد

محدودیت‌های ترافیکی تاسوعا و عاشورای حسینی در کرمان اعلام شد

تشدید نظارت دامپزشکی کرمان بر کشتار دام در ماه محرم

جاده مواصلاتی کرمان-راور-دیهوک از استانداردهای مناسب برخوردار نیست / ضرورت رفع نقاط حادثه خیز

پربازدید ها

چند ماده غذایی مفید برای کاهش درد

نزاع مرگبار در رفسنجان / نزاع باغ پسته رفسنجان ده کشته داشت

پیش‌بینی طوفان شن در کرمان / در هفته جاری با روند افزایش دما روبه رو هستیم

شرایط مناسبی از نظر کرونا نداریم/ تاسوعا و عاشورا مردم شیوه‌نامه‌ها را رعایت کنند

واژگونی وانت پیکان  6 کشته و زخمی بر جای گذاشت

رهایی کودک ۵ ساله از دست گروگانگیران

محدودیت‌های ترافیکی تاسوعا و عاشورای حسینی در کرمان اعلام شد

جاده مواصلاتی کرمان-راور-دیهوک از استانداردهای مناسب برخوردار نیست / ضرورت رفع نقاط حادثه خیز

کرمان همچنان در وضعیت قرمز کرونایی

تشدید نظارت دامپزشکی کرمان بر کشتار دام در ماه محرم

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۳ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۸ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)