کد خبر: ۴۲۶۲۴
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۶
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل دامپزشکی کرمان:
مدیرکل دام پزشکی استان همچنین با اشاره به مشکل سگ‌های ولگرد گفت: سازمان‌های غیردولتی و حمایتی داوطلب نگهداری این حیوانات شدند و اگر بخواهیم جمعیت را کنترل کنیم باید در بدو امر سگ‌ها جمع آوری و طبق دستور العمل آن‌ها را جدا سازی کنیم و دارو‌ها و واکسیناسیونشان را انجام دهیم.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: نظارت بر مزاحمت‌های حیوانات خانگی در آپارتمان‌ها کار شهرداری‌هاست و ما مسئولیتی در این زمینه نداریم.
به گزارش ایرنا، دکتر حسین رشیدی در نشست خبری به مناسبت هفته دامپزشکی در پاسخ به پرسش خبرنگاران افزود: توصیه ما این است که حیواناتی که در خانه نگهداری می‌شوند حتما واکسینه شوند.
به گفته وی شهرداری‌ها متولی بررسی گزارش ساکنان مجتمع‌های آپارتمانی در زمینه مزاحمت حیوانات هستند.

سگ‌های ولگرد و ساماندهی ناتمام
مدیرکل دام پزشکی استان همچنین با اشاره به مشکل سگ‌های ولگرد گفت: سازمان‌های غیردولتی و حمایتی داوطلب نگهداری این حیوانات شدند و اگر بخواهیم جمعیت را کنترل کنیم باید در بدو امر سگ‌ها جمع آوری و طبق دستور العمل آن‌ها را جدا سازی کنیم و دارو‌ها و واکسیناسیونشان را انجام دهیم.
وی ادامه داد: مراکز نگهداری سگ‌های ولگرد در استان هنوز نتوانستند به ظرفیت لازم سگ‌های ولگرد برسند و نیاز است شهرداری و استانداری یک عزم جدی داشته باشند؛ ماهم در بحث واکسیناسیون و عقیم سازی آن‌ها را یاری می‌کنیم.
مدیرکل دامزشکی کرمان با بیان اینکه شهرداری‌ها متولی جمع آوری و کنترل سگ‌های ولگرد هستند گفت: ۲ مرکز برای نگهداری این سگ‌ها در کرمان راه اندازی شده، اما چون ظرفیت آن‌ها کافی نیست مشکلات سگ‌های ولگرد همچنان پابرجاست.

حیوانات و انتقال بیماری یا ویروس
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان همچنین گفت: با اینکه هنوز مستنداتی مبنی بر ناقل بودن حیوانات خانگی نظیر سگ و گربه در بیماری کرونا در دسترس نیست و دانشمندان هنوز به جواب مشخصی نرسیدند، اما حیوانات انواع دیگری از بیماری‌ها را می‌گیرند و استعداد عفونت کرونایی و انتقال آن را دارند.
وی افزود: در ابتدای کرونا بحث انتقال فیزیکی از اجسام و سطوح بیشتر بود و دلیل رها سازی حیوانات خانگی هم بیشتر این موضوع بود و امکان اینکه این حیوانات ناقل فیزیکی باشند، وجود داشت.
رشیدی با بیان اینکه حیوانات ممکن است ناقل عفونت‌ها و انواع دیگر بیماری کرونا باشند و غذا دادن به حیوانات در سطح شهر نیز توصیه نمی‌شود خاطرنشان کرد: تغذیه حیواناتی که در سطح شهر رها شده اند و هر روز بر تعدادشان بیشتر می‌شود می‌تواند زمینه بروز مشکلاتی را فراهم آورد؛ اگر تغذیه حیوانات در محل‌های نگهداری و پناهگاه‌ها باشد بهتر است.
به گفته وی بیماری‌های قابل انتقال به انسان از دام زیاد هستند به طوری که هزار و ۷۰۰ بیماری عفونی در دنیا شناخته شده و در این میان ۵۰ درصد آن‌ها از دام نشات می‌گیرند که این موضوع حساسیت نظارت‌ها را افزایش می‌دهد.
مدیرکل دامپزشکی کرمان با تشریح عملکرد این اداره کل اظهارداشت: تب مالت به نحو محسوسی کاهش پیدا کرده است همچنین تب کریمه کنگو که در دهه‌های قبل موجب تلفات زیادی در اماکن روستایی بود تحت کنترل قرار دارد و امسال این بیماری را نداشتیم.
این مسئول با اشاره به اینکه دام‌ها سالانه چندین نوبت باید علیه بیماری‌های واگیر واکسینه شوند، ابراز کرد: نگهداری دام کار مشکلی است، زیرا در معرض بیماری‌های واگیر قرار دارند که باید قبل از شیوع بیماری‌های دامی پیشگیری صورت گیرد.
وی ادامه داد: در این زمینه کانون‌های بیماری‌های دامی را در زمینه‌های زیادی از قبیل تب برفکی، آبله و .. که بیماری‌های خطرناکی هستند شناسایی کردیم و از شیوع آن‌ها جلوگیری شده و خوشبختانه این بیماری‌ها بسیار کم شده است.
رشیدی با اشاره به اینکه توسعه آزمایشگاه و مراکز تشخیص از اقدامات مهم اداره کل دامپزشکی کرمان بوده است گفت: همکاران ما با تست پی آر سی برخی از بیماری‌ها را در دام‌ها تشخیص می‌دادند، مثلا یک بیماری در اسب داریم که در سال‌های اخیر تست انجام می‌دهیم، ظرفیت در این زمینه بالا رفته است و این آمادگی را داریم تا برای استان‌های مجاور نیز انجام دهیم.

تخم مرغ حتما باید در یخچال نگهداری شود
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان همچنین با تاکید بر ضرورت نگهداری تخم مرغ در یخچال گفت: عرضه تخم مرغ از خارج از یخچال تخلف است و مردم نباید آن‌ها را خریداری کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت

دلیل ردصلاحیت لاریجانی، تحصیلات تکمیلی دختر او در سال ۸۶ است

چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان برگزار می‌شود

فضای جدید سیاسی کشور امیدبخش است/ امروز بیرق در دست شماست و دشمن در حال عقب نشینی است

رئیس شورای شورای شهر: بهترین گزینه را برای شهرداری کرمان انتخاب کردیم/ ادعای عضو شورای شهر: شهر کرمان را با بحران تحویل گرفتیم

هشدار یک استاد دانشگاه درباره طغیان مجدد کرونا در برخی استان‌ها

مجلس محرمانه‌ها

فضاسازی آمریکائی ها درباره «توسل به گزینه جایگزین»

تحریم‌ها را بردارند تا به مذاکره برگردیم

قالیباف: قصد مسدودسازی اینستاگرام را نداریم

پربازدید ها

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت

رئیس شورای شورای شهر: بهترین گزینه را برای شهرداری کرمان انتخاب کردیم/ ادعای عضو شورای شهر: شهر کرمان را با بحران تحویل گرفتیم

عامل قتل جوان ۱۶ ساله ریگانی دستگیر شد

قبل و بعد از هک اکانت اینستاگرام چه باید کرد؟

هشدار یک استاد دانشگاه درباره طغیان مجدد کرونا در برخی استان‌ها

روند برگزاری جشنواره رسانه و عدالت در استان کرمان آغاز می‌شود

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)