کد خبر: ۴۲۶۲۴
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۶
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل دامپزشکی کرمان:
مدیرکل دام پزشکی استان همچنین با اشاره به مشکل سگ‌های ولگرد گفت: سازمان‌های غیردولتی و حمایتی داوطلب نگهداری این حیوانات شدند و اگر بخواهیم جمعیت را کنترل کنیم باید در بدو امر سگ‌ها جمع آوری و طبق دستور العمل آن‌ها را جدا سازی کنیم و دارو‌ها و واکسیناسیونشان را انجام دهیم.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: نظارت بر مزاحمت‌های حیوانات خانگی در آپارتمان‌ها کار شهرداری‌هاست و ما مسئولیتی در این زمینه نداریم.
به گزارش ایرنا، دکتر حسین رشیدی در نشست خبری به مناسبت هفته دامپزشکی در پاسخ به پرسش خبرنگاران افزود: توصیه ما این است که حیواناتی که در خانه نگهداری می‌شوند حتما واکسینه شوند.
به گفته وی شهرداری‌ها متولی بررسی گزارش ساکنان مجتمع‌های آپارتمانی در زمینه مزاحمت حیوانات هستند.

سگ‌های ولگرد و ساماندهی ناتمام
مدیرکل دام پزشکی استان همچنین با اشاره به مشکل سگ‌های ولگرد گفت: سازمان‌های غیردولتی و حمایتی داوطلب نگهداری این حیوانات شدند و اگر بخواهیم جمعیت را کنترل کنیم باید در بدو امر سگ‌ها جمع آوری و طبق دستور العمل آن‌ها را جدا سازی کنیم و دارو‌ها و واکسیناسیونشان را انجام دهیم.
وی ادامه داد: مراکز نگهداری سگ‌های ولگرد در استان هنوز نتوانستند به ظرفیت لازم سگ‌های ولگرد برسند و نیاز است شهرداری و استانداری یک عزم جدی داشته باشند؛ ماهم در بحث واکسیناسیون و عقیم سازی آن‌ها را یاری می‌کنیم.
مدیرکل دامزشکی کرمان با بیان اینکه شهرداری‌ها متولی جمع آوری و کنترل سگ‌های ولگرد هستند گفت: ۲ مرکز برای نگهداری این سگ‌ها در کرمان راه اندازی شده، اما چون ظرفیت آن‌ها کافی نیست مشکلات سگ‌های ولگرد همچنان پابرجاست.

حیوانات و انتقال بیماری یا ویروس
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان همچنین گفت: با اینکه هنوز مستنداتی مبنی بر ناقل بودن حیوانات خانگی نظیر سگ و گربه در بیماری کرونا در دسترس نیست و دانشمندان هنوز به جواب مشخصی نرسیدند، اما حیوانات انواع دیگری از بیماری‌ها را می‌گیرند و استعداد عفونت کرونایی و انتقال آن را دارند.
وی افزود: در ابتدای کرونا بحث انتقال فیزیکی از اجسام و سطوح بیشتر بود و دلیل رها سازی حیوانات خانگی هم بیشتر این موضوع بود و امکان اینکه این حیوانات ناقل فیزیکی باشند، وجود داشت.
رشیدی با بیان اینکه حیوانات ممکن است ناقل عفونت‌ها و انواع دیگر بیماری کرونا باشند و غذا دادن به حیوانات در سطح شهر نیز توصیه نمی‌شود خاطرنشان کرد: تغذیه حیواناتی که در سطح شهر رها شده اند و هر روز بر تعدادشان بیشتر می‌شود می‌تواند زمینه بروز مشکلاتی را فراهم آورد؛ اگر تغذیه حیوانات در محل‌های نگهداری و پناهگاه‌ها باشد بهتر است.
به گفته وی بیماری‌های قابل انتقال به انسان از دام زیاد هستند به طوری که هزار و ۷۰۰ بیماری عفونی در دنیا شناخته شده و در این میان ۵۰ درصد آن‌ها از دام نشات می‌گیرند که این موضوع حساسیت نظارت‌ها را افزایش می‌دهد.
مدیرکل دامپزشکی کرمان با تشریح عملکرد این اداره کل اظهارداشت: تب مالت به نحو محسوسی کاهش پیدا کرده است همچنین تب کریمه کنگو که در دهه‌های قبل موجب تلفات زیادی در اماکن روستایی بود تحت کنترل قرار دارد و امسال این بیماری را نداشتیم.
این مسئول با اشاره به اینکه دام‌ها سالانه چندین نوبت باید علیه بیماری‌های واگیر واکسینه شوند، ابراز کرد: نگهداری دام کار مشکلی است، زیرا در معرض بیماری‌های واگیر قرار دارند که باید قبل از شیوع بیماری‌های دامی پیشگیری صورت گیرد.
وی ادامه داد: در این زمینه کانون‌های بیماری‌های دامی را در زمینه‌های زیادی از قبیل تب برفکی، آبله و .. که بیماری‌های خطرناکی هستند شناسایی کردیم و از شیوع آن‌ها جلوگیری شده و خوشبختانه این بیماری‌ها بسیار کم شده است.
رشیدی با اشاره به اینکه توسعه آزمایشگاه و مراکز تشخیص از اقدامات مهم اداره کل دامپزشکی کرمان بوده است گفت: همکاران ما با تست پی آر سی برخی از بیماری‌ها را در دام‌ها تشخیص می‌دادند، مثلا یک بیماری در اسب داریم که در سال‌های اخیر تست انجام می‌دهیم، ظرفیت در این زمینه بالا رفته است و این آمادگی را داریم تا برای استان‌های مجاور نیز انجام دهیم.

تخم مرغ حتما باید در یخچال نگهداری شود
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان همچنین با تاکید بر ضرورت نگهداری تخم مرغ در یخچال گفت: عرضه تخم مرغ از خارج از یخچال تخلف است و مردم نباید آن‌ها را خریداری کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

پیام استاندار اسبق کرمان به مناسبت درگذشتِ استاد اکبر صوتی

عامل سلاخی گاو کشاورز منوجانی دستگیر شد

جان باختن ۹ نفر از هموطنان به دلیل ابتلا به کرونا

پیش بینی ادامه گرد و غبار تا اوایل هفته آینده در کرمان

هشدار سازمان جهانی بهداشت از شیوع یک بیماری دیگر؛ ۳۰ مورد مشکوک به آبله میمون در اسپانیا و پرتغال

پرداخت کسورات «حقوق فروردین ماه» بازنشستگان کشوری/کسورات اردیبهشت در خردادماه پرداخت می‌شود

ثبت‌نام پیش از موعد دانش‌آموزان در مدارس، ممنوع است

یارانۀ گاز مشترکان پرمصرف‌ به زودی حذف می‌شود / دولت هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد / تا پایان امسال بیش از ۲۰۰ هزار خودرو گاز سوز خواهند شد

کشف 12 دستگاه ماینر غیر مجاز در کرمان

مدیران و کارگزاران کرمان بیش از پیش برای خدمت به مردم تلاش کنند / محور حرکت قوه قضائیه رضایت مردم است

پربازدید ها

عامل سلاخی گاو کشاورز منوجانی دستگیر شد

زمین لرزه باغین خسارت نداشت

هشدار سازمان جهانی بهداشت از شیوع یک بیماری دیگر؛ ۳۰ مورد مشکوک به آبله میمون در اسپانیا و پرتغال

مدیران و کارگزاران کرمان بیش از پیش برای خدمت به مردم تلاش کنند / محور حرکت قوه قضائیه رضایت مردم است

کشف 12 دستگاه ماینر غیر مجاز در کرمان

کلاس های جبرانی برای دانش آموزان در تابستان برگزار می شود

تعهدات دولت برای جبران آسیب‌های سیل جنوب کرمان انجام می‌شود /عمق عقب ماندگی در رودبارجنوب به اندازه‌ای است که به سادگی جبران نمی‌شود

تغییرات کتب درسی از سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ اجرا می‌شود

دانش آموزان کارت ورود به جلسه امتحانات نهایی را در سامانه پادا بارگذاری کنند

پیش بینی ادامه گرد و غبار تا اوایل هفته آینده در کرمان

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۲ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۷ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)