کد خبر: ۴۲۷۳۲
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۴
ارسال به دوستان
ذخیره
گفتارنو بررسی می‌کند:
سرود «باز آمد بوی ماه مدرسه» هم دیگر مانند سابق شورآفرین نیست و دیگر از «بازی‌های راه مدرسه» هم خبری نیست. مدارس اغلب تعطیل‌ هستند و معلمان باید از طریق سیگنال‌های اینترنت با دانش‌آموزان ارتباط بگیرند. ارتباطاتی که جذابیت کلاس‌های حضوری را ندارد و آنگونه که این روزها زیاد شنیده می‌شود تاثیر کلاس‌های حضوری را ندارد. حالا مدتی است که زمزمه بازگشائی حضوری مدارس بیش از گذشته مطرح است. موضوعی که البته با اما و اگرهایی همراه است.

گفتارنو- مهدیه‌السادات هاشمی: 

سرود «باز آمد بوی ماه مدرسه» هم دیگر مانند سابق شوری برنمی‌انگیزد و دیگر از «بازی‌های راه مدرسه» هم خبری نیست. مدارس اغلب تعطیل‌ هستند و معلمان باید از طریق سیگنال‌های اینترنت با دانش‌آموزان ارتباط بگیرند. ارتباطاتی که نه جذابیت کلاس‌های حضوری را دارد و آنگونه که این روزها زیاد شنیده می‌شود نه اثربخشی آن را.حالا مدتی است که زمزمه بازگشائی حضوری مدارس بیش از گذشته مطرح است. موضوعی که البته با اما و اگرهایی همراه می‌باشد.

واکسینه شدن بیش از 75 درصد دانش‌آموزان کرمان
رییس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش در این خصوص به خبرنگار گفتارنو گفت: در حال حاضر بیش از 75 درصد از دانش‌آموزان واکسینه شده‌اند و مابقی دانش‌آموزان در حال واکسینه شدن هستند.
مهران باهری افزود: زدن واکسن کرونا اجباری نیست اما دانش‌آموزانی که واکسینه نشده‌اند باید حداقل هر دو هفته یکبار تست پی سی آر بدهند.
باهری در خصوص بازگشایی مدارس از ابتدای آبانماه سال جاری بیان داشت: مدارس به صورت قبل باز نیستند ضمن این که مدارس با جمعیت بالا باید با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی و با حداقل دانش آموزان بازگشایی شوند همچنین در سال جاری آموزش به صورت مجازی و حضوری در این مدارس صورت خواهد گرفت.

پایه‌های ابتدایی هفته‌ای دو تا سه روز آموزش حضوری دارند
رییس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خاطرنشان ساخت: در مدارس با جمعیت پایین دانش آموزان باید به صورت حضوری در کلاس‌های درس حضور داشته باشند که در حال حاضر این مدارس فعال هستند و دانش‌آموزان به صورت حضوری در کلاس‌ها مشغول فراگیری دروس خود هستند در این مدارس کلاس‌ها با 30 نفر دانش آموز به پایین دایر هستند.
وی افزود: در شهر کرمان مدارس فنی و حرفه ای به صورت حضوری فعالیت دارند و دانش‌آموزان این رشته‌ها از ابتدای مهر دروس خود را به صورت حضوری آموزش می‌بینند اما بقیه دبیرستان‌ها اصراری در باز شدنشان نبوده است.
باهری یادآور شد: در مورد بازگشایی پایه‌های ابتدایی -دبستان- به صورت تقسیم بندی هفته‌ای دو تا سه بار حضوری در مدارس آموزش می‌بینند.
رییس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش در خصوص این که آیا امکان این که مدارس ظرف یکی دو ماه آینده کلا به صورت حضوری بازگشایی شود وجود دارد گفت: آموزش و پرورش تابع ستاد ملی کرونا است و بر طبق دستورالعمل آنها و وزارت بهداشت رفتار خواهد کرد و هر تصمیمی در این رابطه گرفته شود ما اجرا خواهیم کرد.

بازگشایی مدارس در استان کرمان چرا و چگونه انجام می‌شود؟

موافقان و مخالفان واکسیناسیون دانش‌آموزان
اگرچه واکسیناسیون دانش‌آموزان مدت زیادی است که آغاز شده اما هنوز عده‌ای از والدین با واکسینه شدن فرزندانشان مخالفت می‌کنند. مادر یک دانش‌آموز پایه هشتم می‌گوید: ما هنوز نمی‌دانیم تزریق واکسن در آینده می‌تواند چه عوارضی برای فرزندانمان به دنبال داشته باشد بنابراین ترجیح می‌دهم خودم در خانه به فرزندم آموزش دهم. آموزش‌های آنلاین هم کمک زیادی به والدین برای کمک به فرزندانشان کرده است.
اما آقای قادری پدر دانش‌آموز پایه یازدهم معتقد است که مدارس باید بازگشایی شوند زیرا دانش‌آموزان دیگر میلی به در خانه ماندن ندارند و از سویی آموزش به صورت حضوری و چهره به چهره می‌‌تواند بسیار بهتر از آموزش آنلاین باشد. او می‌گوید بچه‌ها از خانه ماندن خسته شده‌اند حتی بی میل‌ترین دانش‌آموزان هم دلشان برای فضای مدرسه، همشاگردی‌ها و معلمان خود تنگ شده است.

افسردگی افزایش پیدا کرده، مدارس باز شوند بهتر است
رییس اداره امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی آموزش و پرورش استان کرمان در خصوص بازگشایی مدارس به گفتارنو گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا و تعطیلی مدارس شاهد آسیب‌های روحی مختلفی از جمله انزوا و افسردگی به دانش‌آموزان بوده‌ایم.
سید منصور مرتضوی بیان داشت: به دلیل پایین آمدن نشاط و شادابی، افسرده‌خویی و افسردگی در بین دانش‌آموزان ایجاد شده که شامل استان و کشور ما نمی‌شود و اتفاقی است که پاندمی کرونا در کل دنیا ایجاد کرده و در حقیقت میزان افسردگی -سرماخوردگی روانی- در سطح جهان گسترش یافته که نه تنها دانش آموزان بلکه کل افراد جامعه را درگیر کرده است.
مرتضوی معتقد است: در شرایط کنونی ضرورت دارد که مدارس بازگشایی شوند البته این موضوع هم باید با توجه به تصمیم ستاد ملی کرونا اتفاق بیفتد ضمن این که از خانواده‌های عزیز درخواست می‌کنم تا اگر در ستاد بر بازگشایی مدارس تصمیمی گرفته شد آن را بپذیرند زیرا با واکسینه شدن دانش‌آموزان ایمنی برقرار خواهد شد.
وی خاطرنشان ساخت: از نظر روانشناختی ضرورت دارد که انسان‌ها به خصوص دانش‌آموزان در سن دوست‌یابی و هویت‌یابی در جمع دوستان و در محیط مدارس و در اجتماع حضور داشته باشند و تمام فعالیت‌های آموزشی و پرورشی را فراگیرند. در مقطع ابتدایی و به ویژه پایه یک تا سوم -دوره اول- دانش‌آموز باید آموزش حضوری داشته باشد و در حقیقت معلم خود را ببیند و ارتباط عاطفی در فرایند یاددهی و یادگیری اتفاق بیفتد تا این آموزش اثرگذار باشد.
مرتضوی یادآور شد: به لحاظ آموزشی در فرایند یادگیری و همچنین به لحاظ جنبه‌های خلقی، عاطفی و روانشناختی ضرورت دارد که مدارس باز شوند و قطعا ستاد کرونا هم این جنبه‌ها را در نظر خواهد گرفت.
رییس اداره امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی آموزش و پرورش استان کرمان معتقد است: در حال حاضر برای پیشگیری و کنترل افسردگی در بین دانش‌آموزان توصیه می‌شود تا زمانی که تصمیم‌گیری قطعی در خصوص بازگشایی مدارس گرفته شود بهتر است دانش‌آموزان در حیاط منزل و در آپارتمان ورزش را در برنامه‌های خود داشته باشند تا کم تحرکی و اضافه وزن در شرایط موجب مشکلاتی در آینده نشود ضمن این که امیدواریم دوباره شاهد بازگشایی مدارس و شور و اشتیاق دانش‌آموزان در حیاط مدارس و در مسیر مدارس باشیم و سلامتی برگردد.

بازگشایی مدارس در استان کرمان چرا و چگونه انجام می‌شود؟

بازگشائی به شرط واکسیناسیون کامل دانش‌آموزان
بیش از یک ماه است که واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال آغاز شده که و ظاهرا شرط بازگشائی مدارس هم واکسینه شدن کامل دانش آموزان است.
بر همین اساس معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان به گفتارنو گفت: در رابطه با بازگشایی مدارس باید واکسیناسیون دانش‌آموزان به صورت کامل انجام شود اما تاکنون چیزی در خصوص بازگشایی مدارس ابلاغ نشده است.
دکتر حسین صافی‌زاده افزود: در صورت بازگشایی مدارس باید همه‌ی پروتکل‌های بهداشتی از جمله رعایت فاصله اجتماعی، زدن ماسک و ... رعایت شود همچنین معلمان و دانش آموزان بالای 12 سال باید واکسیناسیون خود را کامل انجام داده باشند.
هرچند تنها یک ماه از آغاز مهرماه می‌گذرد و زمزمه بازگشایی مدارس از ابتدایی آبان ماه به گوش می‌رسد اما باید دید کرونا این مهمان ناخوانده تا کجا پیش می‌رود و آیا شرایط استان و کشور اجازه بازگشایی مدارس را خواهد داد یا نه؟

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

خودروهای خارجی معروف در راه ایران/ قیمت‌ها چگونه تعیین می شود؟

بم هنوز ۸ مدرسه و ۳۲ کلاس کانکسی دارد / مجتمع فرهنگیان هنوز تکمیل نشده است

رئیس خانه احزاب: بین مردم و حاکمیت شکافی وجود ندارد

از گروهی که خبرگزاری فارس را هک کردند تشکر کنید که دروغ بودن اطلاعات ارائه شده به مقامات عالی کشور را برملا کرد!

از فردا سامانه بارشی وارد کرمان می‌شود / احتمال سرمازدگی محصولات کشاورزی به دلیل کاهش دمای هوا

آماری از بازداشت‌شدگان نداریم/ در مواجهه با فضای مجازی اصل را بر دروغ بگذاریم مگر اینکه نهادهای امنیتی و قضایی حقیقت را اعلام کنند

رئیسی بذرپاش را به عنوان جانشین رستم قاسمی معرفی نکرده است

محمدعلی ابطحی: آقای خاتمی سه نامه خدمت رهبری نوشت

مهلت ارسال آثار به جشنواره نماز "فجر تا فجر" تا نیمه دی ماه

در گذشته ورود به‌موقع استانداران وقت مانع از انتقال جشنواره موسیقی نواحی شده بود

پربازدید ها

کشف کامیون سرقتی حامل خرما در عملیات پلیس ریگان

۹ سارق هنگام سرقت در عملیات‌های پلیس کرمان دستگیر شدند

پیش بینی هواشناسی از بارش پراکنده برف و باران در استان کرمان

بیمه سلامت ۴۰ میلیون تومان کمک هزینه پیوند کلیه پرداخت می‌کند

بیش از ۵۰ میلیون نفر از جمعیت کشور چاق هستند / افراد دارای چاقی مفرط در معرض خطر ابتلا به ۲۱ سرطان قرار دارند

با گذشت اولیای دم، یک محکوم به قصاص از اعدام رهایی یافت

نابودی ۸۰ درصد مراتع استان کرمان بر اثر خشکسالی / زندگی قریب به اتفاق عشایری استان تحت تاثیر مراتع / مشکلات عشایر باید به صورت ریشه‌ای رفع شود

لزوم مناسب‌سازی زیرساخت‌های شهری کرمان برای معلولان / هیچ معلولی برای حضور در اجتماع نباید مشکل و محدودیتی داشته باشد

۲۰۰ گردنه برفگیر کرمان مستعد حوادث است

نصب حفاظ روی کامیون‌ها اجباری شد

پر بحث

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)

مویدی: پول مردمی که نان ندارند بخورند را به دوستان‌تان می‌دهید/ فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی سیاسی است تا فرهنگی/ امینی‌زاده: خیلی وقاحت می‌خواهد به یک جریان مردمی انگ سیاسی بزنیم/ بله کار سیاسی ما تقویت جریان انقلابی است   (۱ نظر)

سریال «بی همگان» جای «بی نشان» را می‌گیرد   (۱ نظر)

روایت داماد و مشاور ارشد ترامپ از شب ترور شهید قاسم سلیمانی   (۱ نظر)