کد خبر: ۴۲۷۹۶
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۹
ارسال به دوستان
ذخیره
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان:
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان واکسیناسیون عمومی را تنها راه ایمنی جامعه در برابر کرونا دانست و افزود: اگر ۵۰۰ هزار نفر دیگر در استان کرمان دوز اول واکسن خود را تزریق کنند، البته به شرط آنکه همه افرادی که باید، دوز اول را دریافت کرده باشند، ما به حد مطلوب یعنی واکسیناسیون ۸۵ درصدی خواهیم رسید. دکتر سعید صحبتی درباره روند واکسیناسیون کرونا در استان کرمان گفت: در استان کرمان تاکنون حدود یک میلیون و ۹۲۰ هزار نفر دوز اول (۷۴ درصد جمعیت هدف) و یک میلیون و ۱۸۴ هزار نفر (۴۶ درصد جمعیت هدف) نیز دو دوز واکسن خود را دریافت کرده اند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان واکسیناسیون عمومی را تنها راه ایمنی جامعه در برابر کرونا دانست و افزود: اگر ۵۰۰ هزار نفر دیگر در استان کرمان دوز اول واکسن خود را تزریق کنند، البته به شرط آنکه همه افرادی که باید، دوز اول را دریافت کرده باشند، ما به حد مطلوب یعنی واکسیناسیون ۸۵ درصدی خواهیم رسید.
دکتر سعید صحبتی درباره روند واکسیناسیون کرونا در استان کرمان گفت: در استان کرمان تاکنون حدود یک میلیون و ۹۲۰ هزار نفر دوز اول (۷۴ درصد جمعیت هدف) و یک میلیون و ۱۸۴ هزار نفر (۴۶ درصد جمعیت هدف) نیز دو دوز واکسن خود را دریافت کرده اند.
وی واکسیناسیون عمومی را تنها راه ایمنی جامعه در برابر کرونا دانست و افزود: اگر ۵۰۰ هزار نفر دیگر در استان کرمان دوز اول واکسن خود را تزریق کنند، البته به شرط آنکه همه افرادی که باید، دوز اول را دریافت کرده باشند، ما به حد مطلوب یعنی واکسیناسیون ۸۵ درصدی خواهیم رسید.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره وضعیت کرونایی استان نیز به ایسنا گفت: اکنون در وضعیت ثابت قرار داریم به گونه‌ای که وقتی پیک پنجم را پشت سر گذاشتیم، روند ابتلا به کووید ۱۹ در استان کاهشی بوده و اکنون در وضعیت تقریبا ثابتی قرار داریم.
وی با خطرناک دانستن عادی انگاری که در جامعه رخ داده، اظهار کرد: با توجه به اینکه مقداری رعایت پروتکل‌های بهداشتی کاهش یافته و متاسفانه تا حدودی مردم سهل انگار شده اند و برخی نیز با تصور اینکه تزریق واکسن برای آن‌ها مصونیت ایجاد کرده، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را زیاد جدی نمی‌گیرند، بنابراین اگر همین رویه پیش رود، وقوع پیک ششم دور از انتظار نخواهد بود.
صحبتی تاکید کرد: اگر مردم مسائل بهداشتی را رعایت نکنند و سهل انگار باشند احتمال وقوع پیک ششم وجود دارد.
وی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه تقریبا نیمی از جمعیت استان کرمان واکسینه شده اند، اگر پیک ششم به وقوع بپیوندد، چند درصد آمار بستری‌ها و فوتی‌ها نسبت به پیک‌های قبلی تفاوت خواهد داشت؟ گفت: با توجه به اینکه بیش از ۷۰ درصد دوز اول و بیش از ۴۰ درصد دوز دوم واکسن کرونای خود را دریافت کرده اند، پیش بینی می‌کنیم شدت موارد بستری و مرگ و میر به اندازه پیک‌های قبلی نباشد و کاهش محسوسی خواهیم داشت.

واکسن آنفلوانزا و کرونا همدیگر را پوشش نمی‌دهند
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در ادامه درباره تزریق واکسن آنفلوآنزا نیز به ایسنا گفت: واکسن آنفلوانزا و کرونا با یکدیگر هیچ تداخلی ندارند و همدیگر را نیز پوشش نمی‌دهند. منتها، چون واکسن آنفلوانزا برای کل جمعیت وجود ندارد بنابراین مثل همه کشور‌های دنیا، افراد در معرض خطر (کسانی که بیماری زمینه ای، افراد بالای ۶۵ سال و کادر بهداشت و درمان) باید واکسن آنفلوانزا تزریق کنند.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه عوارض واکسن کرونا در برخی افراد همراه با تب و بدن درد می‌باشد و عوارض واکسن آنفلوانزا نیز مشابه واکسن کروناست بنابراین با تزریق همزمان این دو واکسن ممکن فرد مقداری اذیت شود، لذا بهتر است فاصله یک هفته‌ای بین تزریق این دو واکسن را رعایت کنند.
صحبتی درمورد سوش‌های جدید کرونا اظهار کرد: ممکن است پاسخ دهی واکسن به سوش‌های جدید کمتر باشد، اما این به معنای بی اثر بودن واکسن نیست بلکه درصد اثربخشی واکسن کمتر می‌شود.
وی از میزان اثربخشی واکسن‌هایی که در ایران تجویز می‌شوند، سخن به میان آورد و گفت: اثربخشی همه واکسن‌ها در جهت جلوگیری از موارد شدید بیماری و پیشگیری از مرگ و میر بالا در حد مطلوب هستند و تحقیق مقایسه‌ای هنوز انجام نشده است.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون در استان کرمان فردی به دلیل عوارض واکسن فوت کرده است؟ اظهار کرد: تاکنون گزارشی در این زمینه نداشتیم.
وی با بیان این مطلب که در همه رده‌های سنی و جنسی کاهش موارد بستری کرونایی را داشتیم، در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا در سویه دلتا پلاس همانند نوع دلتا، کودکان و جوانان نیز در معرض خطر قرار دارند؟ تاکید کرد: درصد ابتلای جوانان و کودکان نیز در این نوع بیشتر خواهد بود، اما افراد بزرگسال در خطر بیشتری قرار دارند.
صحبتی در پایان خطاب به مردم گفت: کسانی که تاکنون واکسن کرونای خود را تزریق نکرده اند، حتما در اسرع وقت اقدام کنند. متاسفانه بیشتر کسانی که واکسن تزریق نکرده اند، جزو گروه‌های آسیب پذیر هستند و اگر سوش جدید شیوع پیدا کند، احتمال درگیر شدن آن‌ها با بیماری زیاد است ضمن آنکه افرادی که واکسن دریافت کرده اند همچنان زدن ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، پرهیز از حضور در ازدحام‌ها و ... را سرلوحه قرار دهند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

همه ما از بیکاری گلایه داریم، اما دغدغه رفع آن را نیز نداریم/ از نظر فضای کسب و کار بدترین وضعیت را بین استان‌ها داریم/ چرا یک دستگاه باید این همه پرونده را معطل کند؟

گستره نارضایتی را نباید محدود به همین تعداد شرکت‌کننده در تجمع‌های اعتراضی دانست/ عصبانیتی که التیام پیدا نکند، تبدیل به خشم فروخورده می­‌شود/ مردم یک روزه خشمگین و عصبانی نمی‌­شوند

سردار سلامی: انتقام خون شهدای جنایت جمعه سیاه زاهدان را دستور کار خود می‌دانیم/ رزمندگان حافظ امنیت ضربات مهلک و ویرانگری را به اردوگاه شیطان و تروریست‌های جلاد و خون آشام در این دیار وارد می سازند

فارس: اعتراضات دانشجویی در برخی دانشگاه‌ها / بعضا شعار‌های تندی سر می‌دهند

آمار زنان سالمند تنها در ایران ۴ برابر مردان

آخرین رنگ‌بندی کرونایی اعلام شد؛ ایران در وضعیت آبی

دارویی موثر برای اگزمای کودکان

پایان تولید پژو ۴۰۵ و سمند توسط ایران خودرو

جذب ۹۹.۶ درصد اسناد خزانه بودجه ۱۴۰۰ در استان کرمان

جنوب و شرق کرمان درگیر گرد و خاک و رگبارهای بارانی

پربازدید ها

هشدار سطح زرد هواشناسی؛ وزش باد شدید و وقوع رگبار و رعد و برق در کرمان

احضار ۲۰ مسئول و کارمند به دادسرای شهربابک به دلیل ترک فعل

دستگیری 9 سارق سیم و کابل برق در کرمان

معادن و شرکت‌های تولیدکننده باید استانداردهای موجود را رعایت کنند / باید گلایه‌مندی مردم در زمینه آلایندگی صنایع برطرف شود

به این ۷ دلیل هنگام راه رفتن هرگز غذا نخورید!

کلاس‌های درس همه دانشگاه‌های کشور حضوری است

این ویتامین‌ها با خشک کردن میوه از بین می‌روند!

استفاده از ماسک در مدارس ضروری است

شرایط زندان‌های استان مطلوب است / افرادی که فاقد سابقه کیفری هستند، از ارفاقات حداکثری برخوردار می‌شوند

جنوب و شرق کرمان درگیر گرد و خاک و رگبارهای بارانی

پر بحث

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)

مویدی: پول مردمی که نان ندارند بخورند را به دوستان‌تان می‌دهید/ فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی سیاسی است تا فرهنگی/ امینی‌زاده: خیلی وقاحت می‌خواهد به یک جریان مردمی انگ سیاسی بزنیم/ بله کار سیاسی ما تقویت جریان انقلابی است   (۱ نظر)

با نان کارگری مادرم در کارخانه ریسندگی کرمان بزرگ شدم/ عهد بستم تا زمانیکه در لباس طلبگی هستم از هیچ دولتی حقوق نگیرم/شرطم با امام برای پذیرش سفارت ایران در عراق نگرفتن حقوق بود   (۱ نظر)