کد خبر: ۴۲۶۷۲
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۲
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرعامل خانه مطبوعات استان کرمان خبر داد:
مدیرعامل خانه مطبوعات و رسانه‌های استان کرمان ضمن دعوت از اعضا برای شرکت در انتخابات بازرسان این نهاد درباره برخی مسائل مانند لغو عضویت ۹۰ نفر از اعضا، هدیه روز خبرنگار و نیز آخرین وضعیت مسکن خبرنگاران توضیح داد.

مدیرعامل خانه مطبوعات و رسانه‌های استان کرمان ضمن دعوت از اعضا برای شرکت در انتخابات بازرسان این نهاد درباره برخی مسائل مانند لغو عضویت ۹۰ نفر از اعضا، هدیه روز خبرنگار و نیز آخرین وضعیت مسکن خبرنگاران توضیح داد.

به گزارش ایرنا  محمدرضا نژادحیدری گفت: مجمع عمومی این نهاد روز چهارشنبه ۲۱ مهرماه به منظور انتخاب بازرسان به صورت الکترونیکی برگزار و از اعضای اصلی خانه مطبوعات دعوت می‌شود در این انتخابات مشارکت کنند تا فعالیت‌های این نهاد صنفی با قوت ادامه پیدا کند.

به گفته وی دوره فعالیت بازرسان خانه مطبوعات یک ساله است و لذا در مجمع عمومی آینده بازرسان خانه مطبوعات انتخاب خواهند شد؛ همچنین برگزاری انتخابات و مجامع عمومی خانه‌های مطبوعات سراسری است، تاریخ برگزاری آن را معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعیین می کند و انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود.

مدیرعامل خانه مطبوعات استان کرمان اظهارداشت: گزارش عملکرد و گزارش مالی خانه نیز تهیه شده است که بزودی درسایت خانه مطبوعات بارگذاری خواهد شد و اعضا می‌توانند آن را مشاهده کنند.

بر مبنای سلیقه شخصی عمل نمی‌کنیم

نژادحیدری درباره حذف تعدادی از اعضای خانه مطبوعات و سلیقه‌ای دانستن حذف اعضا بیان داشت: ما در خانه مطبوعات تمام تلاشمان را انجام می‌دهیم تا بر اساس ضوابط، مقررات و اساسنامه عمل کنیم نه سلائق شخصی.

وی افزود: به اعضای خانه مطبوعات این اطمینان را می‌دهیم که هیچگونه اعمال سلیقه شخصی در پالایش اعضای خانه مطبوعات صورت نگرفته است.

مدیرعامل خانه مطبوعات کرمان افزود: اساسنامه خانه شرایطی را برای عضویت در خانه پیش‌بینی کرده و بصراحت بیان داشته در صورتی که از دست دادن شرایط توسط عضو یا اینکه مشخص شود فرد از ابتدا شرایط عضویت را نداشته است خانه مطبوعات می‌تواند به عضویت وی خاتمه دهد.

وی گفت: زمانی که فرد بتواند شرایط عضویت را مجدد کسب کند می‌تواند دوباره عضو خانه مطبوعات شود.

نژادحیدری در تشریح تعداد و دلایل عمده لغو عضویت اعضا گفت: ۹۰ نفر از اعضای خانه مطبوعات لغو عضویت شده اند که از این تعداد ۱۵ نفر مدیرمسئول یا صاحب امتیاز، ۹ نفر حائز نمایندگی یا عضو دفتر نمایندگی و ۶۶ نفر هم خبرنگار بودند.

وی داشتن مجوز انتشار نشریه را شرط اصلی عضویت در خانه مطبوعات دانست و گفت: از میان ۱۵ مدیرمسئول یا صاحب امتیاز ۱۳ نفر به دلیل لغو امتیاز رسانه و نداشتن انتشار منظم عضویتشان در خانه مطبوعات لغو شده است و ۲ نفر باقی مانده نیز در زمان بررسی مدیرمسئول رسانه‌ای که از طریق آن عضو شده اند نبودند.

نژادحیدری در توضیح این مساله گفت: ممکن است فردی از طرف نشریه الف به عنوان مدیرمسئول عضو خانه شده باشد و مجوز نشریه الف به هر دلیل لغو شده باشد و همزمان مدیرمسئول نشریه ب باشد، خانه مطبوعات در این خصوص راهی جز لغو عضویت ندارد اما همان فرد می‌تواند از طریق نشریه دیگر عضو شود، کما اینکه برخی از افرادی که عضویت آنان لغو شده بود مجدد به عضویت در خانه مطبوعات در آمدند.

مدیرعامل خانه مطبوعات استان کرمان ادامه داد: ۹ نفر از اعضای خانه که نماینده یا عضو دفتر نمایندگی خانه مطبوعات بودند به دلیل رعایت نکردن بند ۸ ماده ۴۲ اساسنامه یعنی بارگذاری نکردن پروانه فعالیت نشریه سراسری در استان کرمان لغو عضویت شدند که در صورت بارگذاری تصویر مدارک لازم می‌توانند مجدد عضو خانه شوند.

نژادحیدری افزود: از ۶۵ خبرنگار لغو عضویت شده نیز حدود ۱۷ نفر کسانی بودند که امتیاز نشریه آنان لغو شده است و مابقی کسانی بودند که براساس ارزیابی صورت گرفته، به فعالیت روزنامه‌نگاری مطابق اساسنامه اشتغال نداشتند، رسانه آنان تعطیل شده بود، همکاری خود را با رسانه معرفی شده قطع کرده‌اند یا مدارک آنان ناقص بوده که بخشی از این افراد خود را با شرایط تطبیق دادند.

روزنامه‌نگاران و خبرنگاران واقعی عضو خانه مطبوعات شوند

مدیرعامل خانه مطبوعات با رد شائبه نگاه انتخاباتی به عضویت افراد در خانه مطبوعات تصریح کرد: اگر نگاه ما به اعضای خانه مطبوعات کمی بود یا نگاه انتخاباتی داشتیم، عضویت افراد را لغو نمی‌کردیم.

وی افزود: ما حتی افرادی را داشتیم که منسوب به اعضای هیات مدیره بودند ولی چون شرایط قانونی را از دست داده بودند آنان را نیز در فهرست لغو عضویت قرار دادیم.

نژادحیدری گفت: سیاست ما این است که روزنامه‌نگاران و خبرنگاران واقعی عضو خانه مطبوعات شوند.

وی با بیان اینکه در پذیرش اعضای جدید نیز بر اشتغال مستمر به فعالیت رسانه‌ای اصرار داریم گفت: در اصلاحات جدید اساسنامه که در خانه مطبوعات کشور در حال پیگیری است یکی از شرایط عضویت در خانه مطبوعات شرکت در آزمون است که این موضوع کمک می کند تا فرآیند عضویت بهبود پیدا کند.

مدیرعامل خانه مطبوعات استان کرمان ادامه داد: اگر کسی دلسوز جامعه مطبوعات و برای آبرو و اعتبار خانه مطبوعات نگران باشد از حذف افرادی که شرایط عضویت را از دست داده‌اند نگران و ناراحت نمی‌شود بلکه خانه مطبوعات را به ادامه این سیاست تشویق می‌کند.

نژادحیدری افزود: ما اهل ورود به حاشیه‌ها نیستیم چرا که معتقدیم برای بهبود وضعیت روزنامه‌نگاران تلاش کنیم لذا سیاست کلی ما ورود نکردن به مسائل حاشیه‌ای است، زیرا در گذشته دوره‌هایی را داشتیم که خانه مطبوعات به دلیل اسارت در چنگ حاشیه دچار رکود و تعطیلی شد.

برگزاری ۶ دوره آموزشی

مدیرعامل خانه مطبوعات استان کرمان در تشریح اقدامات صورت گرفته در دوره فعلی خانه مطبوعات گفت: دغدغه اصلی ما مساله آموزش است، تا الان پنج دوره آموزشی به مدت ۲۰ ساعت با حضور روزنامه‌نگاران شاخص و صاحب نام کشور به صورت مجازی برگزار شده که حدود ۶۰ نفر در آن شرکت کردند.

وی افزود: علاقه مند بودیم تعداد بیشتری در این دوره آموزشی شرکت کنند ولی این اتفاق رقم نخورد.

نژادحیدری ادامه داد: پس از اعلام نمرات و صدور گواهینامه کسانی که موفق به کسب نمره قبولی شده‌اند دوره‌های دیگری را برگزار خواهیم کرد و روند آموزش را متوقف نخواهیم کرد.

مدیرعامل خانه مطبوعات کرمان افزود: اقدامات اولیه برای راه‌اندازی کتابخانه تخصصی حوزه روزنامه‌نگاری و ارتباطات انجام شده و این کتابخانه بزودی پاسخگوی علاقه مندان خواهد بود.

پرداخت هدیه روز خبرنگار

نژادحیدری در خصوص اقدامات صورت گرفته در حوزه رفاهی نیز گفت: سال گذشته که چند ماه از آغاز به کار دوره جدید خانه مطبوعات بیشتر نگذشته بود توانستیم مبلغ ۲ میلیون ریال به خبرنگاران هدیه دهیم، در سال ۱۴۰۰ نیز به مناسبت روز خبرنگار مبلغ ۴ میلیون ریال به اعضای خانه مطبوعات پرداخت شد.

وی ادامه داد: مبلغ ۲ میلیون ریال دیگر نیز بزودی به حساب اعضای خانه مطبوعات واریز خواهد شد؛ البته این ارقام بسیار کم و ناقابل است و ما را شرمنده اعضای خانه کرده است.

مدیرعامل خانه مطبوعات استان کرمان افزود: با ۲ هتل در قشم و مشهد وارد مذاکره شدیم تا امتیازاتی را برای اعضای خانه مطبوعات کسب کنیم اما به دلیل ناپایداری شرایط کشور و شیوع کرونا این اقدامات تا زمان تثبیت شرایط متوقف مانده است.

اقدام بی نتیجه برای مسکن مطبوعات

نژادحیدری در خصوص مسکن خبرنگاران نیز گفت: در خصوص تهیه مسکن برای خبرنگاران اقداماتی را آغاز کردیم ولی به نتیجه نرسیدیم، باوجودی که در سفر معاون وزیر راه و شهرسازی مصوب شده بود اختصاص زمین برای خبرنگاران در اولویت قرار گیرد اما راه و شهرسازی اعلام کرد که اختصاص زمین صرفا از طریق طرح اقدام ملی مسکن ممکن است که این طرح هم پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد.

وی افزود: اخیرا تفاهمی بین وزارتخانه های ارشاد و راه شهرسازی منعقد شده که هنوز جزئیات آن ابلاغ نشده و در تلاش هستیم از این تفاهم‌نامه سهم خوبی برای استان کرمان مطالبه کنیم.

مدیرعامل خانه مطبوعات استان کرمان گفت: موضوع وکیل خانه مطبوعات در دوره جدید مجددا در دستور کار قرار گرفت و اعضای خانه مطبوعات در صورتی که با پرونده قضایی مرتبط با فعالیت رسانه‌ای روبه رو شوند می‌توانند به صورت رایگان از وکیل استفاده کنند.

موزه مطبوعات در آستانه بازگشایی در مکان جدید

نژادحیدری در خصوص آخرین وضعیت موزه مطبوعات نیز توضیح داد: خانه دینیار از سال گذشته به عنوان موزه مطبوعات انتخاب شد، اما نیازمند تعمیراتی بود که با مساعدت استانداران سابق و فعلی کرمان بودجه اولیه آن تامین شد و با همت مدیرکل میراث فرهنگی و همکارانشان تعمیرات عمده آن به پایان رسید.

وی افزود: برخی اقدامات مانند تجهیز به دوربین حفاظتی و... نیز در حال انجام است و اگر همه چیز بخوبی پیش برود بزودی شاهد راه‌اندازی مجدد موزه مطبوعات خواهیم بود.

نژادحیدری در خصوص تاخیر در راه‌اندازی موزه گفت: برخی فرآیندها خارج از اختیار خانه بود و به صورت طبیعی پیگیری آن زمان می‌برد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دلیل ردصلاحیت لاریجانی، تحصیلات تکمیلی دختر او در سال ۸۶ است

چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان برگزار می‌شود

فضای جدید سیاسی کشور امیدبخش است/ امروز بیرق در دست شماست و دشمن در حال عقب نشینی است

رئیس شورای شورای شهر: بهترین گزینه را برای شهرداری کرمان انتخاب کردیم/ ادعای عضو شورای شهر: شهر کرمان را با بحران تحویل گرفتیم

هشدار یک استاد دانشگاه درباره طغیان مجدد کرونا در برخی استان‌ها

مجلس محرمانه‌ها

فضاسازی آمریکائی ها درباره «توسل به گزینه جایگزین»

تحریم‌ها را بردارند تا به مذاکره برگردیم

قالیباف: قصد مسدودسازی اینستاگرام را نداریم

فارس: احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)