کد خبر: ۴۲۸۲۶
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۴
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: در استان کرمان ۲ هزار نفر کودک و نوجوان دارای مادر ایرانی و پدر افغانستانی داریم که تاکنون ۵۳۷ نفر به ثبت احوال برای صدور سند سه جعلی معرفی شده‌اند و شناسنامه برای ۴۴۲ نفر صادر شده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: در استان کرمان ۲ هزار نفر کودک و نوجوان دارای مادر ایرانی و پدر افغانستانی داریم که تاکنون ۵۳۷ نفر به ثبت احوال برای صدور سند سه جعلی معرفی شده‌اند و شناسنامه برای ۴۴۲ نفر صادر شده است.
به گزارش فارس یدالله موحد امروز در کارگاه «نظام عدالت ویژه اطفال و نوجوانان با تاکید بر کودکان مهاجر و پناهنده» در کرمان اظهار داشت: کودکان و نوجوان با توجه به شرایط‌شان برای رشد جسمانی و اخلاقی به یک محیط امن در خانواده، محیط آموزشی و جامعه نیاز دارند.
وی ادامه داد: رویکرد دین مبین اسلام و تعالیم عالی شرع مقدس اسلام و نظام قضایی ایران با اقباس از این تعالیم دینی تلاش بی‌وقفه‌ای را طی بیش از ۴۰ سال گذشته برای فراهم کردن بستر امن مورد احتیاج کودکان و نوجوان آغاز کرده و ادامه می‌دهد.
رئیس کل دادگستری استان کرمان اضافه کرد: تحولات چشمگیری را در دهه اخیر در قوانین شاهد هستیم و گام‌های بزرگی برای صیانت و حمایت از حقوق نوجوانان برداشته شده است که نقطه عطف آن قوانین حمایتی اصلاحی و تربیتی است.
موحد افزود: قبول داریم که یکی از اقشار آسیب‌پذیر جامعه در هر شرایطی اطفال و نوجوانان هستند و ابتکارات و نوآوری‌هایی در قانون جدید ما آمده، اما با وجود گام‌های بلندی که برداشته شده است تلاش شود تا تدابیر ما در جامعه جاری شود تا شاهد تحولات باشیم.
وی ابراز داشت: با چالش‌های جدی در زمینه قوانین مواجه هستیم که از آن جمله می‌توان به قانون ۹۱ مجازات اسلامی و درک ماهیت جرم و حرمت آن، شبهه در رشد و کمال مرتکب و مسائل مرتبط با حضانت کودکان اشاره کرد و زیرساخت‌ها و ساختار‌های لازم و منابع مالی و انسانی کارآمد در این قانون دیده نشده است.
موحد از رشد فضای دیجیتال و سایبری و اثر آن بر کودکان و نقض حقوق آن‌ها در این فضا سخن به میان آورد و بیان داشت: توجه جدی به فضای مجازی نیست و باید اقدامات جدی امن در این فضا برای کودکان و نوجوانان انجام شود.
رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به خدمات نظام جمهوری اسلامی ایران در زمینه کودکان مهاجر و پناهنده تصریح کرد: استان کرمان شاه‌راه ورود اتباع افغانستان است و به طور متوسط بین یک هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار نفر به طور غیرمجاز به مقصد عبور از کشور و یا استان از کرمان عبور می‌کنند و نخستین استانی هستیم که اتباع مجاز می‌توانند در ۱۶ شهرستان تابعه آن اقامت داشته باشند.
موحد عنوان کرد: نخستین فرصت‌های شغلی برای اتباع افغانستان در استان کرمان وجود دارد که شامل باغات پسته، کارگاه‌های تولید مصالح ساختمانی، احداث ساختمان و بنا و برخی مشاغل دیگر می‌شود و آن‌ها ۷۰ هزار فرصت شغلی در استان کرمان را دارند.
وی با بیان اینکه حدود ۳۰۰ هزار تبعه مجازو غیرمجاز افغانستانی در استان کرمان سکونت دارند که معادل ۱۰ درصد جمعیت استان کرمان است، اظهار کرد: ۶۱۲ هزار نفر دانش‌آموز در استان کرمان داریم و شمار دانش آموزان اتباع افغانستان بین ۲۹ هزار تا ۳۳ هزار نفر است و در این در شرایطی‌ست که ۳ هزار دانش‌آموز افغان به علت ازدواج زودهنگام و دیگر مسائل فرهنگی موفق به ادامه تحصیل نمی‌شوند.
موحد شمار دانشجویان افغانستانی در دانشگاه‌های استان کرمان را ۵۰۰ نفر ذکر و بیان کرد: مدارس اختصاصی فرزندان اتباع ۴۷ مدرسه است که ۳۹ مدرسه توسط دولت ایران و ۸ مدرسه توسط کمیساریای احداث شده و ۲۲۲ مدرسه نیز اتباع افغانستانی را دارند.
وی ابراز داشت: ۲ هزار نفر اتباع افغانستانی در استان کرمان آموزش فنی و حرفه‌ای را فرا گرفته‌اند و ۳ هزار بسته لوازم التحریر و ۲ هزار و ۷۰۰ تبلت با مشارکت دولت ایران و سازمان‌های بین‌المللی به دانش‌آموزان افغانستانی اهدا شده است.
حد اضافه کرد: ۵ مرکز بهداشتی اختصاصی برای اتباع افغانستانی در استان کرمان داریم و توزیع اقلام بهداشتی و نظافتی به دانش‌آموزان و یک زایشگاه اختصاصی برای اتباع افغانستانی در نظر گرفته شده است و آمار زایمان زنان افغانستانی در منزل از ۱۹ درصد به ۱۱ درصد کاهش یافته است.
وی تصریح کرد: در استان کرمان ۲ هزار نفر کودک و نوجوان دارای مادر ایرانی و پدر افغانستانی داریم که تاکنون ۵۳۷ نفر به ثبت احوال برای صدور سند سجلی معرفی شده‌اند و شناسنامه برای ۴۴۲ نفر صادر شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

سفر دو روزه رئیس جمهور و هیات دولت به کرمان

با بانک‌های متخلف در موضوع وام ازدواج برخورد می‌شود

۲۵ مردادماه، برگزاری آیین گرامیداشت روز خبرنگار در کرمان + توضیح در خصوص اینترنت خبرنگاران

مردم بم خواهان منطقه آزاد تجاری هستند

هوشنگ ابتهاج (سایه) درگذشت

کهنوج با دمای ۴۹ درجه سانتیگراد گرم ترین نقطه کرمان / پیش بینی وزش باد و گردوخاک در شرق کرمان

قیمت بلیت هواپیما برای اربعین؛ فعلا 6 میلیون تومان / اجازه افزایش قیمت بلیت‌های اربعین را نمی‌دهیم

راه‌اندازی و استقرار میز ارتباطات مردمی سازمان امور اداری و استخدامی کشور

ابراهیم خانی (شله زرد) نذری تاریخی کرمانی‌ها

احتمال شیوع بیماری هاری پس از سیل در رفسنجان / افراد برای واکسیناسیون سگ‌های گله و نگهبان اقدام کنند

پربازدید ها

نزاع مرگبار در رفسنجان / نزاع باغ پسته رفسنجان ده کشته داشت

قاتل تحت مصرف شدید روانگردان شیشه بوده است / اختلافات شخصی انگیزه اصلی متهم بوده است

آغاز فرایند انتخاب رشته آزمون سراسری از امروز

۱۴ مورد مشکوک به وبا در جنوب کرمان شناسایی شدند

کهنوج با دمای ۴۹ درجه سانتیگراد گرم ترین نقطه کرمان / پیش بینی وزش باد و گردوخاک در شرق کرمان

احتمال شیوع بیماری هاری پس از سیل در رفسنجان / افراد برای واکسیناسیون سگ‌های گله و نگهبان اقدام کنند

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۳ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۸ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)