کد خبر: ۴۲۸۲۱
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۰
ارسال به دوستان
ذخیره
پژوهشگران امکان سنجی کردند
پژوهشگران با انجام یک مطالعه امکان استفاده از سلول‌های بنیادی مشتق از پرده آمنیون را در دارورسانی به بافت‌های آسیب‌دیده از کووید-۱۹ مورد بررسی قرار دادند.

استفاده از سلول‌های بنیادی برای دارورسانی به بافت‌های آسیب‌دیده از کووید19

پژوهشگران با انجام یک مطالعه امکان استفاده از سلول‌های بنیادی مشتق از پرده آمنیون را در دارورسانی به بافت‌های آسیب‌دیده از کووید-۱۹ مورد بررسی قرار دادند.
به گزارش ایسنا با شیوع بیماری کروناویروس (COVID-19)، جهان با چالش بی‌سابقه‌ای مواجه شده است. با توجه به فقدان درمان مناسب برای این بیماری، توسعه درمان‌های مؤثر به جای رویکردهای حمایتی، بسیار مهم است.
سلول‌های اپیتلیالی و مزانشیمی مشتق از پرده آمنیون (پرده آمنیوتیک درونی ترین لایه کیسه آب جنینی است که در طول دوره بارداری جنین درون آن رشد می کند)، در درمان انواع بیماری‌ها کاربردهای بسیاری دارند. این سلول‌ها و مولکول‌های ترشح‌شده از آن‌ها، به‌ویژه در درمان بیماری‌های التهابی و همچنین درمان سرطان، پتانسیل بالایی از خود نشان داده اند. یکی از کاربردهای درمانی این سلول‌ها، استفاده به‌عنوان حامل داروهای ضد سرطان است.
علاوه بر ریه، که هدف اصلی ویروس سارس کوو-۲ است، قلب، کلیه، سیستم عصبی و دستگاه گوارش نیز تحت تأثیر کووید-۱۹ قرار می‌گیرند. بنابراین، کارایی هدف قرار دادن این اندام‌ها از طریق مسیرهای مختلف تحویل سلول‌های بنیادی مزانشیمی و اگزوزوم‌های آن‌ها، باید ارزیابی شود تا از تجویز ایمن و مؤثر سلول‌های بنیادی مزانشیمی در درمان کووید-۱۹ اطمینان حاصل شود.
باتوجه به این موضوع، پژوهشگران با انجام یک مطالعه مروری، مکانیسم‌های درمانی پیشنهادی و مسیرهای تحویل سلول‌های بنیادی مزانشیمی و اگزوزوم‌های آن‌ها به اندام‌های آسیب‌دیده در بیماری کووید-۱۹ را مورد بررسی قرار دادند.
نتایج این مطالعه نشان داد که این سلول‌های بنیادی می‌توانند داروی «آبراکسان» را در خود ذخیره کرده و سپس آن را آزاد کنند. بررسی‌ها حاکی از این بود که داروی آبراکسان اثر سمیت بر سلول‌های بنیادی مزانشیمی ندارد. همچنین این سلول‌ها در فواصل زمانی یک، دو، سه و هفت روز، مقادیر مشخصی از داروی آبراکسان را آزاد می‌کنند که باعث مرگ سلول‌های سرطانی می‌شود.  این نتایج نشان می‌دهد این روش درمانی برای آزادسازی کنترل‌شده دارو، در محل تومور از بازدهی بالایی برخوردار است.
با توجه به ویژگی منحصر به فرد ضدالتهاب بودن این سلول‌ها، می‌توان از آن‌ها برای درمان بیماری‌های التهابی مثل بیماری کرونا استفاده کرد. با توجه به عدم وجود درمان مناسب برای کووید-۱۹، توسعه درمان‌های موثر به جای روش‌های حمایتی بسیار مهم است.
نتایج این مطالعه نشان داد که سلول‌های بنیادی مزانشیمی (MSCs)، از طریق مهار یا تعدیل فرآیندهای بیماری‌زایی بیماری کووید-۱۹ دارای پتانسیل درمانی هستند. سلول‌های بنیادی مزانشیمی و اگزوزوم‌های آن‌ها با کنترل ایمنی با واسطه سلولی و آزادسازی سیتوکین‌های ضدالتهاب، در تعدیل سیستم ایمنی شرکت می‌کنند.
علاوه بر این، آن‌ها نارسایی عملکرد سیستم رنین-آنژیوتانسین-آلدوسترون (RAAS) را ترمیم می‌کنند، ترشح مایع آلوئولار را افزایش می‌دهند و احتمال انعقاد خون را کاهش می‌دهند. علاوه بر ریه، که هدف اولیه SARS-CoV-2 است، قلب، کلیه، سیستم عصبی و دستگاه گوارش نیز تحت تأثیر کووید-۱۹ قرار دارند.
سلول‌های بنیادی مزانشیمی و مولکول‌های ترشح‌شده آن‌ها، می‌توانند واکنش‌های سیستم ایمنی را در شرایط شدید و به دنبال آن عفونت و سایر موقعیت‌های شدید ریوی، که با فعال شدن بیش از حد سیستم ایمنی همراه است، تعدیل کنند. ترشح آن‌ها همچنین می‌تواند فیبروز بافت ریه و تجمع مایع آلوئولی در کیسه‌های هوایی را در مدل‌های بالینی و پیش بالینی سندرم زجر تنفسی حاد مهار کند.
به گفته پژوهشگران این مطالعه، با این وجود تنها چند گزارش در مورد استفاده از سلول‌های بنیادی مزانشیمی در درمان کووید-19 وجود دارد و مطالعات بیشتری در مورد مکانیسم‌های مربوط به اثرات درمانی سلول‌های بنیادی مزانشیمی در کووید-19 شدید مورد نیاز است.
در انجام این مطالعه الهام جمشیدی، امیرحسام باباجانی، پگاه سلطانی و حسن نیک‌نژاد؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مشارکت داشتند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

آخرین موضع همتی درباره روش تامین مالی/ دولت در حال استقراض غیر مستقیم است

آیا کرمان افزایش دمای بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کند؟

افزایش 40 تا 50 درصدی قیمت میوه/ در طول دهه 90، میزان مصرف میوه و سبزیجات مردم ایران حدود 55 درصد کاهش یافته است!

زمزمه‌های دوباره طرح صیانت/ مسیر صیانت هموار می‌شود؟

زمان طلایی، نقره‌ای و برنزی احیای برجام را از دادیم

افزایش بیش از 30 درصدی اجاره‌بها؛ اجاره‌نشین‌های کرمانی دیگر خوش‌نشین نیستند

غلامرضا معاون سیاسی وزیر کشور شد

اجازه ورود ویروس به سپاه را نمی‌دهیم / سپاهیان باید بدون ترس دست روی ماشه باشند تا از انقلاب دفاع کنند

مبلغ جدید وام ضروری بازنشستگان اعلام شد

رضا نصری: مجاهدین خلق [منافقین] مسئولیت دو حمله تروریستی تازه در ایران را پذیرفته‌اند / غربی‌ها باید دوباره آن‌ها را در فهرست تروریستی قرار دهند

پربازدید ها

دلنوشته محمدمحسن بیگی مدیرکل اسبق آموزش و پرورش: اسب قدرت و ثروت و شهوت همیشه چموش است

هواشناسی کرمان هشدار زرد صادر کرد / فعال شدن سامانه مونسون و احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها

آخرین آمار جان‌باختن و مصدومان زلزله هرمزگان

زمین لرزه شدید ۶.۳ ریشتری در هرمزگان / ۵ فوتی و ۱۹ مصدوم تاکنون / اعلام تعطیلی بندرعباس در روز شنبه؛ کنکور برقرار است

حادثه‌ خودروی خبرنگاران اناری بخیر گذشت

بالابر غیراستاندارد، جان نوجوان ۱۲ساله کرمانی را گرفت

مینو محرز: از دیدن این جمعیت ماسک نزده وحشت می‌کنم/ پیک کرونا در شهریور

خطر شیوع وبا جدی است/ میکروبی که فقط انسان را گرفتار می کند

خیزش مجدد اپیدمی کرونا/ ضرورت اجرای هر چه سریعتر طرح شهید سلیمانی

مشروبات الکلی دست ساز در شرق کرمان باعث فوت یک نفر و مسمومیت 7 نفر شد / عاملان توزیع بازداشت شدند

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۳ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۷ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)