کد خبر: ۴۲۶۱۴
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۳
ارسال به دوستان
ذخیره
علی‌رغم افزایش سرعت واکسیناسیون کرونا در کشور و درحالی که روز به روز بر شمار دریافت کنندگان دُز اول واکسن کرونا افزوده می‌شود اما دُز دومی‌های برخی از واکسن‌ها از جمله آسترازنکا برای تزریق این واکسن و یافتن آن با مشکلاتی روبرو هستند...

مشکل دُز دومی‌های «آسترازنکا» و چند پرسش از وزارت بهداشت

علی‌رغم افزایش سرعت واکسیناسیون کرونا در کشور و درحالی که روز به روز بر شمار دریافت کنندگان دُز اول واکسن کرونا افزوده می‌شود اما دُز دومی‌های برخی از واکسن‌ها از جمله آسترازنکا برای تزریق این واکسن و یافتن آن با مشکلاتی روبرو هستند.
به گزارش ایسنا، حدود دو ماه است که با افزایش واردات واکسن کرونا ، قطار واکسیناسیون در کشور سرعت گرفته است. در این میان سهم عمده تزریق واکسن مربوط به واکسن سینوفارم و پس از آن با فاصله زیاد آسترازنکا است. البته واکسن‌های دیگری نظیر بهارات، اسپوتنیک و برکت نیز با سهمی کمتر در سبد واکسیناسیون کشوری قرار دارند که موعد تزریق دُز دوم همه آنها به غیر از آسترازنکا ۲۸ روزه است و دُز دوم واکسن آسترازنکا نیز با فاصله ۳ ماه از دُز اول تزریق می‌شود.
نکته مهم این است که واکسن‌ها دارای ویال‌های متفاوت دو دُز، ۶ دُز و ۱۰ دُز هستند و این به آن معناست که به عنوان مثال یک ویال ۱۰ دُزی از یک واکسن را باید به ۱۰ نفر تزریق کرد. موضوعی که این روزها برای تزریق دُز دوم برخی واکسن‌هایی که به میزان کمتر در سبد واکسیناسیون قرار دارند باعث بروز مشکلاتی شده است.
بر اساس اعلام وزارت بهداشت تا روز ۳۰ شهریورماه آمار واکسیناسیون کرونا تجمعی به این شرح بوده است:

_اسپوتنیک نوبت اول: ۴۵۸۰۸۶

- اسپوتنیک نوبت دوم:  ۳۶۸۷۶۹

- سینوفارم نوبت اول:  ۲۳۷۷۳۲۸۵

- سینو فارم نوبت دوم: ۱۰۹۱۰۶۶۴

_بهارات نوبت اول: ۵۹۳۸۹

- بهارات نوبت دوم: ۵۴۲۱۸

- آسترازنکا نوبت اول: ۴۲۰۳۹۶۸

- آسترازنکا نوبت دوم: ۱۵۹۲۴۶۴

- برکت نوبت اول: ۲۸۶۳۷۵۷

- برکت نوبت دوم: ۱۴۹۰۷۳۶

که در این میان دُز دوم واکسن سینوفارم تاکنون بدون هیچ مشکلی به متقاضیان تزریق شده است اما برای تزریق دُز دوم واکسن‌هایی نظیر اسپوتنیک و استرازنکا با مشکلاتی روبرو شدیم. به عنوان مثال با کمبود واکسن دُز دوم اسپوتنیک و گذر از موعد تزریق آن، مقرر شد تا کسانی که نوبت دریافت دُز دوم آن واکسن را دارند، واکسن آسترازنکا دریافت کنند و یا مشکل فعلی که این روزها در مورد تزریق دُز دوم واکسن آسترازنکا به گوش می‌رسد.
همانطورکه پیش‌تر اشاره شد ویال واکسن‌ها از دُزهای متفاوتی تشکیل می‌شود و با توجه به این موضوع، مشاهدات خبرنگار ایسنا و همچنین گزارشات مردمی حکایت از آن دارد که به علت تزریق کمتر واکسن آسترزنکا، کسانی که این روزها نوبت تزریق دُز دوم آن را دارند با دو مشکل عمده روبرو هستند؛ اول آنکه تمام مراکز تجمعی، این واکسن را ندارند و اگر هم داشته باشند در ساعات اولیه آغاز به کار مراکز تمام می‌شود و دوم آنکه برخی مراکز هم با این بهانه که ویال‌ها ۱۰ دُزی هستند و باید برای تزریق واکسن حداقل ۱۰ نفر متقاضی دریافت واکسن باشند تا ویال‌ها باز شوند، از تزریق واکسن به افراد در موعد مقرر خودداری و اعلام می‌کنند که افراد باید صبر کنند تا تعداد متقاضیان به حد نصاب برسد و این موضوع گاها سبب می‌شود تا نوبت تزریق دُز دوم از آنچه که بر کارت واکسن درج شده و در پلتفرم تزریق ذکر شده است با تاخیر مواجه شود.
اما سوال اصلی اینجاست؛ با توجه به ثبت اطلاعات انواع واکسن‌های تزریق شده در سامانه‌های وزارت بهداشت و داشتن اطلاعات دقیق از میزان تزریق هر واکسن، آیا نمی‌توان تمهیداتی اندیشید و با تعیین و اعلام مراکز منتخب تا همه افرادی که باید دُز دوم واکسنی مانند آسترازنکا را تزریق کنند به مراکز منتخب که این واکسن را دارند مراجعه کنند تا از سردرگمی رهایی یابند و مشکل اضافه ماندن ویال واکسن هم پیش نیاید؟ 
از سوی دیگر علی‌رغم آنکه برای تزریق دُز اول واکسن هنگام ثبت‌نام در سامانه salamat.gov.ir فرد می‌بایست محل تزریق و مرکز تجمعی را خودش انتخاب کند، اما برخی به دلیل آنکه تزریق واکسن خاصی مدنظرشان است با مراجعه به برخی اپلیکیشن‌ها که مراکز تجمعی واکسیناسیون و نوع واکسنی که تزریق می‌کنند را معرفی می‌کنند، به مرکزی خاص مراجعه می‌کنند که گاهی این راهنمایی درست از آب در نمی‌آید و سبب معطلی فرد می‌شود. این درحالی است که با توجه به تغییر و تجمیع برخی مراکز واکسیناسیون نیز ممکن است فردی برای تزریق دُز دوم مجبور باشد به مرکزی متفاوت از محل تزریق دُز اول مراجعه کند و با راهنمایی اپلیکیشن‌ها به مرکزی مراجعه کند و در آنجا متوجه راهنمایی اشتباه اپلیکیشن و یا موجود نبودن واکسن موردنظر شود.
در چنین شرایطی؛  آیا معرفی مراکز و نوع واکسنی که تزریق می‌کنند توسط اپلیکیشن‌های یاد شده، مورد تایید وزارت بهداشت است؟ آیا این امکان برای وزارت بهداشت فراهم نیست تا سایت و اپلیکیشن واحدی را برای معرفی مراکز واکسیناسیون طراحی کند و دسترسی مردم به دُز دوم واکسن‌های مورد اشاره را سهل کرده و از سرگردانی آنها جلوگیری شود؟

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مدیرکدام شرکت معدنی بازداشت شده است؟

متاسفانه هم مردم و هم مسئولین به یک نوع عادی انگاری رسیده اند/انار، سیرجان و شهربابک در وضعیت قرمز

لزوم تحلیل جامعه‌شناختی و روانشناختی از نقش عنصر دین در دفاع مقدس

در حوزه خدمات رسانی تفاوتی بین شیعیان و اهل سنت در کشور نیست

امروز کسی ایجاد محدودیت برای فضای مجازی را برنمی تابد/ کودکان به فضای امن مجازی نیازمند هستند

تعطیلی یک واحد معدن در کرمان به‌دلیل عدم رعایت ملاحظات زیست محیطی

واگذاری زغالسنگ به دالاهو واقعیت ندارد

حکم دادگاه برای متهمان ارزی 4 ایراد اساسی دارد

زن جوان: می‌خواستم اینگونه از همسرم که ۱۴ سال از من بزرگتر بود انتقام بگیرم

حاضریم برای صنعت مس آب به کرمان ببریم اما حاضر نیستیم از این آب برای باغات پسته استفاده کنیم

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)