کد خبر: ۴۲۸۲۶
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۴
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: در استان کرمان ۲ هزار نفر کودک و نوجوان دارای مادر ایرانی و پدر افغانستانی داریم که تاکنون ۵۳۷ نفر به ثبت احوال برای صدور سند سه جعلی معرفی شده‌اند و شناسنامه برای ۴۴۲ نفر صادر شده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: در استان کرمان ۲ هزار نفر کودک و نوجوان دارای مادر ایرانی و پدر افغانستانی داریم که تاکنون ۵۳۷ نفر به ثبت احوال برای صدور سند سه جعلی معرفی شده‌اند و شناسنامه برای ۴۴۲ نفر صادر شده است.
به گزارش فارس یدالله موحد امروز در کارگاه «نظام عدالت ویژه اطفال و نوجوانان با تاکید بر کودکان مهاجر و پناهنده» در کرمان اظهار داشت: کودکان و نوجوان با توجه به شرایط‌شان برای رشد جسمانی و اخلاقی به یک محیط امن در خانواده، محیط آموزشی و جامعه نیاز دارند.
وی ادامه داد: رویکرد دین مبین اسلام و تعالیم عالی شرع مقدس اسلام و نظام قضایی ایران با اقباس از این تعالیم دینی تلاش بی‌وقفه‌ای را طی بیش از ۴۰ سال گذشته برای فراهم کردن بستر امن مورد احتیاج کودکان و نوجوان آغاز کرده و ادامه می‌دهد.
رئیس کل دادگستری استان کرمان اضافه کرد: تحولات چشمگیری را در دهه اخیر در قوانین شاهد هستیم و گام‌های بزرگی برای صیانت و حمایت از حقوق نوجوانان برداشته شده است که نقطه عطف آن قوانین حمایتی اصلاحی و تربیتی است.
موحد افزود: قبول داریم که یکی از اقشار آسیب‌پذیر جامعه در هر شرایطی اطفال و نوجوانان هستند و ابتکارات و نوآوری‌هایی در قانون جدید ما آمده، اما با وجود گام‌های بلندی که برداشته شده است تلاش شود تا تدابیر ما در جامعه جاری شود تا شاهد تحولات باشیم.
وی ابراز داشت: با چالش‌های جدی در زمینه قوانین مواجه هستیم که از آن جمله می‌توان به قانون ۹۱ مجازات اسلامی و درک ماهیت جرم و حرمت آن، شبهه در رشد و کمال مرتکب و مسائل مرتبط با حضانت کودکان اشاره کرد و زیرساخت‌ها و ساختار‌های لازم و منابع مالی و انسانی کارآمد در این قانون دیده نشده است.
موحد از رشد فضای دیجیتال و سایبری و اثر آن بر کودکان و نقض حقوق آن‌ها در این فضا سخن به میان آورد و بیان داشت: توجه جدی به فضای مجازی نیست و باید اقدامات جدی امن در این فضا برای کودکان و نوجوانان انجام شود.
رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به خدمات نظام جمهوری اسلامی ایران در زمینه کودکان مهاجر و پناهنده تصریح کرد: استان کرمان شاه‌راه ورود اتباع افغانستان است و به طور متوسط بین یک هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار نفر به طور غیرمجاز به مقصد عبور از کشور و یا استان از کرمان عبور می‌کنند و نخستین استانی هستیم که اتباع مجاز می‌توانند در ۱۶ شهرستان تابعه آن اقامت داشته باشند.
موحد عنوان کرد: نخستین فرصت‌های شغلی برای اتباع افغانستان در استان کرمان وجود دارد که شامل باغات پسته، کارگاه‌های تولید مصالح ساختمانی، احداث ساختمان و بنا و برخی مشاغل دیگر می‌شود و آن‌ها ۷۰ هزار فرصت شغلی در استان کرمان را دارند.
وی با بیان اینکه حدود ۳۰۰ هزار تبعه مجازو غیرمجاز افغانستانی در استان کرمان سکونت دارند که معادل ۱۰ درصد جمعیت استان کرمان است، اظهار کرد: ۶۱۲ هزار نفر دانش‌آموز در استان کرمان داریم و شمار دانش آموزان اتباع افغانستان بین ۲۹ هزار تا ۳۳ هزار نفر است و در این در شرایطی‌ست که ۳ هزار دانش‌آموز افغان به علت ازدواج زودهنگام و دیگر مسائل فرهنگی موفق به ادامه تحصیل نمی‌شوند.
موحد شمار دانشجویان افغانستانی در دانشگاه‌های استان کرمان را ۵۰۰ نفر ذکر و بیان کرد: مدارس اختصاصی فرزندان اتباع ۴۷ مدرسه است که ۳۹ مدرسه توسط دولت ایران و ۸ مدرسه توسط کمیساریای احداث شده و ۲۲۲ مدرسه نیز اتباع افغانستانی را دارند.
وی ابراز داشت: ۲ هزار نفر اتباع افغانستانی در استان کرمان آموزش فنی و حرفه‌ای را فرا گرفته‌اند و ۳ هزار بسته لوازم التحریر و ۲ هزار و ۷۰۰ تبلت با مشارکت دولت ایران و سازمان‌های بین‌المللی به دانش‌آموزان افغانستانی اهدا شده است.
حد اضافه کرد: ۵ مرکز بهداشتی اختصاصی برای اتباع افغانستانی در استان کرمان داریم و توزیع اقلام بهداشتی و نظافتی به دانش‌آموزان و یک زایشگاه اختصاصی برای اتباع افغانستانی در نظر گرفته شده است و آمار زایمان زنان افغانستانی در منزل از ۱۹ درصد به ۱۱ درصد کاهش یافته است.
وی تصریح کرد: در استان کرمان ۲ هزار نفر کودک و نوجوان دارای مادر ایرانی و پدر افغانستانی داریم که تاکنون ۵۳۷ نفر به ثبت احوال برای صدور سند سجلی معرفی شده‌اند و شناسنامه برای ۴۴۲ نفر صادر شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مذاکرات برای لغو تحریم‌ها در هتل کوبورگ وین آغاز شد

نیاز به ۲۴۱۹۲ میلیارد تومان برای تامین کالا‌های اساسی استان

دستگیری عامل تیراندازی به یک شهروند در عنبرآباد کرمان

هشدار هواشناسی درباره ناپایداری‌های جوی در استان کرمان

موافقت رهبرانقلاب با استعفای آیت الله جنتی

آخرین آمار از وضعیت بیماری کرونا در استان کرمان

موضوع کم کاری احتمالی آتش نشانی زرند در دستور کار دادستانی

مجلس بعد از روی کارآمدن دولت سیزدهم دچار انفعال شده

جزئیات دستور رهبری درباره سیف و معاونانش

رصد کرونایی مسافران هوایی با کد ملی و ممنوعیت‌های هوشمند

پربازدید ها

روند کاهشی ابتلا به کرونا در کرمان

هشدار هواشناسی درباره ناپایداری‌های جوی در استان کرمان

موضوع کم کاری احتمالی آتش نشانی زرند در دستور کار دادستانی

70 رسانه استان کرمان در جشنواره رسانه و عدالت استان کرمان شرکت کردند

رصد کرونایی مسافران هوایی با کد ملی و ممنوعیت‌های هوشمند

آخرین آمار از وضعیت بیماری کرونا در استان کرمان

دستگیری عامل تیراندازی به یک شهروند در عنبرآباد کرمان

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)