کد خبر: ۴۲۷۹۶
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۹
ارسال به دوستان
ذخیره
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان:
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان واکسیناسیون عمومی را تنها راه ایمنی جامعه در برابر کرونا دانست و افزود: اگر ۵۰۰ هزار نفر دیگر در استان کرمان دوز اول واکسن خود را تزریق کنند، البته به شرط آنکه همه افرادی که باید، دوز اول را دریافت کرده باشند، ما به حد مطلوب یعنی واکسیناسیون ۸۵ درصدی خواهیم رسید. دکتر سعید صحبتی درباره روند واکسیناسیون کرونا در استان کرمان گفت: در استان کرمان تاکنون حدود یک میلیون و ۹۲۰ هزار نفر دوز اول (۷۴ درصد جمعیت هدف) و یک میلیون و ۱۸۴ هزار نفر (۴۶ درصد جمعیت هدف) نیز دو دوز واکسن خود را دریافت کرده اند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان واکسیناسیون عمومی را تنها راه ایمنی جامعه در برابر کرونا دانست و افزود: اگر ۵۰۰ هزار نفر دیگر در استان کرمان دوز اول واکسن خود را تزریق کنند، البته به شرط آنکه همه افرادی که باید، دوز اول را دریافت کرده باشند، ما به حد مطلوب یعنی واکسیناسیون ۸۵ درصدی خواهیم رسید.
دکتر سعید صحبتی درباره روند واکسیناسیون کرونا در استان کرمان گفت: در استان کرمان تاکنون حدود یک میلیون و ۹۲۰ هزار نفر دوز اول (۷۴ درصد جمعیت هدف) و یک میلیون و ۱۸۴ هزار نفر (۴۶ درصد جمعیت هدف) نیز دو دوز واکسن خود را دریافت کرده اند.
وی واکسیناسیون عمومی را تنها راه ایمنی جامعه در برابر کرونا دانست و افزود: اگر ۵۰۰ هزار نفر دیگر در استان کرمان دوز اول واکسن خود را تزریق کنند، البته به شرط آنکه همه افرادی که باید، دوز اول را دریافت کرده باشند، ما به حد مطلوب یعنی واکسیناسیون ۸۵ درصدی خواهیم رسید.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره وضعیت کرونایی استان نیز به ایسنا گفت: اکنون در وضعیت ثابت قرار داریم به گونه‌ای که وقتی پیک پنجم را پشت سر گذاشتیم، روند ابتلا به کووید ۱۹ در استان کاهشی بوده و اکنون در وضعیت تقریبا ثابتی قرار داریم.
وی با خطرناک دانستن عادی انگاری که در جامعه رخ داده، اظهار کرد: با توجه به اینکه مقداری رعایت پروتکل‌های بهداشتی کاهش یافته و متاسفانه تا حدودی مردم سهل انگار شده اند و برخی نیز با تصور اینکه تزریق واکسن برای آن‌ها مصونیت ایجاد کرده، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را زیاد جدی نمی‌گیرند، بنابراین اگر همین رویه پیش رود، وقوع پیک ششم دور از انتظار نخواهد بود.
صحبتی تاکید کرد: اگر مردم مسائل بهداشتی را رعایت نکنند و سهل انگار باشند احتمال وقوع پیک ششم وجود دارد.
وی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه تقریبا نیمی از جمعیت استان کرمان واکسینه شده اند، اگر پیک ششم به وقوع بپیوندد، چند درصد آمار بستری‌ها و فوتی‌ها نسبت به پیک‌های قبلی تفاوت خواهد داشت؟ گفت: با توجه به اینکه بیش از ۷۰ درصد دوز اول و بیش از ۴۰ درصد دوز دوم واکسن کرونای خود را دریافت کرده اند، پیش بینی می‌کنیم شدت موارد بستری و مرگ و میر به اندازه پیک‌های قبلی نباشد و کاهش محسوسی خواهیم داشت.

واکسن آنفلوانزا و کرونا همدیگر را پوشش نمی‌دهند
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در ادامه درباره تزریق واکسن آنفلوآنزا نیز به ایسنا گفت: واکسن آنفلوانزا و کرونا با یکدیگر هیچ تداخلی ندارند و همدیگر را نیز پوشش نمی‌دهند. منتها، چون واکسن آنفلوانزا برای کل جمعیت وجود ندارد بنابراین مثل همه کشور‌های دنیا، افراد در معرض خطر (کسانی که بیماری زمینه ای، افراد بالای ۶۵ سال و کادر بهداشت و درمان) باید واکسن آنفلوانزا تزریق کنند.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه عوارض واکسن کرونا در برخی افراد همراه با تب و بدن درد می‌باشد و عوارض واکسن آنفلوانزا نیز مشابه واکسن کروناست بنابراین با تزریق همزمان این دو واکسن ممکن فرد مقداری اذیت شود، لذا بهتر است فاصله یک هفته‌ای بین تزریق این دو واکسن را رعایت کنند.
صحبتی درمورد سوش‌های جدید کرونا اظهار کرد: ممکن است پاسخ دهی واکسن به سوش‌های جدید کمتر باشد، اما این به معنای بی اثر بودن واکسن نیست بلکه درصد اثربخشی واکسن کمتر می‌شود.
وی از میزان اثربخشی واکسن‌هایی که در ایران تجویز می‌شوند، سخن به میان آورد و گفت: اثربخشی همه واکسن‌ها در جهت جلوگیری از موارد شدید بیماری و پیشگیری از مرگ و میر بالا در حد مطلوب هستند و تحقیق مقایسه‌ای هنوز انجام نشده است.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون در استان کرمان فردی به دلیل عوارض واکسن فوت کرده است؟ اظهار کرد: تاکنون گزارشی در این زمینه نداشتیم.
وی با بیان این مطلب که در همه رده‌های سنی و جنسی کاهش موارد بستری کرونایی را داشتیم، در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا در سویه دلتا پلاس همانند نوع دلتا، کودکان و جوانان نیز در معرض خطر قرار دارند؟ تاکید کرد: درصد ابتلای جوانان و کودکان نیز در این نوع بیشتر خواهد بود، اما افراد بزرگسال در خطر بیشتری قرار دارند.
صحبتی در پایان خطاب به مردم گفت: کسانی که تاکنون واکسن کرونای خود را تزریق نکرده اند، حتما در اسرع وقت اقدام کنند. متاسفانه بیشتر کسانی که واکسن تزریق نکرده اند، جزو گروه‌های آسیب پذیر هستند و اگر سوش جدید شیوع پیدا کند، احتمال درگیر شدن آن‌ها با بیماری زیاد است ضمن آنکه افرادی که واکسن دریافت کرده اند همچنان زدن ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، پرهیز از حضور در ازدحام‌ها و ... را سرلوحه قرار دهند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دیپلمات های اروپایی: پیشنهادهای ایران باعث ناامیدی شده/ انریکه مورا: چهارشنبه یا پنجشنبه آینده به مذاکرات باز می‌گردیم

گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌هاست نه مذاکره هسته‌ای/ موضوع استاندار سریع‌تر تعیین تکلیف شود

جزئیات رنگ بندی جدید کرونایی کشور/ صفر شدن مرگ و میر در 13 استان کشور

واژگونی اتوبوس «اصفهان به بندرعباس» یک کشته و ۵ مجروح بر جا گذاشت

کلاهبرداری از دانش آموزان با شگرد کلاس‌های خصوصی مجازی

سایت نزدیک به قالیباف: انتخاب محمد به جای قاسمی با انتقاداتی از درون جریان اصولگرایی همراه خواهد بود

هیچ ملّتی بدون تحمّل بسیاری از سختی‌ها، به جایی نمی رسد/ ان‌شاءالله تحمّل این سختی‌ها، ملّت ایران را به اوج خواهد رساند

بیانیه جبهه اصلاحات درباره بحران آب در اصفهان

تحلیل پسر شهید بهشتی از جمله حزب معبد من است

تجدید ساختار حزب و تشکیل دولت سایه در دستور کار حزب کارگزاران

پربازدید ها

واکنش عالم‌زاده به ادعای عضو شورای شهر کرمان درباره تخفیف 30میلیاردی به یک انبوه‌ساز: کذب محض است

مرگ ۴ کرمانی براثر ابتلا به کرونا

شناسایی سویه اُمیکرون در عربستان

وقوع طوفان شن وخاک در کرمان

کلاهبرداری از دانش آموزان با شگرد کلاس‌های خصوصی مجازی

واژگونی اتوبوس «اصفهان به بندرعباس» یک کشته و ۵ مجروح بر جا گذاشت

جزئیات رنگ بندی جدید کرونایی کشور/ صفر شدن مرگ و میر در 13 استان کشور

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)